Рішення від 17.01.2020 по справі 340/2952/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2952/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії виконуючого обов'язки головного бухгалтера централізованої бухгалтерії відділу освіти, молоді та спорту Долинської РДА Курілко Галини Олександрівни, що виявилися у відмові застосування до нього податкової соціальної пільги;

- зобов'язати відповідача застосувати до нього податкову соціальну пільгу з моменту звернення, тобто з 18.09.2019 року, що передбачено чинним законодавством.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (а.с.1).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він працюючи на посаді юриста відділу освіти, молоді та спорту Долинської райдержадміністрації Кіровоградської області 18.09.2019 р. подав на ім'я начальника відділу Гадірової О. В. заяву про застосування податкової соціальної пільги, додавши, як на його думку, усі необхідні документи. В заяві, посилаючись на відповідні норми чинного законодавства, він просив: застосовувати до нарахованого йому доходу у вигляді заробітної плати податкову соціальну пільгу в розмірі, визначеному в підпункті 2 для працівників, які мають двоє і більше дітей, віком до 18 років, пункту 169.1 статті 169 ПК України від 02.12.2010 р. №2755-VІ. Проте, листом від 23.09.2019 відповідачем відмовлено у надані податкової соціальної пільги, так як він не є рідним батьком двох дітей, що проживають в його сім'ї. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права та відповідно є підставою для звернення до суду.

Ухвалою судді від 25.11.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву - упродовж 15 днів від дня отримання цієї ухвали та роз'яснено положення ч.4 ст.159 КАС України. Ухвала направлена на адресу відповідача та отримана ним 28.11.2019 року. Однак, відповідачем не подано до суду відзиву на позов. При цьому, суд враховує, що у відповідності до ч.4 ст.159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин кваліфікується судом як визнання позову.

Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач 18 вересня 2019 року звернувся до начальника відділу освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації із заявою про застосування податкової соціальної пільги на підставі пп.169.1.2 п.169.1 ст.169 Податкового кодексу України (а.с.9). До заяви позивачем додано свідоцтво про шлюб, свідоцтва про народження дітей та посвідчення багатодітної сім'ї (а.с.16-19).

У відповідь на заяву ОСОБА_1 відповідачем надано пояснюючу записку від 23.09.2019 р. за підписом виконуючого обов'язки головного бухгалтера ОСОБА_8 на ім'я начальника відділу освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації (а.с.10) в якій зазначено, що відповідно до п.п.3 п.5 постанови КМУ від 29.12.2010 р. №1227 "Про затвердження Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги", позивач не може користуватись даною пільгою, оскільки не являється батьком на двох дітей, які виховуються в його сім'ї, підставою є надані свідоцтва про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_3 батьком яких є ОСОБА_4 .

Не погодившись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Порядок надання, розмір податкової соціальної пільги (далі - ПСП) та перелік категорій платників податку, які мають право на таку пільгу, встановлено статтею 169 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі - ПК України).

Пунктом 169.1 статті 169 ПК України визначено перелік податкових соціальних пільг.

Згідно з п.п.169.1.1, 169.1.2 п.169.1 ст.169 ПК України встановлено, що з урахуванням норм абзацу першого підпункту 169.4.1 пункту 169.4 цієї статті платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги:

у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку;

у розмірі, що дорівнює 100 відсоткам суми пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 цього пункту, - для платника податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, - у розрахунку на кожну таку дитину.

Відповідно до п.п.169.2.1 п.169.2 ст.169 ПК України, податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого платнику податку місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати).

Підпунктом 169.2.2 пункту 169.2 статті 169 ПК України визначено, що платник податку подає роботодавцю заяву про самостійне обрання місця застосування податкової соціальної пільги (далі - заява про застосування пільги).

Податкова соціальна пільга починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право. Роботодавець відображає у податковій звітності всі випадки застосування або незастосування податкової соціальної пільги згідно з отриманими від платників податку заявами про застосування пільги, а також заявами про відмову від такої пільги.

Платник податку, який має право на застосування податкової соціальної пільги більшої, ніж передбачена підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 цієї статті, зазначає про таке право у заяві про застосування пільги, до якої додає відповідні підтвердні документи (пп.169.3.2 169.3 ст.169 ПК України).

Згідно з п.п.169.4.1 п.169.4 ст.169 ПК України, податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

При цьому граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги одному з батьків у випадку та у розмірі, передбачених підпунктом 169.1.2 та підпунктами "а" і "б" підпункту 169.1.3 пункту 169.1 цієї статті, визначається як добуток суми, визначеної в абзаці першому цього підпункту, та відповідної кількості дітей.

Якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування.

Постановою Кабінету Міністрів України №1227 від 29.12.2010 року затверджено Порядок подання документів для застосування податкової соціальної пільги (далі - Порядок №1227).

Відповідно до п.п.2, 4 Порядку №1227 встановлено, що платник податку подає роботодавцю заяву про обрання місця застосування податкової соціальної пільги (далі - заява про застосування пільги) за встановленою Державною податковою службою формою.

Підставою для отримання (застосування) платником податку (якщо розмір нарахованого (отриманого) місячного доходу у вигляді заробітної плати не перевищує суми, визначеної відповідно до підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 Кодексу) пільги у розмірі, встановленому підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 Кодексу, є заява про застосування пільги (з урахуванням положень абзаців першого, другого, четвертого підпункту 169.2.3 пункту 169.2 статті 169 Кодексу).

Згідно з пп.3 п.5 Порядку №1227 визначено, що для застосування пільги з підстав, передбачених у підпунктах 169.1.2, 169.1.3 і 169.1.4 пункту 169.1 статті 169

Кодексу, крім заяви про застосування пільги подають, зокрема, платник податку, який має двоє чи більше дітей віком до 18 років:

- копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства, чи документи, які підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізична особа - платник податку постійно проживав (проживала) до прибуття в Україну;

- копію рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).

Суд враховує, що Податковий кодекс України визначає, що право на отримання податкової соціальної пільги має особа, яка утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, а у Порядку №1227 зазначено: має двоє чи більше дітей віком до 18 років. Отже, Порядок №1227, який є підзаконним нормативно-правовим актом звужує права платників податків, то застосуванню підлягають норми Податкового кодексу України.

Таким чином, якщо батько, який утримує двох чи більше дітей віком до 18-ти років та бажає скористатись правом на застосування до його доходу податкової соціальної пільги, визначеної п.п.169.1.2 п.169.1 ст.169 ПК України, то разом із поданням до роботодавця заяви щодо її застосування подаються, крім документів, визначених у Порядку, документи, що підтверджують факт утримання ним дітей.

На підтвердження факту утримання дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позивачем надано акт обстеження умов проживання №94 від 27.09.2019 р., в якому вказано, що діти, а саме : ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , мати ОСОБА_6 та батько ОСОБА_1 мають постійне місце проживання та проживають за адресою АДРЕСА_1 однією сім'єю (а.с.13).

Окрім цього, позивачем до матеріалів справи надано судовий наказ Долинського районного суду від 03.08.2018 р. про стягнення з ОСОБА_4 аліментів на утримання дітей та докази того, що ОСОБА_7 не отримує аліменти на утримання дітей в зв'язку з тим, що боржник ОСОБА_4 їх не сплачує, що підтверджується довідкою №234 від 09.10.2019 р., виданою Долинський РВ ДВС ГТУЮ у Кіровоградській області (а.с.14-15).

Також, позивачем разом із заявою про застосування податкової соціальної пільги від 18.09.2019 р. подано посвідчення багатодітної сім'ї від 12.08.2019 р. серії НОМЕР_1 (а.с.18зв.-19).

Відповідно до ст.1 Закону України "Про охорону дитинства" від 26.04.2001 р. №2402-III визначено, що багатодітна сім'я - сім'я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім'ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Статтею 3 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що всі діти на території України, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного, етнічного або соціального походження, майнового стану, стану здоров'я та народження дітей і їх батьків (чи осіб, які їх замінюють) або будь-яких інших обставин, мають рівні права і свободи, визначені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно зі ст.8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №209 від 02.03.2010 року затверджено Порядок виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї.

Відповідно до п.2 вказаного порядку встановлено, що посвідчення є документами, що підтверджують статус багатодітної сім'ї і дітей з такої сім'ї та їх право на отримання пільг згідно із Законом України "Про охорону дитинства" та іншими актами законодавства.

Отже, отримавши 18.09.2019 року заяву позивача про застосування податкової соціальної пільги, відповідач повинен був застосувати таку пільгу з дня звернення із заявою у відповідності до ПК України. Тобто, відповідач допустив протиправну бездіяльність при розгляді заяви позивача про застосування податкової соціальної пільги, оскільки така пільга не застосована.

Відповідно до п.п.2, 4, 10 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Так, у рішенні Європейського суду з прав людини по справі "Гарнага проти України" від 16.08.2013 року зазначено, що для того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (див. рішення від 6 вересня 2005 року у справі "Гурепка проти України" (Gurepka v. Ukraine), заява № 61406/00, п. 59); спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (рішення у справі "Кудла проти Польщі" (&lп;…&?д;) [ВП], заява № 30210/96, п. 158, ECHR 2000-ХІ).

З'ясувавши характер спірних правовідносин сторін, характер порушеного права позивача, суд дійшов висновку, що з огляду на визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо незастосування податкової соціальної пільги до нарахованих ОСОБА_1 доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання заяви від 18 вересня 2019 року, порушене право позивача має бути відновлено шляхом зобов'язання відповідача застосувати таку пільгу відповідно до вимог податкового законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, здійснені позивачем документально підтверджені витрати на оплату судового збору у сумі 768,40 грн. (а.с.3), підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Відділу освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації (28500, Кіровоградська область, м. Долинська, вул. Центральна, 139, ЄДРПОУ: 38500907) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Відділу освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації щодо незастосування податкової соціальної пільги до нарахованих ОСОБА_1 доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання його заяви від 18 вересня 2019 року.

Зобов'язати Відділ освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації застосувати податкову соціальну пільгу до нарахованих ОСОБА_1 доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання його заяви від 18 вересня 2019 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) здійснені ним судові витрати на оплату судового збору у розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Відділу освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38500907).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина