Номер справи 237/6248/19
Номер провадження 3/237/59/20
Іменем України
13.01.20 року м. Курахове
Суддя Мар'їнського районного суду Донецької області Кучко Яна Юріївна, розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
На адресу Мар'їнського районного суду надійшла адміністративна справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.204-3 України.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , перетинаючи КПВВ «Мар'їнка» здійснював переміщення товарно-матеріальних цінностей (панно розміром 2629*412 мм, дзеркало бц. 4мм фацет 10 мм з поліровкою по периметру в кількості 2 шт.) на загальну суму 12800 грн., невстановленою вагою.
ОСОБА_1 у судове засідання з'явився, свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав у повному обсязі та надав суду товарні чеки на переміщуваний ним товар.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-3 КУпАП з огляду на наступне.
Так, згідно ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 204-3 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції.
Відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження Порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції» № 99 від 01.03.2017 року п.9 передбачено, що фізичні особи здійснюють переміщення товарів у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі автомобільним транспортом за переліком та обсягами (вартість, вага, кількість), що затверджуються МТОТ.
Згідно Наказу МТОТ № 39 «Про затвердження Переліку та обсягів товарів, дозволених для переміщення до/з гуманітарно-логістичних центрів та через лінію зіткнення» від 24.03.2017 року був затверджений перелік та обсяги товарів, дозволених до переміщення до/з гуманітарно-логістичних центрів та через лінію зіткнення, зокрема, п. 4 встановлено наступні обмеження:
-через лінію зіткнення з неконтрольованої території на контрольовану територію та у зворотному напрямку - товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 гривень та сумарна вага яких не перевищує 75 кг на одну особу;
-з контрольованої території до гуманітарно-логістичних центрів - товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 гривень та сумарна вага яких не перевищує 75 кг на одну особу;
-з гуманітарно-логістичних центрів на неконтрольовану територію - товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 20000 гривень та сумарна вага яких не перевищує 150 кг на одну особу.
З аналізу зазначених норм вбачається, що дозволеним є переміщення через лінію зіткнення товарів, що відповідають одночасно двом критеріям: вартістю до 10000 грн. та вагою менше 75 кг. З цього вбачається, що перевищенням граничних норм перевезення товарів через лінію зіткнення є одночасне порушення обох критеріїв вартості та ваги, оскільки не є забороненим, в розумінні зазначених норм права, перевезення товарів через лінію зіткнення, що перевищує межу лише одного критерію або вартості, або ваги.
В свою чергу вказані вимоги законодавства особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення було проігноровано, вартість переміщуваних товарно-матеріальних цінностей не встановлено.
Копією видаткової накладної № 6/10 від 07 листопада 2019 року підтверджується, що вартість панно № 1 у кількості 1 шт, зеркало 4 мм становить 4650 гривень.
Копією видаткової накладної № 7/10 від 07 листопада 2019 року підтверджується, що вартість панно № 2 у кількості 1 шт, зеркало 4 мм становить 4650 гривень.
Таким чином, сукупна вартість переміщуваного панно у кількості двох штук становить 9300 гривень.
Долучену до протоколу про адміністративне правопорушення особою, яка уповноважена на складання протоколу про адміністративне правопорушення експрес накладну суд відхиляє, оскільки як вбачаєтсья з тексту вказаної накладної ОСОБА_1 було отримано посилку вартість 12800, кількість місць - 3 шт., що цілком узгоджується з позицією ОСОБА_1 про те, що третє панно ним було відправлено назад як таке, що виготовлене з браком.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року передбачено, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.
Згідно ч. 2 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, кого обвинувачено у вчиненні правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку. У справі «Barbera, Messegu and Jabardo v. Spain» від 06.12.1998р. (п. 146) Європейський суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинуватості вимагає серед іншого, щоби, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа вчинила правопорушення, яке ставиться йому в провину; обов'язок доведення лежить на обвинуваченні, і всі сумніви повинні тлумачитися на користь обвинуваченого.
При цьому суд враховує, що у своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978 року, «Коробов проти України» від 21.10.2011 року ЄСПЛ звертає увагу, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч 1 ст. 204-3 КУпАП, оскільки вартість переміщуваного ОСОБА_1 складає 9300 грн., вага переміщуваного товару не встановлена, що не є порушенням порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю через відсутність події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-3 КУпАП, - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Вилучені згідно протоколу вилучення, що є додатком до протоколу № 0926 від 07.11.2019 року, товарно-матеріальні цінності (панно розміром 2629*412 мм, дзеркало бц. 4мм фацет 10 мм з поліровкою по периметру в кількості 2 шт.), що зберігаються за адресою: Донецька область, м. Курахове, - повернути за належністю ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 .
Постанова в порядку провадження по справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання скарги до Донецького апеляційного суду області через Мар'їнський районний суд Донецької області.
Суддя Яна Юріївна Кучко