Рішення від 13.01.2020 по справі 382/557/19

Яготинський районний суд Київської області

Справа № 382/557/19

Провадження № 2/382/55/20

РІШЕННЯ

Іменем України

13 січня 2020 року Яготинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Литвин Л.І.

при секретарі Чемерис С.О.

за участю адвоката Петенак В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яготин у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Яготинського районного нотаріального округу Київської області Черних Олега Валерійовича про визнання неправомірними дій щодо подання податкового розрахунку про нарахований дохід

Встановив:

Позивачка звернулася до суду з позовом до приватного нотаріуса Яготинського районного нотаріального округу Київської області Черних Олега Валерійовича про визнання неправомірними дій щодо подання податкового розрахунку про нарахований дохід. Свої вимоги обгрунтовувала наступним. ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її рідна тітка ОСОБА_2 , яка проживала в с. Червоне Яготинського району Київської області. Вона доглядала тітку до смерті, оскільки та була одинока. У вересні 2017 р. вона звернулася до приватного нотаріуса Черних О.В. для прийняття спадщини, яка складалася із будинку та земельної ділянки вв с. Червоне Яготинського району. Вона є спадкоємицею померлої тітки за заповітом. 27 листопада 2017 р. вона отримала правовстановлюючі документи. Приватним нотаріусом Черних О.В. в державну фіскальну службу подано документи, де зазначено, що вона отримала майно за договором дарування, а не прийняла спадщину за заповітом. Крім цього, вартість успадкованої нею земельної ділянки розміром 4,3 га визначив, виходячи не з нормативно-грошової оцінки, яка становила 99991 грн., а враховуючи експертну оцінку землі, що складала 240000 грн. Дії нотаріуса призвели до того, що вартість спадкового майна та відповідно отриманого нею доходу зросла у 2,4 рази, у зв"язку з чим просила відповідно до ст.ст. 5,13 ЗУ "Про оцінку земель та ціноутворення" подати до ДФС інформацію щодо нарахованого доходу ОСОБА_1 , виходячи з даних нормативно-грошової оцінки землі із зазначенням даних про те, що вона отримала майно у спадщину, а також визнати дії нотаріуса неправомірними.

Ухвалою Яготинського районного суду від 5 квітня 2019 року відкрито провадження у даній справі.

