20 січня 2020 року
м. Київ
справа №347/1591/17
адміністративне провадження №К/9901/1379/20
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Бучик А.Ю., перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Косівського районного суду Івано-Франківської області від 21.06.2018 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 у справі №347/1591/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області , Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області , Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області , Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Косівського районного суду Івано-Франківської області від 21.06.2018 позов задоволено частково. Зобов'язано ГУНП в Івано-Франківській області та УМВС України в Івано-Франківській області в особі ліквідаційної комісії видати та направити до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, вказавши в даній довідці усі види грошового забезпечення. Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо ведення перерахунку та невиплати передбаченої чинним законодавством України її ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплатити встановлену позивачу з 01.01.2016 пенсію відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови Кабінету України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України» від 09.03.2006 №268, на підставі довідки, виданої ГУНП в Івано-Франківській області та УМВС України в Івано-Франківській області в особі ліквідаційної комісії з усіма основними та додатковими видами грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум. В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного від 10.12.2019 скасовано рішення Косівського районного суду Івано-Франківської області від 21.06.2018 та прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
08 січня 2020 року Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області направило на адресу Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Косівського районного суду Івано-Франківської області від 21.06.2019 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 у справі №347/1591/17.
Подана касаційна скарга не відповідає вимогам статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та підлягає залишенню без руху.
Відповідно до частини четвертої статті 330 КАС України до касаційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Скаржником до касаційної скарги не додано документа про сплату судового збору, проте заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв'язку обмеженим фінансуванням.
Розглянувши клопотання, вважаю, що воно задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлено Законом України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір».
Відповідно до статті 8 вказаного Закону, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Зважаючи на те, що вищезазначені умови за наявності яких скаржнику можливо було б відстрочити сплату судового збору, відсутні, і враховуючи те, що звільнення, відстрочення та розстрочення суб'єкту владних повноважень сплати судового збору може розцінюватись як надання державним органам певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу - юридичними та фізичними особами, які зобов'язані сплачувати відповідний збір, підстави для задоволення клопотання скаржника про відстрочення сплати судового збору за подання касаційної скарги - відсутні.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, чинній на час звернення позивача до суду) за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, розмір судового збору складав 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» станом на 01.01.2017 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1600,00 грн.
Згідно із підпунктом 3 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду касаційної скарги на рішення суду розмір судового збору складає 200 % ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви.
Позов містить 1 вимогу немайнового характеру та похідні від неї вимоги.
Отже, розмір судового збору за подання касаційної скарги складає 1280,00 грн ((1600х0,4)х200%).
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030102
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA288999980313151207000026007
Код класифікації доходів бюджету 22030102 «Судовий збір (Верховний Суд, 055»)
Призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), на рішення від ______ (Дата оскаржуваного рішення) по справі _________ (Номер справи), ВЕРХОВНИЙ СУД (Касаційний адміністративний суд) (назва суду, де розглядається справа).
З урахуванням викладеного заявник касаційної скарги повинен виправити її недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху шляхом надання до суду касаційної інстанції документа про сплату судового збору.
Керуючись ст. 332 КАС України, суд,
Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення рішення Косівського районного суду Івано-Франківської області від 21.06.2019 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 у справі №347/1591/17 залишити без руху.
Надати скаржнику строк у десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги шляхом надання до суду касаційної інстанції документа про сплату судового збору.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали в установлений судом строк касаційна скарга разом із доданими до неї матеріалами буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
А.Ю. Бучик,
Суддя