Рішення від 09.01.2020 по справі 280/4895/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09 січня 2020 року (12 год. 21 хв.) Справа № 280/4895/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Конишевої О.В.,

за участю секретаря судового засідання Туяк О.К.,

за участю позивача - ОСОБА_1 ,

представників сторін:

відповідача - Кравченко О.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Головного управління Національної поліції у Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29)

про скасування наказу в частині, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати пункт 13 наказу Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 20.08.2019 №1231 «Про застосування дисциплінарних стягнень» - незаконним в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності у виді оголошення зауваження ОСОБА_1 та скасувати.

Ухвалою суду від 10.10.2019 прийнято справу до провадження та призначено підготовче засідання на 04.11.2019.

Протокольною ухвалою суду від 04.11.2019 відкладено підготовче засідання на 02.12.2019.

Ухвалою суду від 02.12.2019 продовжено строк проведення підготовчого провадження строком на 30 днів, наступне підготовче засідання призначено на 17.12.2019.

Протокольною ухвалою суду від 17.12.2019 за клопотанням сторін закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на той же день.

У судовому засіданні 17.12.2019 оголошено перерву до 09.01.2019.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що позивач вважає, що в її діях відсутній склад правопорушення, відсутня умисна складова, а не складання щомісячного тестування відбулося в наслідок некоректної роботи пілотного проекту. Крім того, зазначає, що відповідачем не визначено період вчинення дисциплінарного проступку, не зазначено вид проступку, не визначено норму закону яка була порушена, що є підставою для скасування оскаржуваного наказу. Просить позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив, зокрема зазначив, що під час визначення виду стягнення дисциплінарна комісія врахувала характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби. Також звертає увагу на те, що неможливість проходження тестування у зв'язку із некоректною роботою є недоведеним фактом, а невиконання обов'язку щомісячного тестування з усіх теоретичних видів службової підготовки на Освітньому порталі службової підготовки поліцейських є порушенням наказу, що підтверджує правомірність притягнення позивача до відповідальності. Просить у позові відмовити у повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, судом встановлено наступне.

Старший слідчий СВ Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області підполковник поліції ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , освіта повна вища, в ОВС з 01.10.1998, в НПУ 07.11.2015, на посаді з 09.12.2016, відповідно до послужного списку діючих дисциплінарних стягнень на час розгляду справи не має.

В період з 15 січня до 30 грудня 2019 року в структурних підрозділах НПУ запроваджується пілотний проект «Інформаційна підсистема «Освітній портал службової підготовки поліцейських» інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» відповідно до частини 1 наказу НПУ від 21.12.2018 № 1198 «Про впровадження пілотного проекту «Інформаційна підсистема «Освітній портал службової підготовки поліцейських» інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України».

Абзацем 3 V розділу Алгоритму функціонування пілотного проекту «Інформаційної підсистеми «Освітній портал службової підготовки поліцейських» інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», що додається до наказу від 21.12.2018 № 1198 визначено, що поліцейському необхідно щомісяця, протягом навчального року (із січня по серпень) проходити тестування з усіх теоретичних видів службової підготовки (функціональної, домедичної, тактичної, а також безпеки життєдіяльності) та теоретичного розділу вогневої підготовки (матеріальної частини зброї, правил та порядку застосування і використання зброї, заходів безпеки при поводженні зі зброєю).

Першим абзацом пункту 1 II розділу Алгоритму функціонування пілотного проекту, що додається до наказу від 21.12.2018 № 1198, визначено, що реєстрація користувачів у Освітньому порталі (присвоєння власного логіну та паролю) та надання доступу до дистанційних курсів здійснюється централізовано адміністраторами Національної поліції України.

На виконання вимог наказу Національної поліції України від 24.05.2019 №928 відповідно до плану-завдання щодо перевірки організації професійного навчання поліцейських та з метою надання загальної оцінки організації службової підготовки в структурних та територіальних підрозділах ГУНП в Запорізькій області (далі - ГУНП) у період з 27 травня по 01 червня 2019 року проведено перевірку організації службової підготовки у підрозділах ГУНП (доповідна записка ДКЗ НПУ «Про результати перевірки організації службової підготовки в органах і підрозділах ГУНП в Запорізькій області» від 03.06.2019 № 2760/12/7/01-2019).

У доповідній записці ДКЗ НПУ «Про результати перевірки організації службової підготовки в органах і підрозділах ГУНП в Запорізькій області» від 03.06.2019 № 2760/12/7/01-2019 зазначено ряд недоліків в організації службової підготовки в органах і підрозділах ГУНП в Запорізькій області.

У зв'язку з чим, відповідно до Наказу Головного управління Національної поліцій в Запорізькій області № 853 від 16.07.2019 року призначено службове розслідування та утворення дисциплінарної комісії за вказаними у Доповідній записці відомостями.

Дисциплінарною комісією ГУНП в Запорізької області за результатами службового розслідування складений висновок від 16.08.2019 №1780/01/13-2019 відповідно до якого зазначено, що до позивача слід застосувати дисциплінарне стягнення у виді зауваження, за порушення службової дисципліни, вимог ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-VIII, невиконанні пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 р. № 580-VIII, що виразилося у невиконанні вимог наказу НПУ від 21.12.2018 № 1198 «Про впровадження пілотного проекту «Інформаційна підсистема «Освітній портал службової підготовки поліцейських» інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» щодо щомісячного тестування з усіх теоретичних видів службової підготовки на Освітньому порталі службової підготовки поліцейських.

16.08.2019 позивач надав письмові пояснення відповідно до яких зазначив, що у травні 2019 року позивач не проходила тестування на освітньому порталі Національної поліції України зв'язку з тим, що спочатку сайт не давав змоги зареєструватись на порталі, а через деякий час за допомогою працівників відділу кадрового забезпечення їй вдалося пройти реєстрацію, але на той час всі інші працівники вже пройшли тестування. Згодом, через збої в системі ОСОБА_1 не мала змоги увійти до свого кабінету та пройти тестування.

За результатами службового розслідування, пунктом 13 Наказу від 20.08.2019 № 1231 т.в.о. начальника ГУНП в Запорізькій області Гребенюка К.В. за порушення службової дисципліни, вимог ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-VIII, невиконанні пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII, що виразилося у невиконанні вимог наказу НПУ від 21.12.2018 № 1198 «Про впровадження пілотного проекту «Інформаційна підсистема «Освітній портал службової підготовки поліцейських» інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» щодо щомісячного тестування з усіх теоретичних видів службової підготовки на Освітньому порталі службової підготовки поліцейських до старшого слідчого СВ Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області підполковника поліції ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення у виді зауваження.

Вказаний п.13 Наказу від 20.08.2019 № 1231 про застосування заходів дисциплінарного стягнення, позивач вважає незаконним, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам які виникли, суд виходив з наступного.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.15 № 580 (далі - Закон України від 02.07.2015 року № 580).

Статтею 3 Закону України від 02.07.2015 року № 580 встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно- правовими актами.

У відповідності до п. п. 1-2 ч. 1 ст. 18 цього Закону, поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.

Сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (далі - особи рядового і начальницького складу) стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень, визначається Дисциплінарним статутом Національної поліції України, який затверджений Законом України від 15.03.2018 року № 2337- VIII (далі - Дисциплінарний статут).

Службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників (ст. 1 Дисциплінарного статуту).

Відповідно до частини 2 ст. 22 Дисциплінарного статуту передбачає, що наказ про застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення виконується шляхом його оголошення в органі (підрозділі) поліції та особистого ознайомлення поліцейського з ним. Позивач 09.09.2019 був особисто ознайомлення з наказом від 20.08.2019 № 1231, що підтверджується листом ознайомлення з наказом.

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Національну поліцію» у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Відповідно до ст. 12 Дисциплінарного статуту, дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

У ст. 13 Дисциплінарного статуту зазначено, дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.

Так, ч.3 ст.1 Дисциплінарного статуту визначено, що службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України "Про Національну поліцію", зобов'язує поліцейського серед іншого (…) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону.

У відповідності до вимог ч.4 ст.14 Дисциплінарного статуту підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

За кожне порушення службової дисципліни накладається лише одне дисциплінарне стягнення. У разі порушення службової дисципліни кількома особами дисциплінарне стягнення накладається на кожного окремо.

Під час визначення виду стягнення дисциплінарна комісія враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.

Так як Наказом Національної поліції України № 1198 від 21.12.2018 року було впроваджено пілотний проект «Інформаційна підсистема «Освітній портал службової підготовки поліцейських «Інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», відповідно кожний поліцейський повинен був обов'язково виконувати Наказ та проходити щомісяця тестування.

В Розділі 5 Наказу Національної поліції України № 1198 від 21.12.2018 зазначено, що поліцейському необхідно щомісяця, протягом навчального року (із січня по серпень) проходити тестування з усіх теоретичних видів службової підготовки (функціональної, домедичної, тактичної, а також безпеки життєдіяльності) та теоретичного розділу вогневої підготовки (матеріальної частини зброї, правил та порядку застосування і використання зброї, заходів безпеки при поводженні зі зброєю) за результатами яких, у разі отримання 30 балів з 35 можливих, поліцейський під час підсумкової перевірки звільнятиметься від складання заліків із теоретичної частини даного виду службової підготовки.

Як було встановлено у судовому засіданні всім працівників Головного управління Національної поліції у Запорізькій області було доведення до відома вимоги Наказу від 21.12.2018 року № 1198 та повідомлено про необхідність проходження щомісяця тестування.

Після доведення до відома особового складу вимог Наказу № 1198 позивач вживала заходів щодо його виконання.

На підтвердження чого суду були надані скріншоти з пошти позивача, які підтверджують, що позивач 29.01.2019 намагалася зареєструватися на Освітньому порталі для проходження тестування, запис про реєстрацію цього ж дня було видалено.

Наступна спроба позивач зареєструватися була 02.03.2019, однак остаточно зареєструватися вдалося лише 14.03.2019, про що позивач не заперечувала.

Відповідачем до матеріалів справи був долучений витяг з Освітнього порталу, відповідно до якого перший вхід в систему позивач здійснив 14.03.2019 останній 28.08.2019.

Також відповідачем був наданий витяг з інформаційної системи, що позивач пройшла тестування у червні, липні та серпні місяці. Про те, що перше тестування позивач пройшла у червні місяці, позивач не заперечувала.

В обґрунтування неможливості своєчасного проходження тестування позивач зазначила, що у зв'язку із некоректною роботою пілотного проекту Інформаційно-телекомунікаційної системи Інформаційного порталу не мала змоги пройти реєстрацію на Освітньому порталі , з підстав чого неодноразово інформувала працівників кадрового підрозділу та зверталася за допомогою.

Як зазначено у Розділі 2 Наказу від 21.12.2018 року № 1198 у разі виникнення під час реєстрації в Освітньому порталі та у випадку, якщо Ви забули свій логін чи пароль, слід звертатися до підрозділів кадрового забезпечення за місцем несення служби.

З цього приводу був допитаний свідок ОСОБА_2 , який працює начальником сектору кадрового забезпечення у ГУ Національної поліції у Запорізькій області, який пояснив, що всіх працівників було повідомлено у січні місяці про необхідність проходження тестування щомісяця, також зазначив, що дійсно були дні некоректної роботи інформаційної системи, однак не постійно, причиною не своєчасного проходження тестування була некоректна робота програми, іноді невірно вводилися данні входу в систему, іноді забували паролі для входу, або у зв'язку з великою завантаженістю на роботі. Свідок підтвердив, що позивач зверталася до кадрового відділу в усній формі на початку року, скільки разів зверталася позивач за допомогою протягом з січня по червень 2019 свідок підтвердити не міг, однак зазначив, що у січні місяці багато працівників зверталися з проблемою некоректної роботи Освітнього порталу, вже у лютому місяці 2019 проблеми з якими зверталися працівники з приводу проходження тестування були різними, не лише некоректна робота Освітнього порталу, у зв'язку з чим надавалися допомога у вигляді консультацій так як технічно можливості втручання у кадрового сектору не має.

Доказів того, що з січня місяця до моменту проходження тестування позивачем, а саме по червень 2019 Освітній портал весь час працював некоректно суду надано не було.

Зокрема слід зазначити, що частина поліцейських змогла пройти у цей період тестування, відповідно це свідчить про те, що не завжди робота Освітнього порталу була не коректною, також слід зазначити, що причиною не проходження тестування інших поліцейських зазначалася не лише некоректна робота Освітнього порталу, з чого суд робить висновок про те, що позивач мала змогу пройти тестування.

Також слід зазначити, що з січня 2019 по березень 2019, крім 29.01.2019 (коли позивач намагалася перший раз зареєструватися), доказів того, що позивач мала інші спроби пройти тестування, або були інші невдалі спроби реєстрації, суду надані не були. Крім того, після реєстрації в Освітньому порталі з 14.03.2019 до червня 2019 позивач також не проходила тестування, доказів про неможливість проходження тестування в даний період також суду не надавалися, що свідчить про невиконання Наказу НПУ від 21.12.2018 № 1198.

Суд не погоджується з посиланням позивача на те, що в оскаржуваному Наказі не визначено період (дату) вчинення дисциплінарного проступку, не зазначено вид проступку,не визначено норми Закону, які були порушені.

З цього приводу суд зазначає, що в пункті 13 Наказу від 20.08.2019 № 1231 чітко зазначено, що позивачем порушено службову дисципліну, вимоги ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, пункти 1, 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року, що виразилося у невиконанні вимог Наказу НПУ від 21.12.2018 № 1198 «Про впровадження пілотного проекту «Інформаційна підсистема «Освітній портал службової підготовки поліцейських» інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» щодо щомісячного тестування з усіх теоретичних видів службової підготовки на Освітньому порталі.

Так як період походження тестування чітко визначений у Наказі НПУ від 21.12.2018 № 1198, а саме у Розділі 1 зазначено запровадити в період з 15 січня до 30 грудня 2019 року пілотний проект "Інформаційна підсистема "Освітній портал службової підготовки поліцейських" інформаційно-телекомунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України", в цьому ж наказі зазначено, що тестування повинні проходити щомісяця, відповідно саме у цей період позивач зобов'язаний був щомісяця проходити тестування, тому суд не погоджується з позицією позивача, щодо відсутності у оскаржуваному наказі періоду (дати) вчинення дисциплінарного проступку та посилань на порушені норми закону.

Щодо не врахування ступені тяжкості вчиненого проступку і заподіяної позивачем шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника, суд зазначає наступне.

Враховуючи, що до позивача застосований найм'якіший вид дисциплінарного стягнення у виді зауваження, тому суд вважає, що під час визначення виду стягнення відповідачем були враховані характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби, а тому такі посилання позивача є не обґрунтованими.

З огляду на наведене вище, суд вважає, що відповідачем було доведено правомірність застосування до позивача дисциплінарного стягнення у виді зауваження, за порушення вимог ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, пункти 1, 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року, що виразилося у невиконанні вимог Наказу НПУ від 21.12.2018 № 1198, тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно вимог ст.139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29, код ЄДРПОУ 40108688) - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 17.01.2020.

Суддя О.В. Конишева