23.07.07
Справа №АС 13/373-07.
За позовом Козацької сільської ради
до відповідача Управління пенсійного фонду України в Конотопському районі
третя особа Конотопське управління Державного казначейства ГУДКУ в
Сумській області
про скасування рішення
СУДДЯ ЛИХОВИД Б.І.
За участю представників сторін:
Від позивача: Кулешова В.І., довіреність від 20.07.2007 року
Від відповідача: Мартиненко І.В., довіреність від 20.07.2007 року № 2931/02
Від третьої особи: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: позивач просить суд скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Конотопському районі про нарахування штрафних санкцій та пені від 20.02.2007 року № 79, 80.
23.07.2007 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву № 2915/07 від 19.07.2007 року, в якому проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що оспорювані рішення є правомірними, оскільки прийняті відповідно до діючого законодавства.
Третьою особою 17.07.2007 року було подано до суду пояснення № 1-17/1925 від 16.07.2007 року, в якому зазначено, що в Конотопському УКД ГУДКУ в Сумській області фінансові зобов'язання Козацької сільської ради перед Управлінням пенсійного фонду України в Конотопському районі станом на 01.01.2007 року не зареєстровані. Крім того, просить суд розглядати справу без участі представника Конотопського управління Державного казначейства ГУДКУ в Сумській області.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників позивача та відповідача, дослідивши наявні докази, які мають суттєве значення для вирішення спору по суті, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного:
20.02.2007 року відповідачем - Управлінням пенсійного фонду України в Конотопському районі було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та пені на загальну суму 1381 грн. 51 коп.: № 79 - штраф 1246 грн. 91 коп. з лютого 2004 року по травень 2006 року, пеня 49 грн. 78 коп.; № 80 штраф 81 грн. 95 коп. з лютого 2004 року по травень 2006 року, пеня 2 грн. 87 коп.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач є страхувальником та, відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17 зазначеного закону зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески в установлені строки та в повному обсязі. Відповідно до ч. 6 ст. 20 закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення даного періоду.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 закону, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі: донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду, накладається штраф в залежності від строку затримки платежу в розмірі: 10% своєчасно несплачених зазначених сум - в разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20% - в разі затримки їх сплати в строк до 90 календарних днів включно; 50% - в разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій, нараховується пеня в розмірі 0,1% зазначених сум, що розраховується за кожен день прострочення платежу.
Відповідно до п. 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року № 64/8663, розрахунок фінансових санкцій здійснюється на підставах даних картки особового рахунку платника. Дані картки особового рахунку позивача свідчать про те, що ним порушувались строки сплати страхових внесків в розмірі 32% на 1-5% протягом 2004-2006 років, на підставі чого відповідачем були винесені рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 20.02.2007 року № 79 та № 80.
Таким чином, оспорювані рішення прийняті на підставі діючого законодавства.
На підставі викладеного, вимоги позивача, щодо скасування рішень Управління пенсійного фонду України в Конотопському районі про нарахування штрафних санкцій та пені від 20.02.2007 року №№ 79, 80 є неправомірними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В позові - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання, апеляційної скарги постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СУДДЯ Б.І.ЛИХОВИД
Повний текст постанови підписано 27.07.2007 року