Рішення від 08.01.2020 по справі 1.380.2019.006127

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.006127

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2020 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Сидор Н.Т., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Громадської організації "Право та Справедливість" до акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява громадської організації "Право та Справедливість" до акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз", в якій просить суд:

- визнати протиправною відмову АТ "Львівгаз" у наданні інформації на запити голови ради ГО "Право та Справедливість" ОСОБА_1 за вих. № 161-19, № 162-19, № 163-19 від 18.10.2019;

- зобов'язати АТ "Львівгаз" надати копії запитуваних документів, а саме: копію колективного договору АТ "Львівгаз", актуальний станом на 18.10.2019, копію штатного розкладу (розпису) АТ "Львівгаз", копію реєстру наказів АТ "Львівгаз" за період 01.10.2019 - 18.10.2019.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач відмовив у задоволенні інформаційних запитів голови ради ГО "Право та Справедливість" ОСОБА_1 , безпідставно покликаючись на те, що запитувана інформація не належить до публічної інформації та відноситься до інформації з обмеженим доступом. Позивач вважає, що такі дії відповідача порушують гарантоване Законами України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації» право на отримання відкритої за режимом доступу інформації. Аргументуючи протиправність відмови відповідача позивач зазначає, що навіть у випадку, якщо запитувана інформація може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, відмова у задоволенні запиту буде правомірною тільки, якщо розпорядник доведе, що оприлюднення запитуваної інформації на момент подання запиту на інформацію, може завдати істотної шкоди одному чи декільком охоронюваним законом інтересам, і така потенційна шкода переважатиме суспільний інтерес в її отриманні. Разом з цим, жодним чином Закону України «Про доступ до публічної інформації» не вимагає від запитувачів інформації доводити, обґрунтовувати реалізацію свого права на запит інформації. Також жодним чином Закони України не передбачають про необхідність вказувати у запиті про подальше використання отриманої інформації.

Відповідач позов не визнає, правова позиція щодо предмета позову викладена у відзиві на позовну заяву від 19.12.2019 за вх. № 4259 ел. У поданому відзиві представник відповідача зазначає, що ч. 3 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачає, що на розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 ч. 1 та в ч. 2 цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами. AT «Львівгаз» є суб'єктом природної монополії в сфері розподілу природного газу на території міста Львів та Львівської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації AT "Львівгаз". Відповідна інформація міститься також у зведеному переліку суб'єктів природних монополій станом на 31.05.2019, розміщеному на офіційному веб-сайті Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), під номером 60. Отже, на AT "Львівгаз" вимоги Закону України "Про доступ до публічної інформації" поширюється лише в частині оприлюднення та надання інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них. Водночас запити голови ради ГО "Право та Справедливість" Рибака 1.1. №№161- 19,162-19, 163-19 від 18.10.2019 містили вимогу про надання інформації, що не стосується умов постачання товарів, послуг та цін на них (копія штатного розкладу (розпису) ПАТ "Львівгаз", копія колективного договору ПАТ "Львівгаз", копія реєстру наказів ПАТ "Львівгаз"). Тому в даному випадку AT "Львівгаз" правомірно відмовив в задоволенні зазначених запитів на публічну інформацію, оскільки предмети даних запитів не відповідали вимогам Закону України "Про доступ до публічної інформації". Відтак, вважає, що оскільки AT "Львівгаз" не є суб'єктом владних повноважень, а також розпорядником інформації в розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації», що не стосується умов постачання товарів, послуг та цін на них, будь-які підстави для задоволення позову відсутні.

Відносно процесуальних дій, вчинених у зв'язку із розглядом справи, слід зазначити наступне.

Ухвалою судді від 06.12.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заяви по суті спору, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

18.10.2019 Громадська організація «Право та Справедливість» звернулася до ПАТ «Львівгаз» із трьома запитами на отримання публічної інформації, у яких просила надати копії наступних документів:

1) на запит вих № 162 -19 - копію колективного договору ПАТ «Львівгаз» (79039, Львівська область, місто Львів, вул. Золота, будинок 42, ЄДРПОУ 03349039) актуальний станом на 18.10.2019;

2) на запит вих № 161 -19 - копію штатного розкладу (розпису) ПАТ «Львівгаз» (79039, Львівська область, місто Львів, вул. Золота, будинок 42, ЄДРПОУ 03349039);

3) на запит вих № 163 -19 - копію реєстру наказів ПАТ «Львівгаз» (79039, Львівська область, місто Львів, вул. Золота, будинок 42, ЄДРПОУ 03349039) за період 01.10.2019 18.10.2019.

На запит №162-19 від 18.10.2019 листом від 25.10.2019 № 79008-Лв-11203-1019 за підписом в.о. начальника управління клієнтського сервісу Регіональної газової компанії «Львівгаз» Ростикус О.О. повідомлено, що відповідно до п. 4 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» - суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або є природними монополіями є розпорядниками інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них. Зазначено, що запитувана інформація у запиті стосовно Колективного договору AT «Львівгаз» не відноситься до публічної інформації, тому у Товариства немає законних підстав її надавати.

На запит №162-19 від 18.10.2019 листом від 25.10.2019 № 79008-Лв-11203-1019 за підписом в.о. начальника управління клієнтського сервісу Регіональної газової компанії «Львівгаз» Ростикус О.О. повідомлено, що відповідно до п. 4 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» - суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або є природними монополіями є розпорядниками інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них. Зазначено, що запитувана інформація у запиті штатного розкладу (розпису) AT «Львівгаз» не відноситься до публічної інформації, тому у Товариства немає законних підстав її надавати.

На запит №163-19 від 18.10.2019 листом від 25.10.2019 № 79008-Лв-11198-1019 за підписом в.о. начальника управління клієнтського сервісу Регіональної газової компанії «Львівгаз» Ростикус О.О. повідомлено, що AT «Львівгаз» не вбачає правових підстав для надання запитуваних документів з огляду на те, що вони містять інформацію з обмеженим доступом. Зазначено, що запит на інформацію має бути достатнім чином обґрунтований та може мати місце лише за наявності на те правових підстав, прямо передбачених законодавством України. Водночас не зрозуміло, чим саме викликана потреба в отриманні запитуваних копій документів, чому вони стали об'єктом дослідження та яким чином можуть бути використані в подальшому. Враховуючи вищенаведене, відповідні копії документів Товариство зможе надати у випадку, якщо необхідність в їх отриманні та наявність права доступу до них будуть належним чином обгрунтовані та підтверджені в установленому законом порядку.

Вважаючи відмову відповідача надати запитувану інформацію незаконною, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов'язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

У відповідності до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

У свою чергу, згідно зі ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;

4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

З аналізу наведеної норми вбачається, що суб'єкти господарювання, визначені в п. 4 ч. 1 ст. 13 Закону, є розпорядниками і зобов'язані оприлюднювати та надавати за запитами лише інформацію щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Так, у відзиві на позовну заяву представник відповідача стверджує, що АТ «Львівгаз» є суб'єктом природної монополії в сфері розподілу природного газу на території міста Львова та Львівської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації АТ «Львівгаз», тому є розпорядником інформації лише стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Вирішуючи питання, чи належить суб'єкт господарювання, до якого подано запит на інформацію, до числа суб'єктів природної монополії, суд зауважує, що сфери діяльності суб'єктів природних монополій закріплені у статті 5 Закону України від 20 квітня 2000 року № 1682-III «Про природні монополії». При цьому зведений перелік таких суб'єктів ведеться Антимонопольним комітетом України (ч. 2 ст. 5 Закону «Про природні монополії») та розміщується на його офіційному веб-сайті (п. 7 Порядку складання та ведення зведеного переліку суб'єктів природних монополій, затверджений розпорядженням Антимонопольного комітету України від 28 листопада 2012 року № 874-р). Так само до компетенції Антимонопольного комітету України віднесено прийняття рішень (розпоряджень) щодо визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на товарному ринку (п. 11 ч. 1 ст. 7 Закону України від 26 листопада 1993 року № 3659-XII «Про Антимонопольний комітет України»).

Так, судом встановлено, що Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» зазначено у Зведеному переліку суб'єктів природних монополій станом на 31.05.2019, розміщеному на офіційному веб-сайті Антимонопольного комітету України.

З огляду на викладене, суд погоджується з відповідачем, що на AT "Львівгаз" вимоги Закону України "Про доступ до публічної інформації" поширюється лише в частині оприлюднення та надання інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, запити голови ради ГО "Право та Справедливість" Рибака 1.1. №№161- 19,162-19, 163-19 від 18.10.2019 містили вимогу про надання інформації, що не стосується умов постачання товарів, послуг та цін на них - копія штатного розкладу (розпису) ПАТ "Львівгаз", копія колективного договору ПАТ "Львівгаз", копія реєстру наказів ПАТ "Львівгаз".

Таким чином, оскільки AT "Львівгаз" не є розпорядником інформації, що запитувалась позивачем у його запитах за вих. № 161-19, № 162-19, № 163-19 від 18.10.2019, суд доходить висновку про відсутність у відповідача обов'язку надавати таку інформацію та про відсутність порушення ним законодавства про доступ до публічної інформації у контексті спірних правовідносин.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За правилами ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Предметом доказування згідно з ч. 2 ст. 73 КАС України, є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Проаналізувавши приписи законодавства у взаємозв'язку з обставинами даної справи, суд доходить висновку про обґрунтованість доводів відповідача щодо відсутності підстав для надання ним інформації на запити позивача, а відтак у задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.

Відповідно до ст. 139 КАС України повернення судових витрат позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову не передбачено.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 262, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову Громадської організації "Право та Справедливість" (80310, Львівська область, Жовківський район, с. Річки, вул. Івана Франка, 1А; код ЄДРПОУ 40128594) до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (79039, м. Львів, вул. Золота, 42; код ЄДРПОУ 03349039) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 13.01.2020.

Суддя Сидор Н.Т.