Рішення від 10.01.2020 по справі 140/3248/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3248/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV). В зв'язку з проведенням бойових дій та антитерористичної операції позивач змушений був покинути своє місце проживання.

З 22.01.2019 позивач перебуває на обліку як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної організації, отримує пенсію за віком в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України (далі - Луцьке ОУПФУ), за попереднім місцем пенсія виплачена до 28.02.2019.

Проте, за період з лютого по серпень 2018 року пенсія протиправно виплачена не була, у зв'язку із чим позивач звертався до ГУ ПФУ у Волинській області та ГУ ПФУ в Луганській області. Листом ГУ ПФУ в Луганській області від 10.09.2019 № 736/С-1 повідомлено, що виплату пенсії переведено до Луцького ОУПФУ, а з листа ГУ ПФУ у Волинській області від 09.09.2019 № 830/С-01 вбачається, що суми пенсійних виплат, які не виплачені за минулий період обліковуються та будуть виплачені після встановлення порядку проведення таких виплат Кабінетом Міністрів України.

Позивач вказує на порушення відповідачем ГУ ПФУ у Волинській області нормативно-правових актів, зазначених у тексті позовної заяви, та просить визнати дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо не нарахування та невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2018 по 31.08.2018 у розмірі (орієнтовно) 56641,76 грн. протиправними та зобов'язати вказаного відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії за віком за період з 01.02.2018 по 31.08.2018 в розмірі (орієнтовно) 56641,76 грн.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово (а. с. 1).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (вих. № 24439/06-39 від 19.11.2019) (а. с. 31-34) представник відповідача Наумчик О.О. позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що у спірний період позивач перебував на обліку та отримував пенсію у Сватівському відділі Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - Сватівський відділ Білокуракинського ОУПФУ), а на обліку в органах Пенсійного фонду області перебуває з 01.03.2019, тому між позивачем і відповідачем відсутній предмет спору.

Ухвалою суду від 04.12.2019 відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі (а. с. 88). Крім того, 04.12.2019 суд постановив ухвалу про витребування доказів, якою витребував у відповідача довідку про розмір нарахованої пенсії позивачу ОСОБА_1 за період з 01.02.2018 по 31.08.2018 (а. с. 89).

18.12.2019 на адресу суду від відповідача ГУ ПФУ у Волинській області надійшла довідка від 18.12.2019 № 28620/02-39, з якої вбачається, що згідно із листом Сватівського відділу Білокуракинського ОУПФУ від 16.12.2019 № 7389/03-22 ОСОБА_1 нарахована пенсія за період з 01.02.2018 по 31.08.2018 в сумі 56641,76 грн., виплата нарахованих коштів не проводилась.

Ухвалою суду від 19.12.2019 залучено до участі у справі як другого відповідача Білокуракинське ОУПФУ , судовий розгляд справи ухвалено продовжити проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у межах строку розгляду справи, передбаченого частиною першою статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (а. с. 98).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 28.12.2019 № 8211/07 відповідач Білокуракинське ОУПФУ повідомило про неможливість видачі довідки про розмір нарахованої пенсії позивачу (а. с. 108-109).

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Відповідно до частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Згідно із частиною першою статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відтак, справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною першою статті 258, частиною другою статті 262 КАС України.

Дослідивши письмові докази (в т. ч. оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 ) та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є одержувачем пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а. с. 17).

Відповідно до розпорядження УПФУ в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області від 05.03.2015 № 86035 позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено пенсію за віком на підставі Закону № 1058-IV (а. с. 48).

Листом від 04.08.2016 № 15172/04 Слов'янське ОУПФУ направило до УПФУ в Сватівському районі Луганської області пенсійну справу ОСОБА_1 (а. с. 49).

11.07.2016 ОСОБА_1 було видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 11.07.2016 № 930006846, фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 (а. с. 51).

Згідно із витягом з протоколу № 5 від 18.08.2016 засідання комісії з розгляду питань щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утвореної Сватівською райдержадміністрацією, ОСОБА_1 призначено пенсію з 15.08.2016 (а. с. 52), її виплата розпочалася згідно із розпорядженням УПФУ в Сватівському районі від 02.09.2016 № 5967 (а. с. 53).

