Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
20 січня 2020 р. справа № 520/12004/19 Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області (вул. Шевченка, буд. 53, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 40358308) до Фізичної особи-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) про стягнення штрафу, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємець ОСОБА_1 , в якому просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 1700,00 грн у судовому порядку в дохід державного бюджету: УК у м. Хмельниц./м. Хмельниц./21081100; код ЄДРПОУ 38045529 банк ГУДКСУ Казначейство України, UА 778999980000031115106022002.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 16.09.2019 складений протокол засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу № 0014, в якому вирішено прийняти рішення про накладення на відповідача штрафу по матеріалам справи, протокол № 0022 від 22.08.2019 року про порушення законодавства про рекламу, відповідно до ч. 6 ст.27 Закону України "Про рекламу". Рішення № 68 від 16.09.2019 прийнято за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 1700 гривень 00 копійок. Рішення № 68 від 16.09.2019 направлено рекомендованим листом з повідомленням на адреси ФОП ОСОБА_1 (домашню та адресу магазину "GFS"). ФОП ОСОБА_1 у добровільному порядку штраф у розмірі 1700,00 грн. не сплатила, рішення про накладення штрафу не оскаржила. З огляду на наведені у адміністративному позові факти позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач не скористалась процесуальним правом надати відзив на адміністративний позов у строк, визначений судом, ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі отримано 12.12.2019.
Відповідно до ч.1 ст.261 КАС України відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Згідно з п.4 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
22 липня 2019 року головним спеціалістом відділу захисту споживачів Головного управління Держнродспоживслужби в Хмельницькій області відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 складено протокол про порушення законодавства про рекламу № 0017, в якому зафіксовано факт розміщення і розповсюдження реклами сезонних знижок на продукцію "Exclusive stock second hand" (sale до 70 % сезонные скидки, sale 70 % розпродаж), без зазначення відомостей про дату початку і закінчення продажу на продукцію по вул . Проскурівській, 16 м. Хмельницького, магазин "GFS".
22.07.2019 на адресу ФОП ОСОБА_1 : АДРЕСА_3 та на адресу магазину "GFS", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 , позивачем направлено лист з проханням до 06.08.2019 направити на адресу Головного управління копії матеріалів, які необхідні для здійснення повноважень, передбачених Законом України "Про рекламу", а саме: копію свідоцтва про державну реєстрацію, копію договору з виробником реклами, копію затвердженого макету реклами з виробником, довідку про вартість виготовлення і розповсюдження реклами (без ПДВ), пояснення по факту порушення вказаної реклами (лист №22/13-06/3461.
Позивачем вказано, що у зв'язку з тим, що Головне управління не отримало повідомлення про вручення ФОП ОСОБА_1 листа від 22.07.2019, 06.08.2019 Головним управлінням на вищезазначені адреси ФОП ОСОБА_1 повторно направлено лист про надання документів, з терміном до 26.08.2019 року (лист № 22/13- 06/3699-19).
Листом від 08.08.2019 Головним управлінням змінено термін подачі документів у зв'язку з перенесенням державних свят, на 22.08.2019 (лист № 22/16-14/Вих/3742-19).
ФОП ОСОБА_1 на листи Головного управління щодо надання документів відповіді не надала.
22.08.2019 головним спеціалістом відділу захисту споживачів складений протокол № 0022 по факту неподання Головному управлінню інформації щодо вартості виготовлення та розповсюдження реклами, розпродаж продукції "Exclusive stock second hand" (sale до 70 % сезонные скидки, sale 70 % розпродаж), без зазначення відомостей про дату початку і закінчення розпродажу цін на продукцію ФОП ОСОБА_1 у магазині "GFS", що по АДРЕСА_4 .
22.08.2019 прийнято рішення № 0022 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
23.08.2019 на адреси ФОП ОСОБА_1 та адресу магазину направлено лист про запрошення на розгляд справи, яка відбудеться 16.09.2019 о 10.00 (вих. № 22/16-14/Вих/3897-19).
16.09.2019 складений протокол засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу № 0014, в якому вирішено прийняти рішення про накладення штрафу по матеріалам справи, протокол № 0022 від 22.08.2019 про порушення законодавства про рекламу, відповідно до ч. 6 ст.27 Закону України "Про рекламу".
Рішення № 68 від 16.09.2019 прийнято позивачем відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу" за неподання відповідачем інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 1700 гривень 00 копійок.
Рішення № 68 від 16.09.2019 направлено рекомендованим листом з повідомленням на адреси ФОП ОСОБА_1 та адресу магазину "GFS".
Відповідач, ФОП ОСОБА_1 у добровільному порядку штраф у розмірі 1700,00 грн не сплатила, рішення про накладення штрафу не оскаржила.
Доказів протилежного до суду не надано.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Згідно ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що засади рекламної діяльності в Україні, відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України "Про рекламу".
Так, відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про рекламу", реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Приписами ч. 1 ст. 3 Закону України "Про рекламу" встановлено, що законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших нормативних актів, які регулюють відносини у сфері реклами.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу", розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
За вимогами пп.1 п.1 ст.26 Закону України "Про рекламу", контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів щодо захисту прав споживачів реклами.
Згідно з вимогами ст. 26 Закону України "Про рекламу" Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу.
Частиною 1 ст. 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до ч.6 ст.27 Закону України "Про рекламу", за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 1 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 передбачено, що цей Порядок регулює питання накладення уповноваженими особами штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав).
Пунктом 2 Порядку № 693 передбачено, що штрафи відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" накладаються у таких розмірах, зокрема, сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, її виготовлення та/або розповсюдження.
Суд зауважує, що на час розгляду справи доказів, що рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 68 від 16.09.2019 відповідачем в добровільному порядку не виконано та не оскаржено, а отже вони є чинними та підлягають виконанню.
На підставі викладеного вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту сплати штрафу або скасування вищезазначених рішень, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області (вул. Шевченка, буд. 53, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 40358308) до Фізичної особи-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) 1700 (одну тисячу сімсот ) грн 00 коп. в дохід державного бюджету: УК у м. Хмельниц./м. Хмельниц./21081100; код ЄДРПОУ 38045529 банк ГУДКСУ Казначейство України, UА 778999980000031115106022002.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 20 січня 2020 року.
Суддя О.Г. Котеньов