14 січня 2020 року м. Київ П/320/263/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання бездіяльності протиправною, стягнення моральної шкоди,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом Головного управління Держгеокадастру у Київській області, в якому позивач просить суд:
-визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень Головного управління Держгеокадастру у Київської області, що виразилася в не розгляді Клопотання ОСОБА_1 від 27 червня 2019 року про надання (виділення йому у власність земельної ділянки в адміністративних межах Богданівської сільської ради АДРЕСА_2 для ведення садівництва площею до 0,10 га, яка межує з земельною ділянкою кадастровий номер: 32212808:01:080:0094;
-зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Київської області розглянут в місячний термін після набрання законної сили судового рішення Клопотання ОСОБА_1 від 27 червня 2019 року про надання (виділення йому у власність земельної ділянки в адміністративних межах Богданівської сільської ради АДРЕСА_2 для ведення садівництва площею до 0,10 га, яка межує з земельною ділянкою кадастровий номер: 32212808:01:080:0094;
- стягнути з суб'єкта владних повноважень Богданівської сільської ради Броварського району Київської області грошові кошти на користь ОСОБА_1 на відшкодування моральної шкоди, заподіяної бездіяльністю в розмірі грошової оцінки земельної ділянки в адміністративних межах Богданівської сільської ради АДРЕСА_2 для ведення садівництва площею не більше 0,10 га, яка межує з земельною ділянкою кадастровий номер 32212808:01:080:0094.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно частини 2 статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Відповідно до Указу Президента України від 16.11.2004 № 1417/2004 "Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів" з 01.01.2005 в системі адміністративних судів України утворено, зокрема, Київський окружний адміністративний суд, юрисдикція якого поширюється на Київську область.
Як слідує з копії паспорту, гр. ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
А також, в позовній заяві зазначено місцезнаходження відповідача - 03115 , м. Київ, вул . Серпова, 3/13 .
Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку, що дана позовна заява за правилами територіальної підсудності не підсудна Київському окружному адміністративному суду, та повинна вирішуватись Окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно із ч.ч. 6, 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 27, 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання бездіяльності протиправною, стягнення моральної шкоди передати за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Копію ухвали надіслати (вручити) позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Леонтович А.М.