Справа № 375/1150/18 Провадження № 3-в/375/1/20
16.01.2020 cуддя Рокитнянського районного суду Київської області Литвин О.В., розглядаючи подання начальника Рокитнянського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Київській області Семченка Ю.М., щодо вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Рокитнянського районного суду Київської області від 06.07.2018 відносно ОСОБА_1 , за ст. 183-1 Кодексу України про адміністратвині правопорушення,-
Постановою Рокитнянського районного суду Київської області від 06.07.2018 ОСОБА_1 було визнано виннуватим у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді 240 годин суспільно корисних робіт.
Начальника Рокитнянського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Київській області Семченко Ю.М. звернувся до суду з поданням, для вирішення питання, пов'язаного з порядком подальшого виконання постанови суду, посилаючись на те, що 01.08.2018 до Рокитнянського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Київській області надійшла та була прийнята до виконання постанова Рокитнянського районного суду Київської області від 06.07.2018 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , згідно якої на нього було накладено адміністративне стягнення у виді 240 годин суспільно корисних робіт.
ОСОБА_1 на виклики до Рокитнянського РВ не зявлявся, оскільки за вказаною у постанові у справі про адміністративне правопорушення адресою не проживає близько 2-х років. Встановити його місцезнаходження не видалося за можливе.
05.02.2019 ОСОБА_1 зявився до Рокитнянського РВ та повідомив причину неявки - перебування у м. Києві на роботі, при цьому документального підтвердження не надав. Цього ж дня його було ознайомлено з порядком та умовами відбування стягнення та вручено направлення для відбуття стягнення у виді 240 годин суспільно корисних робіт до КП "Рокитнеблагоустрій".
Для виконання суспільно-крисних робіт до Комунального підприємства "Рокитнеблагоустрій" 07, 08 та 09.02.2019 ОСОБА_1 не з'явився, пояснивши свою неявку перебуванням на роботі, не маючи належного підтвердження. За вказаним фактом відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення передбаченого ст. 183-2 КУпАП.
13.03.2019 ОСОБА_1 було повтнорно роз'яснено порядок та умови відбування стягнення у вигляді суспільно корисних робіт та наголошено, що у разі злісного ухилення від їх виконання, він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за ст. 389-2 КК України та повторно було видано направлення до КП "Рокитнеблагоустрій".
Для відбування стягнення ОСОБА_1 повторно не зявився. На виклики до Рокитнянського РВ на 25.03, 02.04 та 12.04.2019 не з'являвся також. 13.05.2019 в телефонному режимі повідомив про причину неявки перебування на підробітках у м. Києві, не офіційно.
15.05.2019 до Рокитнянського ВП Миронівського ВП ГУ НП в Київській області було направлено подання про притягнення ОСОБА_1 до кримінальної відповідальності. За даним фактом були внесені відомості в ЄРДР за № 2019110250000180 від 16.05.2019 за ст. 389-2 КК України.
Згідно повідомлення Рокитнянської селищної ради, ОСОБА_1 зареєстрований по АДРЕСА_2 . Виїздом за вказаною адресою встановлено, що у квартирі проживає матір ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , яка на ґрунті неприязних відносин стосунків із сином не зі своєю співмешканкою до міста Києва. Сусідка ОСОБА_3 повідомила про те, що близько двох років із нею по сусідству проживає ОСОБА_2 із співмешканцем. ОСОБА_1 вона не знає і у квартирі АДРЕСА_3 він не проживав та не проживає.
Таким чином встановити місцезнаходження ОСОБА_1 не видалося можливим.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.
Відповідно до ст. 31-1КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Як передбачено ст.325-1 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
Відповідно до ст.325-3КУпАП, на власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу за місцем виконання порушником суспільно корисних робіт покладається: погодження з органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, переліку обєктів, на яких порушники виконують суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за виконанням порушниками призначених їм робіт; своєчасне повідомлення органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт; ведення обліку та інформування органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про кількість відпрацьованих порушником годин; нарахування плати порушнику за виконання суспільно корисних робіт та перерахування її на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів.
Окрім того, порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року "Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт"(далі Порядок).
Так, згідно розділу ХІ Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Строк стягнення у вигляді суспільно корисних робіт обчислюється в годинах, протягом яких порушник виконував визначену суспільно корисну працю. Суспільно корисні роботи виконуються не більше восьми годин на день, неповнолітніми - двох годин на день. Щороку на початку року уповноважений орган з питань пробації надсилає запити (додаток 1) до органів місцевого самоврядування та власникам підприємств щодо погодження переліку обєктів, на яких порушники відбуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт.
Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.
Відповідно до п.12.1 Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; зясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
Умови виконання постанов суду (судді) про застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІІ Порядку.
Відповідно до п.13.14. Порядку, усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.
За приписами ст.304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Пунктом 13.13 Порядку передбачено, що якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Статтею 325-4 КУпАП передбачені наслідки ухилення особи від відбування суспільно корисних робіт, де зазначено, що у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.
Разом з цим, на теперішній час відсутній законодавчо визначений механізм щодо вжиття будь-яких заходів у випадку відсутності особи, яка притягнута до адміністративної відповідальності, за її місцем проживання та невідомим місцеперебуванням, у зв'язку чим в задоволенні подання слід відмовити, а особову справу відносно ОСОБА_1 слід повернути до Рокитнянського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Київській області для продовження виконання постанови суду.
Керуючись ст.ст.245, 304 КУпАП, наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року "Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, " суд-
В задоволенні подання начальника Рокитнянського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Київській області Семченка Ю.М., щодо вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Рокитнянського районного суду Київської області від 06.07.2018 відносно ОСОБА_1 - відмовити.
Особову справу № 08/2018 щодо ОСОБА_1 після набрання даною постановою законної сили повернути до Рокитнянського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Київській області для продовження виконання судового рішення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня її винесення
Суддя О.В. Литвин
Постанова набрала законної сили _________________
Постанова може бути предявлена до виконання до _____________