про повернення для належного оформлення
"16" січня 2020 р.
Справа № 414/96/20
Провадження № 3/414/36/2020
місто Кремінна Луганської області
Суддя Кремінського районного суду Луганської області Безкровний І.Г., розглядаючи матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
До Кремінського районного суду на розгляд надійшла зазначена справа про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 2 ст. 278 КУпАП орган або посадова особа при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання щодо правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, крім іншого, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.
Так, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії БР № 013400 від 26.12.2019, який міститься в матеріалах справи, водій ОСОБА_1 26 грудня 2019 року о 15:20 год., рухаючись по вул. Харківській м. Кремінна, керував скутером «Viper» без реєстраційного номера у стані алкогольного сп'яніння.
Таким чином, місце вчинення правопорушення належним чином у протоколі не зазначається.
Крім того, санкція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 2651 КУпАП у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, за яке відповідно до цього Кодексу може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами, працівник уповноваженого підрозділу тимчасово вилучає посвідчення водія до набрання законної сили постановою у справі про адміністративне правопорушення, але не більше ніж на три місяці з моменту такого вилучення, і видає тимчасовий дозвіл на право керування транспортними засобами. Про тимчасове вилучення посвідчення водія робиться запис у протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу ХІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07.11.2015, поліцейські тимчасово вилучають посвідчення водія за наявності підстав вважати, що водієм вчинено правопорушення, передбачене КУпАП, за яке може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом. Про тимчасове вилучення посвідчення водія робиться запис у протоколі про адміністративне правопорушення (стаття 2651 КУпАП).
Однак у протоколі про адміністративне правопорушення не містяться відомості щодо вилучення посвідчення водія у ОСОБА_1 . Також в матеріалах справи відсутні документи, що містять відомості про наявність чи відсутність у ОСОБА_1 посвідчення водія, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості у разі притягнення останнього до адміністративної відповідальності вирішити питання про накладення на нього адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами. Водночас в матеріалах справи також відсутня копія постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 126 КУпАП.
Згідно з п. 28 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" № 14 від 23.12.2005 суди не вправі застосовувати адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами у випадках, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала. У п. 24 цієї ж постанови визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
У п. 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ України «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» № 11 від 17.10.2014 зазначається, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
За таких обставин, суд вважає за необхідне повернути протокол про адміністративне правопорушення з доданими до нього матеріалами для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 130, 256, 2651, 278 КУпАП, суддя,
Протокол про адміністративне правопорушення з доданими до нього матеріалами стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП -повернути начальнику Кремінського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею
Суддя І.Г. Безкровний