Рішення від 14.01.2020 по справі 645/6327/19

Справа № 645/6327/19

Провадження № 2/645/349/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2020 року місто Харків

Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Горпинич О.В.,

секретар судових засідань - Романюк А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін в порядку заочного розгляду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів,

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради звернулося до суду з позовом, яким просить стягнути з ОСОБА_1 на його користь надміру сплачені кошти внаслідок отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам в сумі 3 443,32 грн., а також витрати по сплаті судового збору в сумі 1 921,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 19 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення із заявою та необхідними документами за призначенням щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. На підставі даної заяви рішенням Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради від 23 листопада 2015 року ОСОБА_1 призначено допомогу внутрішньо переміщеним особам на проживання з 19 вересня 2015 року по 18 січня 2016 року у розмірах, передбачених законодавчими актами. Під час проведеної Управлінням перевірки даних, наданих заявником, згідно інформації Державного реєстру від 14 жовтня 2016 року встановлено, що ОСОБА_1 має житловтй будинок за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав та нерухомого майна та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 14 жовтня 2016 року Управлінням винесено рішення від 25 квітня 2017 року, яким ОСОБА_1 припинено виплату грошової допомоги переміщеним особам на проживання, оскільки сім'я володіє житловим приміщенням не на окупованій території. 04 травня 2017 року та 31 жовтня 2017 року відповідачу надсилались листи-повідомлення рекомендованим відправленням про необхідність повернення неправомірно отриманих коштів за період з 19 вересня 2015 року по 18 січня 2016 року в розмірі 3 443,32 грн., які останньою отримані, проте до теперішнього часу кошти зайво отриманої адресної допомоги переміщеним особам від ОСОБА_1 на рахунок Управління не надходили.

Ухвалою судді Фрунзенського районного суду м. Харкова від 15 жовтня 2019 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою судді Фрунзенського районного суду м. Харкова від 06 листопада 2019 року провадження у справі відкрито та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження з викликом сторін.

В судове засідання представник Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради не з'явився, надіславши до суду заяву за підписом начальника управління Мальченко Г.В., про розгляд справи без їхньої участі, якою позов підтримали в повному обсязі, просили задовольнити, в разі неявки відповідача не заперечували щодо розгляду справи в заочному порядку.

В судове засідання ОСОБА_1 , яка належним чином повідомлялась про час та місце розгляду справи, не з'явилась, про причини неявки суду не повідомила, заяви про розгляд справи за її відсутності та відзиву на позов не подала.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

З огляду на положення ст. 280 ЦПК України, судом, за згодою представника позивача, проведено заочний розгляд справи.

Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їхній сукупності та надавши їм належну правову оцінку, приходить до наступного.

Матеріали справи свідчать, що згідно довідки від 19 серпня 2015 року № 1442021562 ОСОБА_1 взято на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.

За положеннями ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (в редакції станом на час виникнення правовідносин), внутрішньо переміщена особа має право на створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено; отримання соціальних та адміністративних послуг за місцем перебування; отримання гуманітарної та благодійної допомоги; інші права, визначені Конституцією та законами України.

19 вересня 2015 року ОСОБА_1 до органу соціального захисту населення подано заяву, якою вона просила призначити щомісячну адресну допомогу особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зазначивши членом її сім'ї ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У вказаній заяві відповідачем вказано про відсутність у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

Згідно п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (в редакції станом на час виникнення правовідносин), грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Грошова допомога виплачується шляхом перерахування на поточний рахунок, відкритий відповідно до цього Порядку безоплатно в установі уповноваженого банку. Уповноважений банк приймає від уповноваженого представника сім'ї документи, необхідні для отримання грошової допомоги у разі відкриття поточного рахунка (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо виплата грошової допомоги раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).

Пунктом 3 вищевказаного Порядку визначено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).

УСЗН Краснолиманської міської ради прийнято рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 23 листопада 2015 року на склад сім'ї ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (категорія працездатності «працездатний») розмір допомоги 442,00 грн., ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (категорія працездатності «дитина до 18 років») розмір допомоги 884,00 грн., загальна сума допомоги на сім'ю 1 326,00 грн., допомога призначена з 19 вересня 2015 року по 18 січня 2016 року.

Відповідно до п. 6 зазначеного вище Порядку, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Як вбачається з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 70521972 від 14 жовтня 2016 року, ОСОБА_1 на праві приватної власності належить будинок АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 01 грудня 2007 року, посвідченого Краснолиманською державною нотаріальною конторою.

При порівнянні інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно Актом перевірки від 01 листопада 2016 року встановлено, що ОСОБА_1 має житло поза зоною АТО: АДРЕСА_1 (договір купівлі-продажу 6905, 01 грудня 2007).

Згідно довідки Краснолиманскього УСЗН ОСОБА_1 , проживаючою за адресою: АДРЕСА_1 , отримано допомогу переміщеним особам на проживання з вересня 2015 року по січень 2016 року включно в розмірі 3 443,32 грн.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

За приписами п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

У зв'язку з недостовірною інформацією про житло, відповідачу двічі надсилались повідомлення з пропозицією повернення на відповідний рахунок УСЗН Лиманської міської ради неправомірно отриманих коштів в розмірі 3 443,32 грн. за період з 19 вересня 2015 року по 18 січня 2016 року.

На час судового розгляду справи доказів на підтвердження повернення надміру сплачених коштів внаслідок отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 суду не надано.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову як такого, що ґрунтується на вимогах закону.

Питання про розподіл судових витрат між сторонами суд вирішує відповідно до положень ст. 141 ЦПК України.

За частиною першою вищевказаної статті, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно наявного в матеріалах справи платіжного доручення № 321 від 26 вересня 2019 року, за подання до суду позовної заяви позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1 921,00 грн., який підлягає стягненню з ОСОБА_1 на його користь.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 81, 141, 247, 259, 263-265, 281, 282, 284 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради надміру сплачені кошти внаслідок отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам в сумі 3 443 (три тисячі чотириста сорок три) гривні 32 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради витрати по сплаті судового збору в сумі 1 921,00 гривень.

Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст. 284-285 ЦПК України.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради, розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ 25953557, МФО 820172, Отримувач УСЗН, Банк ДКСУ м. Київ, місцезнаходження: Донецька область, місто Лиман, вулиця Лесі Українки, будинок 20а.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , місце проживання (перебування): АДРЕСА_2 .

Повне заочне рішення складено 20 січня 2020 року.

Суддя О.В. Горпинич