15 січня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/1404/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дембіцького П.Д.,
за участю:
секретаря судового засідання: Жураковська Ю.М.
представник позивач: Савчук Д.М.
представника відповідача: Мазурок Ю.О.
представника відповідача: Покотило Л.Ю.
розглянувши в підготовчому судовому засіданні клопотання представника відповідача про заміну сторони у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Чернівецькій, про визнання протиправним та скасування рішення, -
У провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Чернівецькій, про визнання протиправним та скасування рішення.
Відповідач надав клопотання про заміну сторони в справі, а саме, ГУ ДФС у Чернівецькій області її правонаступником ГУ ДПС у Чернівецькій області.
У судовому засіданні представники відповідача підтримав своє клопотання.
Позивач не заперечував щодо задоволення вказаного клопотання.
Розглянувши клопотання відповідача про заміну сторони в адміністративній справі та перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 52 КАС України в разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
З урахуванням вищенаведеного та дослідивши матеріали справи в цій частині, з яких вбачається наступне.
Постановою Кабінету міністрів України від 19.06.2019 року № 537 "Про утворення територіальних органів державної податкової служби" утворено Головне управління ДПС у Чернівецькій області.
Наказом Державної податкової служби України № 14 від 12.07.2019 року затверджено Положення про Головне управління Державної податкової служби у Чернівецькій області.
Відповідно до п. 1 вищевказаного положення Головне управління ДПС у Чернівецькій області є правонаступником, зокрема, Головного управління ДФС у Чернівецькій області.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що клопотання відповідача є обґрунтованими, та таким, що відповідають наведеним вище вимогам КАС України, а відтак підлягає до задоволення повністю.
Крім того, з урахуванням заявлених позовних вимог, суд вважає за необхідне витребувати письмові докази, оскільки не надання письмових доказів перешкоджає розгляду справи.
Частинами 1 та 4 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно частини 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 3 ст. 77 КАС України визначено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч. 3 ст. 80 КАС України про витребування доказів з власної ініціативи або заклопотанням учасника справи, суд постановляє ухвалу.
З урахуванням наданих позивачем матеріалів, а також з метою з'ясування всіх обставин у справі, суд вважає за необхідне витребувати докази, які мають значення для справи.
Враховуючи викладене, суд вважає, що з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи, суд зобов'язує сторони надати витребувані докази в п'ятиденний строк із дати отримання копії ухвали.
Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що за приписами статті 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання. Принцип обов'язковості судових рішень закріплений і у статті 14 КАС України, відповідно до змісту якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 14, 52, 72, 77, 80, 242-248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Клопотання відповідача задовольнити.
2. Допустити заміну відповідача - Головне управління ДФС у Чернівецькій області на правонаступника Головне управління ДПС у Чернівецькій області.
3. Зобов'язати відповідача надати суду, наступні письмові докази:
3.1. Надати пояснення письмове із посиланням на Закони, нормативно правові акти, письмові докази щодо правомірності прийнятого кожного окремо оскаржуваного рішення.
3.2. Матеріали, що стали підставою прийняття податкового повідомлення - рішення № 0010871304 від 31.07.2019 року на суму 28304,04 грн., з усіма додатками, запереченнями, поясненнями посадових осіб.
3.3. Матеріали, що стали підставою прийняття податкового повідомлення - рішення № 0010861304 від 31.07.2017 року на суму 339649,44 грн., з усіма додатками, запереченнями, поясненнями посадових осіб.
3.4. Матеріали, що стали підставою прийняття вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-0010961304 від 31.07.2019 року на суму 17919,96 грн., з усіма додатками, запереченнями, поясненнями посадових осіб.
3.5. Матеріали, що стали підставою прийняття рішення № 0010951304 про застосування штрафних санкцій на суму 5375,99 грн., з усіма додатками, запереченнями, поясненнями посадових осіб.
3.6. Докази надсилання оскаржуваних рішень позивачу.
3.7. Всі оригінали документів в обґрунтування своїх заперечень або письмові пояснення з зазначенням поважних причин їх відсутності.
3.8. Розрахунок податкового зобов'язання по кожному окремо оскаржуваному рішенню.
3.9. Пояснення письмове із посиланням на Закони, нормативно правові акти, письмові докази щодо правомірності дій посадових осіб відповідача при прийнятті кожного окремо оскаржуваного рішення.
3.10. Пояснення письмове із посиланням на Закони, нормативно правові акти, письмові докази щодо правомірності дій посадових осіб відповідача при проведенні перевірки, виявлені порушень на підставі, яких відповідачем прийнято оскаржувані рішення.
3.11. Пояснення письмове посадових осіб відповідача, які проводили перевірку із посиланням на Закони, нормативно правові акти, письмові докази щодо виявлених порушень під час проведення перевірки, які стали підставою прийняття оскаржуваних рішень.
3.12. Надати реєстр документів первинного бухгалтерського обліку, який надавався посадовим особам відповідача для перевірки на підставі, яких виявлено порушення та застосовано спірні оскаржувані рішення.
3.13. Матеріали надати в копіях, придатні до читання, прошиті, пронумеровані згідно опису, належним чином посвідчені згідно вимог КАС України. Оригінал для огляду в суді.
4. Письмові докази, надати на протязі п'яти днів із дня отримання ухвали суду.
Згідно статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя П.Д. Дембіцький