В судовому засіданні позивачка та її представник підтримали позовні вимоги, пояснивши, що Черних О.В. не дотримався вимог ст. ст. 5,13 ЗУ "Про оцінку земель", а також не враховані вимоги ст. 271 Податкового кодексу України. Відповідач в судове засідання не з"явився, будучи належним чином повідомленим про день та час розгляду справи, в заяві до суду просив розглянути справу у його відсутності, та надав відзив, котрий обгрунтований наступним. Звертаючись до суду з даним позовом позивачкою взагалі не вказано підставу звернення до суду, які саме права її порушуються та в чому саме полягає це порушення. Позовні вимоги позивачки не ґрунтуються на нормах діючого законодавства. Зокрема, твердження позивачки про те, що у поданій ним формі 1ДФ до Державної фіскальної служби міститься інформація щодо отримання ОСОБА_1 майна в дар, а не спадкування не відповідає дійсності. Згідно із п. 174.4 ст. 174 Податкового кодексу України з урахуванням змін, унесених Законом від 23 лютого 2017 року № 1910-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини», приватний нотаріус за місцем розташування свого робочого місця щокварталу подає до контролюючого органу інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину в порядку, встановленому розділом ІV Податкового Кодексу для податкового розрахунку, яка відображається у формі № 1ДФ. У такому самому порядку нотаріуси подають інформацію про посвідчення договорів дарування. При цьому, в такій формі обов'язково зазначається сума доходу у вигляді вартості успадкованого майна, отриманого платником податку, який згідно із Податковим кодексом не належить до членів сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення. Інформація про видачу свідоцтва про право на спадщину (посвідчений договір дарування) відображається у формі № 1ДФ щодо доходу, отриманого у спадщину (подарованого) від фізичної особи, що не є членом сім'ї першого ступеня споріднення згідно Додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (пункт 3.2 розділу ІІІ) за ознакою: «114 - Дохід, отриманий платником податку унаслідок прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав від фізичної особи, що не є членом сім'ї першого ступеня споріднення, відповідно до підпункту 174.2.2 пункту 174.2 та пункту 174.6 статті 174 розділу IV Кодексу (підпункт 164.2.10 пункту 164.2 статті 164 та підпункт 165.1.15 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Кодексу)». Тобто, ознака доходу як щодо спадкування, так і щодо дарування одна - 114. Щодо твердження позивачки про те, що при видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 4,3 га ним було вказано не нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, а експертну оцінку земельної ділянки, слід вказати наступне: 28 липня 2017 року за заявою ОСОБА_1 ним була заведена спадкова справа №121/2017 щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 . Спадкування ОСОБА_1 здійснювалося на підставі ст. 1223 ЦК України, а саме, за заповітом. При цьому, ОСОБА_1 не є членом сім'ї спадкодавця першого або другого ступеня споріднення, а тому ним було роз'яснено, що згідно з підпунктом 174.2.3 пункту 174.2 статті 174 Податкового кодексу України у неї виникли зобов'язання щодо сплати податку у розмірі 5% від доходу, отриманого нею у спадщину від фізичної особи, що не є членом сім'ї першого ступеня споріднення. До складу спадщини крім іншого нерухомого майна, також входила земельна ділянка площею 4,3 га. 27 листопада 2017 року після подачі ОСОБА_1 всіх необхідних документів, ним було видано відповідне свідоцтво про право на спадщину за заповітом на зазначену вище земельну ділянку. Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2014 р. № 358 «Про проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства» встановлено, що базою оцінки для визначення оціночної вартості для передбачених Податковим кодексом цілей (оціночна вартість) є ринкова вартість, розрахована відповідно до національних стандартів та інших нормативно-правових актів з питань оцінки майна і майнових прав. Враховуючи, що одиницею виміру бази оподаткування визнається конкретна вартісна характеристика бази оподаткування або її частини, щодо якої застосовується ставка податку, а також положення п.174.8 ст.174 Податкового кодексу, базою оподаткування земельної ділянки, що успадковується або прийнята в дарунок, є її оціночна вартість, яка визначається шляхом проведення експертної грошової оцінки. Проведення оцінки майна є обов'язковим, зокрема у випадку оподаткування майна згідно з законом, крім випадків визначення розміру податку при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою. Для нарахування податку на доходи фізичних осіб при отриманні спадщини (подарунку) у вигляді нерухомого майна застосовується оціночна вартість майна, що ґрунтується на засадах національних стандартів оцінки майна та визначена оцінювачем, який має відповідне кваліфікаційне свідоцтво оцінювача. Тобто, у всіх випадках отримання доходів у вигляді об'єктів спадщини/дарунків, крім отримання доходів у вигляді спадщини/дарунків від члена сім'ї першого або другого ступеня споріднення, об'єктом оподаткування є оціночна вартість таких об'єктів спадщини/дарунка, визначена згідно із законом. Статтею 13 Закону «Про оцінку земель» передбачено обов'язкове проведення нормативно грошової оцінки земельної ділянки у разі визначення розміру земельного податку. Згідно норм чинного земельного, податкового законодавства плата за землю, або ж - земельний податок, поземельний податок - це податок(обов'язковий платіж), що справляється з юридичних і фізичних осіб за використання земельних ділянок, плата за землю входить до складу податку на майно і платниками цього податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі. Статтею 23 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування визнаються конкретні вартісні, фізичні або інші характеристики певного об'єкта оподаткування. База оподаткування - це фізичний, вартісний чи інший характерний вираз об'єкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобов'язання. База оподаткування і порядок її визначення встановлюються цим Кодексом для кожного податку окремо. У випадках, передбачених цим Кодексом, один об'єкт оподаткування може утворювати кілька баз оподаткування для різних податків. К онкретна вартісна, фізична або інша характеристика певного об'єкта оподаткування може бути базою оподаткування для різних податків. Крім того, згідно із ст. 13 ЗУ «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується також у разі визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом. До внесення змін (05.03.2009 р.) відповідно до Декрету про держмито за видачу свідоцтва про право на спадщину ставка державного мита вираховувалася від суми спадщини. На даний час ставка державного мита не залежить від суми спадщини і відповідно до пп.«ж» п.3 ст.3 Декрету про держмито мито справляється в розмірі двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином, для обрахування розміру державного мита при спадкуванні земельної ділянки нормативно -грошова оцінка такої земельної ділянки не застосовується. Всі його дії по оформленню та видачі ОСОБА_1 спадщини, подачі відповідної інформації до фіскальної служби є законними, такими, що передбачені чинним законодавством, а тому позовні вимоги позивачки є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення. Просив у задоволенні позову відмовити.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення позивачки та її представника, дослідивши докази, суд вважає, що позов до задоволення не підлягає.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про нотаріат" нотаріуси у своїй діяльності керуються законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами Міністра юстиції України, нормативними актами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Згідно із ст. 5 ЗУ "Про оцінку земель" грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.

В силу ст. 13 ЗУ «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом...

В силу ст. 271 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок є базою оподаткування земельним податкам...

Відповідно до вимог пункту 174.4 ст.174 Податкового кодексу України нотаріус за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса... за місцем відкриття спадщини щокварталу подає до контролюючого органу інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину в порядку. встанволеному цим розділом дляподаткового розрахунку. У такому самому порядку нотаріуси подають інформацію про посвідчення договорів дарування.

При цьому, у такому податковому розрахунку обов"язково зазначається сума доходу у вигляді вартості успадкованого майна, отриманого платником податку, зазначеним у підпункті 174.2.2 цього пункту.

Відповідно до п.п. 174.2.2 пункту 174.2 ст. 174 Податкового кодексу України об"єкти спадщини оподатковуються за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 цього кодексу, вартість будь-якого об"єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не зазначені у п.п. 174.2.1 цього пункту.

Згідно із п. 167.2 ст. 167 Податкового кодексу України ставка податку становить 5 % бази оподаткування у випадках, прямо визначеним цим розділом.

Відповідно до п. 23.2 ст. 23 Податкового кодексу України база оподаткування і порядок її визначення встановлюються цим кодексом для кожного податку окремо.

В силу п.174.8 ст. 174 Податкового кодексу України у випадках отримання доходів у вигляді об"єктів спадщини/дарунків крім тих, які оподатковуються за нульовою ставкою є оціночна вартість таких об"єктів спадщини/дарунків, визначена згідно із законом.

Відповідно до п.п. 164.2.10 п.164.2 ст. 164 розділу IV Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з цим розділом.

Відповідно до п.174.6 ст. 174 Кодексу кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встанволеними цим розділом для оподаткування спадщини.

Відповідно до п.п. 174.2.2 п.174.2 ст. 174 розділу IV Кодексу, в редакції. що діяла в 2017 році, вартість будь-якого об"єкта дарування, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім"ї дарувальника першого та другого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу.

В ст. 5 ЗУ "Про оцінку земель" експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки.

В судовому засіданні установлено, що на підставі заяви позивачки від 28 липня 2017 р. була заведена спадкова справа за № 121/2017 щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с. 66-155). Як вбачається з матеріалів спадкової справи, ОСОБА_1 не є членом сім"ї спадкодавця першого та другого ступеня споріднення, прийняла спадщину на підставі заповіту. До складу спадщини крім нерухомого майна також входить земельна ділянка. На підставі п.п. 174.2.3 п.174.2 ст. 174 Податкового кодексу України у ОСОБА_1 виникли зобов"язання щодо сплати податку у розмірі 5 % від доходу отриманого нею у спадщину від фізичної особи, що не є членом сім"ї першого та другого ступеня споріднення. У відповідності до вимог 174.4 ст. 174 Податкового кодексу України приватним нотаріусом Головного територіального управління юстиції у Київській області яготинського районного нотаріального округу Черних О.В. до контролюючого органу поданий податковий розрахунок за формою 1-ДФ за 4 квартал 2017 р., (а.с. 33-39), в якому відображено інформацію щодо нарахованого доходу ОСОБА_1 в загальній сумі 284 900 грн. за ознакою доходу 114 (дохід отриманий у спадщину "дарунок" від фізичної особи, що не є членом сім"ї першого та другого ступеня споріднення). Відповідно довідника ознак доходів, наведених у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і утриманого з них податку (форма 1ДФ), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4 під ознакою доходу "114" відображається дохід, отриманий платником податку у спадщину (подарований) від фізичної особи, що не є членом сім"ї першого та другого ступеня споріднення. Інформація щодо отриманого ОСОБА_1 доходу у вигляді вартості успадкованого майна надана нотаріусом Черних О.В. в тому числі на підставі експертної грошової оцінки, що відповідає вимогам ст. 5 ЗУ "Про оцінку земель", п.п. 164.2.10 п.164.2 ст. 164 розділу IV Податкового кодексу, п. 174.6 ст. 174 Податкового кодексу, п.п. 174.2.2 п.174.2 ст. 174 Податкового кодексу та п.167.2 ст. 167 цього Кодексу.

За таких обставин вважати, що дії нотаріуса є неправомірними підстав немає.

При цьому, суд вважає, що посилання позивачки на вимоги ст. 5 та ст. 13 ЗУ "Про оцінку земель" як на підставу для визначення розміру отриманого нею доходу у результаті успадкування майна, розмір якого на її думку, слід визначати із застосуванням нормативно грошової оцінки земельних ділянок є помилковим, оскільки у ст. 5 ЗУ "Про оцінку земель" нормативно грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та державного мита... У даному випадку інформація щодо нарахованого доходу ОСОБА_1 нотаріусом подана для справляння податку у розмірі 5 % від доходу отриманого нею у спадщину від фізичної особи, що не є членом сім"ї першого та другого ступеня споріднення, тобто вказаний податок не є земельним, вимоги ст. 271 Податкового кодексу до нього не застосовуються, а також він не є державним митом, яке розраховується на підставі нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Ураховуючи вищенаведені обставини, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 10, 81,206,259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 5, 13 ЗУ "Про оцінку земель", ст.ст. 23,164, 167,174, 271 Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В позові ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Яготинського районного нотаріального округу Київської області Черних Олега Валерійовича про визнання неправомірними дій щодо подання податкового розрахунку про нарахований дохід відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається до Київського апеляційного суду через Яготинський районний суд Київської області.

Суддя Литвин Л.І.