Рішення від 08.01.2020 по справі 916/1685/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"08" січня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/1685/19

Господарський суд Одеської області у складі:

судді С.В. Літвінова

при секретарі Т.О. Липі

за участю представників:

від позивача: Піндюр Т.О.

від відповідача: не з'явились

розглядаючи справу за позовом Головне управління Держгеокадастру в Одеській області; (вул.Канатна,83,Одеса,Одеська область,65107)

до відповідача: Обслуговуючий кооператив "Кольоровий бульвар" (вул.Лазурна,7-Б,Чорноморськ,Одеська область,68000)

про стягнення 7370,15 грн.;

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держгеокадастру в Одеській області звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Обслуговуючий кооператив "Кольоровий бульвар", в якому просить господарський суд: про стягнення 7370,15 грн. - шкоди заподіяної внаслідок зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу.

Ухвалою суду від 08.07.2019року відкрито провадження провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.

06.09.2019р. відповідач надав відзив на позов в якому проти позову заперечує вважає позовні вимоги необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з огляду на те, що відповідачем не тільки отримано дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, а й виконано всі необхідні умови зняття та перенесення ґрунтового покрову, передбачені дозволом і Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 04 січня 2005 року N1.

По-друге, відповідач вважає, що Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 26 жовтня 2018 року №876-ДК/839/АП/03/01/ та викладені в ньому факти не можуть вважатись належним доказом, оскільки перевірка була проведена з порушенням вимог Конституції України та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Ухвалою суду від 09.09.2019р. господарський суд дійшов висновку про розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням

04.11.2019р. позивач надав відповідь на відзив відповідно якої вважає заперечення викладені у відзиві на позов необгрунтованими та безпіставними.

Представник позивача в судовому засіданні позовну заяву підтримав у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання 08.01.2020р. не зявився, про дату та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями.

В судовому засіданні 08.01.2020року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив.

Відповідно до пункту 1 «Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 14.01.2015, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства,використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів.

Пунктом 3 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 № 308 (далі - Положення), встановлено, що завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території Одеської області.

Підпунктом 34 пункту 3 Положення визначено, що Головне управління розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок зняття фунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів щодо її відшкодування в установленому законом порядку.

Згідно підпункту 30 пункту 4 вказаного Положення, Головним управлінням відповідно до покладених завдань на підставі наказу Головного управління від 17.09.2018 № 876-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності», відповідно до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснювався державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо використання земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Чорноморськ, 14 мікрорайон, за кадастровим номером: 5110800000:02:019:0081.

Державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Одеській області складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 26.10.2018 у № 876-ДКУ839/АП/09/01/-18.

Під час перевірки встановлено, що Згідно даних Державного земельного кадастру та Національної Кадастрової системи, цільове призначення вищезазначеної земельної ділянки: для часткової забудови 14 мікрорайону м. Іллічівськ; вид використання: В.02.07 для іншої житлової забудови; категорія земель: землі житлової та громадської забудови; форма власності: комунальна. Відомості про обмеження у використанні земельної ділянки, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 за№ 1051, не зареєстровані.

Позивач зазначає, що вищезазначена земельна ділянка належить на праві комунальної власності Ьшічівській міській раді Одеської області, код ЄДРПОУ 25932851, відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстри прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 18.09.2018 рову за номером: 138126123. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 119480 851108; номер запису про право власності: 1899032; дата державної реєстрації 29.07.2013 роту. Договір оренди земельної ділянки укладений з товариством з обмеженою відповідальністю «САЙМОН», код ЄДРПОУ 33202802, строком на 49 років з 01.06.2013 року з правом пролонгації, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 10.07.2013, номер запису 1899303. Товариство з обмеженою відповідальністю «САЙМОН», код ЄДРПОУ 33202802, уклало договір суборенди від 24.11.2014 року з обслуговуючим кооперативом «Кольоровий Бульвар», код ЄДРПОУ 39439523 строком до 01.06.2062 року, зареєстрований в ' Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 26.11.2014 року, номер запису: 7883675.

Шляхом фактичного заміру встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 5110800000:02:019:0081 загальною площею 6,0493га, знято ґрунтовий покрив (родючий шар ірунту) на площі 0,2426 га, та перенесено на частину земельної ділянки з якої ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) не знімався.

Позивач також зазначає, що згідно даних, що містяться в управлінні з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву з земельної ділянки, розташованої за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, 14 мікрорайон, за кадастровим номером: 5110800000:02:019:0081, обслуговуючому кооперативу «Кольоровий Бульвар» (код ЄДРПОУ 39439523), не надавався.

Враховуючи вищевикладене, обслуговуючий кооператив «Кольоровий - Бульвар» зняло та перенесло ґрунтовий покрив з вказаної земельної ділянки без отримання спеціального дозволу, що є порушенням статті 168 Земельного в кодексу України та згідно пункту «и» частини 1 статті 211 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), вказане порушення земельного законодавства дв тягне настання юридичної відповідальності.

По вказаному факту державним інспектором відносно керівника обслуговуючого кооперативу «Кольоровий Бульвар» Каранфілова Олексія Валерійовича складено протокол про адміністративне правопорушення від 19.12.2018 № 876-ДК/0300П/03/01/-18 та 26.12.2018 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 876-ДК/0278По/08/01/-18 за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53-3 КУпАП.

Також, позивач зазначає, що відповідачем адміністративне стягнення не сплачено.

Відповідно до виявленого порушення державним інспектором розраховано розміру шкоди, заподіяної обслуговуючим кооперативом «Кольоровий Бульвар», внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу з земельної ділянки, розташованої за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, 14 мікрорайон, за кадастровим номером: 5110800000:02:019:0081, що становить 7370,15 грн.

Враховуючи вищевикладене Головне управління Держгеокадастру в Одеській області звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Обслуговуючий кооператив "Кольоровий бульвар", в якому просить господарський суд: про стягнення 7370,15 грн. - шкоди заподіяної внаслідок зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу.

Дослідивши в сукупності всі обставини та матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, що регулюють спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Згідно з частиною першою статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до статті 14 Конституції України та ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до п. 2 ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За змістом ст. 2 Закону України "Про охорону земель", об'єктом особливої охорони держави є всі землі в межах території України.

Згідно з ч.1, 2 ст.84 Земельного кодексу України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

У відповідності до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Статтею 188 Земельного кодексу України визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Відповідно до ст.10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" (далі - Закон) та п.6 Положення про Головне управління посадові особи в межах своїх повноважень мають право, зокрема: складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обов'язкові вказівки до виконання (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодування завданих власнику земельної ділянки збитків; безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних та фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; звертатись до суду з позовом щодо відшкодування витрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився, та інші.

Згідно ст.187 Земельного кодексу України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", відповідно до ст.4 котрого, об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Згідно ст.9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок, тощо.

Згідно частини 1 статті 91 ЗК України власники земельних ділянок зобов'язані, зокрема, забезпечувати використання їх за цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Відповідно до статті 168 ЗК України, ґрунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ірунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, крім випадків: проведення робіт із буріння та облаштування нафтових і газових свердловин, будівництва, технічного обслуговування, ремонту і реконструкції нафтових і газових свердловин та пов'язаних з їх обслуговуванням об'єктів трубопровідного транспорту, виробничих споруд, під'їзних доріг, ліній електропередачі та зв'язку, підземних кабельних мереж енергозабезпечення; проведення робіт, пов'язаних з ліквідацією та запобіганням аварійним ситуаціям на нафтових і газових свердловинах та пов'язаних з їх експлуатацією об'єктах трубопровідного транспорту, виробничих спорудах, під'їзних дорогах, лініях електропередачі та зв'язку, підземних кабельних мережах енергозабезпечення.

Процедуру видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок визначено Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та, перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах

№ 1 від 04 січня 2005 року.

Відповідно до пункту и частини 1 статті 211 ЗК України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема, за невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.

Згідно статті 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Частиною 1 статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до пункту 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, - територіальними органами Держгеокадастру на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 №1619.5.50.

Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу ОК «Кольоровий бульвар» здійснено відповідно до Постанови КМУ від 25 липня 2007 р. № 963 «Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу». Так, згідно даної Методики розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу розраховується за такою формулою:

Шг = Пг(0,2426)х Нг(12770) х Кі(2.379)

де Шг - розмір шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу;

Пг - площа, на якій виявлено зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу;

Нг - нормативні втрати від знищення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту);

Кі - Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель.

В даному випадку розмір шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу розрахований за допомогою наступних складових:

Пг - площа, на якій виявлено зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, відповідно до акту перевірки від 26.10.2018 склала 0,2426 га.;

Нг - коефіцієнт нормативних втрат від знищення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) є незмінним для Одеської області (для вказаного виду порушення) та відповідно до додатку №11 Методики складає 12770;

Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 2007 рік - 1,028, 2008 рік - 1,152, 2009 рік - 1,059, 2010 рік - 1,0, 2011 рік - 1,0, 2012 рік - 1,0, 2013 рік - 1,0, 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433, 2016 рік - 1,06. Вказаний коефіцієнт складає 2,379.

Враховуючи вищевикладене, в діях відповідача наявні всі елементи правопорушення, які необхідні для відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу у розмірі 7370,15 грн.

Заперечення відповідача викладені у відзиві судом до уваги не приймаються с наступних підстав.

ОК «Кольоровий бульвар» заперечує факт зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу з посиланням на дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки від 13 лютого 2015 року № 001, виданий Державною інспекцією сільського господарства в Одеській області.

Разом з тим, позивач надає оцінку наказу Головного управління від 17.09.2018 № 876-ДК, діям посадових осіб Головного управління, якими за результатами проведеної перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 26.10.2018 № 876-ДК/839/АПУ09/01/-18, протокол про адміністративне правопорушення від 19.12.2018 № 876-ДК/0300П/03/01/-18, які в судовому порядку не оскаржувалися. Така оцінка суперечить завданню господарського судочинства.

Надання оцінки матеріалам перевірки під час розгляду даної справи, предметом розгляду якої є - стягнення матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу є безпідставним та суперечить завданню господарського судочинства.

Оцінка матеріалів перевірки, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо їх складання, викладення в них висновків перевірки може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі таких матеріалів.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10.09.2013 у справі № 21-237а13.

Також, Верховний Суд в своїй постанові від 09 листопада 2018 року по справі № 916/377/18 зазначив: «...в разі посилання на невідповідність рішень Головного управління Держгеокадастру в Одеській області вимогам законодавства без встановлення таких обставин рішенням суду в адміністративній справі згідно зі статтею 19 КАС України, суд виходить за межі своєї юрисдикції, визначеної статтею 20 ГПК України».

Факт зняття ОК «Кольоровий бульвар» ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) площею 0,2426 га без спеціального дозволу з земельної ділянки загальною площею 6,0493 га, кадастровий номер: 5110800000:02:019:0081, яка розташована за адресою: Одеська область, місто Чорноморськ, 14 мікрорайон встановлено за результатами проведеної управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Одеській області перевірки.

Крім того, необхідно зазначити, що управлінням з контролю за використанням та охороною земель на адресу ОК «Кольоровий бульвар» неодноразово надсилалися клопотання про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель від 20.09.2018 № 876-ДК/0233/КН/05/01/- 18, від 03.10.2018 № 876-ДК/0249/КН/05/01/-18, від 19.10.2018 № 876- ДК/0260/КН/05/01/-18 (копії додаються), а також повідомлення про виклик для надання пояснень від 03.10.2018 № 876-ДК/0368/04/01/-18, від 03.10.2018 № 876-ДК/0369/04/01/-18, від 19.10.2018 № 876-ДК/ОЗ78/04/01/-18

Проте, від ОК «Кольоровий бульвар» жодних документів, пояснень тощо, не надходило та на вказані в повідомленнях про виклик час та дату, представник ОК «Кольоровий бульвар» не з'явився.

Під час складення та вручення протоколу про адміністративне правопорушення від 19 грудня 2018 року № 876-ДК/0300П/03/01/-18 Каранфілов О.В. від надання пояснень з приводу правопорушення відмовився, від підпису та отримання протоколу також відмовився.

Також, повідомлений належним чином про час та дату розгляду справи про адміністративне правопорушення (повідомлення про розгляд справи про адміністративне правопорушення від 21.12.2018 № 31-15-0.49-2709/90-18 додається), а саме - 26 грудня 2019 року об 11 год. 00 хв. позивач не з'явився.

Керуючись статтею 268 КупАП, з урахуванням вивчених матеріалів справи про адміністративне правопорушення заступником Головного державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель і дотриманням законодавства України про охорону земель в Одеській області Задорожною Н.В. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 26 грудня 2018 року № 876-ДК/0278По/08/01/-18, керівника ОК «Кольоровий бульвар» ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

У зв'язку з неявкою відповідача на розгляд справи про адміністративне правопорушення та відсутністю можливості вручити постанову останньому, копію постанови завірену належним чином відправлено на адресу відповідача.

Постанова про накладення адміністративного стягнення від 26 грудня 2018 року № 876-ДК/0278По/08/01/-18 в судовому порядку не оскаржувалася та набрала законної сили 08.01.2019.

Крім того, дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки від 13.02.2015 № 001 дійсний до

13 листопада 2015 року (пункт 8 дозволу), тоді як, виїздом на місце, а саме - 26.10.2018 встановлено факт зняття ОК «Кольоровий бульвар» ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу площею 0,2426 га з земельної ділянки загальною площею 6,0493 га, кадастровий номер: 5110800000:02:019:0081, яка розташована за адресою: Одеська область, місто Чорноморськ, 14 мікрорайон.

Таким чином, факт зняття ОК «Кольоровий бульвар» ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу площею 0,2426 га з земельної ділянки загальною площею 6,0493га, кадастровий номер: 5110800000:02:019:0081, яка розташована за адресою: Одеська область, місто Чорноморськ, 14 мікрорайон встановлено управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, як уповноваженим на те органом, шляхом проведення перевірки, а спростування встановлених фактів в порядку господарського судочинства не відповідає нормам діючого законодавства України.

Також, доводи відповідача, що перевірка дотримання вимог земельного законодавства щодо використання земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Чорноморськ, 14 мікрорайон за кадастровим номером: 5110800000:02:019:0081 проведена всупереч Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не відповідають фактичним обставинам справи.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19 червня 2003 року № 963-IV (далі - Закон), який спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Відповідно до статті 4 Закону, об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Відповідно до статті 9 Закону державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом:

проведення перевірок;

розгляду звернень юридичних і фізичних осіб.

Відповідно до статті 10 Закону, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:

- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

- давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Системний аналіз чинних норм закону свідчить про урегульованість проведення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо додержання вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю спеціальним законом, який регулює виключно спірні правовідносини.

Відтак, Головне управління Держгеокадастру в Одеській області діяло виключно в межах спеціального закону.

Такий же правовий висновок викладено і у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 25 січня 2019 року по справі № 823/1154/18.

Так, згідно наказу від 17.09.2018 № 876-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності» захід контрою фактично «неплановий» і направлений на здійснення, у відповідності до вимог Земельного кодексу України та Законів України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» і «Про охорону земель» (а не ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»), державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо використання земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Чорноморську 14 мікрорайон, за кадастровим номером: 5110800000:02:019:0081,

Відтак, об'єктом державного контролю є земельна ділянка, а тому застосуванню підлягають норми саме Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», а не суб'єкт господарювання, який здійснює на ній свою господарську діяльність. Аналогічна правова позиція міститься в постанові Одеського апеляційного адміністративного суду №815/3915/17.

Таким чином, висновок відповідача, що перевірка дотримання вимог земельного законодавства щодо використання земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Чорноморськ, 14 мікрорайон за кадастровим номером: 5110800000:02:019:0081 проведена всупереч Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» - не відповідає обставинам справи.

Крім того, загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди визначено у статті 1166 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Отже, відповідальність за завдану шкоду може наставати лише за наявності підстав, до яких законодавець відносить наявність шкоди, протиправну поведінку заподіювана шкоди, причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювана і вину. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.

Наявність всіх елементів цивільно-правової відповідальності повністю підтверджується матеріалами перевірки, а саме: факт наявності шкоди підтверджено розрахунком контролюючого органу розміру шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, що складає 7370,15 грн; протиправної поведінки - актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 26.10.2018 № 876- ДК/839/АПУ09/01/-18 та іншими матеріалами, які підтверджують факт зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу; про наявність причинного зв'язку між шкодою та протиправною поведінкою свідчать матеріали перевірки, в тому числі і зазначені вище акт та розрахунок; вина - притягнення відповідача до адміністративної відповідальності (постанова від 26 грудня 2018 року № 876-ДК/0278По/08/01/-18), яка набрала законної сили.

Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Головного управління Держгеокадастру в Одеській області підлягають задоволенню повністю.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст.129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 79, 86, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву задовольнити повністю.

2. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Кольоровий бульвар" (вул. Лазурна, 7-Б,Чорноморськ,Одеська область,68000, код ЄДРПОУ 39439523) на користь Головне управління Держгеокадастру в Одеській області (вул.Канатна,83,Одеса,Одеська область,65107, розрахунковий рахунок № 31411611015015 в УК у м. Чорном./ м. Чорноморськ/24062200, код ЄДРПОУ отримувача 37914041. МФО 899998.) 7370,15 грн. (сім тисяч сімдесят грн. 15 коп.) суму заподіяної шкоди

3. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Кольоровий бульвар" (вул.Лазурна,7-Б,Чорноморськ,Одеська область,68000, код ЄДРПОУ 39439523) на користь Головне управління Держгеокадастру в Одеській області (вул.Канатна,83,Одеса,Одеська область,65107, розрахунковий рахунок № 35218038090355 ДКС України, м. Київ МФО 820172 код ЄДРПОУ: 39765871) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одну) грн. 00 коп.

Накази видати згідно зі ст. 327 ГПК України.

Повне рішення складено 20 січня 2020 р.

Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Літвінов