ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
20 січня 2020 року м. Київ № 826/11209/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, вчинених на виконання рішення суду, в порядку ст.383 КАС України, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% від сум грошового зобов'язання та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми грошового забезпечення згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи з 01.01.2018 року з врахуванням проведених раніше виплат;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за роботи з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 20%, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 95%, НОУС військ.-мед. складу за небезпечні та важкі умови служби у розмірі 7,5%, премії у розмірі 10%, які він отримував до перерахунку пенсії, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 включаючи надбавки за роботи з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 20%, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 95%, НОУС військ.-мед. складу за небезпечні та важкі умови служби у розмірі 7,5%, премії у розмірі 10%, починаючи з 01.01.2018 року з врахуванням проведених раніше виплат;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо виплати ОСОБА_1 лише 50% суми підвищення пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплачувати 100% суми підвищеної пенсії ОСОБА_1 згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", починаючи з 01.01.2018 року;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 15000,00 грн.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.04.2019 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% від сум грошового зобов'язання та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми грошового забезпечення згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи з 01.01.2018 року з урахуванням проведених раніше виплат.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за роботи з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 20%, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 95%, НОУС військ.-мед. складу за небезпечні та важкі умови служби у розмірі 7,5%, премії у розмірі 10%, які він отримував до перерахунку пенсії, та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 включаючи надбавки за роботи з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 20%, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 95%, НОУС військ.-мед. складу за небезпечні та важкі умови служби у розмірі 7,5%, премії у розмірі 10%, починаючи з 01.01.2018 року з врахуванням проведених раніше виплат.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо виплати ОСОБА_1 50% суми підвищення пенсії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплачувати 100% суми підвищеної пенсії ОСОБА_1 згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", починаючи з 01.01.2018 року. В решті позовних вимог відмовлено.
03.01.2020 року до суду позивачем подано заяву про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, вчинених на виконання рішення суду, в якій просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, вчинені на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.04.2019 року в адміністративній справі №826/11209/18, щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу, виходячи з наступного грошового забезпечення:
- посадового окладу в розмірі 9300,00 грн;
- окладу за військове звання у розмірі 1480,00 грн;
- процентної надбавки за вислугу років у розмірі 50% що становить 3240,00 грн;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 95%, що становить 2706,55 грн;
- надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 20%, що становить 380,00 грн;
- НОУС війсь.-мед. складу за небезпечні та важкі умови служби у розмірі 7,5%, що становить 142,50 грн;
- премія у розмірі 10%, що становить 190,00 грн та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу виходячи з вищезазначеного грошового забезпечення починаючи з 01.01.2008 року з врахуванням раніше проведених виплат.
На думку заявника, перерахунок пенсії відповідачем здійснено з порушенням чинного законодавства та без врахування висновків, вказаних у рішенні Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.04.2019 року.
Суд, за наслідком розгляду заяви про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень, в порядку ст.383 КАС України, вважає, що заява є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, підставами для звернення до суду з даною заявою є неналежне виконання на думку позивача відповідачем рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.04.2019 року у справі №826/11209/18.
Разом з тим, суд звертає увагу заявника, що згідно з ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Частиною 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Тобто, аналіз зазначених норм свідчить, що є наступні види судового контролю за виконанням судового рішення, такі як зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу (ст. 382 КАС України) та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (ст. 383 КАС України).
Більш того, Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 року у справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження № К/9901/5159/18) звертав увагу, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отже, судові рішення виконуються безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
З огляду на вищенаведене, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, КАС України.
Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження щодо повторного розгляду питань, щодо яких вже прийнято судове рішення.
Вказаний правовий висновок узгоджується із висновком Верховного Суду, викладеного у постановах від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження №К/9901/5159/18), від 03.04.2019 у справі № 820/4261/18 (адміністративне провадження № К/9901/1062/19).
Згідно ч. 1 ст. 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
З аналізу вищезазначених законодавчих норм вбачається, що не можна зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом.
Як вбачається з листа Головного управління ПФУ в м. Києві від 20.12.2019 року №307222/02 під час виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.04.2019 року у справі №826/11209/18 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в порядку встановленому судовим рішенням, а саме: пенсію перераховано з 23.02.2018 року (дати поновлення пенсії за вислугу років відповідно до Закону) в розмірі 90% від суми грошового забезпечення з урахуванням 16170,00 грн - грошового забезпечення відповідно до наданої КМВК довідки про грошове забезпечення від 31.03.2018 року №ФА-156580; 3419,05 грн - надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 20%, надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 95% НОУС військ.-мед. складу за небезпечні та важкі умови служби у розмірі 7,5%, премія у розмірі 10%, загальна сума яких визначена на підставі довідки від 20.03.2008 року №138271 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії на 01.01.2008 року (2706,55+380,00+142,50+190,00)
Внаслідок цього, під час виконання судового рішення загальна сума грошового забезпечення для призначення пенсії складає 19589,05 грн, у тому числі:
Крім того, забезпечено виплату 100% суми підвищення пенсії, перерахованої відповідно до постанови КМУ №103, починаючи з 23.02.2018 року.
Виплата різниці пенсії на виконання судового рішення за період з 23.02.2018 року по 30.06.2019 року в сумі 33980,07 грн буде проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» та Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року №20-1, який набрав чинності 10.11.2018 року.
Різницю пенсії з 01.07.2019 року (дата набрання рішенням законної сили) по 31.10.2019 року в сумі 8281,48 грн виплачено у листопаді цього року.
З 01.11.2019 року позивачу встановлено для щомісячної виплати визначений судом розмір пенсії у сумі 15640,00 грн.
Суд вважає необґрунтованими доводи заявника про те, що правильним розрахунком пенсії за рішенням суду грошове забезпечення, з якого обчислюється пенсія, повинно бути:
- посадового окладу в розмірі 9300,00 грн;
- окладу за військове звання у розмірі 1480,00 грн;
- процентної надбавки за вислугу років у розмірі 50% що становить 5390,00 грн;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 95%, що становить 15361,50 грн ((посадовий оклад у розмірі 9300,00 грн + окладу за військове звання у розмірі 1480,00 грн + процентна надбавка за вислугу років у розмірі 5390,00 грн) х 95%);
- надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 20%, що становить 1860,00 грн (посадовий оклад у розмірі 9300,00 грн х 20%);
- НОУС війсь.-мед. складу за небезпечні та важкі умови служби у розмірі 7,5%, що становить 697,50 грн (посадовий оклад у розмірі 9300,00 грн х 7,5%);
- премія у розмірі 10%, що становить 930,00 грн (посадовий оклад у розмірі 9300,00 грн х 10%), усього - 35019,00 грн, з огляду на наступне.
Для належного виконання даного рішення, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем взято відомості, що містяться у довідках КМВК про грошове забезпечення від 31.03.2018 року №ФА-156580 та від 20.03.2008 року №138271 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії на 01.01.2008 року.
Довідок, які б містили інші суми відповідних надбавок ніж ті, що було взято відповідачем в матеріалах справи немає.
При цьому, суд зазначає, що згідно з частиною 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з п.2 Порядку № 45 па підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, а тому, саме на такі органи покладений обов'язок та повноваження щодо зазначення в довідці конкретних видів та розмірів грошового забезпечення на які особа має право.
При цьому, суд звертає увагу, що Головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 20 березня 2018 року у справі № 636/662/17, від 03 липня 2018 року у справі № 709/2728/16-а, від 10 липня 2018 року у справі № 553/3053/16-а.
При цьому, Головне управління ПФУ в м. Києві не наділене повноваженнями самостійно визначати розміри таких додаткових надбавок, з врахуванням яких зобов'язано рішенням суду здійснити перерахунок пенсії позивача, а тому, суд вважає необґрунтованою заяву позивача, та такою, яка не підлягає задоволенню, оскільки під час виконання рішення суду у справі №826/11209/18 органом Пенсійного фонду здійснено свої дії у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України, Законами України.
Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача, заявленої в порядку ст. 383 КАС України, виходячи з того, що Кабінетом Міністрів України, який є розпорядником бюджетних коштів, прийнято постанову від 22.08.2018 року № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», пунктом 2 якої встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою, а оскільки виплата пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, розпорядником якого є Кабінет Міністрів України органи Пенсійного фонду здійснюють таку виплату після виділення коштів з Державного бюджету України, тому відсутні протиправні дії чи бездіяльність відповідача, що в свою, чергу не відповідає фактичним обставинам справи, та судом першої інстанції, таким чином неправильно застосовано норми матеріального права, а саме, застосовано закон, який не підлягав застосуванню.
Беручи до уваги все викладене вище, суд залишає заяву позивача про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, в порядку ст.383 КАС України, без задоволення в повному обсязі.
Керуючись статтями 243, 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Залишити без задоволення заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, вчинених на виконання рішення суду, в порядку ст.383 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, передбаченими ст. ст. 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Келеберда