ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
14 січня 2020 року м. Київ № 640/22188/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Мазур А.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу, за заявою про скасування заходів реагування вжитих
за позовомПублічного акціонерного товариства "Банк "Портал"
до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
провизнання протиправними та скасування постанов від 26.11.2018 року
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося із позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати постанови уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Лібанової М. О. №631- ДП-Е та №630-ДП-Е від 26.11.2018 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.12.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі та прийнято справу до провадження.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуваними постановами до Банку застосовано штрафні санкції за нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії (http://stockmarket.gov.ua) проміжної інформації за 1 квартал 2018 року. У той же час, в актах перевірки №530 - ДП-Е та №529 - ДП-Е не було вказано про правопорушення за які до позивача застосовано штрафні санкції. Крім того, 29.10.2018 Банк надав Комісії проміжну інформацію за 1 квартал 2018 року та розмістив її на сайті (http://stockmarket.gov.ua), що у свою чергу є підставою для закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, згідно вимог п. 2 розділу ІІІ та ч. 3 п. 1 розділу IV «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів застосування санкцій», затверджених рішенням Комісії від 16.10.2012 №1470.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, з огляду на те, що актом перевірки від 30.10.2018 №530 - ДП-Е встановлено порушення Банком абз. 5 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» в частині неподання до Комісії регулярної проміжної інформації за 1 квартал 2018 року. Станом на 22.10.2018 у загальнодоступній інформаційній базі даних комісії була відсутня регулярна проміжна інформація за 1 квартал 2018 року. Так, станом на дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів банк усунув правопорушення та розкрив 29.10.2018 проміжну інформацію. У зв'язку з тим, що усунення факт усунення вказаного порушення не звільняє Банк від обов'язку сплатити штраф, то до останнього правомірно було застосовано санкції.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що 05.08.2018 набрали чинності зміни до Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 №2826 , згідно яким проміжна інформація розкривається у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним. Враховуючи те, що станом на 30.04.2018 існувала правова колізія, відповідно до якої вимога щодо подання квартальної звітності не розповсюджувалася на банки. Таким чином, після набрання змін Порядком №2826, Банк розкрив інформацію, чим не порушив жодних вимог.
У запереченнях проти відповіді на відзив зазначив, що регулярна та квартальна інформація є тотожними поняттями. Крім того, 16.04.2018 на офіційному сайті Комісії було розміщено інформацію стосовно порядку та обсягів інформація стосовно порядку та обсягів розкриття емітентом цінних паперів проміжної інформації та про термін розкриття інформації за I квартал 2018 року до 30.04.2018 було повідомлено ПАТ «Банк Портал» про внесені зміни в законодавство, а саме щодо обсягів та строків розкриття інформації до 30.04.2018. Тобто, позивач був належним чином повідомлений про обов'язок розкриття інформації.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
22.10.2018 уповноваженою особою Комісії відносно Банку винесені Постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів вих. №26/02/30650 (неподання Комісії проміжної інформації за 1 квартал 2018 року) та вих. №26/02/30628 (нерозміщення у інформаційній базі Комісії проміжної інформації за 1 квартал 2018 року); вказані постанови отримані Банком 26.10.2018.
29.10.2018 Банк надав Комісії проміжну інформацію емітента за 1 квартал 2018 року та розмістив вказану інформацію у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії (http://stockmarket.gov.ua), що підтверджується є протоколом контролю звіту, реєстраційний №109693 та протоколом контролю звіту, реєстраційний №122957, дата прийняття 29.10.2018 12:35 (розміщення інформації в базі http://stockmarket. gov.ua).
04.12.2018 Публічне акціонерне товариство «БАНК «ПОРТАЛ» отримало постанови про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.11.2018 №630-ДП-Е та №631- ДП-Е.
Постановою про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.11.2018 №630-ДП-Е, складену на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 30.10.2018 №530-ДП-Е встановлено порушення Банком абз. 5 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» в частині неподання до Комісії регулярної проміжної інформації за 1 квартал 2018 року та застосовано до Банку санкцію у вигляді штрафу за неподання до Комісії проміжної інформації за 1 квартал 2018 року.
Постановою про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.11.2018 №631-ДП-Е, складено на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 30.10.2018 №529-ДП-Е абз. 5 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» в частині неподання до Комісії регулярної проміжної інформації за 1 квартал 2018 року та застосовано до Банку санкцію у вигляді штрафу за нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії (http://stockmarket.gov.ua) проміжної інформації за 1 квартал 2018 року.
На думку позивача, до 04.08.2018 було чинним Положення №2826 у редакції, котрою не встановлювалося для банків обов'язку розкривати інформацію емітента на фондовому ринку;
не передбачалося розкриття проміжної інформації (таке визначення було взагалі відсутнє); не встановлювалися строки, порядок і форми розкриття проміжної інформації про емітента, відомостей, що містяться у такій інформації, вважаючи оскаржувані постанови протиправними, Банк звернувся із даним позовом до суду.
Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України «Про державне регулювання ринків цінних паперів в Україні» (далі - Закон).
Відповідно до ст.1 Закону, державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (ч.1 ст.5 Закону).
Згідно з п. 4 ч.1 ст.7 Закону, основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
За вимогами ч.1 ст.3 Закону, державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється, зокрема, у таких формах:
- контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам.
Пунктом 10 частини 1 статті 8 Закону передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до абз.3 ч.2 ст. 9 Закону Уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 39 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок регульована інформація розкривається у встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, крім випадку, встановленого частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (в редакції Закону № 3264-VI від 21.04.2011) - звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року.
Відповідно до ч.5 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ?инок» (в редакції Закону №2210-VIII від 16.11.2017, що діяла на момент вчинення правопорушення), звітним періодом для складання проміжної інформації про емітента є квартал. Проміжна інформація про емітента складається станом на кінець останнього дня квартала.
Виходячи з цього, поняття квартальної інформації та поняття проміжної інформації є фактично тотожними.
Відповідно до ч. 6 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (в редакції Закону № 2210-VIII від 16.11.2017, що діяла на момент вчинення правопорушення), строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та проміжної) і відомостей, що містяться у такій інформації встановлюються Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка вживає заходів щодо розкриття зазначеної інформації.
Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 № 2826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712 (в редакції, що діяла на момент вчинення правопорушення) встановлено, що регулярна квартальна інформація складається за підсумками кожного кварталу та відповідно до вимог цього Положення. Регулярна квартальна інформація згідно з цим Положенням розкривається у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Рішенням №243 від 19.04.2018 р. були внесені зміни до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 № 2826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712. Відповідно до яких - проміжна (попередня назва - регулярна квартальна) інформація згідно з цим Положенням розкривається у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом. Таким чином, строки розкриття проміжної (попередня назва - регулярна квартальна) за 1 квартал 2018 року не змінились.
Тому ПАТ «БАНК Портал» повинно було подати до Комісії інформацію та розмістити інформацію в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії до 30.04.2018 року.
Крім того, як вбачається із матеріалів справи, позивача було повідомлено про внесені зміни
Відповідно до п.3 розділу І Положення №2826 емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку Інформацію шляхом:
розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів на веб-сайті www.stockmarket.gov.ua (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії);
опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання);
розміщення на власному веб-сайті;
подання до Комісії.
Емітенти цінних паперів до моменту подання Інформації до Комісії розміщують її на власному веб-сайті відповідно до вимог законодавства.
За приписами глави 3 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого розкриття регулярної річної інформації має здійснюватися шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на сторінці в мережі Інтернет, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Таким чином, законодавством встановлено терміни для розкриття регулярної інформації про емітента - річної та проміжної звітної інформації про результати фінансово-господарської діяльності емітента.
Згідно зі статтею 251 Цивільного кодексу України визначено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.
Стаття 252 Цивільного кодексу України визначає строк роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
Отже, проміжна інформація про емітента за І квартал 2019 року згідно з Положенням розкривається у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом, тобто не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
У той же час, позивачем сума штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів не сплачена, заборгованість перед держаним бюджетом не погашена.
Статтею 11 Закону визначено відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів.
Згідно з п.7 ч.1 ст.11 Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 11 Закону визначено відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів.
Згідно з п.7 ч.1 ст.11 Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином , усунення правопорушення після його виявлення, не спростовує факту його вчинення та не звільняє від відповідальності. Крім того, обов'язок щодо розкриття проміжної інформації банками передбачався Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» на момент вчинення даного правопорушення.
На підставі вищезазначеного та враховуючи те, що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку доведено правомірність та обґрунтованість фінансових санкцій, застосованих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства "Банк "Портал", то позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Положеннями статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У відповідності до п. 1,3 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись вимогами ст. ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Банк "Портал"відмовити.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення. з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).
Суддя А.С. Мазур