Ухвала від 17.01.2020 по справі 340/111/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

17 січня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/111/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Казанчук Г.П., розглянувши в письмовому провадженні заяву про забезпечення позову Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області (вул. Центральна, 3, с. Тишківка, Добровеличківський район, Кіровоградська область, 27013; код ЄДРПОУ 04365827) до подання позовної заяви, відповідачем по якій зазначено Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вул. Академіка Корольова 26, м. Кропивницький, 25030; код ЄДРПОУ 39767636) , -

ВСТАНОВИВ:

Тишківська сільська рада Добровеличківського району Кіровоградської області 16.01.2020 року звернулась до суду із заявою про вжиття заходів забезпечення позову до подання позовної заяви на заборону скасування державної реєстрації земельної ділянки, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 3521786000:02:001:9106, загальною площею 28,3587 га, яка знаходиться на території Тишківської сільської ради Добровеличківського району шляхом:

- заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області здійснювати будь-які дії, спрямовані на зміну цільового призначення, поділ чи об'єднання, передання у власність земельної ділянки загальною площею 28,3587 га, кадастровий номер 3521786000:02:001:9106, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області так як, дана земельна ділянка являється комунальною власністю Тишківської сільської ради;

- заборони державним кадастровим реєстраторам відділу у Добровеличківському районі Головного управління Держгеокадастру Кіровоградській області здійснювати дії, спрямовані на скасування державної реєстрації земельної ділянки, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 3521786000:02:001:9106, загальною площею 28,3587 га, яка знаходиться на території Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області.

В обґрунтування цієї заяви представник заявника, голова сільської ради П. Куліш, зазначив, що земельна ділянка площею 28,3587 га, кадастровий номер 3521786000:02:001:9106 у червні місяці 2018 року передана у комунальну власність Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області із земель державної власності. Право комунальної власності зареєстровано за № 26794989 від 20.06.2018 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. В подальшому рішеннями сесії сільської ради вказана земельна ділянка площею 28,3587 га включена до переліку земельних ділянок комунальної власності для продажу права оренди на них на земельних торгах та затверджено відповідну технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для продажу права оренди терміном 7 років на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 28,3587 га, кадастровий номер 3521786000:02:001:9106. Сільський голова зазначає, що 29.01.2020 року відбудеться аукціон №22791 номер лоту 44331 на вказану вище земельну ділянка. Однак 26.12.2019 року до державного кадастрового реєстратора відділу у Добровеличківському районі Головного управління Держгеокадастру Кіровоградській області були подані заяви про державну реєстрацію земельних ділянок за рахунок земельної ділянки за рахунок вказаної земельної ділянки, що виставлена на торги, і саме ця обставина, на думку заявника, може ускладнити виконання рішення суду.

Суд, за наслідком розгляду заяви про забезпечення позову, зазначає наступне.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Згідно з частиною 1 статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

За правилами пункту 1 частини 1 статті 153 КАС України заява про забезпечення позову до подання позовної заяви подається до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.

Згідно з частинами 1, 5 статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.

Беручи до уваги викладенні вище норми, суд вважає за необхідне зазначити, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття адміністративним судом, в провадженні якого знаходиться справа або до якого має бути поданий позов, певних процесуально-правових заходів щодо охорони прав, свобод та інтересів позивача, які б гарантували виконання рішення суду у разі задоволення позову; для задоволення судом заяви про забезпечення позову заявник має обґрунтувати необхідність задоволення такої заяви, подати докази наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу забезпечення позову, а також довести, що незадоволення заяви призведе хоча б до одного із наслідків, передбачених частиною другою статті 150 КАС України.

Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, повинен пересвідчитися в тому чи існує реальна загроза невиконання, чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати заявник, позовним вимогам. Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд враховує інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв'язку із застосуванням відповідних заходів. Суд також враховує співмірність вимог заяви про забезпечення позову заявленим позовним вимогам та обставинам справи.

Частиною 2 статті 151 КАС України передбачено, що суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Тобто, з даною норми слідує, що прийняття рішення про забезпечення позову доцільно та можливе лише в разі наявності достатньо обґрунтованого припущення, що невжиття заходів забезпечення може у майбутньому ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду чи привести до потреби докладати значні зусилля та витрати для відновлення прав та інтересів позивача або є очевидними ознаками протиправності оскаржуваного рішення та порушення прав позивача цим рішенням.

Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 01 червня 2018 року № 1-293 7/14-18-СГ земельна ділянка площею 28,3587 га, кадастровий номер 3521786000:02:001:9106 у червні 2018 року передана у комунальну власність Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області із земель державної власності.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 25.06.2018 року, індексний номер витягу 128934620, суд убачає, що за Тишківською сільською радою зареєстровано право комунальної власності за №26794989 від 20.06.2018 року на земельну ділянку загальною площею 28,3587 га, кадастровий номер 3521786000:02:001:9106.

Таким чином, власником та розпорядником земельної ділянки, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 3521786000:02:001:9106, загальною площею 28,3587 га, яка знаходиться на території Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області є заявник.

Рішенням сесії Тишківської сільської ради від 05.02.2019 року № 353 «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права оренди на них на земельних електронних торгах» із змінами, внесеними рішенням сесії Тишківської сільської ради від 11.07.2019 року № 466 «Про внесення змін до рішення чотирнадцятої сесії сьомого скликання Тишківської сільської ради від 05.02.2019 року № 353 «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права оренди на них на земельних електронних торгах» земельна ділянка площею 28,3587 га, кадастровий номер 3521786000:02:001:9106 включена до переліку земельних ділянок комунальної власності для продажу права оренди на них на земельних торгах (додаток до рішення чотирнадцятої сесії Тишківської сільської ради від 05.02.2019 року №353).

Рішенням сесії Тишківської сільської ради № 397 від 25.04.2019 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та про проведення земельних електронних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки кадастровий номер 3521786000:02:001:9106», із змінами внесеними рішенням сесії Тишківської сільської ради № 476 від 11.07.2019 «Про внесення змін до рішення сімнадцятої сесії сьомого скликання Тишківської сільської ради від 25.04.2019 року № 397 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та про проведення земельних електронних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки кадастровий номер 3521786000:02:001:9106» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для продажу права оренди терміном 7 років на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код згідно КВЦПЗ - 01.01) загальною площею 28,3587 га, кадастровий номер 3521786000:02:001:9106, на території Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області. Також пунктом 2 вказаних рішень сільської ради вирішено продати на земельних торгах право оренди на дану земельну ділянку нормативна грошова оцінка якої станом на 01.01.2019 року склала 823003,08 грн.

Згідно роздруківки з інтернет-ресурсу (http://torgy.land.gov.ua/auction/lots/22791) суд убачає, що 29.01.2020 року відбудеться аукціон №22791 номер лоту 44331 на земельну ділянку площею 28,3587 га, кадастровий номер 3521786000:02:001:9106.

Згідно інформаційної електронної системи «Діловодство адміністративного суду», 13.11.2019 року Кіровоградським окружним адміністративним судом винесено рішення у справі №340/2248/19 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 до відповідача - Тишківської сільської ради про визнання протиправними та скасування згадуваних вище рішень Тишківської сільради №353 від 05.02.2019 року та №397 від 25.04.2019 року. У задоволені позовних вимог у вказаній справі відмовлено у повному обсязі.

Рішення суду від 13.11.2019 року оскаржено до суду апеляційної інстанції.

Водночас, зі змісту даного рішення, зрозумілим є те, що вказані особи, що є позивачами у справі замовили розроблення проекту землеустрою за принципом «мовчазної згоди» на земельні ділянки, які знаходяться в межах земельної ділянки за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106. Тобто земельні ділянки, на які претендують позивачі, виставлені на торги, як земельна ділянка загальною площею 28,3587 га за кадастровим номером 3521786000:02:001:9106. Проте, проекти землеустрою, як свідчить рішення суду, затверджені не були.

27.12.2019 року до державного кадастрового реєстратора відділу у Добровеличківському районі Головного управління Держгеокадастру Кіровоградській області надійшли заяви від ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 про державну реєстрацію земельних ділянок за рахунок земельної ділянки державної власності загальною площею 28,3587 га, кадастровий номер 3521786000:02:001:9106, за адресою: Кіровоградська область Добровеличківський район Тишківська сільська рада, за межами населеного пункту.

Таким чином, враховуючи викладене, суд убачає, що саме вказана обставина про можливість державної реєстрації за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 земельних ділянок за рахунок земельної ділянки загальною площею 28,3587 га, кадастровий номер 3521786000:02:001:9106, щодо якої відбудуться торги, на думку заявника, може ускладнити виконання рішення суду.

Однак, заявником вказані доводи є не обґрунтованими, оскільки як зазначено вище, земельна ділянка загальною площею 28,3587 га, кадастровий номер 3521786000:02:001:9106, з цільовим призначенням: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та яка знаходиться на території Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області являється комунальною власністю Тишківської сільської ради. Водночас відповідне право власності зареєстроване у встановленому законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Тобто Тишківська сільради є розпорядником вказаної земельної ділянки.

Відповідно до частин 1, 2 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 року № 3613-VI, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно частини 3 вказаної вище статті Закону № 3613-VI, державна реєстрація земельних ділянок здійснюється, зокрема, за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа (частина 4 стаття 24 Закону № 3613-VI).

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 року № 858-IV, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України. Такі проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок повинні включати обов'язково, окрім інших документів, встановлених цією статтею:

- копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності);

- рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом);

- письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду.

З аналізу вказаних норм, суд дійшов висновку про наявність певної встановленої законом процедури, дій та надання документів, що передують державній реєстрації земельної ділянки.

Документальних доказів надання Тишківською сільрадою, як власником та розпорядником земельної ділянки, згоди та/або рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки до суду не надано. Не подано до суду також доказів погодження та затвердження за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

За вказаних обставин доводи заявника, викладені в заяві від 16.01.2020 року, щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову є припущеннями, дані доводи не підтверджуються жодними доказами.

Також заявником не надано доказів, що Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області здійснюватимуть дії, спрямовані на зміну цільового призначення, поділ чи об'єднання, передання у власність земельної ділянки загальною площею 28,3587 га, кадастровий номер 3521786000:02:001:9106, а також що такі дії будуть вчинені управлінням в майбутньому, що виключає можливість встановити їх негативний наслідок на права заявника. Більш того, суд зауважує про відсутність правових підстав щодо розпорядження даною земельною ділянкою у ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області.

Суд зазначає, що співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.

Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачеві вчиняти певні дії.

Отже, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 826/8556/17.

Таким чином, на час розгляду судом заяви суд не вбачає ознак можливої небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам заявника; суду не доведено неможливість захисту прав заявника без вжиття таких заходів; не доведено, що для відновлення прав необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.

Крім того, суд зазначає наступне, згідно інформаційної електронної системи «Діловодство адміністративного суду» Тишківська сільська рада втретє звертається до суду із заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви.

Вперше заява надійшла до суду 26.12.2019 року (присвоєно № 340/3380/19), вдруге - 14.01.2020 року (присвоєно № 340/81/20) та втретє - 16.01.2020 року (присвоєно № 340/111/20).

Згідно частини 2 статті 153 КАС України у разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен подати відповідну позовну заяву протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.

Отже, Тишківська сільська рада подаючи клопотання про забезпечення позову демонструючи свій намір подати позов ще з 26.12.2019 року, але станом на сьогоднішній день так і не надала.

Разом з тим, пунктом 3 частини 1 статті 152 КАС України встановлено, що заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити, зокрема, предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову.

Натомість в порушення вказаної норми, в заяві про забезпечення позову не міститься інформації щодо предмету позову, який має намір подати Тишківська сільська рада, що унеможливлює взагалі встановити наявність спору та його предметну підсудність (юрисдикцію).

Суд наголошує, що забезпечення позову є крайнім заходом спрямованим на збереження існуючого правового становища, тому вжиття такого заходу повинно бути підтверджено належними доказами, чого заявником зроблено не було.

Отже, з урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволені заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви.

При цьому, суд зауважує, що заявник не позбавлений можливості у подальшому повторно ініціювати питання перед судом про доцільність забезпечення його позову на будь-якій стадії розгляду справи у разі встановлення відповідних підстав для цього.

Керуючись ст.ст.150-154, 243, 248, 256, 293-297 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволені заяви Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви - відмовити.

Копію ухвали суду невідкладно надіслати заявнику.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду, через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 15 - денний строк, встановлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук