Ухвала від 20.01.2020 по справі 9901/12/20

УХВАЛА

20 січня 2020 року

Київ

справа №9901/12/20

адміністративне провадження №П/9901/12/20

Суддя Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду Калашнікова О.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

11 січня 2020 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Верховного Суду як суду першої інстанції із позовом до Вищої ради правосуддя (далі - ВРП, відповідач), в якому просив:

- визнати протиправною та скасувати ухвалу члена ВРП Овсієнка А.А. від 16 грудня 2019 року № 8297/0/18-19 про залишення скарги позивача без розгляду та повернення;

- визнати протиправним та скасувати рішення Третьої дисциплінарної палати ВРП від 06 листопада 2019 року№ 2900/3дп/15-19 «Про відмову у притягненні судді Приморського районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності та припинення дисциплінарного провадження»;

- зобов'язати ВРП вдруге здійснити розгляд дисциплінарної справи щодо судді Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області ОСОБА_2., враховуючи доводи, викладені в цьому позові.

Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у цій справі, Верховний Суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За змістом частини четвертої статті 22 КАС України Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи, зокрема, щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Вищої ради правосуддя.

Особливості провадження у справах щодо оскарження, зокрема, актів, дій чи бездіяльності Вищої ради правосуддя передбачені статтею 266 КАС України.

Пунктом 4 частини першої статті 266 КАС України передбачено, що правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності рішень Вищої ради правосуддя, ухвалених за результатами розгляду скарг на рішення її Дисциплінарних палат.

Отже, судовому оскарженню підлягають рішення ВРП, ухвалені за результатами розгляду по суті скарг на рішення Дисциплінарних палат ВРП.

Згідно з частиною другою статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання тлумачення частини другої статті 55 Конституції України (пункт 1 резолютивної частини Рішення №6-зп від 25 листопада 1997 року; пункт 1 резолютивної частини Рішення №9-зп від 25 грудня 1997 року; та пункт 1 резолютивної частини Рішення №19-рп/2011 від 14 грудня 2011 року).

У рішенні №19-рп/2011 від 14 грудня 2011 року Конституційний Суд України зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Отже, системне тлумачення статті 55 Конституції України дозволяє дійти висновку, що частина друга цієї статті гарантує «кожному» захист «своїх прав», які були порушені органами державної влади, місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами. Адже саме в такому контексті сформульовано частини третю, п'яту та шосту статті 55 Конституції України.

Згідно із частиною третьою статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи

Згідно з частиною десятою статті 131 Конституції України Конституцією України передбачено, що відповідно до закону в системі правосуддя утворюються органи та установи для забезпечення, зокрема, розгляду справ щодо дисциплінарної відповідальності судді.

Пунктом 3 частини першої статті 131 Конституції України визначено, що в Україні діє Вища рада правосуддя, яка розглядає скарги на рішення відповідного органу про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора.

Аналогічне положення закріплено у пункті 5 частини першої статті 3 Закону України від 21 грудня 2016 року N 1798-VIII «Про Вищу раду правосуддя» (далі - Закон N 1798-VIII), який визначає статус, повноваження, засади організації та порядок діяльності Вищої ради правосуддя.

Порядок дисциплінарного провадження щодо судді врегульовано Законом України від 2 червня 2016 року N 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон N 1402-VIII), зокрема частиною першою статті 107 Закону N 1402-VIII визначено право на звернення зі скаргою щодо дисциплінарного проступку судді (дисциплінарною скаргою) будь-якої особи.

Позивач скористався вказаним правом і звернувся до ВРП із скаргою на дії судді Приморського районного суду міста Маріуполя Донецької області.

Частиною другою статті 42 Закону N 1798-VIII дисциплінарні провадження щодо суддів здійснюють Дисциплінарні палати Вищої ради правосуддя.

За приписами статті 108 Закону N 1402-VIII дисциплінарне провадження щодо судді здійснюють дисциплінарні палати Ради у порядку, визначеному Законом України «Про Вищу раду правосуддя», з урахуванням вимог цього Закону.

Розглянувши дисциплінарну справу, відкриту за дисциплінарною скаргою ОСОБА_1 стосовно судді Приморського районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_2., Третя Дисциплінарна палата ВРП 6 листопада 2019 року прийняла рішення № 2900/3дп/15-19, яким відмовила у притягненні до дисциплінарної відповідальності вказаної судді.

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону N 1798-VIII скарга на рішення Дисциплінарної палати може бути подана виключно до Вищої ради правосуддя.

Скориставшись своїм правом на оскарження рішення Третьої дисциплінарної палати, позивач звернувся зі скаргою до ВРП, однак ухвалою члена ВРП від 16 грудня 2019 року № 8297/0/18-19 скаргу залишено без розгляду і повернуто скаржнику на підставі пункту 2 частини шостої статті 51 Закону N 1798-VIII.

Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 51 Закону N 1798-VIII скарга на рішення Дисциплінарної палати залишається без розгляду і повертається особі, яка її подала, якщо скарга подана скаржником за відсутності дозволу Дисциплінарної палати на таке оскарження.

З викладених законодавчих приписів можна зробити висновок, що рішення Дисциплінарної палати не може бути самостійним предметом судового розгляду, в даному випадку рішення Третьої дисциплінарної палати ВРП від 06 листопада 2019 року№ 2900/3дп/15-19, яке оскаржує позивач.

Частиною першою статті 51 Закону N 1798-VIII встановлено, що право оскаржити рішення Дисциплінарної палати у дисциплінарній справі до Вищої ради правосуддя має суддя, щодо якого ухвалено відповідне рішення.

Скаржник має право оскаржити рішення Дисциплінарної палати у дисциплінарній справі до Вищої ради правосуддя за наявності дозволу Дисциплінарної палати на таке оскарження.

Враховуючи, що ОСОБА_1 не було надано дозволу на оскарження рішення Дисциплінарної палати, його скарга правомірно не була розглянута по суті, а залишена без розгляду та повернута йому.

Згідно з положеннями статті 52 Закону N 1798-VIII до суду може бути оскаржене рішення Вищої ради правосуддя, ухвалене за результатами розгляду скарги на рішення Дисциплінарної палати.

Частиною сьомою статті 266 КАС України передбачено, що на рішення Вищої ради правосуддя, ухвалене за результатами розгляду скарги на рішення її Дисциплінарної палати, може бути подана скарга до Великої Палати Верховного Суду. Така скарга розглядається за правилами касаційного провадження, встановленими цим Кодексом.

Отже, беручи до уваги наведене законодавче регулювання, є підстави стверджувати, що ухвала члена ВРП від 16 грудня 2019 року № 8297/0/18-19 про залишення без розгляду та повернення скарги позивача на рішення Третьої дисциплінарної палати ВРП від 06 листопада 2019 року № 2900/3дп/15-19 не може бути самостійним предметом оскарження в судовому порядку, оскільки скарга розглянута не була, отже позивач звернувся до суду з вимогами, які не підлягають розгляду в суді.

За приписами пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи в публічно-правових спорах, зокрема фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 170 КАС суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

З урахуванням наведеного, у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 слід відмовити.

Спір, за вирішенням якого звернувся позивач, не підлягає судовому розгляду, тому суд не зазначає, до юрисдикції якого суду віднесено його вирішення.

Частиною другою статті 170 КАС України передбачено, що про відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу не пізніше п'яти днів з дня надходження позовної заяви.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказаний позов зареєстровано у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду 11 січня 2020 року, визначено наступний склад колегії: головуючий суддя - Калашнікова О.В., судді: Губська О.А., Єресько Л.О., Кашпур О.В., Соколов В.М.

Згідно з реєстром передачі № 1124/20 позовну заяву ОСОБА_1 передано головуючій судді Калашніковій О.В. 13 січня 2020 року.

Відповідно до наказу від 04 Грудня 2019 року № 111-к з 14 січня 2020 року по 17 січня 2020 року суддя Калашнікова О.В. отримала дні відпочинку.

Враховуючи отримання днів відпочинку, головуючим суддею відмолено у відкритті провадження у цій справі з дотриманням строків, передбачених статтею 170 КАС України.

Керуючись статтями 22, 170, 248, 266 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.

Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання та набирає законної сили після її перегляду в апеляційному порядку або після закінчення строку на апеляційне оскарження.

.........................

О.В. Калашнікова,

Суддя Верховного Суду