Рішення від 20.01.2020 по справі 520/13049/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2020 р. № 520/13049/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області №401 від 05.08.2019 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області врахувати період роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 24.06.1996 року по 25.11.1996 року у ЖБК "Колос-4" на посаді голови та період роботи з 14.02.2011 року по 16.06.2016 року на ДП "Орджонікідзевугілля" на посаді підземного гірничного майстра при розгляді заяви ОСОБА_1 на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області №401 від 05.08.2019 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки згідно статті 62 «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, а у трудовій книжці позивача є усі записи, що підтверджують як його загальний, так і пільговий стаж роботи, а тому, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 20.12.2019 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача, 14.01.2020 року надано відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав, зазначив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області №401 від 05.08.2019 року відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні заяви про призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю правових підстав. Зарахувати період з 24.06.1996 р. по 25.11.1996 р. позивачу неможливо, оскільки в трудовій книжці є виправлення. Крім того, зазначено, що загальний стаж ОСОБА_1 складає 37 років 08 місяців 21 день, з них за списком №1 - 06 років 09 місяців 15 днів (в тому числі військова служба), що є неостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області №401 від 05.08.2019 року відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного загального стажу та пільгового страхового стажу роботи.

За наданими документами загальний страховий стаж роботи ОСОБА_1 складає 37 років, 8 місяців, 21 день, з них за списком №1 - 6 років, 9 місяців, 15 днів (в тому числі військова служба), що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1, але при наявності пільгового стажу ОСОБА_1 має право на зниження пенсійного віку на 6 років, тобто у віці 54 років на призначення пенсії на пільгових умовах.

Крім того, в рішенні №401 від 05.08.2019 року вказано, що зарахувати періоди роботи з 24.06.1996 р. по 25.11.1996 р. немає можливості, тому як записи в трудовій книжці мають виправлення.

Позивач вважає, що рішення відповідача є таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства та порушує його право на отримання пенсії, оскільки у позивача достатньо стажу для призначення такої пенсії.

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Спірним у вказаній справі є правомірність відмови Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області у зарахуванні до загального та пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 24.06.1996 року по 25.11.1996 року у ЖБК "Колос-4" на посаді голови та періоду роботи з 14.02.2011 року по 16.06.2016 року на ДП "Орджонікідзевугілля" на посаді підземного гірничного майстра при розгляді заяви позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, щодо інших періодів роботи спору між сторонами немає.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 1058-IV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У відповідності до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 року (далі - Закон № 1788-XII) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Відповідно до ч.1 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно із пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058- IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності такої книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Крім того, відповідно до п.20 цього Порядку, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників; у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до п.17 указаного Порядку за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

Тобто, за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу або інші документи необхідно надавати лише в разі коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці, при цьому за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями підтвердження трудового стажу може здійснюватися органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

На виконання наявних повноважень відповідач зобов'язаний був вчинити дії з отримання інформації щодо наявності або відсутності загального страхового стажу та пільгового стажу у позивача.

Щодо вимоги позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області врахувати період роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 24.06.1996 року по 25.11.1996 року у ЖБК "Колос-4" на посаді голови при розгляді заяви позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, суд зазначає наступне.

Під час розгляду справи, судом встановлено, що у відповідності до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 в період з 24.06.1996 року по 25.11.1996 року працював на посаді голови у ЖБК "Колос-4". (а.с.70)

В оскаржуваному рішенні №401 від 05.08.2019 року відповідач зазначив, що зарахувати періоди роботи з 24.06.1996 р. по 25.11.1996 р. немає можливості, тому як записи в трудовій книжці мають виправлення.

Згідно відомостей, що містяться у Підсистемі призначення та виплати пенсії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, відповідачем не було зараховано періоди роботи позивача з 24.06.1996 р. по 25.11.1996 р. до загального страхового стажу останнього.

Дослідивши трудову книжку ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , судом встановлено, що записи про період роботи позивача з 24.06.1996 р. по 25.11.1996 р. на посаді голови у ЖБК "Колос-4" не містить виправлень, засвідчені відповідними печатками підприємства і дефектів їх вчинення не мають. Оскаржуване рішення також не містить посилань, які саме виправлення містяться в трудовій книжці відносно цього запису.

Таким чином, враховуючи, що у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 містяться записи про роботу у період з 24.06.1996 року по 25.11.1996 року на посаді голови у ЖБК "Колос-4", суд дійшов висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області №401 від 05.08.2019 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та необхідність зобов'язання відповідача зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , період роботи з 24.06.1996 року по 25.11.1996 року у ЖБК "Колос-4" на посаді голови.

