17 січня 2020 р. Справа № 480/4949/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп'яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. У призначенні пенсії їй було відмовлено, до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е " ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не зараховано окремі періоди роботи на посадах медичної сестри. Вважає таку відмову протиправною. Станом на 27.06.2019 позивач мала спеціальний стаж працівника охорони здоров'я більше 20 років, що дає їй право на призначення пенсії за вислугу років, починаючи з 27.06.2019.
Просить визнати протиправним та скасувати рішення від 03.07.2019 про відмову у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у зв'язку з відсутністю спеціального стажу за вислугу років, зобов'язати призначити, нараховувати та виплачувати з 27.06.2019 пенсію за вислугу років як працівнику охорони здоров'я .
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що до спеціального стажу позивача не була зараховані окремі періоди роботи на посадах медичної сестри, оскільки приватні підприємства, на яких працювала позивач, не є закладами охорони здоров'я. Рішення Конституційного Суду України від 04.06.2019 у справі №1-13/2018 не містить порядку його виконання, положення, якими передбачено зміни до п. "а" ст. 54, ст. 55 Закону №1788 не визнавались неконституційними. Просить відмовити в задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивачка 27.06.2019 звернулась до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення їй пенсії за вислугу років (а.с. 47).
Рішенням від 03.07.2019 було відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у зв'язку з відсутністю спеціального стажу роботи за вислугою років. Листом від 15.07.2019 повідомлено позивача, що правл на пенсію за вислугу років мають працівники охорони здоров'я за наявності спеціального стажу станом на 01.01.2016 - 25 років, 6 місяців.
Станом на 01.01.2016 спеціальний стаж складає 23 роки 8 місяців 19днів, станом на 27.06.2019 спеціальний стаж складає 27 років 3 місяці 9 днів.
Повідомлено, що до спеціального стажу не зараховані періоди роботи позивачаз 20.05.1994 по 22.06.1994 на посаді медичної сестри відділення реанімації та інтенсивної терапії Українського науково-дослідного інституту терапії, оскільки перевіркою не встановлено, що відділення реанімації та інтенсивної терапії були структурою чи підрозділом са'ме клініки інституту;
з 24.06.1994 по 27.03.1996 на посаді медичної сестри в здоровпункті спеціалізованого АТІІ ХОПС, оскільки відсутні відомості про державну акредитацію як закладу охорони здоров'я здоровпункта;
з 03.09.2012 по 28.02.2013 на посаді сестри медичного відділу медичних офісів ТОВ «Незалежна лабораторія «ІНВІТРО», оскільки відповідно до штатного розпису за 2012 рік ви працювали в лікувально-діагностичному центрі, клініко-діагностичної лабораторії, медофіс № 24, за адресою м. Суми, вул. Набережна річки Стрілки, 8, а акредитація лікувально-діагностичного центру ТОВ «Незалежна лабораторія «ІНВІТРО» відбулася лише в структурних підрозділах за адресою: м. Суми, вул. Інтернаціоналістів, 10; вул. Леваневського, 28.
Суд не погоджується з таким твердженням відповідача.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Відповідно до ст. 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, працівники освіти, охорони здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту «е» статті 55.
Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції до 02.03.2015) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 02.03.2015 N 213-УІІІ пункт «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» викладено в такій редакції: працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення незалежно від віку за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 N 911 -VIII у ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у пункті «е», в абзаці першому слова «незалежно від віку» замінено словами та цифрами «після досягнення 55 років».
Також змінами доповнено абзацами дванадцятим - двадцять п'ятим такого змісту:
«До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення:
які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацами першим та другим цього пункту;
Рішенням Конституційного Суду України від 04.06.2019 по справі № 1-13/2018 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту «а» статті 54, статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 N 1788-ХІІ зі змінами, внесеними законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпеченнях від 02.03.2015 N 213-VIII, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 N 911 -VIII.
Так, Конституційний Суд України зазначив, що положення пункту «а» статті 54, статті 55 Закону N 1788 зі змінами, внесеними Законом N 911 у частині встановлення як додаткової умови для призначення пенсії за вислугу років досягнення віку 50 років для працівників, зазначених у пункті "а" статті 54 Закону N 1788, та 55 років для осіб, зазначених у пунктах "е", "ж" статті 55 Закону N 1788, слід визнати такими, що нівелюють сутність права на соціальний захист, не відповідають конституційним принципам соціальної держави та суперечать положенням статей 1,3, частини третьої статті 22, статті 46 Основного Закону України.
Відповідно до ст. 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Враховуючи викладене, позивач з 27.06.2019 наділений правом на визначення права на отримання пенсії за вислугу років виходячи зі спеціального стажу роботи від 25 до 30 років. Як вбачається з відповіді Головного управління ПФУ в Сумській області від 15.07.2019 № 10354/03.2-17 останніми визначено, що станом на 27.06.2019 спеціальний стаж ОСОБА_1 складає 27 років 3 місяці 9 днів. Таким чином, відповідач не спростовує наявність у позивача спеціального стажу більш ніж 25 років та належність періоду роботи до пільгового стажу. Загальний стаж позивача як працівника охорони здоров'я перевищує 25 років, що надає їй право на призначення пенсії за вислугу років починаючи з 27.06.2019.
Безпідставними є доводи позивача, що рішення Конституційного Суду від 04.06.2019 не містить положень щодо порядку його виконання. З прийняттям вказаного рішення на підставі ст. 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» втратили чинність положення, які були визнані неконституційними, А відтак, підлягає застосуванню відповідачем закон, який діяв у попередній редакції. Безпідставними також є посилання на те, що відповідачем правомірно не були зараховані окремі періоди роботи позивача. Стаж роботи на посадах медичної сестри в різних закладах охорони здоров'я підтверджується копією трудової книжки позивача (а.с. 27-35) та, за твердженням самого відповідача, спеціальний стаж станом на дату звернення із заявою про призначення пенсії складав 27 років 3 місяці та 9 днів, що є достатнім для призначення пенсії.
Враховуючи викладене, рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії за вислугу років прийнято відповідачем протиправно, а тому підлягає скасуванню. З метою захисту порушених прав позивача суд вважає необхідним зобов'язати відповідача призначити, нараховувати та виплачувати позивачу пенсію за вислугу років, як працівнику охорони здоров'я з 27.06.2019.
На підставі ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 768,40 грн., сплачений при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) від 03.07.2019 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у зв'язку з відсутністю спеціального стажу за вислугу років.
Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) призначити, нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 27.06.2019 пенсію за вислугу років як працівнику охорони здоров'я .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн., сплачений при зверненні до суду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко