Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"15" січня 2020 р.м. ХарківСправа № 922/3330/19
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Бєсєдіній М.М.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом КЗОЗ "Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф", м. Харків
до ТОВ "Техойл НК", м. Київ
про стягнення коштів За участю Харківської місцевої прокуратури № 1, м. Харків
за участю представників:
позивача - Шемет О.В.
відповідача - не з'явився
прокурор - Хряк О. О.
До господарського суду Харківської області звернувся Комунальний заклад охорони здоров'я "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф", м. Харків з позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Техойл НК", м. Київ та просить суд:
1. Стягнути з відповідача ТОВ "ТЕХОЙЛ НК" на користь позивача КЗОЗ "ЦЕМД та МК" суму штрафних санкцій у розмірі 884.859,09 грн.;
2. Зобов'язати відповідача ТОВ "ТЕХОЙЛ НК" виконати зобов'язання за Договором в натурі, а саме: провести заправку автотранспорту позивача КЗОЗ "ЦЕМД та МК" на АЗС згідно переліку визначеному у Додатку №1 до Договору, за талонами на дизельне пальне в кількості 88760 літрів за ціною 28,98 грн. на суму 2572264,80 грн.
3. Стягнути з відповідача ТОВ "ТЕХОЙЛ НК" на користь позивача КЗОЗ "ЦЕМД та МК" суму судових витрат у розмірі 15.193,89 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов Договору про закупівлю товару №21-ВТ-2018 від 02.11.2018 р. на загальну суму 4.880.232,00 грн. в частині заправки автомобілів замовника за талонами на дизельне пальне в кількості 88.760 літрів за ціною 28,98 грн. на суму 2.572.264,80 грн.
Ухвалою суду від 17.10.2019 р. подану позовну заяву було залишено без руху, відповідно до ст. 174 ГПК України надано позивачу час на усунення недоліків (т.1 а.с.159-161).
31.10.2019 р. до Господарського суду Харківської області надійшла заява (вх. №26199) позивача про усунення недоліків позовної заяви. Позивачем надано платіжне доручення №4009 від 22.10.2019 р. на суму 51856,86 грн. про сплату судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 176 ГПК України суд відкриває провадження у справі протягом п'яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Розглянувши матеріали позовної заяви (з урахуванням заяви про усунення недоліків), господарський суд встановив, що позовну заяву подано з додержанням процесуальних вимог статей 162, 164, 172, 173 ГПК України, а тому визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду, відкрив провадження у справі та розгляду справи за правилами загального позовного провадження. (т.1 а.с.173-174).
Ухвалою від 10.12.2019 р. суд задовольнив заяву Керівника Харківської місцевої прокуратури №1 про вступ Харківської місцевої прокуратури №1 у розгляд справи №922/3330/19 (т.1 а.с. 242-243).
Підготовче засідання неодноразово відкладалося з метою виконання завдання підготовчого провадження та забезпечення процесуальних прав учасників справи.
У підготовче засідання 26.12.2019 р. з'явився прокурор та представник позивача, які підтримали заявлені позовні вимоги.
Відповідач свого представника в засідання не направив, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надав.
Разом з тим, суд зазначає, що представник відповідача 5 разів в судове засідання не з'являвся , про час та місце розгляду справи належним чином був повідомлений , проте не скористався правом на участь у судовому засіданні.
Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до ч. 3 ст. 177 ГПК України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
За результатами підготовчого засідання суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті (п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України).
26.12.2019 дослідивши наявні матеріали справи, враховуючи, що судом було вжито усіх необхідних заходів з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті, суд вважав за необхідне закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті на 15.01.2020 (т.2 а. 9-10).
Дослідивши матеріали справи, пояснення представника позивача, прокурора , з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах встановлених статтею 237 Господарського процесуального кодексу України, суд зазначає про такі обставини.
У преамбулі Закону України «Про публічні закупівлі» зазначено, що метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про публічні закупівлі» замовники - це органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак, зокрема, юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів. Договір про закупівлю - це договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.
Відповідно до п.18 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом.
Комунальний заклад охорони здоров*я "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" (КЗОЗ "ЦЕМД та МК") є закладом охорони здоров*я, що забезпечує на території Харківської області надання екстреної медичної допомоги пацієнтам та постраждалим , які перебувають у невідкладному стані, у повсякденних умовах та під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, отже виконання умов договору про закупівлю товару № 21-ВТ-2018 здійснюється на території м. Харкова та Харківської області.
Відповідно до рішення Харківської обласної ради ХХІ сесії VІІ скликання за № 1101-VІІ вирішено припинити Комунальний заклад охорони здоров*я "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф", що знаходиться у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області, шляхом його перетворення комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф " ( т.1 а.с. 9).
Відповідно до річного плану на 2018 рік комунальним закладом охорони здоров*я (ЦЕМД та МК") 10 вересня 2018 року на офіційному загальнодержавному веб- порталі tender. me. gov. va Ідентифікатор закупівлі : № UA-2018-09-1--001591-с було розміщено оголошення про проведення процедури закупівлі , предметом якої став товар : ДК 012:2015:09130000-9 Нафта і дистилятори (бензин автомобільний А-92, паливо дизельне ). Кінцевим строком подання тендерних пропозицій у відповідності п.1.1. розділу !V подання та розкриття тендерної пропозиції Тендерної документації було встановлено 11.01.2018 року . В Тендерній документації визначено, в п.4.3 місце, кількість, обсяг поставки товарів, а саме місце поставки товару: 61058, Україна, м. Харків, проспект Незалежності, 13; та 28 районів Харківської області, де знаходяться відділення екстреної (швидкої ) медичної допомоги. Кількість поставки : бензину автомобільного А-92 - 31400 л та палива дизельного - 137000 л.
22.10.2018 року визначено переможця торгів на закупівлю товару 09130000-9 нафта і дистиляти ( бензин автомобільний А-92, паливо дизельне) - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕХОЙЛ НК" ( протокол № 195/1 засідання тендерного комітету КЗОЗ " ЦЕМД та МК" від 22.10.2018).
За результатами процедури відкритих торгів, 02.11.2018 між позивачем та відповідачем було укладено договір про закупівлю товару № 21-ВТ-2018 на загальну суму 4.880.232,00 грн. ( в т.ч. ПДВ).
Відповідна інформація опублікована на сайті уповноваженого органу з питань закупівель системи «ProZorro».
У відповідності до умов Договору № 21-ВТ-2018 від 02.11.2018 на закупівлю товару сторонами визначено предмет договору ( розділ 1), а саме : Учасник ( відповідач по справі) зобов*язався до 31 грудня 2018 року поставляти Замовникові ( позивачу) , а Замовник прийняти та оплати наступні товари ДК 021:2015609130000-9 Нафта і дистиляти (бензин автомобільний А-92, паливо дизельне), а саме :
Найменування товару - бензин автомобільний А-92, паливо дизельне
Назва та країна виробника - ПАТ" Укртатнафта" Україна
Одиниця виміру - літри
Кількість - бензин автомобільний А-92- 31.400 літрів , паливо дизельне 137.000 літрів.
Ціна за одиницю грн. без ПДВ - 24.15
ПДВ за од. грн. - 4.83 грн.
Загальна вартість автомобільного бензину А-92 становить 909972,00 грн., палива дизельного - 3970260,00 грн.
Загальна вартість товару становить - 4.880.232,00 грн. ( п.1.1 та 1.2 договору).
За даним договором Учасник ( Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕХОЙЛ НК" ) гарантував, що товар належить йому на праві власності , не є предметом застави, не перебуває під арештом, вільний від прав третіх осіб. ( п.2.11 договору) .
Суд звертає увагу, що сторони домовились, що розрахунки проводяться шляхом оплати Замовником за ФАКТИЧНО поставлений товар на підставі : видаткової накладної, на умовах відстрочки платежу до 20 банківських днів, з урахуванням вимог ч.1 ст. 49 Бюджетного кодексу України. У разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за поставлений товар здійснюється на протязі 10 банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок ( п. 4.1 договору).
Тобто, згідно з п. п. 4.1., 4.2., договору постачання, розрахунки за надані послуги здійснюються відповідно до Бюджетного кодексу України. Розрахунки проводяться шляхом оплати замовником після пред*явлення постачальником рахунка та після підписання сторонами акта приймання-передачі товарів (накладної). Оплата здійснюється згідно договірних зобов*язань, залежно від обсягів реального фінансування. Фінансові зобов*язання по договору виникають у разі наявності та в межах відповідних бюджетних асигнувань, та фактичних надходжень на реєстраційний рахунок.
Щодо поставки товарів сторони домовились, що Учасник ( відповідач по справі) здійснює поставку якісного Товару Замовнику в асортименті, кількості та за цінами, визначеними цим Договором . Строк поставки Товару - до 31 грудня 2018 року. ( п. 5.1 договору). Місце поставки товару - бензин автомобільний А-92, паливо дизельне: на АЗС Учасника згідно переліку, зазначеному в Додатку № 1 та Додатку за № 2 до договору. Талони на пальне передаються за адресою Замовника - 61058, Україна, м. Харків, проспект Незалежності,13 28 районів Харківської області, де знаходяться відділення екстреної (швидкої ) медичної допомоги, а саме :
1 ) Балаклійський р-н ;
2) Барвінківський р-н ;
3) Близнюківський р-н ;
4) Богодухівський р-н;
5) Борівський р-н ;
6) Валківський р-н ;
7) Великобурлуцький р-н ;
8) Вовчанський р-н ;
9) Дворічанський р-н;
10) Дергачівський р-н ;
11) Зачепилівський р-н;
12 ) Зміївський р-н ;
13) Золочівський р-н ;
14) Ізюмський р-н;
15) Кегичівський р-н ;
16) Коломацький р-н ;
17) Красноградський р-н ;
18) Краснокутський р-н;
19) Куп*янський р-н ;
20) Лозівський р-н ;
21) Нововодолазький р-н ;
22) Первомайський р-н ;
23) Печенізький р-н ;
24) Сахновщинський р-н;
25) Харківський р-н;
26) Чугуївський р-н;
27) Шевченківський р-н ;
28) м. Люботин
У відповідності до п. 5.7 договору № 21-ВТ-2018 від 02.11.2018 Учасник (відповідач по справі) зобов*язався надати підтверджуючі документи щодо права користування запропонованою АЗС та /або договори партнерських відносин. Перелік АЗС визначений у Додатку № 1 та № 2 до договору. Кількість отриманого товару по накладній забезпечується видачею необхідної кількості талонів ( по маркам і літражу). Зберігання отриманого по накладній товару здійснюється у мережі АЗС Учасника на його відповідальному зберіганні.
Датою поставки товару у відповідності до п. 5.3 розділу V "Поставка товарів" визначено дату підписання Замовником видаткової накладної.
Відповідно до п. 5.4 того ж розділу , до моменту фактичної вибірки Товару з АЗС за талонами, товар знаходиться на зберіганні в Учасника до повного погашення талону. Зобов*язання Учасника щодо повернення товару вважається виконаним у повному обсязі з моменту отоварення талонів на АЗС Учасника ( тобто кількість пального і його марка, вказані в талоні, видана Замовнику). Строк дії талону - до повного погашення.
Згідно п. 5.6 договору розділу V "Поставка товарів" , учасник зобов*язався забезпечити заправку автотранспорту Замовника через мережу АЗС по всій території України, у разі такої потреби Замовника (талони). Договором визначено, що кількість отриманого товару по накладній забезпечується видачею необхідної кількості талонів ( по маркам та літражу). Зберігання отриманого по накладній товару здійснюється у мережі АЗС Учасника на його відповідальному зберіганні.
За видатковими накладними № НКТ-003481 від 05.11.2018 та № НКТ-003824 від 04.12.2018 Замовником було сплачено товар по договору в повному обсязі на загальну суму 4880232,00 грн.
На день звернення з позовом відповідач не передав позивачу дизельне пальне в кількості 88.760 літрів за ціною 28,98 грн. на суму 2.572.264,80 грн. Копії талонів, які залишилися не отовареними знаходяться в матеріалах справи ( т. 1 а.с.37-158).
У відповідності до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов*язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов*язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 526 ЦК, зобов*язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Зобов*язання вважається порушеним у випадку або повного його невиконання або неналежного виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов*язання.
Згідно ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
У відповідності до п. 7.2 договору, у разі затримки поставки товару, заявленого Замовником, Учасник зобов*язався сплатити пеню у розмірі 0,1 % вартості товару, з яких допущено прострочення виконання за кожен день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7 % вказаної вартості ( згідно ст. 231 ГКУ).
У Замовника виникає право на застосування штрафних санкцій, враховуючи положення ч.2 ст. 231 Господарського кодексу України, у відповідності до яких у разі якщо порушено господарське зобов'язання, в якому хоча б одна сторона є суб'єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов'язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов'язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах: за порушення строків виконання зобов'язання стягується пеня у розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.
До того ж, відповідно до ст. 234 Господарського кодексу України, сплата штрафних санкцій за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання не звільняє боржника від виконання зобов'язання в натурі, крім випадків, передбачених у частині третій статті 193 цього Кодексу.
Позивачем нараховано пеню за період з 01 січня 2019 по 01 жовтня 2019 , що становить 2572 264,80 х 0.1 % х 274 = 704.800,55 грн. та штраф 2572264,80 х 7 % = 180 058,54 грн.
Перевіривши розрахунок позивача по нарахуванню пені та штрафу, суд вважає їх обґрунтованими, а вимоги по їх стягненню такими, що підлягають задоволенню.
Прокуратура, вважаючи, що вищезазначене унеможливлює раціональне використання державних коштів і здатне спричинити істотної шкоди інтересам держави у зв*язку з порушенням вимог законодавства під час виконання договору на закупівлю товару за № 21-ВТ-2018 від 02.11.2018 укладеним між відповідачем, звернулась із заявою у порядку ст. 53 ГПК України до господарського суду Харківської області про зобов*язання виконати договору в натурі, а саме провести заправку автотранспорту позивача на АЗС згідно переліку визначеному у Додатку № 1 до договору , за талонами на дизельне пальне у кількості 88.760 літрів за ціною 28.89 грн. на суму 2.572.264,80 грн. та стягнути штрафні санкції за порушення умов договору. ( т1. а.с.230-232).
Відповідно до п. 3 ч. 1 статті 131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Положення вищезазначеної статті відсилає до спеціального закону, яким мають бути визначені виключні випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді. Таким законом є Закон України "Про прокуратуру".
Згідно ч. 6 ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право, зокрема, в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження вступати у справу, порушену за позовом (заявою, поданням) іншої особи, на будь-якому етапі судового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Оцінюючи надані позивачем докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Комунального закладу охорони здоров*я "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" обґрунтовані та відповідають вимогам чинного законодавства і фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, згідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем при подачі позову, покладаються на відповідача в сумі 51856,86 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 11, 12, 13, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 165, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Техойл НК" ( вул. Ярославів Вал, буд. 5-В м.Київ, код ЄДРПОУ 41486736 ) на користь Комунального закладу охорони здоров*я " Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" ( пр. Незалежності, буд. 13, м. Харків, код ЄДРПОУ 38494108) суму штрафних санкцій 884.859,09 грн.
Зобов*язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Техойл НК" ( вул. Ярославів Вал, буд. 5-В м. Київ, код ЄДРПОУ 41486736 ) виконати зобов*язання за Договором в натурі, а саме : провести заправку автотранспорту Комунального закладу охорони здоров*я " Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" ( пр. Незалежності, буд. 13, м. Харків, код ЄДРПОУ 38494108) на АЗС згідно переліку визначеному у Додатку № 1 до договору, за талонами на дизельне пальне в кількості 88.760 літрів за ціною 28,98 грн. на суму 2.572.264,80 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Техойл НК" ( вул. Ярославів Вал, буд. 5-В м. Київ, код ЄДРПОУ 41486736 ) на користь Комунального закладу охорони здоров*я " Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" ( пр. Незалежності, буд. 13, м. Харків, код ЄДРПОУ 38494108) судовий збір в розмірі 51856,86 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення його повного тексту. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку визначеному ст.ст. 256, 257 ГПК України з врахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
Повне рішення складено "17" січня 2020 р.
Суддя Л.С. Лаврова