Ухвала від 16.01.2020 по справі 320/6231/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залучення третьої особи

16 січня 2020 року справа № 320/6231/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Київської обласної державної адміністрації, в якому позивач просить суд:

- визнати дії комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян протиправними;

- встановити факт перебування ОСОБА_1 в Чорнобильській зоні відчуження за період з 26.04.1986 по 03.05.1986 та з 01.12.1086 по 03.12.1986 по виконанню обов'язків по ліквідації наслідків на ЧАЕС;

- зобов'язати комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян видати позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.11.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду, призначено підготовче засідання на 17.12.2019 о 11:30 год., витребувано докази від сторін.

Протокольною ухвалою суду від 17.12.2019 підготовче судове засідання відкладено на 16.01.2020.

У підготовче судове засідання, призначене на 16.01.2020 сторони у справі не з'явились, про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання були повідомлені належним чином та своєчасно.

У той же час, від позивача надійшла заява від 14.01.2020, в якій позивач просить суд розглядати справу №320/6231/19 за її відсутності.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що рішення, яке буде прийняте за результатами розгляду даної справи, може вплинути на права та обов'язки Департаменту соціального захисту Київської обласної державної адміністрації, виходячи з наступного.

Так, як вбачається з позовної заяви, предметом позову, зокрема, є вимога про зобов'язання Київської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до п.11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551, посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Структурний підрозділ Київської обласної державної адміністрації - Департамент соціального захисту населення, відповідно до Положення про департамент соціального захисту населення (п. 4.3), забезпечує реалізацію державної політики у сфері соціальної підтримки та надання соціальних послуг, зокрема, громадянам, які постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, у тому числі видає відповідні посвідчення.

Відповідно до ч.2 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

У зв'язку з цим, суд вважає за необхідне залучити Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Згідно із ч.3 ст.80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

З метою повного та всебічного з'ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати докази по справі від Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації та від Комунального підприємства "Трудовий архів" Згурівської районної ради Київської області.

Приписами ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

З урахуванням того, що судом витребуваний значний перелік документів, підготовка яких займе певний час, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі, а також надання сторонам можливості бути обізнаними про докази, які наявні у спірних правовідносинах та не надані відповідачем по справі, як того вимагає закон (ст. 162 КАС України).

З огляду на необхідність дотримання судом вказаних процесуальних гарантій, з метою забезпечення принципу рівності сторін по справі та забезпечення справедливого балансу, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження по справі.

Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.

Положення цієї норми передбачає обов'язок суду зупинити провадження у разі об'єктивної неможливості розгляду справи.

При цьому, ця норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.

На другій стадії процесу правозастосування при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено є прогалина в законодавстві.

Способи ж подолання прогалин це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.

Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі до отримання витребуваних доказів на підставі п. 6 ч.2 ст. 236 КАС України, визначивши період часу, який є достатнім для виконання ухвали суду про витребування доказів з урахуванням обсягу витребуваних судом доказів, з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.

Керуючись статтями 49, 80, 181, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код: 03193459, місцезнаходження: 01196, м. Київ-196, площа Лесі Українки, 1).

2. Зобов'язати позивача невідкладно направити на адресу Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації копію позовної заяви із доданими до неї документами, докази чого надати суду (чек про відправку рекомендованого поштового відправлення).

3. Запропонувати третій особі - Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації подати письмові пояснення щодо позову у 10-денний термін з дня отримання копії позовної заяви.

4. Витребувати докази у справі від Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації:

- копії всіх документів, на підставі яких отримано позивачем посвідчення особи, постраждалої від наслідків ЧАЕС 1 категорії (серія НОМЕР_2 від 30.11.2018);

- письмові пояснення про визнання недійсним чи втрату чинності раніше виданим позивачу посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році НОМЕР_1 від 27.08.1991;

- копію з оригіналу протоколу засідання комісії від 29.08.2019, в якому зазначені підстави відмови у визначенні позивачу статусу ліквідатора;

від Комунального підприємства "Трудовий архів" Згурівської районної ради Київської області (07600, Київська область, смт. Згурівка, вул. Українська, 19):

- копії документів щодо ліквідації колгоспу "ХХ партз'їзд" с. Іллінці Чорнобильського району та колгоспу "ХХ партз'їзд" с. Право жовтня Чорнобильського району (до 1986 року - с. Іллінці Чорнобильського району),

- копії документів про направлення (відрядження) члена колгоспу "ХХ партз'їзд" с. Іллінці Чорнобильського району ОСОБА_2 для участі у виконанні робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (наказ, розпорядження, лист, маршрутний лист, посвідчення про відрядження, інші будь-які документи, які містять запитувану інформацію, а також документи, які свідчать про період перебування ОСОБА_2 в зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, дату прибуття та вибуття, виконувані роботи, отриману дозу опромінення, наряд на виконання відрядних робіт в зоні аварії на ЧАЕС, особові рахунки з заробітної плати за весь 1986 року, накази про виплату підвищеної заробітної плати.

Витребувані докази надати суду у строк до 27.02.2020.

5. Зупинити провадження в адміністративній справі №320/6231/19 у зв'язку з необхідністю надання сторонам часу для надання доказів у справі - до 27 лютого 2020 року.

6. Призначити наступне підготовче судове засідання у справі на 27 лютого 2020 року о 10:00 год.

7. Копію ухвали суду надіслати (видати) учасникам справи (їх представникам) та Комунальному підприємству "Трудовий архів" Згурівської районної ради Київської області.

Ухвала суду в частині витребування доказів по справі оскарженню не підлягає.

Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Київського окружного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Кушнова А.О.