359/7734/19
1-кс/359/2783/2019
17 вересня 2019 року слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 розглянувши у судовому засіданні в м. Бориспіль клопотання слідчого слідчої групи третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Києві ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №62019100000001005 від 31.07.2019 за ознаками злочину , передбаченого ч.3 ст.368 КК України про накладення арешту
Слідчий слідчої групи третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_3 з клопотанням про накладення арешту на майно.
Згідно клопотання Третім слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62019100000001005 від 31.07.2019 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням по вказаному кримінальному провадженню встановлено, щj ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м.Києва, зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , громадянину України, підозрюється в одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе, за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Відповідно до наказу виконувача обов'язків Київської митниці Державної фіскальної служби від 08.01.2019 № 23-о «Про переведення» ОСОБА_4 з посади головного державного інспектора відділу митного оформлення № 5 митного посту «Димитрово» призначено на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення № 2 митного посту «Спеціалізований» Київської митниці ДФС.
Зі змісту примітки до ст. 364 КК України вбачається, що службовими особами у ст. ст. 364, 368, 368-2, 369 Кодексу є особи, які постійно, тимчасово, чи за спеціальними повноваженнями здійснюють функції представника влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, якими особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, в силу займаної посади ОСОБА_4 здійснює функції представника влади, а також обіймає постійно в органі державної влади посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто згідно з ч. 3 ст. 18 та п. 1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.
Відповідно до ч. ч. 1,4 ст. 7 Митного кодексу України затвердженого Законом України від 13.03.2012 № 4495-УІ встановлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності органів доходів і зборів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, становлять державну митну справу, а безпосереднє керівництво здійсненням державної митної справи покладається на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» та п. п. 1, 4, 7 Положення про Державну фіскальну службу України (далі - ДФС) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 № 236 ДФС є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, тобто відноситься до правоохоронного органу.
ДФС відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, забезпечує застосування митних режимів, здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, поміщених у відповідні митні режими.
ДФС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи, ДФС та її територіальні органи є органами доходів і зборів.
В порядку ст. 68 Конституції України ОСОБА_4 зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України.
Відповідно до п. 34-1 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України затвердженого Законом України від 13.03.2012 № 4495-VI органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, митниці та митні пости. Відповідно до посадової інструкції головного державного інспектора відділу митного оформлення № 2 митного посту «Спеціалізований» Київської митниці ДФС, затвердженої 28.12.2018 в.о. начальника Київської митниці ДФС, ОСОБА_4 на вказаній посаді відповідає за здійснення митного контролю товарів, що переміщуються громадянами через митний кордон України у багажі та ручній поклажі, із урахуванням принципу вибірковості; здійснення перевірки документів та відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення документів, що переміщуються через митний кордон України суб'єктами зовнішньо - економічної діяльності та громадянами; справляння встановлених законодавством належних митних платежів за товари, що переміщуються громадянами через митний кордон України; здійснення митного огляду (огляд товарів, що переміщуються через митний кордон України, особистий огляд громадян); здійснення контролю за дотриманням громадянами умов переміщення товарів, щодо яких застосовуються митні процедури, що передбачають спеціальні форми декларування, через митний кордон України; здійснення в межах компетенції контролю правильності визначення митної вартості товарів; забезпечення застосування митних режимів, здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, поміщених у відповідні митні режими; вживання заходів, спрямованих на попередження, виявлення та припинення контрабанди та порушення митних правил; оформлення митних документів відповідно до встановленого законодавством порядків.
Згідно зі ст. ст. 3, 22 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктам, на яких поширюється дія цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Однак, ОСОБА_4 перебуваючи на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення № 2 митного посту «Спеціалізований» Київської митниці ДФС, в порушення вищевказаних нормативно-правових актів, з метою особистого незаконного збагачення, вирішив стати на злочинний шлях, вчинивши корупційний злочин за наступних обставин.
14.08.2019, більш точний час органом досудового розслідування не встановлено, громадянка України ОСОБА_5 надала митному брокеру ОСОБА_6 документи щодо автомобіля марки «Хонда» моделі «Сівік» 2016 року (інвойс, технічний паспорт, документ щодо перевозки автомобіля, документи особи яка придбала даний автомобіль та справка Євро 5), з метою його розмитнення та створення митної декларації, для розмитнення даного автомобіля.
Після чого, митний брокер ОСОБА_6 повідомив ОСОБА_5 про необхідність сплати йому за його послуги 150 доларів США та надання головному державному інспектору відділу митного оформлення № 2 митного посту «Спеціалізований» Київської митниці ДФС ОСОБА_4 грошової винагороди у розмірі 200 доларів США за нездійснення ним тривалого митного оформлення автомобільного транспортного засобу марки «Хонда» моделі «Сівік», шляхом не вжиття в межах компетенції заходів для виявлення порушень митних правил та не вжиття заходів адміністративного характеру, на що ОСОБА_5 погодилася.
При цьому, в подальшому ОСОБА_4 з метою створення умов, за яких відмова ОСОБА_5 від надання йому неправомірної вигоди зашкодить законним правам та інтересам останньої, повідомив, що у разі відмови останньої є наявність ризиків щодо затягування процесу митного оформлення транспортного засобу марки «Хонда» моделі «Сівік» та завищення митної вартості автомобіля.
В подальшому, 14.08.2019, митний брокер ОСОБА_6 підготував митну, декларацію на автомобіль марки «Хонда» моделі «Сівік» для її оформлення та випуску автомобіля в обіг та поставки його на автомобільний облік.
15.08.2019 після оформлення митної декларації ОСОБА_6 , ОСОБА_4 діючи умисно, в порушення вищезазначеного законодавства, зловживаючи своїм службовим становищем, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, повідомив ОСОБА_5 про необхідність надання йому неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у розмірі 450 доларів США за не затягування процесу митного оформлення транспортного засобу марки «Хонда» моделі «Сівік» та завищення митної вартості автомобіля, на що остання погодилася.
Тоді ж, 15.08.2019 близько 11 год. 30 хв., перебуваючи на території митного поста «Спеціалізований» Київської митниці ДФС за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Мартусівка, вул. Мойсеева, буд. 72 надала ОСОБА_4 неправомірну вигоду у розмірі 450 доларів США.
15.08.2019 о 13 год. 10 хв. ОСОБА_4 затримано в порядку ст. 208 КПК України, під час якого останній добровільно видав наступні грошові кошти та речі:
1. грошові кошти номіналом 50 доларів США, у кількості 1 шт., серійний номер МD 46918929 В;
2. грошові кошти номіналом 100 доларів США, у кількості 4 шт., серійні номери: КВ 25803939 М; HF 74900114 D; НF 90053892 В; КВ 95993497
3. грошові кошти номіналом 50 доларів США, у кількості 1 шт., серійний номер JK 29986205 А;
4. грошові кошти номіналом 500 гривень, у кількості 20 шт., серійні номери: МБ 0307329, УБ 9210242, ВА 3353897, ЛГ 8426432, СД 1684419, ВЕ 2771331, ЛГ 7075548, ВХ 9708283, УЖ 4740130, ЗИ 7477040, МБ 3254937, ЗД 6195077, ГТ 0700998, ЗГ 2990034, ЛБ 7597406, БР 5094015, ГТ 4061600, ВИ 5094575, ФЗ 8471136, УД 1262668.
5. грошові кошти номіналом 200 гривень, у кількості 2 шт., серійні номери: ЗД 4316992, УЙ 6995838.
6. грошові кошти номіналом 100 гривень, у кількості 11 шт., серійні номери: СЄ 8930780, СЖ 1310881, КП 3522214, КТ 7212567, КТ 0465585, КБ 2828758, КУ 9253867, МГ 8367570, ЗХ 3105765, СВ 5638567, МВ 3893263.
7. грошові кошти номіналом 50 гривень, у кількості 2 шт., серійні номери: СЙ 1928674 та ФБ 5294798.
8.грошові кошти номіналом 20 гривень, у кількості 1 шт., серійний номер ТБ 2479459.
9.грошові кошти номіналом 10 гривень, у кількості 3 шт., серійні номери: ЦГ 3209642, ЦВ 4629535, ЦВ 1463736;
10.грошові кошти номіналом 5 гривень, у кількості 1 шт., серійний номер СЖ 9252662;
11.мобільний телефон марки «SamsungS9» моделі «SМ-G960F», ІМЕІ 1: НОМЕР_1 , ІМЕІ 2: НОМЕР_2 (пін-код 1234).
Підставою, у зв'язку з якою потрібно накласти арешт на означене вище тимчасово вилучене майно у затриманого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 вилученого 15.08.2019 під час затримання останнього є те, що вони зберегли на собі сліди вчинення кримінального правопорушення та були набуті під час вчинення останні злочину, а саме під час отримання неправомірної вигоди.
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, просив суд його задовольнити.
Судом встановлено, що 31.07.2019 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості про вчинене кримінальне правопорушення № 62019100000001005, правова кваліфікація: ч.3 ст.368 КК України. З фабули витягу з ЄРДР цього ж провадження вбачається, що співробітник ДФС громаднин ОСОБА_7 вимагає неправомірну вигоду від фізичних осіб за безперешкодне митне оформлення автомобілів. При цьому до вказаного протиправного діяння причетний митний брокер Ж.(а.с. 8).
Відповідно до Протоколу огляду речей і документів від 16 вересня 2019 року, вилучено:
1. грошові кошти номіналом 50 доларів США, у кількості 1 шт., серійний номер МD 46918929 В;
2. грошові кошти номіналом 100 доларів США, у кількості 4 шт., серійні номери: КВ 25803939 М; HF 74900114 D; НF 90053892 В; КВ 95993497
3. грошові кошти номіналом 50 доларів США, у кількості 1 шт., серійний номер JK 29986205 А;
4. грошові кошти номіналом 500 гривень, у кількості 20 шт., серійні номери: МБ 0307329, УБ 9210242, ВА 3353897, ЛГ 8426432, СД 1684419, ВЕ 2771331, ЛГ 7075548, ВХ 9708283, УЖ 4740130, ЗИ 7477040, МБ 3254937, ЗД 6195077, ГТ 0700998, ЗГ 2990034, ЛБ 7597406, БР 5094015, ГТ 4061600, ВИ 5094575, ФЗ 8471136, УД 1262668.
5. грошові кошти номіналом 200 гривень, у кількості 2 шт., серійні номери: ЗД 4316992, УЙ 6995838.
6. грошові кошти номіналом 100 гривень, у кількості 11 шт., серійні номери: СЄ 8930780, СЖ 1310881, КП 3522214, КТ 7212567, КТ 0465585, КБ 2828758, КУ 9253867, МГ 8367570, ЗХ 3105765, СВ 5638567, МВ 3893263.
7. грошові кошти номіналом 50 гривень, у кількості 2 шт., серійні номери: СЙ 1928674 та ФБ 5294798.
8.грошові кошти номіналом 20 гривень, у кількості 1 шт., серійний номер ТБ 2479459.
9.грошові кошти номіналом 10 гривень, у кількості 3 шт., серійні номери: ЦГ 3209642, ЦВ 4629535, ЦВ 1463736;
10.грошові кошти номіналом 5 гривень, у кількості 1 шт., серійний номер СЖ 9252662;
11.мобільний телефон марки «SamsungS9» моделі «SМ-G960F», ІМЕІ 1: НОМЕР_1 , ІМЕІ 2: НОМЕР_2 (пін-код 1234)
Вищевказані речі також визнано речовими доказами у кримінальному провадженні №62019100000001005 від 31 липня 2019 року, що підтверджується постановою про визнання речовими доказами від 15 серпня 2019 року (а.с. 74-76).
Відповідно до ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 170 КПК України завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Відповідно до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів, 2) спеціальної конфіскації, 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи, 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу
Згідно до вимог ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Зазначені матеріальні об'єкти, на який накладено арешт, можуть зберігати на собі сліди вчинення кримінального правопорушення або містити інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі був предметом кримінально протиправних дій, а тому в силу ч.2 ст. 91 КПК України підлягає перевірці з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Дослідивши вищевказані письмові докази, слідчий суддя дійшов висновку, що грошові кошти номіналом 50доларів США у кількості 1 шт. серійний номер МБ46918929 В, грошові кошти номіналом 100 доларів США у кількості 4 шт. серійні номери: КВ25803939, №749001140,НБ90053892В, КВ95993497 1, мобільний телефон Samsyng S9 моделі «SM-G960F» , ІМЕІ 1: НОМЕР_1 , ІМЕІ 2: НОМЕР_2 , мають ознаки речових доказів. Тому для досягнення повноти, всебічності, об'єктивності та неупередженості досудового розслідування необхідно застосувати такий захід забезпечення кримінального провадження, як арешт майна, та з метою збереження цих речових доказів накласти арешт на вищевказане майно.
Разом з тим, слідчий суддя не вбачає підстав для накладення арешту на інше майно, яке видано ОСОБА_4 , оскільки в матеріалах клопотання відсутні належні та допустимі докази на підтвердження того, що ці предмети взагалі є безпосередніми об'єктами кримінально-протиправних дій чи використовувалися як засоби або знаряддя кримінального правопорушення.
На підставі викладеного та, керуючись ст. ст. 3, 107, 113, 131, 132, 167, 170-172, 309, 372, 395 КПК України, слідчий суддя
Клопотання слідчого про накладення арешту задовольнити частково.
Накласти арешт на грошові кошти номіналом 50доларів США у кількості 1 шт. серійний номер МБ46918929 В, грошові кошти номіналом 100 доларів США у кількості 4 шт. серійні номери: КВ25803939, №749001140,НБ90053892В, КВ95993497 1, мобільний телефон Samsyng S9 моделі «SM-G960F» , ІМЕІ 1: НОМЕР_1 , ІМЕІ 2: НОМЕР_2 (пін-код 1234).
В задоволенні вимог клопотання в іншій частині відмовити.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Бориспільський міськрайонний суд протягом п'яти днів з дня її оголошення, а для особи, без виклику якої було постановлено ухвалу строк апеляційного оскарження обчислюється з дня отримання нею копії даної ухвали.
Повний текст ухвали проголошено 23 вересня 2019 року о 13 год. 55 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1