Рішення від 13.01.2020 по справі 520/13286/19

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

13 січня 2020 р. справа №520/13286/19

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Мар'єнко Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання рішення протиправним, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 267 від 25.07.2018 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 з 25.07.2018;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити пенсію за віком ОСОБА_1 з 16.07.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що бездіяльність відповідача у вигляді відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 з 25.07.2018 є протиправною, оскільки відповідач всупереч положенням чинного законодавства призначив пенсії не з моменту, коли у позивача настало на таке призначення, з моменту набрання законної сили рішення суду. З вказаними обставинами позивач не погоджується, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позом.

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - начальника Індустріального відділу обслуговування громадян у м. Харкові - Мезенцева Є. через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач діяв у відповідності до положень чинного законодавства. Також представник відповідача зазначив, що, оскільки у позивача на момент подання первинної заяви про призначення пенсії, а саме 17.07.2019 в наданих ним документах існували розбіжності в заповненні трудової книжки, тому в управлінні відсутні правові підстави щодо її призначення.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС України, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 17.07.2019 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова із заявою про призначення пенсії за віком, у зв'язку з досягненням 60 років.

Рішенням № 267 від 25.07.2019 Управління за результатами розгляду вказаної заяви було відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з наявністю розбіжностей у трудовій книжці.

Рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова від 11.07.2019 у справі №645/2955/19 встановлено факт належності Позивачу - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Н. Курп, Терського району Кабардіно-Балкарії, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , трудової книжки НОМЕР_2 , виданої 22.07.1976 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , освіта - середня, професія, спеціальність - робочий, Курпським винрадгоспом «Каббалквино» «Росглаввино» Ради Мінвстрів РСФСР.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу після набрання законної сили рішенням Фрунзенського районного суду Харкова від 11.07.2019 у справі № 645/2955/19, відповідачем призначено пенсію з 28.08.2019.

У вказаною датою призначення пенсії позивач не погоджується, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та Фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Пенсійним віком є встановлений законодавством вік, із досягненням якого, особа може претендувати на виплату пенсії за віком.

Відповідно до положень ст. 26 Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страховою стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Згідно ч. 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням і: центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представники, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , пенсія призначається з дня звернення за пенсією,_крім таки:: випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія за віком: призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Порядок подання та оформлення документів для призначення і перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.6. Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

За змістом пункту 1.7 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запит. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

З аналізу наведених норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядку №22-1 вбачається, що за загальним правилом пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. При цьому, днем звернення за призначення пенсії у випадку подання додаткових документів в межах трьохмісячного строку із дня повідомлення про необхідність їх подання, є день прийняття первинної заяви про призначення пенсії.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1, заяви осіб про призначення пенсії реєструються в журналі реєстрацій рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається у пенсійній справі.

Аналіз положень Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» дає підстави для висновку про те, що встановивши, що до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, зобов'язаний письмово повідомити заявника про те, які документи необхідно подати додатково та в заяві про призначення пенсії зробити відповідний запис.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові у Верховного Суду від 23.04.2019 у справі № 759/12575/15-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, враховуючи те, що положеннями ст. ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не призначення пенсії за віком ОСОБА_1 з 16.07.2018, через що в цій частині позовних вимог, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Таким чином, враховуючи положення ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити пенсію за віком ОСОБА_1 з 16.07.2018.

Відповідно, враховуючи те, що пенсію вже призначено позивачу з 28.08.2019, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 267 від 25.07.2018 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , підлягає частковому задоволенню.

Таким чином, позов ОСОБА_1 про визнання рішення протиправним, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання рішення протиправним, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 з 16.07.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити пенсію за віком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 16.07.2018.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення складено 20 січня 2020 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.