Рішення від 09.12.2019 по справі 480/2366/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2019 р. Справа № 480/2366/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

представника відповідача - Мірошніченка М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна фірма "Тростянецька цегла" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,-

ВСТАНОВИВ:

У липні 2019 року позивач, Державна служба геології та надр України, звернувся до суду з позовом про припинення права користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами від 26.02.2007 №4240, виданого товариству з обмеженою відповідальністю « Виробничо-торгівельна фірма «Тростянецька цегла», мотивуючи вимоги тим, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування суглинків. Як додаток до спеціального дозволу укладено Угоду про умови користування надрами З моменту отримання дозволу у надрокористувача виникли права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, тощо.

У червні 2018 року було проведено планову перевірку товариству з обмеженою відповідальністю « Виробничо-торгівельна фірма «Тростянецька цегла» на предмет дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, за результатами якої складений акт №29/4240 від 03.07.2018 року. В ході перевірки виявлені наступні порушення:

1. Не виконується п.1 особливої умови спеціального дозволу Держуправління екоресурсів в Сумській області ( екологічна картка від 03.12.2003 р.№2544) в частині дотримання статей 24,53, 56 Кодексу України про надра: не дотримуються п.2 ст.53 Кодексу щодо проведення маркшейдерських робіт при розробці родовища та п.4 ч.2 ст.24 Кодексу щодо приведення земельних ділянок, порушених при користуванні надрами в стан, придатний для подальшого їх використання за призначенням.

2. Не виконується п.1 особливої умови спеціального дозволу Держуправління екоресурсів в Сумській області ( екологічна картка від 03.12.2003 р.№2544) в частині рекультивації відпрацьованих земель та повернення їх попередньому землекористувачу для використання за призначенням ( порушення ст.24 Кодексу).

3. Не виконується п.2 особливої умови спеціального дозволу Держнаглядохоронпраці від 06.10.2004 №5.3-12/6646 в частині ведення геолого-маркшейдерських робіт у відповідності до нормативних документів: ніякі геолого-маркшейдерські роботи при розробці родовища не проводяться, геолого-маркшейдерська документація не ведеться ( порушення ст.24 Кодексу).

4. Не виконується п.2 особливої умови спеціального дозволу Держнаглядохоронпраці від 06.10.2004 №5.3-12/6646 щодо дотримання дотримання вимог чинного законодавсвта про надра ( порушення ст.24 Кодексу).

5. Не виконана особлива умова п.6 спеціального дозволу, не наданий звіт за 2017 рік про моніторинг та наукове супроводження виконання особливих умов, передбачених Дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абзацу 3 п.26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами.

6. Не виконується умова Угоди про умови користування надрами ( ст.7 п.п.7.1) щодо щорічного надання до Держгеонадр інформації про стан виконання Програми робіт ( порушення ст.24 Кодексу).

7. Не виконаний п.3 Програми робіт ( додаток 2 до Угоди про умови користування надрами) в частині внесення змін до розробки проекту рекультивації родовища та ОВНС ( порушення ст.24 Кодексу).

8. План розвитку гірничих робіт на поточний рік не складався ( порушення ст.51 Кодексу, ст.21 ЗУ №1127).

9. Не внесені зміни у наявний робочий проект після проведеної у році переоцінки запасів ( порушення ст.51 Кодексу).

10. Термін дії договору оренди земельної ділянки, на якій ведуться добувні роботи закінчився у 2015 році ( порушення ст.125, 126 КУ №2768, ст.18 КУ №132/94).

11. Відсутній акт про передачу розвіданого родовища для промислового освоєння ( порушення ст.40 КУ 132/94, ПКМУ №114, НПАОН 00.0-1.0.-85).

12. Не дотримуються показники проекту розробки родовища в частині обсягів видобутку ( порушення ст.51,53 КУ 152/94, ПКМУ №1099, НПАОН 00.0-5.02-76)

13. У формі 5-гр, на відміну від протоколу ДКЗ України №2576 від 28.03.2012 запаси корисної копалини показані без розподілу на категорії ( порушення ст.24 КУ 132/94, ПКМУ 615)ю

14. Наявний робочий проект не погоджений у встановленому порядку ( порушення ст.51 КУ №132/94, ст.24 ЗУ 1127).

На підставі акту перевірки 03.07.2018 винесено припис № 29/4240 про усунення виявлених перевіркою порушень та наданий термін до 03.08.2018 для їх усунення.

09.08.2018 Східним міжрегіональним відділом ДДГК Держгеонадр направлено до Держгеонадр подання № 159/18 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, в якому зазначено, що товариство з обмеженою відповідальністю « Виробничо-торгівельна фірма «Тростянецька цегла» не усунуло виявлених порушень.

За результатами розгляду подання Держгеонадрами 31.10.2018 прийняте рішення про зупинення дії дозволу та надано надрокористувачу строк 30 днів для усунення порушень. Повідомлення про прийняте рішення позивач отримав 16.11.2018.

14.12.2018 Східним міжрегіональним відділом ДДГК Держгеонадр направлено до Держгеонадр подання №302/18 про анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами. Відповідно до ст.26 Кодексу України про надра, 19.03.2018 Держгеонадра направило позивачу лист з проханням повідомити свою позицію щодо припинення йому права користування надрами. Листом від 27.03.2018 відповідач висловив свою незгоду з припиненням права користування надрами.

За таких обставин позивач звернувся до суду та просить припинити право користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами товариству з обмеженою відповідальністю « Виробничо-торгівельна фірма «Тростянецька цегла».

В судове засідання представник позивача не з'вився, подав клопотання про розгляд справи без його участі, просив позовні задовольнити.

Відповідач подав відзив на позов, в якому проти його задолення заперечив, представник відповідача в судовому засіданні пояснював, що після отримання припису виявлені порушення порушення ним були усунуті. Проте, подані позивачу матеріали не були взяті ним до уваги, перевірка виконнная вимог припису позивачем також не проводилась. Відтак, на момент прийняття рішень позивачем про зупинення дії спеціального дозволу та на час звернення до суду підстав для припинення права користування надрами не існувало.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає за необхідне у задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 26 лютого 2007 року Державною службою геології та надр України надано товариству з обмеженою відповідальністю « Виробничо-торгівельна фірма «Тростянецька цегла» спеціальний дозвіл на користування надрами №4240 з метою видобування суглинків придатних в якості сировини для виробництва цегли керамічної рядової повнотілої. Строк дії дозволу до 26 лютого 2027 року ( а.с.9).

20 вересня 2013 року між Державною службою геології та надр України та товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгівельна фірма «Тростянецька цегла» укладено Угоду №4240 про умови користування надрами з метою видобування корисних копали, яка є додатком до спеціального дозволу ( а.с.10-12).

В період часу з 18.06.2018 по 03.07.2018 посадовими особами Східного відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, про що складений акт №29/4240 від 03.07.2018 ( а.с.19-28).

Відповідно до акту перевірки товариством з обмеженою відповідальністю « Виробничо-торгівельна фірма «Тростянецька цегла» допущені порушення вимог статті 24 Кодексу України про надра, які полягали в тому, що не виконується п.1 особливої умови спеціального дозволу Держуправління екоресурсів в Сумській області ( екологічна картка від 03.12.2003 р.№2544) в частині дотримання статей 24,53, 56 Кодексу України про надра: не дотримуються п.2 ст.53 Кодексу щодо проведення маркшейдерських робіт при розробці родовища та п.4 ч.2 ст.24 Кодексу щодо приведення земельних ділянок, порушених при користуванні надрами в стан, придатний для подальшого їх використання за призначенням.

Не виконується п.1 особливої умови спеціального дозволу Держуправління екоресурсів в Сумській області ( екологічна картка від 03.12.2003 р.№2544) в частині рекультивації відпрацьованих земель та повернення їх попередньому землекористувачу для використання за призначенням ( порушення ст.24 Кодексу).

Не виконується п.2 особливої умови спеціального дозволу Держнаглядохоронпраці від 06.10.2004 №5.3-12/6646 в частині ведення геолого-маркшейдерських робіт у відповідності до нормативних документів: ніякі геолого-маркшейдерські роботи при розробці родовища не проводяться, геолого-маркшейдерська документація не ведеться ( порушення ст.24 Кодексу).

Не виконується п.2 особливої умови спеціального дозволу Держнаглядохоронпраці від 06.10.2004 №5.3-12/6646 щодо дотримання дотримання вимог чинного законодавсвта про надра ( порушення ст.24 Кодексу).

Не виконана особлива умова п.6 спеціального дозволу, не наданий звіт за 2017 рік про моніторинг та наукове супроводження виконання особливих умов, передбачених Дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абзацу 3 п.26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами.

Не виконується умова Угоди про умови користування надрами ( ст.7 п.п.7.1) щодо щорічного надання до Держгеонадр інформації про стан виконання Програми робіт ( порушення ст.24 Кодексу).

Не виконаний п.3 Програми робіт ( додаток 2 до Угоди про умови користування надрами) в частині внесення змін до розробки проекту рекультивації родовища та ОВНС ( порушення ст.24 Кодексу).

План розвитку гірничих робіт на поточний рік не складався ( порушення ст.51 Кодексу, ст.21 ЗУ №1127).

Не внесені зміни у наявний робочий проект після проведеної у році переоцінки запасів ( порушення ст.51 Кодексу).

Термін дії договору оренди земельної ділянки, на якій ведуться добувні роботи закінчився у 2015 році ( порушення ст.125, 126 КУ №2768, ст.18 КУ №132/94).

Відсутній акт про передачу розвіданого родовища для промислового освоєння ( порушення ст.40 КУ 132/94, ПКМУ №114, НПАОН 00.0-1.0.-85).

Не дотримуються показники проекту розробки родовища в частині обсягів видобутку ( порушення ст.51,53 КУ 152/94, ПКМУ №1099, НПАОН 00.0-5.02-76)

У формі 5-гр, на відміну від протоколу ДКЗ України №2576 від 28.03.2012 запаси корисної копалини показані без розподілу на категорії ( порушення ст.24 КУ 132/94, ПКМУ 615).

Наявний робочий проект не погоджений у встановленому порядку ( порушення ст.51 КУ №132/94, ст.24 ЗУ 1127).

03.07.2018 позивачем був виданий товариству з обмеженою відповідальністю « Виробничо-торгівельна фірма «Тростянецька цегла» припис №29/4240 з вимогою у строк до 03 серпня 2018 року усунути зазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористуванн та подати у письмовій формі матеріали, що підтверджують факт усунення порушень, який вручений представнику товариства 04.07.2018 ( а.с.31-32).

Листом від 31.07.2018 відповідач повідомив позивача про усунення порушень, вказаних у приписі за виключенням п.13, оскільки його виконання можливе лише в кінці року ( а.с.35).

06.09.2018 директору Департаменту Державного геологічного контролю Східним міжрегіональним відділом направлено подання від 09.08.2018 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4240 від 26.02.2007 ( а.с.33-34).

31 жовтня 2018 року Державною службою геології та надр України виданий наказ №405 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4240 від 26.02.2007, наданого товариству з обмеженою відповідальністю « Виробничо-торгівельна фірма «Тростянецька цегла» ( а.с.36), надано 30 календарних днів для усунення порушення. Листом від 09.11.2018 повідомлено відповідача про зупинення дії спеціального дозволу, який ним отриманий 16.11.18 ( а.с.37).

14.12.2018 Східним міжрегіональним відділом на ім'я директора Департаменту

державного геологічного контролю направлене подання на анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №4240 від 26.02.2007 ( а.с.38-39).

19.03.2019 позивачем на адресу товариства надісланий запит про надання згоди на припинення права користування надрами (а.с.40).

27.03.2019 відповідач листом заперечив проти припинення права користування надрами, просив поновити дію спеціального дозволу .

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з такого.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктами 1,2 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 визначено, що державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Підпунктом 10 пункту Положення передбачено, що Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань, сред іншого, зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

За змістом частини восьмої статті 16 Кодексу України про надра переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Згідно з частиною другою статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

За змістом частини першої - третьої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Згідно з підпунктами 1, 4 пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінприроди, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Пунктом 23 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Статтею 56 Кодексу України про надра встановлені основні вимоги в галузі охорони надр, а саме: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов'язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст.57 Кодексу України про надра разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.

У разі відсутності спору, Державна служба геології та надр України має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3 та 7 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.

Як вже зазначено судом, підставою для звернення до суду стало порушення відповідачем вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, що виявлено в ході перевірки та зафіксовано у акті від 03.07.2018 ( а.с.19).

Однак, суд вважає, що надані позивачем матеріали не можуть бути покладені в основу судового рішення про задовлення позову, оскільки не відповідають вимогам законодавсвта, що регулює порядок проведення контрольних заходів та оформлення їх результатів.

Так, правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду ( контролю) у сфері господарської діяльності» . Саме цим Закононм і керувався позивач, приймаючи рішення про планову перевірку відповідача.

Згідно з положеннями частини п'ятнадцятої статті 4 Закону ( діє з 01.01.2017) при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані використовувати виключно уніфіковані форми актів.

Положеннями частини другої статті 5 Закону про нагляд (контроль) встановлено, що орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності.

Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).

Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю).

Залежно від ступеня ризику орган державного нагляду (контролю) визначає перелік питань для здійснення планових заходів (далі - перелік питань), що затверджується наказом такого органу.

Уніфіковані форми актів з переліком питань затверджуються органом державного нагляду (контролю) та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті протягом п'яти робочих днів з дня затвердження у порядку, визначеному законодавством.

Виключно в межах переліку питань орган державного нагляду (контролю) залежно від цілей заходу та ступеня ризику визначає питання, щодо яких буде здійснюватися державний нагляд (контроль), та зазначає їх у направленні на перевірку.

Методика розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), та Методика розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), розробляються Державною регуляторною службою України, і затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Методика розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), та Методика розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю) (далі - Методики), були затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 N 342 ( діє з 12.06.2018).

Пунктом 2 вказаної постанови були визнані такими, що втратили чинність:

1. Постанова Кабінету Міністрів України від 28 серпня 2013 р. N 752 "Про затвердження методик розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), а також уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю)".

2. Постанова Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 р. N 362 "Про внесення змін до методик розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), а також уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю)".

3. Пункт 20 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 р. N 1103.

Слід зазначити, що згідно з приписами пункту 1 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 N 342 положення затверджених цією постановою Методик не застосовувались до 1 вересня 2018 року.

Відповідно до роз'ясень Державної регуляторної служби України від 28.12.2018 , яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, і яка відповідно до своїх повноважень , зокрема, надає роз'яснення положень законодавства з питань державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності, із початком застосування нових Методик наступили такі правові наслідки:

1. Всі критерії та уніфіковані форми актів, розроблені органами державного нагляду (контролю) на підставі методик, затверджених постановами Кабінету Міністрів України, що втратили чинність згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 N 342, є нечинними, оскільки вони не відповідають новим Методикам.

2. Органи державного нагляду (контролю), які не затвердили та не оприлюднили у встановленому Законом України про державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності уніфіковані форми актів, що відповідають новій Методиці, втратили можливість проведення заходів державного нагляду (контролю), оскільки за результатами перевірок можливо складання актів перевірок виключно за уніфікованою формою.

При цьому, лише 26.06.2019 прийнятий Наказ Міністерства екології та природних ресурсів № 229, який зареєстровано в Міністерстві юстиції 26.06.2019 за № 818/33789, «Про затвердження Уніфікованої форми акта, що складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр».

Таким чином, суд вважає, що оформлення результатів перевірки не узгоджується із вимогами зазначених норм, а тому наданий позивачем акт перевірки не може бути належним і допустимим доказом порушення відповідачем вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Оскільки, долучений акт перевірки судом не може бути прийнятий до уваги, а інших доказів на підтвердження вчинення відповідачем порушень позивачем не надано, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України ( код ЄДРПОУ 37536031, вул.Антона Цедіка, 16, м.Київ, 03057) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна фірма "Тростянецька цегла" ( код ЄДРПОУ 31601445, вул.Набережна,49, м.Тростянець Сумскьої області, 42600) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 23 грудня 2019 року.

Суддя Л.М. Опімах