Ухвала від 13.01.2020 по справі 380/170/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/170/20

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

13 січня 2020 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Ланкевич Андрій Зіновійович, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області про визнання протиправними бездіяльності та дій, зобов'язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить:

- визнати бездіяльність представників відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області протиправною, щодо не відкриття виконавчого провадження та таким, що здійснено з порушенням вимог чинного законодавства України та як таке, що не відповідає вимогам чинного законодавства України;

- визнати дії представників відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області, щодо ненадання та укривання інформації такими, що суперечать та порушують вимоги чинного законодавства України;

- зобов'язати суб'єкта владних повноважень відкрити виконавче провадження за виконавчим листом Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 року № 825/462/17, щодо прийняття одного з передбачених ст.15 Закону України «Про звернення громадян» рішень.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Положеннями ст.ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено форму та зміст позовної заяви, а також документи, що додаються до такої.

Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Предметом оскарження у дані справі є дії та бездіяльність відповідача щодо не відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого документа Чернігівського окружного адміністративного суду у справі № 825/462/17, виданого 23.04.2018 року, яким зобов'язано командування військової частини НОМЕР_1 (польової пошти НОМЕР_2 ) прийняти одне з передбачених ст.15 Закону України «Про звернення громадян» рішень щодо відшкодування ОСОБА_1 коштів, витрачених за його власний рахунок в сумі 6199,79 грн та відповідно не виконання виконавчого документу Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/2615/18, виданого 13.08.2018 року, яким зобов'язано Козелецький районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області прийняти до виконання виконавчий лист №825/462/17 від 23.04.2018 року.

Разом із позовною заявою позивачем подано клопотання про поновлення строку звернення до суду. Клопотання мотивоване тим, що відповідно до вимог ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, він скористався можливістю досудового регулювання спору, відтак вважає, що тримісячний строк звернення до суду з даним позовом не пропущено.

Однак, суд не враховує дане клопотання, зазначені причини пропуску строку звернення до суду не підтверджують поважності пропуску такого.

При постановленні ухвали суд враховує таке.

За правилами ч.2, 3 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частина 4 цієї ж статті передбачає, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Проте, статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

Згідно з частинною першою статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідно до частини другої статті 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду:

1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів;

2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.

Отже, чинне законодавство обмежує строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Рішенням Конституційного Суду України №17-рп/2011 від 13.12.2011 визначено, що держава може встановлювати відповідні процесуальні строки, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судових захист і доступ до правосуддя.

Окрім того суд зазначає, що в даній категорії справ, при застосуванні норм Закону України «Про звернення громадян», не передбачено досудового врегулювання спору, відтак дії позивача, на які він посилається (скерування запитів на інформацію) не є досудовим врегулюванням спору, тому строк звернення до суду, який передбачений ч.4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, в даному випадку не застосовується.

Відповідно до ч.5 ст. 26 Закону «Про виконавче провадження», виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

Відтак, позивачу, як стягувачу у виконавчому провадженні, уже тривалий час відомо про порушення його законних прав та інтересів, однак звертається до суду з даним позовом лише 08.01.2020 року.

Вказане свідчить, що ОСОБА_1 пропущено встановлений Кодексом адміністративного судочинства України десятиденний строк звернення до суду. При цьому, будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження поважності причин такого пропуску позивачем не надано.

Відповідно до частини шостої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Відповідно до частини першої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Наведене вище свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим ст.ст.123, ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.1 ст.169 вищевказаного Кодексу, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, враховуючи виявлені недоліки, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу встановити спосіб і строк їх усунення. Роз'яснити позивачу, що у випадку усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

Керуючись ст.ст.122, 123, 160, 161, 169, 248, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні клопотання позивача про визнання строку подання позову пропущеним з поважних причин - відмовити.

позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області про визнання протиправними бездіяльності та дій, зобов'язати вчинити дії - залишити без руху для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків шляхом подання в канцелярію Львівського окружного адміністративного суду (вул.Чоловського, 2, м.Львів, 79018) в десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали:

- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням інших причин пропуску та доказів, що підтверджують причини пропуску.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Ланкевич А.З.