Рішення від 20.01.2020 по справі 480/4620/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2020 р. Справа № 480/4620/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) (далі по тексту - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 /військова частина НОМЕР_1 в частині не нарахування та несплати єдиного соціального внеску на суму виплат ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 13 березня 2019 року;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 /військова частина НОМЕР_1 нарахувати та сплатити єдиний соціальний внесок на суму виплат ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 13 березня 2019 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.09.2019 у справі 480/2602/19 відповідачем нараховано та виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 липня 2015 року до 13 березня 2019 року на загальну суму 32904,91 грн. 04.11.2019 позивач звернувся до відповідача з запитом надати відомості про нарахування та сплату єдиного соціального внеску на суму виплат індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 13 березня 2019 року, у разі не нарахування нарахувати та сплатити єдиний соціальний внесок на суму виплат позивачу індексації грошового забезпечення. Відповідач надав відповідь від 06.11.2019 №11/С-337, згідно якої повідомив що індексація грошового забезпечення не відноситься до грошового забезпечення військовослужбовців, а так і нарахування єдиного соціального внеску, відповідно до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” на зазначені суми не проводиться. Позивач не погоджується з діями відповідача, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.

На виконання зазначеної ухвали представником відповідача подано до суду відзив, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це лише встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Таким чином, на думку відповідача, поняття «індексація грошових доходів населення» не входить до складу грошового забезпечення, яке отримується військовослужбовцями, тому єдиний внесок не може бути нарахований на індексацію грошових доходів населення. Відповідач зауважує, що вказана правова позиція підтверджується висновками, викладеними у листі Пенсійного фонду України від 17.01.2011 № 691/03-30 «Нарахування єдиного внеску на суму індексації грошового забезпечення та вихідну допомогу», індивідуальній податковій консультації Державної фіскальної служби України від 20.12.2017 № 3054/5/99-99-13-02-01-16/ІПК, листах адміністрації Держприкордонслужби України від 03.03.2010 № 0.11-3520/0/6-10 та від 04.03.2010 № 0.11-3604/0/6-10 (а.с. 23-26).

В подальшому позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що доводи, викладені у відзиві, не спростовують доводів позовної заяви (а.с. 28-29).

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач з 2002 року по 13.03.2019 проходив військову службу за контрактом у ІНФОРМАЦІЯ_1 /військова частина НОМЕР_1 .

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.09.2019 по справі № 480/2602/19 позовну заяву ОСОБА_1 було задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини № НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року до 13 березня 2019 року та зобов'язано Військову частину № НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 липня 2015 року до 13 березня 2019 року (а.с. 9-10).

На виконання рішення суду Сумським прикордонним загоном Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України нараховано та виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 липня 2015 року до 13 березня 2019 року на загальну суму 32904,91 грн., що підтверджується листом № 11/11998 від 24.10.2019 та витягом з розрахунково-платіжної відомості №138 за вересень 2019 року (а.с. 11-12).

В подальшому позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) із заявою від 04.11.2019 року, в якій зокрема просив надати відомості про нарахування та сплату єдиного соціального внеску на суму виплат індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 13 березня 2019 року, у разі не нарахування нарахувати та сплатити єдиний соціальний внесок на суму виплат позивачу індексації грошового забезпечення за вказаний період (а.с. 14).

Листом від 06.11.2019 року № 11/С-337 Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України зокрема повідомив позивача, що індексація грошового забезпечення є соціально гарантованою виплатою та не відноситься до грошового забезпечення військовослужбовців, а так і нарахування єдиного соціального внеску, відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-УІ, на зазначені суми не проводяться (а.с. 15).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VІ) визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску.

Відповідно до абзацу 7 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є: військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб: військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Згідно із абзацом 2 пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.

Пунктом 2 розділу III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі - Інструкція № 449) встановлюється єдиний внесок відповідно до Закону у розмірі 22 відсотків на суму: грошового забезпечення кожної застрахованої особи:

оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця;

допомоги з тимчасової непрацездатності;

допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами;

допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сім'ї» (далі - Закон № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Інструкцією про прядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної Прикордонної служби України, затверджена наказом Адміністрації Державної Прикордонної служби України від 20.05.2008 № 425 (далі - Інструкція № 425) (чинної до 10.08.2018 року) визначені поняття «грошове забезпечення» та «місячне грошове забезпечення», а також їх склад.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До складу місячного грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати та премія).

Дані визначення кореспондуються з визначеннями в Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 № N 558, яка набрала чинності 10.08.2018 року.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (чинної до 01.03.2018 року) (далі - Постанова № 1294) визначено поняття та структура грошового забезпечення військовослужбовців. Так, визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25 - 28 до зазначеної Постанови № 1294.

Дані поняття та структура грошового забезпечення військовослужбовців кореспондуються з поняттям та структурою грошового забезпечення, зазначеними в постанові Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 р. N 704, чинної з 01.03.2018 року.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що індексація відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а отже на суми індексації грошового забезпечення військовослужбовця нараховується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Щодо посилань відповідача на висновки, викладені у листі Пенсійного фонду України від 17.01.2011 № 691/03-30 «Нарахування єдиного внеску на суму індексації грошового забезпечення та вихідну допомогу», індивідуальній податковій консультації Державної фіскальної служби України від 20.12.2017 № 3054/5/99-99-13-02-01-16/ІПК, листах адміністрації Держприкордонслужби України від 03.03.2010 № 0.11-3520/0/6-10 та від 04.03.2010 № 0.11-3604/0/6-10, то суд не бере їх до уваги, оскільки зазначені листи не є нормативно-правовими актами, а відповідач як суб'єкт владних повноважень повинен у своїй діяльності керуватися Конституцією України та законами України.

Крім того, суд звертає увагу на те, що згідно із пунктом 52.2 статті 52 Податкового кодексу України індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що відповідачем належним чином не доведено правомірності підстав не нарахування та несплати єдиного соціального внеску на суму виплат ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 13 березня 2019 року, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 768,40 грн., сплаченого згідно з квитанцією від 13.11.2019 № 3 (а.с. 4).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 /військова частина НОМЕР_1 в частині не нарахування та несплати єдиного соціального внеску на суму виплат ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 13 березня 2019 року.

Зобов'язати Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України/військова частина НОМЕР_1 нарахувати та сплатити єдиний соціальний внесок на суму виплат ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 13 березня 2019 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) суму судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек