ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
14 січня 2020 року м. Київ № 640/57/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Головань О.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до приватного нотаріуса Леонтьєва Гліба Олеговича Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації
про скасування запису
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до приватного нотаріуса Леонтьєва Гліба Олеговича, Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві, Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації про скасування реєстраційної дії - запису у державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №1005042555 від 22.02.2019 р. про зміну відомостей стосовно керівника ОСББ "Башта", код 34662390, яке розташоване за адресою 03110, м. Київ, вул. Клінічна, 23-35, виконану приватним нотаріусом Леонтьєвим Глібом Олеговичем, стосовно зміни відомостей про керівника ОСББ "Башта", ОСОБА_2 .
Згідно змісту позовних вимог позивач звернувся до суду з позовом як мешканець будинку за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку з порушенням, на його думку, державним реєстратором вимог законодавства при вчиненні реєстраційної дії, а саме - неперевірки ним списків та кількості співвласників ОСББ "Башта", відповідність та кількість листків опитування, тощо.
Згідно ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
В даному випадку у суду наявні підстави для висновку про звернення позивача до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом, йому непідсудним, а саме.
Згідно зі ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи,
суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
В даному випадку приватний нотаріус Леонтьєв Гліб Олегович при вчиненні реєстраційного запису за №1005042555 від 22.02.2019 р. про зміну відомостей стосовно керівника ОСББ "Башта" виконував повноваження державного реєстратора, тобто, діяв як суб'єкт владних повноважень.
Проте, вчинення ним реєстраційної дії стало наслідком прийняття ОСББ "Башта" в особі уповноваженого органу рішення про зміну (переобрання) керівника юридичної особи, на підтвердження чого державному реєстратору мало бути надане відповідне рішення з пакетом документів (рішення загальних зборів від 06.02.2019 р. згідно зі змістом позовної заяви).
Відповідно, в даному випадку позивачем заявлено позовні вимоги, які фактично є наслідком відповідності чи невідповідності законодавству відповідного рішення ОСББ "Башта", а не є наслідком невиконання або неналежного виконання відповідачем своїх обов'язків державного реєстратора, і належним способом захисту порушеного права є саме оскарження відповідного рішення загальних зборів ОСББ "Башта" від 06.02.2019 р., тоді як внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань має похідний характер і має заявлятися одночасно з відповідним позовом про оскарження рішення.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 23.01.2018р. по справі №925/1321/16, співвласники багатоквартирного будинку не є носіями корпоративних прав, а відносини між співвласниками багатоквартирного будинку та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку не є корпоративними. Відповідно, спір у даній справі між фізичними особами - співвласниками багатоквартирного будинку та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку не є корпоративним та враховуючи положення статті 20 Господарського процесуального кодексу України, не відноситься до юрисдикції господарських судів. http://reyestr.court.gov.ua/Review/71829024
Згідно з ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо: позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі вищенаведеного, п. 1 ч. 1 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом з позовними матеріалами надіслати позивачу негайно.
3. На виконання вимог ч. 6 ст. 170 КАС України роз'яснити позивачу, що розгляд справи має здійснюватися в порядку ЦПК України (як похідна вимога від вимоги про оскарження рішення загальних зборів ОСББ).
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її виготовлення
Суддя О.В. Головань