Справа № 234/729/20
Провадження № 2-о/234/101/20
іменем України
17 січня 2020 року
Краматорський міський суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Переверзевої Л.І.,
секретаря - Лисенко Н.В..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті, -
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті, посилаючись на наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харцизьк помер її батько, ОСОБА_2 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується дублікатом №566 лікарського свідоцтва про смерть № 618 від 03.12.2019 року, виданим Центральною лікарнею м. Харцизька.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р, м. Харцизьк відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження та відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 252- VII та постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254-VII, таким чином, м. Харцизьк визнано тимчасово окупованою територією, медичних установ підконтрольних уряду України у місті не має, тому отримати у м. Харцизьку медичний документ про смерть, який відповідає встановленим законодавством України вимогам, неможливо.
Після смерті матері заявник звернулася з заявою до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) з метою реєстрації смерті ОСОБА_2 та видачі їй свідоцтва про смерть. Однак, їй відмовили у зв'язку з тим, що відповідно до ч. 1 ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою, а тому провести реєстрацію факту смерті на підставі наданих заявником документів неможливо.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідне заявникові для належної державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .
Просила встановити факт смерті її батька, ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Владивостока, Російська Федерація, визнавши датою його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті - м. Харцизьк, Донецька область, Україна.
Заявник в судове засідання не з'явилися, надала суду заяву про розгляд справи у їх відсутність. Заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) у судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Судом встановлено наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харцизьк помер ОСОБА_2 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті: інтоксикація, злоякісне новоутворення передміхурової залози, що підтверджується дублікатом №566 лікарського свідоцтва про смерть № 618 від 03.12.2019 року, виданим Центральною лікарнею м. Харцизька. Вказаний документ був виданий на тимчасово окупованій території, у зв'язку з чим не відповідає встановленим вимогам законодавства України.
Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) листом від 16.01.2020 року № 16.13-115/1-215/4 було відмовлено у державній реєстрації смерті ОСОБА_2 , оскільки аналіз документів, представлених заявником, свідчить, що документ видано на тимчасово окупованій території України, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та (або) особами на окупованій території України є недійсним і не створює правових наслідків.
ОСОБА_2 є уродженцем м. Владивостока, Російська Федерація.
ОСОБА_2 є батьком заявника ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявникові для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною 1 ст.317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Згідно з ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Згідно до п. 13 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Стаття 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачає, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я, що підтверджує факт смерті, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Відповідно до ч.4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Таким чином, суд приходить до висновку, що заява заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
На підставі Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та, керуючись статтями ст. ст. 4, 10, 264, 265, 273, 293, 315, 317 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Владивостока, Російська Федерація, визнавши датою його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті - м. Харцизьк, Донецька область, Україна.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається в Донецький апеляційний суд через Краматорський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Л.І. Переверзева