Розпорядження заступника начальника Сватівського відділу Білокуракинського ОУПФУ від 06.04.2017 було заблоковано виплату пенсії ОСОБА_1 до з'ясування по пенсійній справі № 157531 (а. с. 54), та згідно із витягом з протоколу № 52 засідання комісії з розгляду питань щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 19.07.2017, розпорядження Сватівського відділу Білокуракинського ОУПФУ від 24.07.2017 № 157531 (а. с. 60-61) виплату пенсії було поновлено.

Листом від 22.01.2018 № 02-03/264 Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації повідомило Білокуракинське ОУПФУ про скасування дії довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в т. ч. довідки ОСОБА_1 від 11.07.2016 № 930006846 (а. с. 62).

Розпорядженням Сватівського відділу Білокуракинського ОУПФУ від 25.01.2018 заблоковано з 01.02.2018 виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із листом від 22.01.2018 № 02-03/264 (а. с. 63).

Яв вбачається із витягу з протоколу № 79 засідання комісії з розгляду питань щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 24.01.2018, припинено соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам, у т. ч. пенсії ОСОБА_1 (а. с. 65).

04.06.2018 позивачу була видана нова довідка за № 0000550432 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а. с. 68).

20.07.2018 ОСОБА_1 звернувся до Білокуракинського ОУПФУ із заявами про поновлення виплати пенсії та переведення виплати пенсії за місцем тимчасового проживання по АДРЕСА_2 (а. с. 66, 67).

Згідно із витягом з протоколу № 107 засідання комісії з розгляду питань щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 15.08.2018 призначено соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам, в т. ч. пенсію ОСОБА_1 (а. с.70).

Розпорядженням Сватівського відділу Білокуракинського ОУПФУ від 20.08.2018 № 157531 призначено ОСОБА_1 пенсію за віком з 01.02.2018 (а. с. 69). При цьому, у відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ у Волинській області зазначило, що виплату пенсії було поновлено з 01.02.2019 та нараховано доплату за лютий - серпень 2018 року в сумі 56641,76 грн. (а. с. 33).

Листом від 14.02.2019 Білокуракинське ОУПФУ надіслало до Луцького ОУПФУ пенсійну справу ОСОБА_1 (а. с. 72), та з 01.03.2019 позивач перебуває на обліку в Луцькому ОУПФУ, отримує пенсію за віком, що підтверджується матеріалами пенсійної справи (а. с. 73-77).

При цьому, 22.01.2019 ОСОБА_1 видана довідка № 764-5000017094 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 (а. с. 80), та згідно із витягом з протоколу № 5 комісії з розгляду питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 07.02.2019 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком (а. с. 79).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.09.2019 у справі № 140/2394/19 зобов'язано Луцьке ОУПФУ виплатити ОСОБА_1 пенсію за період березень - квітень 2019 року в сумі 18911,94 грн. (а. с. 83-85).

Судом, на підставі довідок Білокуракинського ОУПФУ від 16.12.2019 № 7389/03-22/ЗС, від 16.12.2019 № 140, також встановлено, що позивачу ОСОБА_1 була нарахована пенсія за віком за період з лютого 2018 року по серпень 2018 року в загальному розмірі 56641,76 грн. (по 8091,68 грн. щомісяця), проте пенсія за вказаний період не виплачувалася (а. с. 105).

Отже, судом встановлено, що за спірний період (з лютого 2018 року по серпень 2018 року) позивачу була нарахована пенсія за віком в загальному розмірі 56641,76 грн., при цьому, протягом зазначеного періоду пенсія була нарахована позивачу як внутрішньо переміщеній особі та протягом вказаного часу позивач перебував на обліку у Сватівському відділі Білокуракинського ОУПФУ.

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із частиною першою статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486 (далі - Положення № 28-2), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Підпунктом 6 пункту 4 Порядку № 28-2 передбачено, що Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

За приписами пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії. Заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається особою до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії. Заяву до органу, що призначає пенсію, про запит пенсійної справи особи, яка потребує опіки (піклування), якій опікуна (піклувальника) не призначено і яка перебуває на довготривалому лікуванні у закладі охорони здоров'я, подає адміністрація цього закладу. Заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).

Згідно із абзацом першим частини першої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

За приписами частин першої, другої статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Як передбачено пунктом 1 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 (тут і наділі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок призначення № 365), цей Порядок визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 4 Порядку призначення № 365 передбачено, що соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

За правилами пункту 5 Порядку призначення № 365 для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.

Відповідно до абзацу другого пункту 6 Порядку призначення № 365 територіальний орган Пенсійного фонду України не пізніше наступного робочого дня після отримання заяви про призначення (відновлення) пенсії надсилає запит про отримання електронної справи отримувача пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України, де отримувач пенсії перебував на обліку, або до визначеного Пенсійним фондом України його територіального органу, якщо пенсіонер не перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження. Протягом п'яти робочих днів із дня отримання такого запиту територіальний орган Пенсійного фонду України надсилає відповідну електронну справу до територіального органу Пенсійного фонду України, до якого подано заяву про призначення (відновлення) пенсії.

Згідно із пунктами 10 - 12 Порядку призначення № 365 структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї (крім осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 7 цього Порядку) та отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - комісії), подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати. Питання щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам можуть також розглядатися комісіями, утвореними районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2000 р., N 5, ст. 178), за умови включення до складу таких комісій представників органів, що здійснюють соціальні виплати. Комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого подання. За результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї або інших документів, визначених в абзацах другому і третьому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.

Пунктами 14, 15 Порядку призначення № 365 визначено, що у разі прийняття рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає копію такого рішення органові, що здійснює соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. Орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи.

Крім того, згідно із пунктом 1 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 (тут і наділі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок здійснення контролю № 365), цей Порядок визначає механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 9 Порядку здійснення контролю № 365 визначено, що за наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських об'єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки. У день прийняття рішення про скасування довідки керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення припиняє призначені структурним підрозділом з питань соціального захисту населення соціальні виплати такій особі та інформує про прийняте рішення органи, що здійснюють соціальні виплати, які припиняють соціальні виплати такій особі до прийняття остаточного рішення комісією.

Відповідно до підпункту 4 пункту 12 Порядку здійснення контролю № 365 соціальні виплати припиняються у разі: скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Згідно із пунктом 18 Порядку здійснення контролю № 365 повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення відповідно до підпункту 4 пункту 12 цього Порядку можливе лише через шість місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством.

Як вбачається із витягу з протоколу № 79 засідання комісії з розгляду питань щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 24.01.2018, припинено соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам, у т. ч. пенсії ОСОБА_1 , на підставі підпункту 4 пункту 12 Порядку здійснення контролю № 365 (а. с. 65) та в подальшому поновлено пенсію ОСОБА_1 , що підтверджується витягом з протоколу № 107 засідання комісії з розгляду питань щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 15.08.2018 (а. с.70).

Отже, пенсію за віком ОСОБА_1 у період з лютого 2018 року по серпень 2018 року своєчасно не отримав у зв'язку із припиненням її виплати на підставі підпункту 4 пункту 12 Порядку здійснення контролю № 365, тобто з підстави скасування довідки внутрішньо переміщеної особи.

Разом з тим, згідно із частиною першою статті 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини другої статті 49 Закону № 1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

25.04.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365», відповідно до якої:

підпунктом 2 пункту 1 у Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженому зазначеною постановою: пункт 15 викладено в такій редакції: «15. Орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.»;

підпунктом 2 пункту 2 у Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженому зазначеною постановою: пункти 16 і 18 доповнити реченням такого змісту: «Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.».

Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.06.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2019, у справі № 640/18720/18 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправними та нечинними підпункт 2 пункту 1, підпункт 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 335 від 25.04.2018 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. №365» в частині, що стосується сум невиплачених пенсій. При цьому, у вказаній справі суди дійшли до висновку, що положення підпункту 2 пункту 1, підпункт 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 335 від 25.04.2018 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. №365» обмежують позивача та інших внутрішньо переміщених осіб у реалізації їхніх прав, зокрема, права на виплату пенсії за минулий період відповідно до статті 46 Закону № 1058-IV.

Отже, суд не застосовує до спірних правовідносин підпункт 2 пункту 1, підпункт 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 335 від 25.04.2018 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. №365» в частині, що стосується сум невиплачених пенсій, які визнані протиправними та нечинними в судовому порядку.

Крім того, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у зразковій справі № 805/402/18, які полягають у такому.

Наведений у частині першій статті 49 Закону № 1058-IV перелік підстав для припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, прямо передбачених законом. Конституційне поняття «Закон України», на відміну від поняття «законодавство України», не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах її повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.

Крім того, відповідно до пункту 1 частини першої статті 10 Закону № 1706-VII Кабінет Міністрів України координує і контролює діяльність органів виконавчої влади щодо вжиття ними необхідних заходів із забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб відповідно до цього Закону. Частиною другою статті 20 Закону № 1706-VII визначено, що закони та інші нормативно-правові акти України діють в частині, що не суперечить цьому Закону. Проте наведені положення Закону № 1706-VII не надають Кабінету Міністрів України повноважень на визначення випадків припинення виплати пенсій. За змістом конституційних норм Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України. Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. Преамбулою Закону № 1058-IV визначено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. При цьому згідно з преамбулою Закону № 1706-VII цей Закон відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії Отже, ураховуючи наведені положення Закону № 1706-VII , Велика Палата Верховного Суду вважає, що прийняття законодавцем цього Закону спрямоване на встановлення додаткових гарантій дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб, а не на звуження обсягу їх прав, закріплених в інших законодавчих актах України, зокрема в частині першій статті 49 Закону № 1058-IV.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що позивач має право на отримання пенсії відповідно до Закону № 1058-IV за період з лютого 2018 року по серпень 2018 року.

Крім того, суд, враховуючи приписи частини першої статті 47 Закону № 1058-IV, підпункту 6 пункту 4 Порядку № 28-2, пункту 1.5 Порядку № 22-1, пунктів 4, 15 Порядку призначення № 365, у даній справі дійшов висновку про те, що позивачу ОСОБА_1 пенсію за віком як внутрішньо переміщеній особі за період з лютого 2018 року по серпень 2018 року повинно було нарахувати та виплатити Білокуракинське ОУПФУ як територіальний орган Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання позивача та перебування його на обліку.

Тобто, на думку суду, належним відповідачем у даній справі за цим позовом є саме Білокуракинське ОУПФУ.

При цьому, суд встановив, що Білокуракинське ОУПФУ нарахувало позивачу ОСОБА_1 пенсію за віком за період з лютого 2018 року по серпень 2018 року в загальному розмірі 56641,76 грн. (по 8091,68 грн. щомісяця), проте не здійснило її виплату, що підтверджується довідками вказаного територіального органу Пенсійного фонду України від 16.12.2019 № 7389/03-22/ЗС, від 16.12.2019 № 140 (а. с. 105, 106).

Суд звертає увагу, що за приписами частин першої, другої статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскільки відповідач Білокуракинське ОУПФУ нарахувало позивачу ОСОБА_1 пенсію за віком за період з лютого 2018 року по серпень 2018 року в загальному розмірі 56641,76 грн., проте неправомірно її не виплатило, тому позовні вимоги необхідно задовольнити частково шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій Білокуракинського ОУПФУ щодо невиплати пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.02.2018 по 31.08.2018 в сумі 56641,76 грн., зобов'язання Білокуракинське ОУПФУ здійснити виплату ОСОБА_1 пенсію за віком за період з 01.02.2018 по 31.08.2018 в сумі 56641,76 грн. та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки при зверненні до суду з цим позовом із позовними вимогами, які є пов'язаними між собою, позивач сплатив судовий збір у сумі 768,40 грн. згідно з квитанцією від 04.11.2019 № ПН1218652 (а. с. 2, 28), тому, зважаючи на часткове задоволення позову, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Білокуракинського ОУПФУ необхідно стягнути витрати на сплату судового збору у сумі 384,20 грн.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо невиплати пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 лютого 2018 року по 31 серпня 2018 року в сумі 56641 гривень 76 копійок.

Зобов'язати Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (92200, Луганська область, смт. Білокуракине, вул. Історична, 81, ідентифікаційний код 41246789) здійснити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 (фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) за період з 01 лютого 2018 року по 31 серпня 2018 року в сумі 56641 гривня 76 копійок (п'ятдесят шість тисяч шістсот сорок одна гривня сімдесят шість копійок).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (92200, Луганська область, смт. Білокуракине, вул. Історична, 81, ідентифікаційний код 41246789) на користь ОСОБА_1 (фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 384 гривні 20 копійок (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх