Рішення від 15.01.2020 по справі 480/4670/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2020 р. Справа №480/4670/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Савицької Н.В.,

за участю секретаря судового засідання - Бєлянської С.М.,

представника позивача - Калантаєнка С.В.,

представника відповідача - Свистуна Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу №480/4670/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, визнання незаконним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), і просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інваліду 3 групи категорії І, починаючи з 01.07.2019;

- визнати незаконним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 12.07.2019 №26, яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії по інвалідності;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році з 09.09.1986 по 10.09.1986, інваліду 3 групи категорії І, із розрахунку середнього заробітної плати, з якого мала бути призначена пенсія, обчисленого висновком експертизи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на звернення позивача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням заробітку згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку, оскільки до заяви позивачем не додано довідку про заробітну плату, а тому права на здійснення перерахунку ОСОБА_1 не має. Позивач не погоджуючись із вказаним рішенням звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 19.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Крім того, ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання позивача про призначення судово-економічної експертизи. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надати суду належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , а також належним чином завірену копію звернення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про перерахунок пенсії.

06.12.2019 на виконання вимог ухвали суду, відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву та витребувані судом документи (а.с.29-37).

Ухвалою суду від 23.12.2019 призначено судове засідання у справі на 15.01.2020, явку представника відповідача визнано обов'язковою.

У судовому засіданні 15.01.2020, з урахуванням того, що суд відмовив у проведенні судово-економічної експертизи, представник позивача уточнив позовні вимоги і просив:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інваліду 3 групи категорії І, починаючи з 01.07.2019;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році з 09.09.1986 по 10.09.1986, інваліду 3 групи категорії І, на підставі довідки Вишгородського споживчого товариства №12 від 23.02.2012.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував з тих підстав, що ГУ ПФУ в Сумській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю довідки про заробітну плату, а томі дії відповідача є правомірними.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, є інвалідом 3 групи і віднесена до 1 категорії громадян - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 5).

У період з 09.09.1986 по 10.09.1986 ОСОБА_1 виконувала службові обов'язки в населених пунктах в зоні відчуження в с. Чапаївка на посаді бухгалтера з посадовим окладом 90 крб, що підтверджується довідкою Вишгородського районного споживчого товариства №12 від 23.02.2012 (а.с. 16).

Як вбачається із вказаної довідки, кількість робочих днів в зоні відчуження - 2, годин - 14, годинна тарифна ставка - 0,51 крб, кратність - 3, всього - 21,20 крб. Отже, середній заробіток за робочі дні в зоні відчуження склав - 8,18 крб, премія - 20 крб.

03.07.2019 позивач звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, у якій просила провести перерахунок пенсії з урахуванням заробітку згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.

Листом від 12.07.2019 №10134/03.4-17 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що рішенням ГУ ПФУ в Сумській області від 12.07.2019 №26, їй відмовлено в перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вказану відмову відповідач мотивував тим, що до поданої заяви позивачем не було додано довідку про заробітну плату, а тому права у здійсненні такого перерахунку ОСОБА_1 не має (а.с.17-18).

Позивач, не погоджуючись із вказаним рішенням, звернулася до суду за захистом своїх прав.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796).

Відповідно до статті 1 Закону № 796 закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Статтею 54 Закону № 796 визначено, що пенсії по інвалідності, яка настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Таким актом є Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23Л 1.2011 №1210 (далі - Порядок № 1210).

За вказаним Порядком № 1210 заробітна плата для обчислення розміру пенсій вищезазначеній категорії осіб враховується в залежності від тривалості відпрацьованого ними часу у зоні відчуження.

Так, відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку № 1210 у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4.

Отже, підставою для обчислення пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітної плати є довідка про заробітну плату, одержану за дні роботи в зоні відчуження, що надається підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням (перерахунком) пенсії, чи її правонаступником, та має бути видана на підставі первинних документів. У разі, якщо підприємство, установу чи організацію, де працювала особа, ліквідовано без визначення правонаступника, то такі довідки видає регіональна комісія, утворена при обласній державній адміністрації (Типове положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 886).

При цьому, основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо у зоні відчуження, є довідка форми № 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, у складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.

У судовому засіданні представник позивача пояснив, що звертаючись із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням заробітку згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, ОСОБА_1 не було додано до заяви довідку про заробітну плату, одержану за дні роботи в зоні відчуження, оскільки така довідка вже міститься в матеріалах пенсійної справи.

Вказану довідку було, зокрема, додано відповідачем до додаткових пояснень, які містяться в матеріалах справи (а.с. 36).

За таких обставин, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 12.07.2019 №26 про відмову в проведенні перерахунку пенсії з підстав відсутності довідки про розмір заробітної плати є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" згідно її заяви від 03.07.2019 та з урахуванням довідки Вишгородського районного споживчого товариства №12 від 23.02.2012, яка міститься в матеріалах справи При цьому судом враховано те, що у довідці №10, яка міститься в матеріалах пенсійної справи та у довідці №12, яка міститься в матеріалах даної справи вказано однаковий розмір фактично отриманих коштів, проте представник позивача у судовому засіданні зазначив, що довідка №12, на відміну від довідки №10, містить всі необхідні показники для врахування відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії.

Суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" згідно її заяви від 03.07.2019 та з урахуванням довідки Вишгородського районного споживчого товариства №12 від 23.02.2012.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що позивач звільнена від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір" і такий нею не сплачувався. Відтак, підстави для компенсації витрат за сплату позивачем судового збору у справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, визнання незаконним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 12.07.2019 №26 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м.Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" згідно її заяви від 03.07.2019 та з урахуванням довідки Вишгородського районного споживчого товариства №12 від 23.02.2012.

У задоволенні решти позову - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено та підписано 20.01.2020.

Суддя Н.В. Савицька