Рішення від 13.01.2020 по справі 520/11695/19

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

13 січня 2020 р. справа № 520/11695/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Біленського О.О.,

при секретарі судового засідання - Поволяєвій К.В.,

за участі:

представника позивача - не прибув,

представника відповідача - Семченко О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031) до Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Курорт Березівські Мінеральні води" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (62363, Харківська обл., Дергачівський район, с. Березівське, код ЄДРПОУ 02648432) про припинення права користування надрами, -

ВСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр України звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Курорт Березівські Мінеральні води" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (далі - ДП "КС "Курорт Березівські Мінеральні води"), в якому просить суд: припинити право користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №6011 від 18.12.2014 року, наданого Дочірньому підприємству "Клінічний санаторій "Курорт Березівські Мінеральні води" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ДП "КС "Курорт Березівські Мінеральні води" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №6011 від 18.12.2014 року з метою видобування підземних мінеральних лікувальних вод. Як додаток до спеціального дозволу укладено Угоду про умови користування надрами та складено Програму робіт. Наказом Державної служби геології та надр України №155 від 08.05.2018 року Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у червні 2018 року. В зв'язку з чим, відповідачу було направлено повідомлення про проведення планової перевірки №8225/03/14-18 від 11.05.2018 року. За результатами перевірки було складено Акт перевірки №23/6011 від 14.06.2018 року, яким було встановлено порушення законодавства у сфері надрокористування. На підставі даного Акту було складено припис від 14.06.2018 року №23/6011, яким надано строк до 16.07.2018 року на усунення порушень законодавства у сфері надрокористування. 30.07.2018 року Східним міжрегіональним відділом ДДГК Держгеонадр направлено на адресу Держгеонадр Подання №143/18 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №6011 від 18.12.2014 року, та зазначено, що відповідачем не усунуто усіх порушень вимог законодавства у сфері надрокористування. Держгеонадрами розглянуто питання щодо зупинення дії дозволу (Наказ від 26.11.2018 року №443). За результатами розгляду, Держгеонадрами прийнято рішення доповнити підстави зупинення дії вищезазначеного дозволу та надано надрокористувачу строк 30 днів для усунення порушень, про що відповідача було повідомлено, шляхом направлення на його юридичну адресу листа №24280/03/14-18 від 04.12.2018 року. Відповідач направив на адресу Держгеонадр лист №6800 від 21.12.2018 року, в якому вказав що вживає заходи для усунення порушень та просив надати додатковий термін для їх усунення. За результатами розгляду вказаного листа. Держгеонадрами прийнято рішення (Наказ від 11.03.2019 року №77) продовжити надрокористувачу строк для усунення порушень до 01.05.2019 року, про що відповідача було повідомлено листом №5113/03/14-18 від 19.03.2019 року. Вказаний лист отримано надрокористувачем 26.03.2019 року. 22.05.2019 року Східним міжрегіональним відділом ДЦГК Держгеонадр направлено на адресу Держгеонадр Подання №157/19 на анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №6011 від 18.12.2014 року, та зазначено, що Відповідачем не усунуто усіх порушень вимог законодавства у сфері надрокористування. Представник позивача зазначив, що оскільки виявлені чисельні порушення та невиконання вимог припису є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом та Законами України, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку №615. Держгеонадра направило на адресу надрокористувача лист №12409/03/14- 19 від 09.07.2019 року з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом. Листом вх. №15220/02/14-19 від 30.07.2019 року відповідачем повідомлено Держгеонадра про незгоду на припинення права користування надрами згідно із спеціальним дозволом на користування надрами №6011. З огляду на наведені факти позивач просив суд задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що акт перевірки від 14.06.2018 року за №23/6011, складений за формою, затвердженою наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 28 березня 2013 року №133 «Про затвердження форм документів у сфері здійснення державного геологічного контролю», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2013 року за №563/23095, тобто такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства. На думку представника відповідача, беручи до уваги відсутність частини порушень, вказаних позивачем, їх формальний характер, та можливість усунення недоліків щодо виконання особливих умов в розумні строки, враховуючи вчинення відповідачем дій, спрямованих на їх виправлення в межах загального строку дії спеціального дозволу за умови вчинення позивачем дій щодо їх погодження та прийняття, є недостатніми для висновку про необхідність припинення права відповідача на користування надрами Березівського родовища на підставі вказаних норм законодавства. На переконання відповідача, анулювання спеціального дозволу на користування надрами №6011 від 18.12.2014 року, як найсуворішого заходу впливу на порушника законодавства про надра, буде непропорційним, з огляду на ступінь важкості вказаних порушень, оскільки порушить баланс між несприятливими наслідки для підприємства внаслідок припинення його права користування надрами Березівського родовища та тими цілями, на які спрямоване вжиття такого заходу.

Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений своєчасно та належним чином. Клопотань або заяв до суду від представника відповідача не надходило. При цьому, в адміністративному позові зазначено клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав позицію викладену у відзиві на позов та просив суд відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

З наявних матеріалів справи вбачається, що ДП "КС "Курорт Березівські Мінеральні води" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 6011 від 18.12.2014 року, з метою видобування підземних мінеральних лікувальних вод. Як додаток до спеціального дозволу укладено Угоду про умови користування надрами та складено Програму робіт.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 (надалі- Порядок №615), тощо.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано: забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища: приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві: виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та Угодою, тощо.

Судом встановлено, що Наказом Державної служби геології га надр України №523 від 28 листопада 2017 року, затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 рік.

Наказом Державної служби геології та надр України №155 від 08.05.2018 року, Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у червні 2018 року. В зв'язку з чим, відповідачу було направлено повідомлення про проведення планової перевірки №8225/03/14-18 від 11.05.2018 року.

За результатами перевірки було складено Акт перевірки №23/6011 від 14.06.2018 року, яким було встановлено порушення законодавства у сфері надрокористування.

На підставі даного Акту було складено припис від 14.06.2018 року №23/6011, яким надано строк до 16.07.2018 року на усунення порушень законодавства у сфері надрокористування. а саме: відсутній акт гірничого відводу; не виконана особлива умова спеціального дозволу п. 1 не опрацьовані та не подані на державну експертизу до ДКЗ України матеріали геолого-економічної оцінки запасів підземних вод на ділянці надр де розташоване джерело № 1 Березівська-1 Березівського родовища; Не виконана особлива умова спеціального дозволу п. 5 не розроблені та не затверджені зони санітарної охорони; не виконана особлива умова спеціального дозволу п. 4 Держгірпромнагляду України 23.07.2012 № 6132/0/3.1-12/6/12 не розроблений проект (технологічної схеми) розробки родовища та погодження його з органами Держгірпромнагляду; не виконана особлива умова спеціального дозволу п.4, а саме не ведуться гідрогеологічні роботи відповідно до нормативних документів та виконання вимог законодавства про надра (лист Держгірпромнагляду України 23.07.2012 № 6132/0/3.1- 12/6/12); не виконана особлива умова спеціального дозволу п.9 не наданий звіт моніторингу за наукового супроводження виконання особливих умов, передбачених дозволом та Угодою про умови користування надрами відповідно до абзацу третього пункту 26 «Порядку надання і спеціальних дозволів на користування надрами», затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 р. № 615; наказом Держгеонадр України №227 від 17.05.2017 р. надрокористувач не зупинив проведення на наданій йому в користування ділянці робіт, передбачених Дозволом, після і зупинення дії Дозволу або анулювання Дозволу; не виконується програма робіт додаток 2 до угоди про умови користування надрами в п. 2 не укладений договір про здійснення моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов, передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами (3-4 кв. 2014 р.); не виконується програма робіт додаток 2 до угоди про умови користування надрами в п.3 не підготовлені матеріали для отримання акту надання гірничого відводу і отримання його в установленому порядку (3-4 кв. 2014 р.); не виконується програма робіт додаток 2 до угоди про умови користування надрами в п. 4 не підготовлені матеріали та не погоджені проект зон санітарної охорони ділянки Березівська 1 Березівського родовища (3 кв. 2014 р. - 1 кв. 2015р.); не виконаний припис № 71/601 від 16.09.2018 р. по передньої перевірки Східного міжрегіонального відділу; не проводяться режимні дослідження 1 (спостереження).

30.07.2018 року Східний міжрегіональним відділом ДДГК Держгеонадр направлено на адресу Держгеонадр Подання №143/18 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №6011 від 18.12.2014 року, та зазначено, що відповідачем не усунуто усіх порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

Тобто, у встановлений строк відповідач порушення не усунув, зазначені в приписі вимоги не виконав.

Згідно п. 22 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» затвердженим постановою КМУ № 615 від 30.05.2011 року, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища; наявності підстав, передбачених Законом України “Про санкції".

Відповідно до ч.9 ст.4 ЗУ «Про основні засади державного нагляд) (контролю) у сфері господарської діяльності», невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом. Таким чином, надрокористувачем порушено законодавство у сфері надрокористування.

У зв'язку з наведеним, Держгеонадрами розглянуто питання щодо зупинення дії дозволу відповідно до Наказу від 26.11.2018 року №443. За результатами розгляду, Держгеонадрами прийнято рішення доповнити підстави зупинення дії вищезазначеного дозволу та надано надрокористувачу строк 30 днів для усунення порушень, про що відповідача було повідомлено, шляхом направлення на його юридичну адресу листа №24280/03/14-18 від 04.12.2018 року.

З наявних матеріалів справи вбачається, що відповідач направив на адресу Держгеонадр лист №6800 від 21.12.2018 року, в якому вказав що вживає заходи для усунення порушень та просив надати додатковий термін для їх усунення.

За результатами розгляду вказаного листа, Держгеонадрами прийнято рішення у формі Наказу від 11.03.2019 року №77, яким продовжено надрокористувачу строк для усунення порушень до 01.05.2019 року, про що відповідача було повідомлено листом №5113/03/14-18 від 19.03.2019 року. Вказаний лист отримано надрокористувачем 26.03.2019 року.

22.05.2019 року Східним міжрегіональним відділом ДЦГК Держгеонадр направлено на адресу Держгеонадр Подання №157/19 на анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №6011 від 18.12.2014 року, та зазначено, що відповідачем не усунуто усіх порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

Держгеонадра направило на адресу надрокористувача лист №12409/03/14-19 від 09.07.2019 року з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом.

Листом вх.№15220/02/14-19 від 30.07.2019 року, відповідачем повідомлено Держгеонадра про незгоду на припинення права користування надрами згідно із спеціальним дозволом на користування надрами №6011.

Надаючи правову оцінку доводам адміністративного позову, судом враховано, що Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 391/2011.

Відповідно до п.п.18 п.4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Згідно з положеннями ст.19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.

Частиною 7 статті 4 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” визначено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Відповідно до п.5 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року №1294, державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

Посадові особи органу державного геологічного контролю під час проведення планової або позапланової перевірки мають право, серед іншого, давати надрокористувачам обов'язкові для виконання вказівки (приписи) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства під час проведення робіт з геологічного вивчення та використання надр (п.13 Порядку №1294).

Згідно з пунктами 15, 16 Порядку №1294, за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами. Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акту законодавства.

У разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акту перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.

Відповідно до п.п.8 п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Згідно з п.23 Порядку №615 право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк. Право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Згідно з ч.1 ст.26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

У відповідності до ч.2 ст.26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Згідно пункту 2 абзацу 5 частини 7 статті 4- 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" №2806-IV від 06.09.2005, дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Пункт 5 статті 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Право користування надрами припиняється у випадку передбаченому п.5 статті 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Відповідно до п. 10 Порядку №615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем, і містить програму робіт, яка оформляється як додаток.

В умовах вказаної угоди, яка є невід'ємною частиною дозволу передбачаються правила і стандарти користування конкретними ділянками надр; якості продукції або робіт; технології видобування та переробки корисних копалин; порядку видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; видів, обсягів і строків виконання робіт на ділянці надр.

Відповідно до частини 2 статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

З огляду на те, що наявні у матеріалах справи докази підтверджують обставини щодо порушення відповідачем вимог законодавства у сфері надрокористування та незважаючи на неодноразовість надання строку для їх усунення, не були усунуті відповідачем в добровільному порядку в установлені строки, враховуючи незгоду відповідача на припинення права користування надрами згідно із спеціальним дозволом на користування надрами №6011, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову Державної служби геології та надр України та наявності підстав для його задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч.1 ст.73 КАС України).

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст.74 КАС України).

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ст.75 КАС України).

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч.1 ст.76 КАС України).

Відповідно до приписів ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд зауважує, що відповідачем не надано до суду доказів усунення порушень у повному обсязі. Посилання відповідача на те, що на усунення порушень не було надано достатньо часу, не відповідають фактичним обставинам справи. Судом встановлено, що порушення було виявлено актом від 14.06.2018 року, відповідачу неодноразово продовжувався термін на усунення порушень, та 09.07.2019 року, більше ніж через рік, позивачем порушено питання щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу.

Окремо суд зазначає, що надрокористувач наділений не правом, а обов'язком вчасно усунути виявлені порушення. Не усунення у встановлений строк порушень є виключною виною відповідача, при тому що Держгеонадра надали значний термін для здійснення дій, направлених на усунення порушень.

Таким чином, наявними у справі доказами підтверджуються обставини щодо порушення позивачем вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, що є підставою для застосування наслідків передбачених пунктом 5 статті 26 Кодексу України про надра щодо припинення права користування надрами.

Відносно тверджень відповідача про невідповідність матеріалів перевірки вимогам діючого законодавства та те, що акт перевірки від 14.06.2018 року за № 23/6011 є недопустимим доказом, посилаючись на те, що всі критерії та уніфіковані форми актів, розроблені органами державного нагляду (контролю) на підставі методик, затверджених постановами Кабінету Міністрів України, що втратили чинність згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 року № 342, є нечинними, оскільки вони не відповідають новим Методикам, органи державного нагляду (контролю), які не затвердили та не оприлюднили у встановленому Законом про нагляд (контроль) уніфіковані форми актів, що відповідають новій Методиці, втратили можливість проведення заходів державного нагляду (контролю), оскільки за результатами перевірок можливо складання актів перевірок виключно за уніфікованою формою, суд зазначає наступне.

Під час розгляду справи судом встановлено, що перевірку було проведено в період з 04.06.2018 року по 14.06.2018 року, за наслідками проведеної перевірки складено акт перевірки №23/6011 від 14.06.2018 року.

При цьому, пунктом 1-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 342 «Про затвердження методик розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), а також уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю)» установлено, що положення затверджених цією постановою методик не застосовуються до 1 вересня 2018 року.

З огляду на наведене, вимоги щодо складання актів перевірок виключно за уніфікованою формою встановлені з 01.09.2018 року та не мали застосовуватись позивачем станом на 14.06.2018 року, відповідно твердження відповідача не відповідають дійсності та не приймаються судом.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №6011 від 18.12.2014 року, наданого Дочірньому підприємству "Клінічний санаторій "Курорт Березівські Мінеральні води" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця".

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031) до Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Курорт Березівські Мінеральні води" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (62363, Харківська обл., Дергачівський район, с. Березівське, код ЄДРПОУ 02648432) про припинення права користування надрами - задовольнити.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №6011 від 18.12.2014 року, наданого Дочірньому підприємству "Клінічний санаторій "Курорт Березівські Мінеральні води" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (62363, Харківська обл., Дергачівський район, с. Березівське, код ЄДРПОУ 02648432).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 14.01.2020 року.

Суддя Біленський О.О.