Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
20 січня 2020 р. № 520/11270/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними рішення № 164/6-18 від 18.05.2018 р. Куп'янського об'єднаного управління ПФУ в Харківській області та № 12 від 11.09.2019 р. сектору з питань призначення та перерахунків пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ в Харківській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 з 02.02.2019 р. пенсію на пільгових умовах зі зниженням віку та врахувати стаж роботи, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" п.п.2 п. 1 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за періоди роботи на Куп'янському ливарному заводі, після реорганізації - ВАТ "Куп'янський ливарний завод" - термістом 2 розряду цеху сталевого лиття та ковкого чавуну з 18.10.1988 р. по 08.08.1994 р., а всього 5 років 9 міс. 20 днів.
В обґрунтування позову зазначив, що в трудовій книжці позивача містяться всі записи про прийняття ОСОБА_1 на роботу терміста в цеху стального лиття та ковкого чавуну на Куп'янському ливарному заводі. Період роботи з 18.10.1988 р. по 08.08.1994 р. - 5 років 0 місяців 20 днів. Відповідно до приписів п.1 п.п. 2 з урахуванням певного стажу та віку звернення за призначенням пільгової пенсії зі зменшенням віку/не менше половини стажу - 5 років. Керуючись зазначеними законодавчими приписами, позивач вважає рішення № 12 від 11.09.2019 р. сектору з питань призначення та перерахунку пенсії № 2 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - неправомірним. Враховуючи вищевикладене позивач просить відновити порушені права та задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.11.2019 р. було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Копія ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі від 15.11.2019 р. була надіслана позивачу та отримана ним 20.11.2019 р.
Копія ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі від 15.11.2019 р. була надіслана відповідачу та отримана ним 20.11.2019 р.
Відповідач скористався правом наданим адміністративним процесуальним законодавством України та подав до суду відзив на позовну заяву в порядку ст. 162 КАС України, в якому зазначив, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивачу, поряд з іншим, необхідно після 20.02.2019 р. (досягнення позивачем 55 річного віку) мати стаж роботи за списком № 1 не менше 5 років та його право на пільгове пенсійне забезпечення повинно бути підтверджено результатами атестації робочого місця. Відповідач зазначає, що право позивача на пільгове пенсійне забезпечення за професією терміст 2 розряду в цеху СЛК, /3-4/ (цех сталевого лиття та ковкого чавуну) - не підтверджено. На підставі вищевикладеного відповідач просив у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Керуючись приписами ст.ст. 171, 257, 258 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Кінцевий строк розгляду припадає на 15.01.2020 р. Однак, зазначена справа розглянута пізніше, оскільки довідкою від 26.12.2019 р. по справі 520/11270/19 підтверджено, що суддя Полях Н.А. в період з 26.12.2019 р. по 19.01.2020 р. перебувала у щорічній основній відпустці.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , починаючи з 02.02.2019 р. має право на пільгову пенсію за віком при досягненні 55 років, у зв'язку із тим, що він працював на підприємстві зі шкідливими умовами. Як вбачається з трудової книжки, 18.10.1988 року був переведений в цех/СЛК/ на Купянському ливарному заводі термістом, а 08.08.1994 року - звільнений з роботи за власним бажанням. Стаж роботи у якості терміста складає 5 років 9 місяців 8 днів. (а.с.77 - 79).
Позивач звертався до Головного управління пенсійного фонду України із відповідними заявами про нарахування пенсії. Однак, відповідачем було прийнято рішення №12 від 11.09.2019 р. в призначенні пенсії ОСОБА_1 з 04.09.2019 р. відповідно до пп. 2 п. 2 ст. 114 розділу XIV-I та Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 р. "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (з внесеними змінами немає підстав). (а.с. 74).
Не погоджуючись із таким рішенням суб'єкта владних повноважень позивач звернувся із зазначеним позовом до Харківського окружного адміністративного суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Частиною першою статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім-тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 01.04.2017 по 31.03.2018 - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим-двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31.12.2017.
Зміст наведених норм дозволяє дійти висновку, що чоловікам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, пенсія за віком на пільгових умовах призначається: після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на відповідних роботах, або наявності страхового стажу не менше 21 року 6 місяців, з них не менше 10 років на зазначених роботах, в разі досягнення 50 років у період з 01.04.2017 по 31.03.2018, або зі зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (тобто, 60 років), на 1 рік за кожний повний рік роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, на підземних роботах за Списком №1, в разі наявності загального стажу на зазначених роботах не менше 5 років.
Відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній".
Пунктом 1 "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за якою особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1. "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, до заяви про призначення пенсії, серед іншого, додаються документи про стаж, що визначені "Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
На думку суду, за наведеного правового регулювання додаткові документи для підтвердження стажу роботи можуть вимагатися лише в разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Пунктом 3 "Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383, зареєстровано в Міністерстві юстиції 01.12.2005 за №1451/11731, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Отже, правовою підставою для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є набуття нею відповідного стажу при виконанні робіт, передбачених Списком №1.
При цьому, за правилами застосування Списку №1, визначеними у наведених нормах, якщо пільгова робота виконувалася до 31.12.1991, то застосовується Список №1, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, якщо виконання пільгової роботи продовжувалося після 01.01.1992 або розпочато після цієї дати, але не більше як до 11.03.1994, то застосовується Список №1, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10, якщо пільгова робота продовжувалася після 11.03.1994 або розпочата після цієї дати, але не більше як до 16.01.2003, то застосовується Список №1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162.
Як уже зазначалось, основним документом, який підтверджує наявність в особи відповідного стажу роботи, є трудова книжка, а за відсутності записів в ній - уточнюючі первинні документи.
Судом встановлено, що посада позивача відноситься до таких, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 р. № 162, розділ ХІ "Металообробка",11100000 ливарне виробництво, 11101100 робітники, 11101100а - 19100 - термісти, зайняті на завантажувальні і розвантажувальні гарячого металу.
Стаж позивача в період з 18.10.1988 р. по 08.08.1994 р. - 5 років 9 місяців 20 днів підтверджується архівними копіями наказів пор атестацію робочих місць, архівними довідками, особистими карточками, а також копією трудової книжки (а.с. 52 - 79).
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про протиправність рішення № 12 від 11.09.2019 р. сектору з питань призначення та перерахунків пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ в Харківській області.
Окрім того суд наголошує на тому, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно зі статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала зі шкідливими і важкими умовами праці. Також і відповідальність за надання недостовірних пенсійних документів покладена на підприємство (організацію) та пенсіонера.
Таким чином, витребування та перевірка додаткових документів і довідок є правом пенсійного органу. Тобто перекладання обов'язку доказування, надання відомостей тощо на позивача є неприйнятним.
Щодо вимоги позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п.п. 1 п. 2 ст. 114 Розділу XIV-I Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зобов'язння призначити, нарахувати і виплатити позивачу пенсію на пільгових умовах (Список № 1) з моменту його звернення із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, суд зазначає наступне.
У розумінні чинного пенсійного законодавства пенсія призначається (перераховується) за результатами розгляду і аналізу всіх наданих документів.
Як зазначалось вище, позивачем при зверненні до відповідного суб'єкта владних повноважень за перерахунком пенсії надавався певний перелік документів. Однак, відповідачем було прийнято рішення про відмову зарахування стажу позивача за Списком № 1 та відмовлено в призначенні пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Отже, беручи до уваги, що відповідачем не було надано оцінки всім документам, поданим позивачем, фактично не перевірено наявності у нього права на призначення пенсії на пільгових умовах позовна вимога про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п.п. 1 п. 2 ст. 114 Розділу XIV-I Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зобов'язння призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах зі зниженням віку є формою втручання в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, з метою повного забезпечення права позивача на пенсійне забезпечення, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
У відповідності до норм статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та часткового задоволення позовних вимог, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача понесений судовий збір у сумі 768,40 грн. грн. (50%)
На підставі викладеного та, керуючись приписами ст.ст. 8, 9, 10, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257, 258, 262, 263 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 164/6-18 від 18.05.2018 р. Куп'янського об'єднаного управління ПФУ в Харківській області та № 12 від 11.09.2019 р. сектору з питань призначення та перерахунків пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ в Харківській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) його працю термістом 2 розряду цеху сталевого лиття та ковкого чавуну в період з 18.10.1988 р. по 08.08.1994 р.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 20 січня 2020 року.
Суддя Н.А. Полях