Рішення від 17.01.2020 по справі 480/3735/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2020 р. Справа № 480/3735/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп'яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що подала відповідачу заяву про обчислення пенсії по втраті годувальника, яку вона отримує, у відповідності до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. На заяву їй було повідомлено про відмову у проведенні такого обчислення, оскільки померлий годувальник станом на день смерті (ІНФОРМАЦІЯ_1) не отримував пенсію відповідно до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вважає таку відмову протиправною, оскільки її померлий чоловік був особою, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього став особою з інвалідністю та мав право на пенсію відповідно до статті 59 Закону.

Просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №36 від 09.07.2019 щодо відмови у обчисленні їй пенсії у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Зобов'язати відповідача обчислювати позивачу пенсію у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року у відповідності до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У відзиві на позов відповідач зазначив, що померлий годувальник - ОСОБА_2 був особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 3 групи та отримував пенсію відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Під час розгляду заяви позивача керувався положеннями ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 9-1 Порядку №1210, відповідно до яких за бажанням військовослужбовців, зокрема, військовозобов'язаних, признаних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Постановою №543 визначено коло осіб, які мають право на призначення пенсії в розмірі, обчисленому відповідно до пункту 9-1 Порядку №1210. Просить відмовити в задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку у відповідача . Отримує пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , який за життя одержував пенсію, призначену відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Подала заяву про переведення на інший вид пенсії - у зв'язку із втратою годувальника, обчислення по ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішенням відповідача №36 від 09.07.2019 їй було відмовлено у переведенні. Зазначено, що оскільки померлий годувальник на день смерті не отримував пенсію відповідно до статті 59 Закону, то відсутні підстави для переходу позивачки на такий вид пенсії (а.с. 60). Суд вважає таку відмову протиправною.

Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

З наведених норм вбачається, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника може призначатися особі за її бажанням на підставі статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Натомість частиною 3 статті 59 наведеного закону чітко окреслено перелік осіб, які мають право отримувати пенсію на підставі цієї норми. Члені сім'ї годувальника, загиблого внаслідок Чорнобильської катастрофи, такого права не мають. Судом встановлено, що чоловік позивачки за життя пенсію отримував на підставі статті 54 Закону, а не частини 3 статті 59. Зі смертю ОСОБА_2 припинились правовідносини, пов'язані з обчисленням, перерахуванням та виплатою йому пенсії. За таких обставин, відповідачем правомірно виплачується позивачу пенсія відповідно до статті 54 Закону. Підстав для переходу на інший вид пенсії - відповідно до частини 3 статті 59 Закону немає.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення №36 від 09.07.2019 щодо відмови у обчисленні пенсії у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язання обчислювати пенсію у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року - відмовити в зв'язку з необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко