Постанова від 20.01.2020 по справі 520/8284/19

Головуючий І інстанції: Старосєльцева О.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2020 р. Справа № 520/8284/19

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Катунова В.В.,

Суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2019, майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022 по справі № 520/8284/19

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2-ої групи інвалідності внаслідок захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оформлене протоколом засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 07.06.2019 року №74, п.24;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно подати до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю - ОСОБА_1 , який визнаний інвалідом 2-ої групи внаслідок захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (додаток 13 до Положення, затвердженого наказом МОУ № 530) та належним чином оформлений пакет документів, наданий позивачем разом з заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю у відповідності до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. № 975 та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530;

- зобов'язати Міністерство оборони України після отримання відповідного висновку ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги позивачу (додаток 13 до Положення, затвердженого наказом МОУ № 530) призначити, нарахувати та здійснити виплату через Харківський обласний військовий комісаріат одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 , який визнаний інвалідом 2-ої групи внаслідок захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року у відповідності до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. № 975 та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 з урахуванням раніше отриманих сум.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-кт Повітрофлотський. 6.Код ЄДР 00034022) про відмову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2-ої групи інвалідності внаслідок захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оформлене протоколом засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 07.06.2019 року №74, п.24.

Зобов'язано Міністерство оборони України в особі Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби повторно вирішити по суті питання з приводу призначення ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ; місцезнаходження - АДРЕСА_1 ; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) одноразової грошової допомоги у порядку ст. 16 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

У решті вимог позов - залишено без задоволення.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позову, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Міністерство оборони України подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що позивач скористався правом на отримання компенсаційної суми відповідно до статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а твердження позивача про те, що він повернув одноразову компенсацію за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачену відповідно до статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не дає підстав для призначення одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», оскільки процедура повернення таких коштів законодавством не передбачена.

Позивач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Враховуючи, що відповідач оскаржує рішення суду першої інстанції лише в частині задоволення позовних вимог, колегія суддів не вбачає підстав для надання правової оцінки рішенню суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову, в межах розгляду даної апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 наказом начальника Генерального штабу Збройних сил України від 18 листопада 1996 року № 0558, звільнений з військової служби у запас за станом здоров'я (а.с.19).

З архівної довідки від 05.12.2013 року №28270 Галузевого державного архіву Міністерства оборони України вбачається, що позивач приймав участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час проходження військової служби в період з 29.01.1987р. по 13.04.1987 р. (а.с.21).

Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 14.06.2017 року серії 12ААА №466574 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, у зв'язку з захворюванням, яке пов'язано з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.23).

05.07.2018 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІІ групи інвалідності (а.с.24).

Управління праці та соціального захисту населення листом від 11.07.2018 року №01-46/1913 повідомило ІНФОРМАЦІЯ_2 , що громадянин ОСОБА_1 отримав виплату у сумі 189,60 грн. у серпні 2017 року, але кошти були повернені до державного бюджету 11.07.2018 року (а.с. 25).

Листом від 23.07.2018 року №2174/ВСЗ ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивачу, що у зв'язку з тим що останній скористався своїм правом вибору допомоги, повернення коштів державного бюджету України не є підставою для складання висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги і направлення його на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум Харківським обласним військовим комісаріатом (а.с.26).

Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 24.04.2019 року серії 12ААА №969952, позивачу встановлено ІІ групу інвалідності з 24.04.2019 року безстроково, у зв'язку з захворюванням, яке пов'язано з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.15).

26.04.2019 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням 2 групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.35).

Управлінням праці та соціального захисту населення листом від 02.05.2019 року №01-46/1223 повідомило Харківський обласний військовий комісаріат, що громадянин ОСОБА_1 не отримував одноразової компенсації при отриманні ІІ групи інвалідності передбаченої ст. 48 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.36).

07.05.2019 року Харківським обласним військовим комісаріатом складено та було направлено до Міністерства оборони України висновок від 07.05.2019 №174/ОГД про можливість виплати одноразової грошової допомоги майору у запасі ОСОБА_1 (а.с. 48).

Відповідно до Витягу з Протоколу від 07.06.2019 року № 74 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги позивачу відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», оскільки останній скористався правом на отримання компенсаційної суми відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому не має права на одержання одноразової грошової допомоги (а.с.37).

Вважаючи протиправним рішення Міністерства оборони України про відмову в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2-ої групи інвалідності внаслідок захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оформлене протоколом засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 07.06.2019 року №74, п.24, позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2-ої групи інвалідності внаслідок захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оформлене протоколом засідання Комісії Міністерства оборони України від 07.06.2019 року №74, п.24, у зв'язку з отриманням компенсаційної суми відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не відповідає обставинам, які були встановлені судом, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Також, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що владний суб'єкт, Міністерство в особі Комісії, належить обтяжити обов'язком повторно вирішити по суті питання про призначення спірної виплати за матеріалами звернення зацікавленої особи. При цьому, матеріали звернення громадянина мають бути самостійно витребувані Міністерством від особи, якій вони були направлені після прийняття оскаржуваного рішення.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Предметом спору у цій справі є вимога призначити та виплатити одноразову грошову допомогу позивачу як інваліду ІІ групи.

Позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС вперше 16.05.2017 та вищевказану ІІ групу інвалідності 24.01.2019 безстроково.

Статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час встановлення позивачу ІІ групи інвалідності) закріплено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема, у разі: встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Відповідно до частини 9 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, прийнятою відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Пунктом 6 цього Порядку визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі: 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення інвалідності II групи.

Частиною 1 статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що одноразова компенсація виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків інших ядерних аварій, особам, які брали участь у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, які стали інвалідами внаслідок відповідних ядерних аварій та випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, дружинам (чоловікам), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, сім'ям, які втратили годувальника, та батькам померлого із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, дітям-інвалідам, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Також, статтею 60 цього Закону закріплено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України.

Судовим розглядом встановлено, що на підставі акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 14.06.2017 року серії 12ААА №466574 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, у зв'язку з захворюванням, яке пов'язано з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 24.04.2019 року серії 12ААА №969952, яким встановлено ІІ групу інвалідності з 24.04.2019 року безстроково, у зв'язку з захворюванням, яке пов'язано з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, позивач звернувся з заявою від 26.04.2019 до суб'єкта владних повноважень з метою отримання одноразової грошової допомоги як інваліду ІІ групи.

Листом Управління праці та соціального захисту населення від 02.05.2019 №01-46/1223 підтверджено, що позивач не отримував грошових виплат при встановленні саме ІІ групи інвалідності, що передбачена ст. 48 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи дані обставини справи, суб'єкт владних повноважень фактично позбавив позивача права на отримання грошової допомоги як інваліда ІІ групи, передбаченої ст. 48 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як з'ясовано в ході судового розгляду, до моменту встановлення ІІ групи інвалідності позивач не мав альтернативи вибору отримання грошової допомоги щодо вибору пільги та компенсації, відповідно до одного із законів України, тому відмова відповідача з посиланням на раніше призначену та отриману компенсанційну грошову суму на підставі Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є помилковим тверженням.

Системний аналіз матеріалів справи, в частині оскарження судового рішення, дає підстави колегії суддів для висновку, що відмовляючи у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги на підставі ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» суб'єкт владних повноважень діяв не в межах та у спосіб, визначений Законом.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що приймаючи оскаржуване податкові повідомлення - рішення, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку щодо обґрунтованості заявлених позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в оскаржуваному рішенні та не можуть бути підставою для його скасування.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 по справі № 520/8284/19 залишити без змін .

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач В.В. Катунов

Судді Г.Є. Бершов І.М. Ральченко