ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
21 серпня 2019 року м. Київ № 640/15668/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шейко Т.І.,
розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали
за позовомОСОБА_1
доГоловного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України
провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва в порядку адміністративного судочинства з позовом до Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, в якому просив суд:
- визнати дії Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, що полягають у поверненні облікової справи ОСОБА_1 без реалізації та не подання на затвердження заступнику Міністра оборони України (згідно з розподілом обов'язків) - протиправними;
- зобов'язати Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України внести список надання постійного житла, підписаного 20 грудня 2018 року начальником Київського КЕУ полковником К.С. Діцуленко, з обліковою справою військовослужбовця ОСОБА_1 , витягом із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю ОСОБА_1 жилого приміщення для постійного проживання (двокімнатної квартири АДРЕСА_1 ), копією протоколу засідання житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) на розгляд Комісії з контролю, а після такого розгляду - підготувати список надання постійного житла у Збройних Силах України, в тому числі ОСОБА_1 , та подати на затвердження заступника Міністра оборони України.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Позовну заяву позивач обґрунтовував тим, що оскаржуваними діями порушено його право на соціальний захист в частині права на житло.
На думку позивача такі дії відповідача порушують вимоги Конституції України та інших нормативних актів, в зв'язку з чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Однак, позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Частиною першою статті 19 Цивільно-процесуального кодексу України встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Житлові спори - особливий різновид спорів, що стосується житлових прав та інтересів громадян і організацій.
У порядку цивільного судочинства розглядаються спори щодо права особи на житло (приватизація житла, взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або зняття з такого обліку, надання житла, користування жилим приміщенням у будинку державного чи приватного жилого фонду, житлово-будівельних кооперативів, у гуртожитках, встановлення автономного опалення у приміщенні державного житлового фонду, зняття з реєстраційного обліку місця проживання за наявності спору, зобов'язання органу влади чи органу місцевого самоврядування здійснити необхідні дії щодо утримання в належному стані житлового будинку, виселення, а також спори щодо забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків тощо). Такі спори є житловими (цивільними) спорами, незалежно від участі у справі суб'єкта владних повноважень як відповідача.
Аналіз наведених вище правових норм свідчить про те, що спори щодо надання житла громадянам, підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки в такому випадку особа звертається до суду за захистом порушеного цивільного права, отже, цей спір не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, а пов'язаний з вирішенням питання щодо права на житло.
Аналогічні за змістом висновки щодо застосування зазначених норм права містяться в постановах Верховного Суду України від 16 грудня 2015 року у справі № 6-2139цс15, від 02 березня 2016 року у справі №6-14цс16.
Таким чином, враховуючи характер спірних правовідносин та склад учасників - вирішення даного спору відноситься до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
В той же час, позивачем при зверненні з даною позовною заявою сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією №30708 від 18 серпня 2019 року.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Враховуючи вищенаведені норми, суд дійшов висновку про необхідність повернення ОСОБА_1 судового збору у розмірі 768,40 грн., сплаченого квитанцією №30708 від 18 серпня 2019 року.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 170, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва,
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Повернути ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн., сплачений квитанцією №30708 від 18 серпня 2019 року.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може буде оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, встановлені статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко