17 січня 2020 р. Справа № 480/5398/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанови,-
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що 06.12.2019 державним виконавцем винесено постанову про накладення на управління штрафу в сумі 5100 грн. за невиконання рішення суду. Вважає його протиправним. Державним виконавцем не досліджено поважність причин невиконання рішення. На виконанні у державного виконавця перебуває виконавче провадження про зобов'язання ГУ ПФК в Сумській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії. Рішення суду було частково виконане. Решта нарахованої пенсії буде виплачена в порядку, передбаченому Постановою №649 за наявності відповідного бюджетного фінансування. 16.08.2019 державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 9 чч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження". Відомостей про її скасування позивач не має. Просить скасувати постанову державного виконавця від 06.12.2019 ВП №59273200 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.
У відзиві на позовну заяву відповідач із позовом не погодився. Постановою заступника начальника управління про результати перевірки виконавчого провадження від 06.12.2019 ВП №59273200 скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження. Зазначив, що рішення суду належним чином не виконано. Нараховані кошти не були виплачені в повному обсязі, а лише вказано, що вони будуть виплачені в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2019. Просить відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою суду від 09.01.2020 забезпечено позов шляхом зупинення виконання оскаржуваної постанови.
В судове засідання представники сторін не з'явились. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Вивчивши матеріали справи. суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ в Сумській області перебуває виконавче провадження ВП №59273200 з примусового виконання виконавчого листа №480/752/19 про зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 .
06.08.2019державним виконавцем винесена постанова про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" (а.с. 57-58).
06.12.2019 винесена постанова про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. за невиконання рішення суду.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Згідно з ч.1 ст.75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника юридичну особу у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Отже, з аналізу вказаних норм можливо дійти висновку про те, що Законом України «Про виконавче провадження» встановлено відповідальність боржника за невиконання судового рішення з неповажних причин. Тобто, на час прийняття постанови про накладення штрафу державний виконавець повинен перевірити, чи є причини невиконання судового рішення неповажними.
Як вбачається з матеріалів справи та зі змісту мотивувальної частини оскаржуваної постанови позивачем з метою виконання судового рішення вжито таких заходів: проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 про що повідомлено відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області листом від 02.07.2019. Розмір пенсії склав 6404,53 грн.; доплату за період з 07.05.2019 по 31.05.2019 у сумі 207.22 грн. нараховано та виплачено у червні 2019.
З метою виплати решти заборгованості на підставі п. 5 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 подано до Пенсійного фонду України пакет документів. Нараховані кошти за період з 01.01.2018 по 06.05.2019 в сумі 3133,13 грн. будуть виплачені у порядку передбаченому з Постановою № 649 за наявності відповідного бюджетного фінансування. Про вказані дії позивач повідомляв відповідача, про що свідчать копії листів ГУ ПФУ в Сумській області (а.с. 7,8, 44-47). Вказані обставини не заперечує відповідач та їх опис міститься у оскаржуваній постанові від 06.12.2019 про накладення штрафу.
Механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649. Пунктом 2 Постанови 649 установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду (далі - Порядок № 649) затвердженого цією постановою.
На виконання пункту 3 Порядку № 649 прийнято Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 26 вересня 2018 року №20-1 (далі - Порядок № 20-1). Відповідно до Порядку № 20-1 формує вказаний реєстр - Пенсійний фонду України.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 649 для підтвердження суми, що, підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 8 Порядку № 649 комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.
З аналізу статей 63, 75 Закону №1404-VІІІ слідує, що визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин. Поважними в розумінні наведених норм Закону №1404-VІІІ можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення. Мотивувальна частина оскаржуваної постанови не містить висновку державного виконавця про поважність або неповажність причин невиконання рішення суду, в ній лише описано дії, які вчинялись управлінням Пенсійного фонду та державним виконавцем з метою виконання рішення. Судом встановлено, що позивачем з метою виконання рішення суду вжито всіх залежних від нього та передбачених законодавством заходів. Тому причини невиконання рішення суду в повному обсязі не можуть бути визнані неповажними. Вказані обставини державний виконавець не дослідив, у зв'язку з чим безпідставно прийняв оскаржувану постанову.
Крім того, як вбачається з наданих відповідачем копій матеріалів виконавчого провадження постановою від 06.08.2019 було закінчено виконавче провадження. Після прийняття вказаної постанови - 06.12.2019 була прийнята постанова про накладення штрафу. З пояснень державного виконавця, наданих у відзиві, вбачається, що постанова про закінчення виконавчого провадження була скасована начальником відділу. Жодних доказів наявності такого процесуального документа, доказів того, що постанова про скасування постанови від 06.08.2019 була приєднана до матеріалів виконавчого провадження та направлена боржнику суду не надано.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач не мав передбачених законом підстав для накладення на ГУ ПФУ в Сумській області штрафу за невиконання рішення без поважних причин, тому постанова від 06.12.2019 ВП №59273200 підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанови задовольнити.
Скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 06.12.2019 ВП №59273200 про накладення штрафу в сумі 5100 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд. шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко