Справа № 628/76/20
Провадження № 2-о/628/24/20
15 січня 2020 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Волчек О.О.,
за участю секретаря - Дюкової Г.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Куп'янську матеріали справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Куп'янський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження особи, суд, -
ОСОБА_1 звернулася до Куп'янського міськрайонного суду Харківської області з заявою про встановлення факту народження її онуки ОСОБА_2 у місті Севастополь, Україна. Отримати свідоцтво про народження у Куп'янському міськрайонному відділі державної реєстрації актів цивільного стану можливості не має, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, медичне свідоцтво про народження, яке видається для державної реєстрації народження, видане медичною установою, підпорядкованою органам влади, які на території України не є дійсними та за формою не відповідає нормативно-правовим актам України, у зв'язку з чим заявник вимушена звернутися до суду з даною заявою.
Заявник просить суд встановити факт народження дитини - ОСОБА_2 , вказавши у відомостях про матір дитини - анкетні дані доньки заявника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а відомості про батька зазначити відповідно до частини першої статті 135 Сімейного Кодексу України.
Ухвалою суду від 15.01.2020 заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження.
У судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явилася, надавши заяву про розгляд справи у її відсутність, заяву підтримує у повному обсязі та просить її задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Куп'янський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з'явився, надавши до суду заяву за вих. №240/22.8 від 15.01.2020 про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення заяви не заперечує.
Суд, дослідивши докази, встановив фактичні обставини та відповідні правовідносини, які виникли у справі.
Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
З копії свідоцтва про народження ОСОБА_3 , серії НОМЕР_1 , виданого Гусинською сільською радою Куп'янського району Харківської області, встановлено, що заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 являється рідною матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що також підтверджується ксерокопіями паспортів заявника та її доньки (а.с. 6-10).
Копія медичного свідоцтва про народження №178715 серії 67 від 30.12.2019, яка має відбиток печатки органу, діяльність якого відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є незаконною, а виданий таким органом акт є недійсним і не створює правових наслідків, містить відомості про те, що ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: м. Севастополь в медичному закладі «ГБУЗС ГБ №5 ЦОЗМиР Роддам №1 » ІНФОРМАЦІЯ_3 року о 03 год. 50 хв. народила дівчинку вагою 3550 грамів (а.с. 11).
Відповідно до гл.1 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.
За цими Правилами вищезазначене медичне свідоцтво в обов'язковому порядку подається до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено тимчасово окупованою територією м. Севастополь.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Оскільки вищевказане медичне свідоцтво про народження складено на території міста Севастополь та не відповідає за формою, яка затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024, реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження громадянкою України ОСОБА_3 дитини є неможливою.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
За статтею 315 ЦПК України в порядку окремого провадження судом розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових або майнових прав підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, зокрема про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у відповідності до ст. 317 ЦПК України.
Встановлення факту народження необхідно заявнику для реалізації своїх прав за законодавством України та захисту прав та якнайкращих інтересів малолітньої дитини.
У відповідності до ч.ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
На підставі п.3 Наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
За положеннями ч.3 ст. 315 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до гл.1 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5, державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Частиною 1 статті 135 Сімейного кодексу України встановлено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до вищезазначених Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні якщо дитина народилась у матері, яка не перебуває у шлюбі, відомості про батька зазначаються зі слів матері. Як зазначила заявниця ОСОБА_1 їй відома воля матері малолітньої дитини з приводу того, щоб батьком новонародженої дитини зазначили на підставі ч.1 ст. 135 СК України: « ОСОБА_6 ».
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 у повному обсязі, оскільки викладені у ній вимоги не суперечать нормативно-правовим актам України та покликані на забезпечення якнайкращих інтересів новонародженої дитини.
Рішення в частині встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, підлягає негайному виконанню на підставі п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 2, 23, 76-81, 90, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 293, 294, 315, 317, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Куп'янський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження особи - задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Севастополь, Україна.
При проведенні державної реєстрації народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 народження , вказати у відомостях про матір: громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Гусинка Куп'янського району Харківської області, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ; у відомостях про батька: громадянин України ОСОБА_6 ; підстава внесення відомостей про батька - відповідно до ч.1 ст.135 СК України.
Рішення в частині встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду невідкладно надіслати до Куп'янський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиціїдля державної реєстрації народження особи.
Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов'язки до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Головуючий О.О. Волчек