16 січня 2020 року м. Житомир справа № 240/6062/18
категорія 6808
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лезниківський кар'єр" про застосування заходів реагування,
встановив:
Управління Держпраці у Житомирській області звернулося до суду з позовом в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лезниківський кар'єр", а саме: зупинити роботу та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки:
-ведення гірничих робіт;
-канатно-розпилювальні машини: ZSJ заводський №1406520; №1406522; №1406521; МКС55 заводський №001;
-Екскаватор ЕКГ-5А державний №Т01116 АМ;
-Екскаватор НУІЖБАІ 320- заводський № 90110957;
-Бурильний станок Commando №40874208;
-КТП №13 ТМ-400 6/0,4кВ.
В обґрунтування позову зазначив, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.
Ухвалою судді від 22.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
21.01.2019 відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що викладені в акту перевірки факти не відповідають обставинам справи та суперечать нормам матеріального права, тому позов задоволенню не підлягає.
Ухвалою від 05.02.2019 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням суду у адміністративній справі № 240/292/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лезниківський кар'єр" до Управління Держпраці у Житомирській області про визнання протиправним та скасування припису №2088/11-0098 від 06.12.2018.
Рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/292/19 набрало законної сили 05.11.2019.
Ухвалою від 16.01.2020 провадження у справі поновлено.
Представник позивача в судове засідання не з"явився, повідомлений про розгляд справи належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Представник відповідача до суду не прибув, подав заяву про розгляд справи без його участі.
У відповідності до ч.5 ст.204 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе справу розглянути у порядку письмового провадження без участі сторін на підставі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу Управління Держпраці у Житомирській області №2266 від 04.12.2018 та направлення на перевірку від 04.12.2018 №2088/11 (лист Держпраці № 5517/1/10.2-ДП-18 від 22.11.2018 з питань, визначених у зверненні фізичної особи ОСОБА_1 ) проведено позапланову перевірку ведення ТОВ "Лезниківський кар'єр" робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням, переробкою, виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
За результатами перевірки складено акт перевірки від 06.12.2018 №2088/11-0106, в якому зафіксовані порушення, які створюють загрозу життю працівників підприємства.
Як встановлено судом, в акті перевірки від 06.12.2018 №2088/11-0106 встановлено порушення:
- ст.21 Закону України "Про охорону праці" в частині того, що машини та механізми: канатно-розпилювальні машини: ZSJ заводський №1406520; №1406522; №1406521; МКС55 заводський №001; Екскаватор ЕКГ-5А державний №Т01116 АМ; Екскаватор НУІЖБАІ 320- заводський № 90110957; Бурильний станок Commando №40874208 експлуатуються без декларації відповідності матеріально-технічній бази, що є порушенням п.21 Порядку №1107.
-ст. 24 Гірничого Закону України та п.1.2 розділу 4 НПАОП 0.00-1.24-10 "Правила охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом" в частині відсутності Спеціального дозволу на користування надрами № 1771 від 05.03.1999 (його дію зупинено на підставі наказу Державної служби з геології та надр України № 311 від 07.09.2018) та Технічного проекту розробки родовища корисних копалин.
-ст.21 Закону України "Про охорону праці" в частині експлуатації обладнання підвищеної небезпеки КТП №13 ТМ-400 6/0,4 кВ без отримання дозволу, що є порушенням ПКМУ №1107.
У зв'язку з виявленими порушеннями винесено приписи: №2088/11-0106 від 06.12.2018 щодо негайного зупинення експлуатації машин та механізмів, зазначених у п.1 акту перевірки; №2088/11-0002 від 06.12.2018 щодо негайного зупинення експлуатації КТП №13№; №2088/11-0098 від 06.12.2018 щодо негайного зупинення гірничих робіт 06.12.2018 о 16 год. 00 хв. та поновлення дії Спеціального дозволу № 1771 від 05.03.1999 та погодження Технічного проекту розробки родовища корисних копалин.
У зв'язку з виявленням порушень, зафіксованих в акті перевірки від 06.12.2018 №2088/11-0106 та на підставі приписів, позивач зазначає про необхідність зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Вирішуючи питання про наявність підстав для застосування заходів реагування, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Абзацом 2 статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 877-V) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища
Згідно зі пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення), Державна служба України з питань праці (Держпраці) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (підпункт 1 пункту 3 Положення).
В силу приписів пункту 4 Положення, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Пунктом 7 Положення визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Відповідно до абзаців 1-2 частини першої статті 39 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII, із змінами та доповненнями, (далі - Закон № 2694-XII), посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Частиною 7 ст. 7 цього Закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
З огляду на викладені положення Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Закону України "Про охорону праці", підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства, про що зазначається в акті перевірки. У разі необхідності видається припис про усунення виявлених порушень.
При цьому, застосування таких заходів обумовлюється саме наявністю факту порушення вимог законодавства, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Як вже зазначалося, за результатами перевірки ведення ТОВ "Лезниківський кар'єр" робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням, переробкою, виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки встановлено порушення:
- ст.21 Закону України "Про охорону праці" в частині того, що машини та механізми: канатно-розпилювальні машини: ZSJ заводський №1406520; №1406522; №1406521; МКС55 заводський №001; Екскаватор ЕКГ-5А державний №Т01116 АМ; Екскаватор НУІЖБАІ 320- заводський № 90110957; Бурильний станок Commando №40874208 експлуатуються без декларації відповідності матеріально-технічній бази, що є порушенням п.21 Порядку №1107.
-ст. 24 Гірничого Закону України та п.1.2 розділу 4 НПАОП 0.00-1.24-10 "Правила охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом" в частині відсутності Спеціального дозволу на користування надрами № 1771 від 05.03.1999 (його дію зупинено на підставі наказу Державної служби з геології та надр України № 311 від 07.09.2018) та Технічного проекту розробки родовища корисних копалин.
-ст.21 Закону України "Про охорону праці" в частині експлуатації обладнання підвищеної небезпеки КТП №13 ТМ-400 6/0,4 кВ без отримання дозволу, що є порушенням ПКМУ №1107.
Щодо наявності підстав для вжиття відповідних заходів, про які просить заявник, суд зважає на те, що в силу правил Закону України "Про охорону праці" передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб'єктом господарювання загрози життю.
Це відповідає, зокрема, принципу державного нагляду (контролю), закріпленому статтею 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відповідно до якого такий нагляд здійснюється виходячи із пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини.
Відповідно до ст.24 Гірничного Закону гірниче підприємство при проведенні гірничих робіт повинно мати: спеціальний дозвіл на користування надрами; акт про надання гірничого відводу (крім користувачів нафтогазоносними та бурштиноносними надрами); технічний проект, затверджений і погоджений у встановленому порядку; геолого-маркшейдерську, технічну та обліково-контрольну документацію (календарні плани розвитку гірничих робіт, проекти, паспорти, схеми).
Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з виявленими порушеннями вимог Закону України "Про охорону праці" та Гірничного Закону позивачем винесено приписи: №2088/11-0106 від 06.12.2018 щодо негайного зупинення експлуатації машин та механізмів, зазначених у п.1 акту перевірки; №2088/11-0002 від 06.12.2018 щодо негайного зупинення експлуатації КТП №13№; №2088/11-0098 від 06.12.2018 щодо негайного зупинення гірничих робіт 06.12.2018 о 16 год. 00 хв. та поновлення дії Спеціального дозволу № 1771 від 05.03.1999 та погодження Технічного проекту розробки родовища корисних копалин.
Разом з тим, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №240/292/19, що набрало законної сили, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Лезниківський кар'єр" задоволено. Визнано протиправним та скасовано припис Управління Держпраці у Житомирській області №2088/11-0098 від 06.12.2018 щодо негайного зупинення гірничих робіт 06.12.2018 о 16 год. 00 хв. та поновлення дії спеціального дозволу № 1771 від 05.03.1999 та погодження Технічного проекту розробки родовища корисних копалин.
В ході розгляду справи судом встановлено протиправність висновків Управління Держпраці у Житомирській області про відсутність у ТОВ "Лезниківський кар'єр" спеціального дозволу на користування надрами та погодження Технічного проекту розробки родовища корисних копалин.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАСУ обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Оскільки судовим рішенням спростовано висновки позивача про порушення відповідачем ст.24 Гірничого Закону, отже, позовні вимоги в частині зупинення ведення гірничих робіт є безпідставними.
Водночас, щодо зафіксованих в ході перевірки порушень
ст.21 Закону України "Про охорону праці" в частині того, що машини та механізми: канатно-розпилювальні машини: ZSJ заводський №1406520; №1406522; №1406521; МКС55 заводський №001; Екскаватор ЕКГ-5А державний №Т01116 АМ; Екскаватор НУІЖБАІ 320- заводський № 90110957; Бурильний станок Commando №40874208 експлуатуються без декларації відповідності матеріально-технічній бази, що є порушенням п.21 Порядку №1107.
-ст.21 Закону України "Про охорону праці" в частині експлуатації обладнання підвищеної небезпеки КТП №13 ТМ-400 6/0,4 кВ без отримання дозволу, що є порушенням ПКМУ №1107.
У зв'язку з виявленими порушеннями винесено приписи: №2088/11-0106 від 06.12.2018 щодо негайного зупинення експлуатації машин та механізмів, зазначених у п.1 акту перевірки; №2088/11-0002 від 06.12.2018 щодо негайного зупинення експлуатації КТП №13№.
Відповідно до ст.21 Закону України "Про охорону праці" виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні докази отримання відповідачем декларації відповідності матеріально-технічної бази на наступні механізми: канатно-розпилювальні машини: ZSJ заводський №1406520; №1406522; №1406521; МКС55 заводський №001; Екскаватор НУІЖБАІ 320- заводський № 90110957; Бурильний станок Commando №40874208, що є порушенням п.21 Порядку №1107, а також відсутній дозвіл на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки КТП №13 ТМ-400 6/0,4 кВ, що є порушенням ПКМУ №1107.
Протилежного відповідачем на час розгляду справи не спростовано.
Надані відповідачем копії договорів з ДП "Житомирський експертно-технічний центр Держпраці" не є підтвердженням наявності дозвільних документів на експлуатації зазначених устаткувань.
Водночас, щодо відсутності декларації відповідності матеріально-технічної зазначеного позивачем Екскаватора ЕКГ-5А державний №Т01116 АМ, суд відмічає, що такий не є власністю ТОВ "Лезниківський кар"єр", а належить ТОВ "Червоногранітний кар"єр", що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію великовантажного транспортного засобу від 28.10.2013, а отже порушення щодо даного транспорту є безпідставними. (а.с.68)
Виходячи з системного аналізу положень Закону України "Про охорону праці" та Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", застосування судом заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) обумовлено встановленням порушення вимог законодавства, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Підсумовуючи викладене, оскільки судовим рішенням спростовано висновки позивача про порушення відповідачем ст.24 Гірничого Закону, проте відповідачем не спростовано зафіксовані в акту перевірки порушення ст.21 Закону України "Про охорону праці" суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лезниківський кар'єр" підлягають частковому задоволенню, шляхом зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: канатно-розпилювальних машин: ZSJ заводський №1406520; №1406522; №1406521; МКС55 заводський №001; Екскаватора НУІЖБАІ 320- заводський № 90110957; Бурильного станка Commando №40874208; КТП №13 ТМ-400 6/0,4кВ.
Згідно зі ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд задовольняє позов частково.
Керуючись статтями 242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов Управління Держпраці у Житомирській області (вул.Шевченка,18-а, м.Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 39790560) задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лезниківський кар'єр" (вул.Гранітна,1, с.Червоногранітне, Хорошівський район, Житомирська область, 12135, код ЄДРПОУ 38215153), а саме: зупинити роботу та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки:
-канатно-розпилювальні машини: ZSJ заводський №1406520; №1406522; №1406521; МКС55 заводський №001;
-Екскаватор НУІЖБАІ 320- заводський № 90110957;
-Бурильний станок Commando №40874208;
-КТП №13 ТМ-400 6/0,4кВ.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос