20 січня 2020 року
м. Київ
справа №320/329/19
адміністративне провадження №К/9901/246/20
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Саприкіної І. В., перевіривши касаційну скаргу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області на рішення Київського окружний адміністративний суд від 18 липня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2019 року у справі за позовом фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області про визнання протиправними та скасування постанов,
У січні 2019 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1 ) та Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (надалі - ФОП ОСОБА_2 ) звернулися до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області (надалі - Департамент ДАБІ у Київській області ), в якому просили суд з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 15 січня 2019 року визнати протиправними та скасувати постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 02.01.2019, а саме:
№ З-0201/1-10/10-5/0201/08/01, № З-0201/2-10/10-7/0201/08/01, № З-0201/3-10/10-8/0201/08/01, № З-0201/4-10/10-9/0201/08/01 та № З-0201/5-10/10-6/0201/08/01.
Київський окружний адміністративний суд рішенням від 18 липня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2019 року адміністративний позов Фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задовольнив.
Визнав протиправною та скасував постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №З-0201/1-10/10-5/0201/08/01 від 02.01.2019 року.
Визнав протиправною та скасував постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №З-0201/5-10/10-6/0201/08/01 від 02.01.2019 року.
Визнав протиправною та скасував постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №З-0201/4-10/10-9/0201/08/01 від 02.01.2019 року.
Визнав протиправною та скасував постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №З-0201/3-10/10-8/0201/08/01 від 02.01.2019 року.
Визнав протиправною та скасував постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №З-0201/2-10/10-7/0201/08/01 від 02.01.2019 року.
28 грудня 2019 року Департамент ДАБІ у Київській області направив до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Київського окружний адміністративний суд від 18 липня 2019 року, а також постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2019 року та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Перевіривши матеріали касаційної скарги, суд установив, що вона не відповідає вимогам ст. 330 КАС України, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 4 ст. 330 КАС України до касаційної скарги додається, зокрема документ про сплату судового збору.
Усупереч зазначеної вище законодавчої норми скаржник не додав до своєї касаційної скарги документ про сплату судового збору у розмірі, визначеному Законом України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI).
За змістом підп. 3 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI ставка судового збору за подання до адміністративного суду касаційної скарги на рішення суду становить 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
З касаційної скарги та доданих до неї матеріалів вбачається, що позивачі звернулися до суду з позовом у 2019 році та заявили позовні вимоги майнового характеру на загальну суму 3 803 580, 00 грн.
Частиною 2 ст. 4 Закону № 3674-VI визначено, що ставка судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою - підприємцем, становить 1 відсоток ціни позову, але не менше але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Статтею 7 Закону України від 28 лютого 2019 року № 2696-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» визначено, що станом на 01 січня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1 тис. 921 грн.
Таким чином, ставка судового збору, що підлягає сплаті за звернення з цією касаційною скаргою, складає 19 210, 00 грн (200% від 9 605, 00).
Разом з цим, у касаційній скарзі Департамент ДАБІ у Київській області заявив клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, обґрунтовуючи його тим, що Департамент є територіальним органом - структурним підрозділом Державної архітектурно-будівельної інспекції України, не має окремого розрахункового рахунку та не здійснює розрахункових операцій. На момент звернення з касаційною скаргою квитанція про сплату судового збору до Департаменту не надходила.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України та ч. 1 ст. 8 Закону № 3674-VI суд, ураховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Втім, посилання скаржника про не надходження квитанції від Державної архітектурно-будівельної інспекції України не є підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору.
Крім того, суд наголошує на тому, що ст. 8 Закону № 3674-VI та ст. 133 КАС України передбачає можливість зменшення розміру належних до оплати судових витрат чи звільнення від їх оплати повністю або частково, або відстрочення/ розстрочення їх сплати виключно для фізичних осіб.
Згідно з ч. 2 ст. 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, установлених ст. 330 цього Кодексу, застосовуються положення ст. 169 КАС України.
Відповідно до положень ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання передбачених вимог, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. У цій ухвалі зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
Таким чином, для усунення недоліків касаційної скарги Департаменту ДАБІ у Київській області необхідно сплатити судовий збір у розмірі 19 тис. 210 грн, 00 коп. за такими реквізитами: отримувач коштів - УК у Печерському районі/Печерський район/22030102, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38004897, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, рахунок отримувача - UA678999980000031219207026007, код класифікації доходів бюджету - 22030102 «Судовий збір» (Верховний Суд, 055)», символ звітності банку 207; призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8); судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), на рішення від (дата оскаржуваного рішення), ВЕРХОВНИЙ СУД (Касаційний адміністративний суд), номер справи, у якій сплачується судовий збір.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ураховуючи викладене та керуючись ст. 169, 330, 332 КАС України, суд
Касаційну скаргу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області на рішення Київського окружний адміністративний суд від 18 липня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2019 року у справі за позовом фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області про визнання протиправними та скасування постанов - залишити без руху.
Надати Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області строк для усунення вказаних недоліків протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя І. В. Саприкіна