Стосовно вимоги позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області врахувати період роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , період роботи з 14.02.2011 року по 16.06.2016 року на ДП "Орджонікідзевугілля" на посаді підземного гірничного майстра при розгляді заяви ОСОБА_1 на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, суд зазначає наступне.

Згідно відомостей, що містяться у Підсистемі призначення та виплати пенсії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, відповідачем частково було зараховано періоди роботи позивача з 14.02.2011 р. по 31.03.2014 р. до пільгового стажу роботи позивача.

Судом встановлено, що відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 , останній в період з 14.02.2011 року по 16.06.2016 року працював у Структурному підрозділі «Шахта імені Карла Маркса» Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" на посаді підземного гірничного майстра. (а.с.75).

Згідно долученої позивачем до матеріалів справи довідки про підтвердження наявного Трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №286 від 21.06.2016 р. ОСОБА_1 працював повний робочий день в Структурному підрозділі «Шахта імені Карла Маркса» Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" в період з 14.02.2011 року по 16.06.2016 року за посадою підземний гірничний майстер з повним робочим днем під землею. (а.с.76).

Поряд із тим, згідно долученої відповідачем до матеріалів справи копії другої трудової книжки позивача серії НОМЕР_6 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 11.03.2015 по 02.06.2015 та 09.06.2015 по 08.11.2017 працював на посаді контролера на КПП на ТОВ «Титан».

Таким чином, згідно записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 та у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в один і той самий період працював на різних підприємствах, перебував на різних посадах та виконував різну за характером праці роботу.

Вказані фактичні обставини свідчать про неможливість одночасно позивачем в період з 11.03.2015 по 16.06.2016 виконувати роботу підземного гірничного майстра в Структурному підрозділі «Шахта імені Карла Маркса» Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" повний робочий день під землею, як наведено в довідці про підтвердження наявного Трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №286 від 21.06.2016 р.

Відповідно до ч.1 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається: 1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи (ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Згідно з п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду № 22-1 від 25.11.2005 (далі по тексту - Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року N 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за N 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення. Період отримання допомоги по безробіттю підтверджується до 01 січня 2010 року на підставі записів у трудовій книжці, а починаючи з 01 січня 2010 року - довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку; 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).

Згідно з п. 3.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду № 22-1 від 25.11.2005, орган, що призначає пенсію, надає, зокрема, допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

Згідно з п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду № 22-1 від 25.11.2005, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Відповідно до п.17 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

Таким чином, у розумінні Закону № 1058, Порядку № 22-1 та Порядку №637, призначення пенсії здійснюється за результатами розгляду і аналізу всіх наданих документів, у разі дотримання особою всіх умов призначення пенсії, зокрема, щодо стажу та пенсійного віку тощо, вчинення дій органом Пенсійного фонду щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії та перевірки обґрунтованості їх видачі, та, у разі здійснення органами Пенсійного фонду дій щодо підтвердження пільгового трудового стажу, передбачених Порядком №637.

Судом встановлено, що при розгляді заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідач, всупереч вимогам пункту п.4.7 Порядку № 22-1 не вчинив жодних дій щодо перевірки наявності пільгового стажу у позивача.

При цьому, суд наголошує, що у даному випадку за наявності розбіжностей у записах трудових книжок позивача, відповідач повинен був керуватися положеннями п. 1, 2, 17, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, та перевірити достовірність поданих відомостей, наявність пільгового стажу на підставі записів у трудовій книжці, показань свідків, даних, наявних у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, зробити відповідні запити до державних органів щодо атестації робочих місць на підприємствах, де працював позивач, однак жодних з перелічених дій відповідач не вчинив, обмежившись посиланням в оскаржуваному рішенні на недостатність стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

З огляду на наведене, враховуючи обставини справи та сукупність доказів, суд дійшов до висновку, що за наявності розбіжностей у записах в трудових книжках серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_6 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у спірний період роботи з 14.02.2011 року по 16.06.2016 року, у суду відсутня можливість для зобов'язання відповідача врахувати період роботи з 14.02.2011 року по 16.06.2016 року на ДП "Орджонікідзевугілля" на посаді підземного гірничного майстра при розгляді заяви ОСОБА_1 на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, а також доводи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про недотримання Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області процедури підтвердження наявного трудового стажу позивача, а відповідно, неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1, у зв'язку з чим задля відновлення порушених прав позивача вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже, розглянувши подані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення вимог адміністративного позову з підстав, викладених вище.

Відповідно до ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_5 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області №401 від 05.08.2019 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , період роботи з 24.06.1996 року по 25.11.1996 року у ЖБК "Колос-4" на посаді голови.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_5 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344) суму сплаченого судового збору у розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.А.Волошин