13 січня 2020 року м. Кропивницький справа № 340/2354/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 )
до Фортечного районного у місті Кропивницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (25031, Кіровоградська область, м.Кропивницький, вул.Попова, 26, код ЄДРПОУ - 24145418)
провизнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії , -
І. Зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Фортечного районного у місті Кропивницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати висновок Фортечного районного у місті Кропивницькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області від 14.08.2019 року про відмову внести зміни до актового запису цивільного стану про народження ОСОБА_1 №351 від 10.11.1981 року;
- зобов'язати Фортечний районний у місті Кропивницькому відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області внести зміни до актового запису цивільного стану про народження ОСОБА_1 №351 від 10.11.1981 року, виправивши ім'я дитини із « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Калараш у республіці Молдова, у свідоцтві про народження вказано її прізвище, ім'я по батькові « ОСОБА_4 », внаслідок реєстрації шлюбу із ОСОБА_5 дівоче прізвище змінилось на ОСОБА_6 . Вказує, що відповідно до отриманого нею національного паспорту серії НОМЕР_2 , виданого Кіровським РВ УМВС України в Кіровоградській області 27.12.2007 року її ім'я вказано - « ОСОБА_3 », хоча у свідоцтві про народження зазначено « ОСОБА_2 ». У зв'язку із такою різницею у зазначені її імені у документах про народження та паспорті, з метою внесення змін до свідоцтва про народження №351 від 10.11.1981 року складеного відділом ЗАГС Каларашського району Республіки Молдова, звернулась до Фортечного районного у місті Кропивницькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області. На таке звернення, отримала висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, в якому вказано, що підстави появи у заявниці імені «ОСОБА_1» невідомі.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, вказавши, що відповідно до Правил внесення змін до актових записів, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 року до заяви про внесення змін до актового запису цивільного стану подаються відповідні документи. З переліку таких документів відсутній такий, що засвідчує підстави появи у поданих документах у заявниці імені «ОСОБА_1». За наслідками перевірки та наявних у справі матеріалів складено висновок про відмову у внесені змін, з огляду на наявність актового запису про народження №351 від 10.11.1981 року складений відділом ЗАГС Каларшського району Республіки Молдова (а.с.28-29).
ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі.
Внаслідок невідповідності позовної заяви вимогам статей 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалою суду від 23.09.2019 року позовну заяву було залишено без руху (а.с.17).
11.10.2019 року до суду від позивача надійшла заява з виправленням недоліків зазначених у вказаний ухвалі.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.
28.10.2019 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (а.с.28-29).
При цьому, у вказаному відзиві відповідач наголошує, що відповідно до пункту 17 Правил внесення змін до актових записів, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 року, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису (за винятком випадків, встановлених п. 2.28 розділу ІІ Правил», тобто у даному випадку - відділ ЗАГС Кєлєраш Республіки Молдова. Тому, просить суд замінити неналежного відповідача - Фортечний районний у місті Кропивницькому відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області на належного - відділ ЗАГС Кєлєраш Республіки Молдова, адреса: Республіка Молдова, м. Кєлєраш, вул. Біруінцев, 1, МД-4404. Залучивши у разі необхідності Фортечний районний у місті Кропивницькому відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору (а.с.28-29).
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до частини 3 статті 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Відповідно до частини 4 статті 48 КАС України, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Відповідно до частини 5 статті 48 КАС України, під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
З огляду на предмет спору у даній справі та наявний спірний висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану винесений Фортечним районним у місті Кропивницькому відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області винесений за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , суд не вбачає підстав для заміни неналежного відповідача у справі.
Суд вважає, клопотання відповідача безпідставним та таким, що не підлягає до задоволення та зауважує, що у даній справі належним є відповідач - Фортечний районний у місті Кропивницькому відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області.
Інших заяв чи клопотань учасниками справи до суду не подано.
Відповідно до вимог статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Враховуючи перебування головуючого судді по справі у відпустці (інший неробочий день), з урахуванням положень ч.ч.1, 6 ст. 120, ст. 193 КАС України, дана адміністративна справа вирішується судом у межах строку, визначеного ст.193, 263 КАС України.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням зібраних доказів, судом встановлені наступні обставини.
Відповідно до свідоцтва про народження позивачки серії НОМЕР_4 : ОСОБА_7 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Калараш у Республіці Молдова (а.с.8).
Відповідно до вказаного свідоцтва ім'я позивачки зазначено « ОСОБА_2 ».
03.11.2007 року між ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 (громадянин України - місце народження місто Донецьк) та ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 (громадянка України - місце народження ОСОБА_8 ) укладено шлюб, про що здійснено відповідний актовий запис №905 в Книзі реєстрації шлюбів; прізвище дружини після реєстрації шлюбу - Позднякова, що засвідчено Центральним відділом реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Кіровоградській області та видано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_5 (а.с.12).
27.12.2007 року ОСОБА_1 отримала національний паспорт громадянки України виданий Кіровським ВМ Кіровоградського МВ України в Кіровоградській області, відповідно до вказаного паспорту ім'я позивачки вказано - « ОСОБА_3 » (а.с.9-10).
Так, 10.08.2019 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Фортечного районного у місті Кропивницькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про внесення змін до її актового запису про народження ОСОБА_7 №351 від 10.11.1981 року складеного відділом ЗАГС Каларшського району Республіки Молдова, а саме: в відомостях про дитину виправити ім'я з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».
За результатами розгляду такої заяви 14.08.2019 року Фортечним районним у місті Кропивницькому відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області видано висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного запису (а.с.13-14).
Позивач вважає, такий висновок порушенням її прав та охоронюваних законом інтересів, тому звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
Проаналізувавши зміст спірного висновку відповідача суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою та суттю даний лист фактично є рішенням Фортечного районного у місті Кропивницькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, яким ОСОБА_1 відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження.
Судом встановлено, що у свідоцтві про народження позивачки її ім'я вказано « ОСОБА_2 » (а.с.8).
Відповідачем у спірному висновку також встановлено, що у актовому записі про народження №351 від 10.11.1981 року, складеного відділом ЗАГС Каларашського району Республіки Молдова в відомостях про дитину вказано ім'я « ОСОБА_2 ».
При цьому, відповідно до здійсненого відповідачем аналізу документів, представлених заявницею та зібраних відділом, встановлено, що підстави появи у заявниці імені «ОСОБА_1» невідомі. Тому, керуючись Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання неможливо внести зміни до актового запису про народження №351 від 10.11.1981 року, складеного відділом ЗАГС Каларашського району Республіки Молдова, а саме: в відомостях про дитину виправити ім'я « ОСОБА_2 » на «ОСОБА_1» (а.с.14).
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 8 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», згідно якої кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки та громадської безпеки тощо.
На підставі частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 49 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо (ч.2 ст. 49 ЦК України).
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ч.3 ст.49 ЦК України).
Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону (ч.4 ст.49 ЦК України).
Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (абз.2 ч.4 ст.49 ЦК України).
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 №2398-VІ (далі - Закон №2398-VІ) (ч.1 ст.1 Закону №2398-VІ).
Відповідно до статті 2 Закону №2398-VІ, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ч.2 ст.2 Закону №2398-VІ).
Згідно зі статтею 4 Закону №2398-VІ, органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Положеннями частини першої статті 6 Закону №2398-VІ визначено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частинами першою, другою, третьою статті 9 Закону №2398-VІ передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках.
Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Зразки актових записів цивільного стану затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Внесення змін до актового запису цивільного стану передбачено положеннями статті 22 Закону №2398-VІ.
Зокрема, згідно частини першої статті 22 Закону №2398-VІ, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Так, судом встановлено, що у спірному листі-відмові Фортечного районного у місті Кропивницькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, наголошено на тому, що такий висновок можливо оскаржити у судовому порядку (а.с.14).
Відповідно до частини першої статті 6 Закону №2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Приписами частини першої статті 22 Закону №2398-VI визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Зокрема, відповідно до пункту 1.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 (зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за №55/18793) заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах. Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником.
Згідно з пунктом 1.7 розділу І Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. Водночас, відповідно до пункту 2.71 розділу ІІ зазначених Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Пунктом 2.12, 2.13 розділу ІІ Правил визначено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, серед іншого, висновок районного, районного у містах, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України.
Як встановлено судом, позивач з дотриманням вказаного порядку звернувся до відповідача із заявою встановленої форми про внесення змін до актового запису про народження.
Як визначено частиною сьомою статті 16 Закону №2398-VI, державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім'я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей.
Однак варто, зауважити, що відповідно пункту 2.9 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 26 вересня 2002 року №86/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2002 року за №786/7074 (у редакції, чинній станом на 03 червня 2004 року) підставою для внесення змін у актові записи цивільного стану є: актовий запис про переміну прізвища, імені, по батькові. Зазначене Положення втратило чинність на підставі наказу Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за №55/18793). Цим наказом затверджені Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які діють з 28 січня 2011 року (далі - Правила №96/5).
Згідно з підпунктом 2.16.23 розділу ІІ Правил №96/5 державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актового запису цивільного стану, крім випадків, зазначених у підпункті 2.13.9 пункту 2.13 цього розділу. Відповідно до підпункту 2.13.9 розділу ІІ Правил №96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є актовий запис про зміну імені. Цей актовий запис є підставою: для зміни прізвища батьків в актовому записі про народження малолітніх дітей у разі зміни їх прізвища з дотриманням вимог статті 148 Сімейного кодексу України; для зміни імені батька та по батькові дитини в актовому записі про народження малолітньої дитини у разі подання батьками заяви про зміну по батькові дитини.
Наведене свідчить, що зміна імені після 28 січня 2011 року дійсно не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану (за винятком наведених вище випадків).
Проте, зміна імені позивачем мала місце до таких змін у законодавстві.
Аналізуючи хронологію змін законодавства, судом встановлено що відповідно до пункту 6.11 Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за №719/4940 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 18 листопада 2003 року №140/5), на підставі складеного актового запису про зміну імені відділ реєстрації актів цивільного стану вносить необхідні зміни до актових записів цивільного стану заявника і його неповнолітніх дітей, які зберігаються в органах реєстрації актів цивільного стану України. Актовий запис про зміну імені є підставою для видачі повторних свідоцтв. Зміни щодо даних про батьків в актових записах про народження повнолітніх дітей заявника вносяться в разі їх письмового клопотання про це. Після цього надсилаються відповідні повідомлення до відділу реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського чи Севастопольського міських управлінь юстиції для внесення аналогічних змін до других примірників актових записів цивільного стану. Раніше видані свідоцтва вилучаються і знищуються в порядку, передбаченому Інструкцією з обліку, зберігання та витрачання бланків свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану в Україні.
У пізнішій редакції Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженій наказом Міністерства юстиції України від 22 листопада 2007 року №1154/5 аналогічні положення містив пункт 11 глави 5 «Реєстрація зміни імені фізичної особи - громадянина України».
І лише у пункті 12 глави 4 «Державна реєстрація зміни імені фізичної особи - громадянина України» розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24 грудня 2010 року №3307/5, що діє з 10 січня 2011 року, було визначено, що державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім'я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також її повнолітніх дітей.
Разом з тим, відповідно до пункту 2.13.12 розділу ІІ Правил №96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану (на час звернення позивачки) можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Пунктом 2.5 розділу ІІ Правил визначено коло осіб, які мають право звертатись із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану. Зокрема, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається особою, щодо якої складено актовий запис.
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті (пункт 2.6 розділу ІІ Правил).
Згідно абзацу 2 пункту 2.12 розділу ІІ Правил, у разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Отже, системний аналіз вищенаведених норм Закону №2398-VІ та Правил свідчить, що вони кореспондуються між собою і визначають одинакові підстави та порядок звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану та коло осіб, наділених правом на звернення із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану.
З урахуванням норм Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правила № 96/5 позивач, має право звертатися про внесення змін до актового запису про її народження.
Відтак, встановлені судом дії відповідача при винесенні відмови 14.08.2019 року у внесенні змін до актового запису про народження №351 від 10.11.1981 року, відповідають нормам чинного законодавства, що наведені вище.
З урахуванням встановлених фактичних обставин у справі, суд приходить до висновку, що у відповідача не було достатніх підстав для внесення виправлень до актового запису про народження позивача, а тому підстави вважати протиправними дії відповідача у суду відсутні.
Отже, позов в цій частині є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Водночас, судом встановлено, що у документах позивача існують невідповідності, виправлення яких неможливе в інший спосіб, як за рішенням суду.
Тому, оцінюючи наявні у матеріалах справ докази у їх сукупності, керуючись принципом верховенства права, за наявності встановлення факту зазначення імені позивачки у свідоцтві про шлюб, національному паспорті, актового запису про народження дитини ОСОБА_1 як матері - « ОСОБА_3 », у суду не має підстав відмовляти у задоволенні позовної вимоги про внесення змін до актового запису про народження дитини №351 від 10.11.1981 року складеного відділом ЗАГС Каларашського району Республіки Молдова.
Так, суд зауважує, що судовому захисту підлягає не лише порушене право, а й порушений інтерес, при цьому інтересом юридичної особи у сфері публічно-правових відносин слід розуміти не будь-який інтерес, а правовий, тобто такий, що може бути об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення потреб юридичних особи, які не суперечать Конституції та законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності ті іншим загальноправовим засадам.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004р., поняття "охоронюваний законом інтерес", що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (1501-06) та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції (254к/96-ВР) і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.
Поняття "охоронюваний законом інтерес", означає правовий феномен, який: а)виходить за межі змісту суб'єктивного права; б) є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції (254к/96-ВР) і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб'єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.
Також, надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02)).
Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Згідно із пунктом 2.13.2 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання від 12.01.2011 № 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Разом з цим, згідно з п. 1.7, п. 2.16.7 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
При цьому, Пленум Верховного Суду України в пункті 3 постанови від 07 липня 1995 року №12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах, громадянського стану» зазначив, що згідно з Законом України «Про державну реєстрацію актів громадянського стану» і Правилами про встановлення порядку реєстрації актів громадянського стану, суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).
Враховуючи, що внесення змін до актового запису, про які просить позивач, можливо здійснити лише на підставі рішення суду, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, для належного захисту прав позивача є зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про народження №351 від 10.11.1981 року складеного відділом ЗАГС Каларашського району Республіки Молдова, а саме: в відомостях про дитину виправити ім'я з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов до висновку про наявність підстав для частково задоволення адміністративного позову.
VI. Судові витрати.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
В матеріалах справи містяться докази щодо понесення позивачем витрат по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. (а.с.23).
Відтак, здійснені позивачем документально підтверджені витрати на оплату судового збору у сумі 384,20 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Фортечного районного у місті Кропивницький відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області.
Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 287, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Фортечного районного у місті Кропивницький відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (25031, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Попова, 26, код ЄДРПОУ - 24145418) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Фортечний районний у місті Кропивницькому відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області внести зміни до актового запису цивільного стану про народження ОСОБА_1 №351 від 10.11.1981 року, виправивши ім'я дитини із « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) судові витрати на оплату судового збору в сумі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Фортечного районного у місті Кропивницький відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 24145418).
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. ст. 255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії.
Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено та підписано 13 січня 2020 року.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук