Рішення від 20.01.2020 по справі 440/4455/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4455/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

15 листопада 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації про зобов'язання Управління соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації (місцезнаходження: 37800, Полтавська область, м. Хорол, вул. Незалежності, 62, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 05385909) провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , адреса місця проживання: 37860, Полтавська область, Хорольський район, с. Трубайці, допомогу при народженні ІНФОРМАЦІЯ_2 дитини - ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_3 від 20.10.2017) у розмірі, встановленому законодавством України на час народження дитини.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що громадянка України ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 народила доньку ОСОБА_2 , місце народження - Росія, Калузька область, м. Обнінськ, що підтверджується копією свідоцтва про народження. Відповідно до довідки посольства України в Російській Федерації від 04.07.2018 №6111-536-1065 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована громадянкою України. Згідно з довідками Управління соціального захисту населення Хорольської РДА від 03.09.2019 №1626-5000186799 та №1626-5000186815 ОСОБА_1 та її донька ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеними особами з тимчасово окупованої території. 13.09.2019 позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Хорольської РДА з заявою про виплату допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2, на яку отримала відповідь управління від 16.09.2019 №01-55/4464 про відмову в призначенні державної допомоги при народжені дитини у зв'язку з тим, що відповідна заява була подана ОСОБА_1 до органу соціального захисту населення пізніше, ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Позивач не заперечує факт пропуску строку звернення за призначенням допомоги при народженні дитини, однак, вказує про відсутність об'єктивної можливості вчасно подати заяву щодо виплати допомоги.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 прийнято позову заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №440/4455/19, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

04.12.2019 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /а.с. 55-58, 111-114/, у якому управління просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки позивач за призначенням допомоги звернулася до управління через 23 місяці 29 днів після народження дитини, а це пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини, у зв'язку з чим підстави для призначення останній такої допомоги відповідно до абзацу 1 пункту 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751, відсутні.

Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , є громадянкою України, з 10.06.2004 місце проживання останньої зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом серія НОМЕР_4 , виданий Попаснянським РС УДМС України в Луганській області 20.11.2013, та карткою фізичної особи - платника податків ДПІ у Попаснянському районі Луганської області /а.с. 126-127/.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Обнінськ, Калужської області, Росія, у громадянки України ОСОБА_1 народилася донька ОСОБА_2 , свідоцтво про народження серія НОМЕР_5 , видане 20.10.2017 відділом запису актів громадянського стану Адміністрації міста Обнінськ Калужської області /а.с. 118/.

Відповідно до свідоцтва про встановлення батьківства серії НОМЕР_6 , виданого 20.10.2017 відділом запису актів громадянського стану Адміністрації міста Обнінськ Калужської області, батьком ОСОБА_2 є громадянин України ОСОБА_3 /а.с. 120/.

Згідно свідоцтва від 25.11.2017 серії НОМЕР_7, виданого відділом запису актів громадянського стану Адміністрації міста Обнінськ Калужської області, між громадянами України ОСОБА_1 та ОСОБА_3 укладений шлюб /а.с. 121/.

Відповідно до довідки посольства України в Російській Федерації про реєстрацію особи громадянином України від 04.07.2018 №6111-536-1065 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрована громадянкою України /а.с. 119/.

За даними довідок Управління соціального захисту населення Хорольської РДА від 03.09.2019 №1626-5000186799 та №1626-5000186815 ОСОБА_1 та її донька ОСОБА_2 взяті на облік як внутрішньо переміщені особи з тимчасово окупованої території в АДРЕСА_2 .с. 124-125/.

13.09.2019 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Хорольської РДА з заявою про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомоги при народженні дитини (дата реєстрації заяви 13.09.2019 №677) /а.с. 115-116/.

Листом від 16.09.2019 №01-55/4404 Управління соціального захисту населення Хорольської РДА повідомило Луганську Т.О., що Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, та перелік, документів необхідних для призначення допомоги, встановлено Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751. Відповідно до пункту 12 Порядку допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Враховуючи викладене, права на призначення державної соціальної допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 не має, оскільки минуло більше 12 місяців після народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с. 128/.

Не погодившись з такою відповіддю, позивач звернулась до суду з даним позовом про зобов'язання Управління соціального захисту населення Хорольської РДА провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , адреса місця проживання: 37860, Полтавська область, Хорольський район, с. Трубайці, допомогу при народженні ІНФОРМАЦІЯ_2 дитини - ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_3 від 20.10.2017) у розмірі, встановленому законодавством України на час народження дитини.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, викладеним у заявах по суті, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Статтею 3 Конституції України визначено визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги встановлює Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 №2811-XII (надалі - Закон №2811-XII).

Даний Закон спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2811-XII громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених Законом та іншими законами України.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 3 Закону №2811-XII одним із видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога при народженні дитини. Така допомога призначається і виплачується органами соціального захисту населення; надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною; покриття витрат на її виплату здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів (стаття 4, частина перша статті 5, частина перша статті 10 Закону), з урахуванням умов, визначених у статті 11 Закону №2811-XII.

Таким чином, допомога при народженні дитини є різновидом державної допомоги у загальній системі соціального захисту населення і надається з метою забезпечення відповідного рівня матеріальної підтримки сімей, у яких є діти, створення належних умов для утримання та виховання дітей.

За приписами статті 11 Закону №2811-XII для призначення допомоги при народженні дитини до органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. У разі народження мертвої дитини допомога при народженні дитини не призначається.

Вказані норми Закону кореспондуються з положеннями Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (надалі - Порядок №1751).

Пунктом 2 Порядку №1751 визначено, що призначення і виплата державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання заявника.

Для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: 1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу) (пункт 11 Порядку №1751).

Згідно з пунктом 12 Порядку №1751 допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Згідно з пунктом 43 Порядку №1751 документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає і виплачує державну допомогу, протягом десяти днів з дня подання заяви.

Про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п'яти днів після прийняття відповідного рішення.

Як слідує з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Обнінськ, Калужської області, Росія, у громадянки України ОСОБА_1 народилася донька ОСОБА_2 , свідоцтво про народження серія НОМЕР_5 , видане 20.10.2017 відділом запису актів громадянського стану Адміністрації міста Обнінськ Калужської області /а.с. 118/. При цьому, відповідно до довідки посольства України в Російській Федерації про реєстрацію особи громадянином України від 04.07.2018 №6111-536-1065 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрована громадянкою України /а.с. 119/.

13.09.2019 ОСОБА_1 за місцем реєстрації її як переміщеної особи звернулася до Управління соціального захисту населення Хорольської РДА з заявою про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, а саме, допомоги при народженні дитини (дата реєстрації заяви 13.09.2019 №677) /а.с. 115-116/.

Разом із вказаною заявою позивачем було подано: - заяву про виплату грошової допомоги на відповідний рахунок /а.с. 117/; - копію свідоцтва про народження дитини /а.с. 118/; - копію довідки про реєстрацію особи громадянином України /а.с. 119/; - копію свідоцтва про встановлення батьківства /а.с. 120/; - копію свідоцтва про укладення шлюбу /а.с. 121/; - копію трудової книжки ОСОБА_1 /а.с. 122-123/; - копію довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 /а.с. 124-125/; - копію паспорта громадянина України та ідентифікаційного номеру ОСОБА_1 /а.с. 126-127/.

Суд не спростовує того, що станом на час звернення позивача до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини, заявницею було пропущено встановлений законодавством строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини (12 календарних місяців після народження дитини).

Водночас, суд враховує, що до моменту взяття ОСОБА_1 та її доньки ОСОБА_2 на облік в якості переміщених осіб з тимчасово окупованої території в АДРЕСА_2 2 позивач фактично була позбавлена можливості звернутися з відповідною заявою про призначення допомоги при народженні дитини.

Суд зазначає, що 14.04.2014 набрав чинності Указ Президента України від 14.04.2014 №405/2014, яким уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та Перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення затверджені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р.

До вказаного Переліку внесено, зокрема м. Попасна Луганської області, де зареєстрована ОСОБА_1 і з якого позивач переміщена на контрольовану територію та взята на облік внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до пункту 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595, особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

ОСОБА_1 та її донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є внутрішньо переміщеними особами, місце проживання яких зареєстровано на території проведення антитерористичної операції ( АДРЕСА_1 ), а фактичним місцем проживання/перебування на території України є: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідками про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 03.09.2019 №1626-5000186815 та №1626-5000186799, копії яких наявні в матеріалах справи /а.с. 124-125/.

До суду не надано доказів скасування вказаних довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

Парламентська асамблея Ради Європи 12.10.2016 ухвалила дві резолюції щодо України, в яких закликала українську владу: спростити, наскільки це можливо, повсякденне життя мешканців непідконтрольних територій і переміщених осіб з цих районів за рахунок скорочення адміністративних процедур щодо доступу до виплати пенсій і соціальної допомоги та сприяння доступу жителів до правосуддя шляхом належного оснащення та кадрового забезпечення судів у районах, підконтрольних уряду, чия юрисдикція була поширена на непідконтрольні території (16.3).

Частиною сьомою статті 7 Сімейного кодексу України передбачено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до статті 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21.12.1995), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 №789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 02.05.2018 у справі №226/318/17, від 06.02.2018 у справі №243/6956/1, від 20.11.2018 у справі №226/317/17, від 31.10.2019 у справі №226/2082/16-а.

Відповідно до пункту 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21.12.1995), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 №789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Отже, право на отримання допомоги при народженні дитини є беззаперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

З огляду на викладене, враховуючи, що позивач була змушена змінити місце проживання у зв'язку з проведенням антитерористичної операції та зважаючи на те, що 03.09.2019 видано довідки №1626-5000186815 та №1626-5000186799 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , суд вважає, що з урахуванням інтересів дитини та обставин, встановлених судом, ОСОБА_1 має право на призначення державної допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Таким чином, суд доходить висновку, що відмовляючи ОСОБА_1 в призначенні державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Управління соціального захисту населення Хорольської РДА діяло необґрунтовано та протиправно.

Відтак, з метою належного захисту прав та охоронюваних інтересів позивача та її доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд вважає за доцільне, керуючись статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог ОСОБА_1 та визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Хорольської РДА щодо не призначення останній за її заявою від 13.09.2019 вх.№677 державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Суд зауважує, що наявність дискреційних повноважень не означає, що суб'єкт владних повноважень може діяти свавільно при прийнятті тих чи інших рішень, такі повноваження мають межу.

За правовою позицією, яку Європейський суд з прав людини неодноразово викладав у своїх рішеннях, у національному законодавстві повинно бути з достатньою чіткістю визначено межі та спосіб здійснення відповідних дискреційних повноважень державних органів з метою забезпечення особам мінімального рівня захисту, на який вони мають право в умовах верховенства права в демократичному суспільстві.

При цьому, презюмується, що дискреційними повноваженнями є повноваження обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є законною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може". У такому випадку суд не може зобов'язати суб'єкта владних повноважень обрати один з правомірних варіантів поведінки, оскільки який би варіант реалізації повноважень не обрав відповідач, кожен з них буде законним.

Натомість, у деяких справах, відповідач - орган державної влади помилково вважає свої повноваження дискреційними, оскільки у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний до вчинення конкретних дій.

Підставою для відмови у прийнятті такого рішення можуть бути лише визначені законодавством обставини. Відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти на власний розсуд, існує лише один правомірний варіант поведінки.

Тож у кожному конкретному випадку на підставі досліджених судом конкретних обставин у справі суд оцінює законність, обсяг, способи та межі застосування дискреційних повноважень представниками владних органів, виходячи із відповідності таких повноважень суду принципу верховенства права.

За правовою позицією Конституційного Суду України правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (рішення КСУ від 30.01.2003 №3-рп/2003 та від 02.11.2004 №15-рп/2004).

Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільств і держави.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

З огляду на викладене, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача у даних спірних правовідносинах, суд вважає за необхідне зобов'язати Управління соціального захисту населення Хорольської РДА прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зважаючи на те, що на час вирішення даної справи рішення про призначення відповідної допомоги відповідачем не прийнято, позовна вимога про зобов'язання управління провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , адреса місця проживання: 37860, Полтавська область, Хорольський район, с. Трубайці, допомогу при народженні ІНФОРМАЦІЯ_2 дитини - ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_3 від 20.10.2017) у розмірі, встановленому законодавством України на час народження дитини, є передчасною та задоволенню не підлягає, оскільки суд не може під час прийняття цього рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.

При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджується квитанцією від 05.11.2019 №6784 /а.с. 4/.

Порядок розподілу судових витрат врегульовано статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до частини першої якої при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на викладене, оскільки адміністративний позов задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Хорольської РДА на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 384,20 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації (вул. Незалежності, б. 62, м. Хорол, Полтавська область, 37800, код ЄДРПОУ 05385909) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати дії Управління соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , протиправними.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Хорольської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 384,20 грн (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Гіглава