Справа № 266/249/20
Провадженя№ 3/266/188/20
16 січня 2020 року м.Маріуполь
Суддя Приморського районного суду м. Маріуполя Пантелєєв Д.Г., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .
за ст. 183-1 КУпАП,
Зі змісту протоколу №1 від 15 січня 2020 року про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 має заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання. Борг за період з 15.04.2014 року, станом на 01.09.2019 року становить 106534,17 гривень, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.183-1 КУпАП.
Згідност.278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Частиною 2,3,4 статті 256 КУпАП України визначено, що протокол підписується особою,яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності;при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує таки питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення № 1 від 15.01.2020 року вбачається, що вказаний протокол складено за відсутності особи відносно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, належних доказів того, що ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про дату, час та місце складання протоколу до матеріалів не додано.
При цьому суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченихст.183-1 КУпАП.
Окрім цього, адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченогост.183-1 КУпАП запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» шляхом доповнення статтею183-1глави14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Стаття 183-1 КУпАП вступила в дію 06.02.2018 року. Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі. Тому, період часу несплати аліментів особою до вступу в дію статті 183-1 КУпАП не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
Визначити період заборгованості на підставі наявного протоколу про адміністративне правопорушення, не представляється можливим.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.183-1 КУпАП слід направити для доопрацювання та належного оформлення, а саме зазначення періоду заборгованості сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання з урахуванням вступу в дію статті 183-1 КУпАП тобто після 06.02.2018 р.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.254,256,283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП повернути до Приморського відділу державної виконавчої служби м. Маріуполь Східного міжрегіонального управління юстиції для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Пантелєєв Д. Г.