14 січня 2020 року м. Київ справа № 320/2959/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Блан Дор" до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Блан Дор" (далі - позивач) з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення "Н" від 7 лютого 2019 р. № 0012285105.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що контролюючий орган дійшов необґрунтованих висновків про несвоєчасну реєстрацію позивачем податкових накладних № 5 від 16 березня 2017 р., № 2 від 4 травня 2017 р., № 1 від 13 червня 2017 р., № 4 від 23 червня 2017 р., № 2 від 22 червня 2017 р., № 7 від 7 грудня 2017 р., № 11 від 14 грудня 2017 р., № 6 від 7 грудня 2017 р., № 2 від 4 грудня 2017 р., № 3 від 4 грудня 2017 р., № 8 від 11 грудня 2017 р., № 10 від 14 грудня 2017 р., у зв'язку з чим безпідставно визначив підприємству штраф у розмірі 14 954 грн. 45 коп. Фактично ці податкові накладні було подано позивачем в електронному вигляді своєчасно, проте їх не було вчасно зареєстровано з вини податкового органу. Тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 4 липня 2019 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено судове засідання на 9 вересня 2019 р.
7 та 27 серпня 2019 р. до суду надійшов відзив від відповідача, в якому він позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити. Стверджує, що терміни реєстрації цих податкових накладених позивачем порушено, а тому контролюючий орган діяв у межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений діючим законодавством.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 9 вересня 2019 р. закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 9 вересня 2019 р.
9 вересня 2019 р. до суду від представників сторін надійшли клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
У зв'язку з поданими клопотаннями сторін про розгляд справи в порядку письмового провадження протокольною ухвалою суду від 9 вересня 2019 р. на підставі ч. 3 ст. 194 КАС України вирішено здійснювати судовий розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач зареєстрований як юридична особа 24 березня 2010 р. за адресою: 08300, Київська обл., місто Бориспіль, вул. Привокзальна, будинок 21, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій (ідентифікаційний код 36953818).
Бориспільським ГУ ДФС у Київській області проведено камеральну перевірку позивача стосовно дотримання термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За наслідками перевірки складено акт від 20 грудня 2018 р. №5370/10-36-51/36953818, яким встановлено порушення позивачем п.201.10 ст.201 ПК України - термінів реєстрації в Єдиному державному реєстрі таких податкових накладних:
1) податкова накладна № 5 від 16 березня 2017 р. на суму 69713 грн. 66 коп., дата реєстрації ПН/РК - 20 квітня 2017 р. 12:27, кількість днів затримки - 5 днів, розмір штрафу - 10 %, сума штрафних санкцій - 6971 грн. 37 коп.;
2) податкова накладна № 2 від 4 травня 2017 р. на суму 31069 грн. 17 коп., дата реєстрації ПН/РК - 27 червня 2017 р. 11:27, кількість днів затримки - 27 днів, розмір штрафу - 20 %, сума штрафних санкцій - 6213 грн. 83 коп.;
3) податкова накладна № 1 від 13 червня 2017 р. на суму 49848 грн. 16 коп., дата реєстрації ПН/РК - 14 серпня 2017 р. 4:36, кількість днів затримки - 45 днів, розмір штрафу - 30 %, сума штрафних санкцій - 14954 грн. 45 коп.;
4) податкова накладна № 4 від 23 червня 2017 р. на суму 53859 грн. 35 коп., дата реєстрації ПН/РК - 11 серпня 2017 р. 9:19, кількість днів затримки - 27 днів, розмір штрафу - 20 %, сума штрафних санкцій - 10771 грн. 87 коп.;
5) податкова накладна № 2 від 22 червня 2017 р. на суму 61905 грн. 47 коп., дата реєстрації ПН/РК - 14 серпня 2017 р. 8:21, кількість днів затримки - 30 днів, розмір штрафу - 20 %, сума штрафних санкцій - 12381 грн. 09 коп.;
6) податкова накладна № 7 від 7 грудня 2017 р. на суму 29988 грн. 87коп., дата реєстрації ПН/РК - 2 січня 2018 р. 6:49, кількість днів затримки - 2 днів, розмір штрафу - 10 %, сума штрафних санкцій - 2998 грн. 89 коп.;
7) податкова накладна № 11 від 14 грудня 2017 р. на суму 205 грн. 2 коп., дата реєстрації ПН/РК - 2 січня 2018 р. 6:39, кількість днів затримки - 2 днів, розмір штрафу - 10 %, сума штрафних санкцій - 20 грн. 52 коп.;
8) податкова накладна № 6 від 7 грудня 2017 р. на суму 8310 грн. 61 коп., дата реєстрації ПН/РК - 2 січня 2018 р. 6:48, кількість днів затримки - 2 днів, розмір штрафу - 10 %, сума штрафних санкцій - 831 грн. 06 коп.;
9) податкова накладна № 2 від 4 грудня 2017 р. на суму 205 грн. 2 коп., дата реєстрації ПН/РК - 2 січня 2018 р. 6:48, кількість днів затримки - 2 днів, розмір штрафу - 10 %, сума штрафних санкцій - 20 грн. 52 коп.;
10) податкова накладна № 3 від 4 грудня 2017 р. на суму 205 грн. 2 коп., дата реєстрації ПН/РК - 2 січня 2018 р. 6:49, кількість днів затримки - 2 днів, розмір штрафу - 10 %, сума штрафних санкцій - 20 грн. 52 коп.;
11) податкова накладна № 8 від 11 грудня 2017 р. на суму 9996 грн. 29 коп., дата реєстрації ПН/РК - 2 січня 2018 р. 6:51, кількість днів затримки - 2 днів, розмір штрафу - 10 %, сума штрафних санкцій - 999 грн. 63 коп.;
12) податкова накладна № 10 від 14 грудня 2017 р. на суму 205 грн. 2 коп., дата реєстрації ПН/РК - 2 січня 2018 р. 6:52, кількість днів затримки - 2 днів, розмір штрафу - 10 %, сума штрафних санкцій - 20 грн. 52 коп.
24 січня 2019 р. позивачем подано до відповідача заперечення до акту камеральної перевірки № 5370/10-36-51/36953818 від 20 грудня 2018 р.
Листом відповідача від 5 лютого 2019 р. № 3862/10/10-36-12-01-18 позивача повідомлено, що за результатами розгляду заперечень до акту камеральної перевірки від 24 січня 2019 р. № 240119/1 висновки акту камеральної перевірки від 20 грудня 2018 р. №5370/10-36-51/36953818 - залишено без змін, а заперечення до акту - без задоволення.
7 лютого 2019 р. відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0012285105, яким на підставі акта перевірки № 5370/10-36-51/36953818 від 20 грудня 2018 р. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних:
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 11 883грн. 03 коп.;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф в розмірі 20 % у сумі 29 366 грн. 79 коп.;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф в розмірі 30 % у сумі 14 954 грн. 45 коп.
27 лютого 2019 р. позивачем до Державної фіскальної служби України подано скаргу на рішення Головного управління ДФС у Київській області № 3862/10/10-36-12-01-18 від 5 лютого 2019 р. до акту камеральної перевірки від 20 грудня 2018 р. за № 5370/10-36-51/36953818 та на податкове повідомлення-рішення № 0012285105 за формою «Н» від 7 лютого 2019 р.
Рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 25 квітня 2019 р. № 19604/6/99-99-11-06-01-25 залишено без змін податкове повідомлення-рішення відповідача від 7 лютого 2019 р. № 0012285105, а скаргу - без задоволення.
Вказані позивачем відомості щодо дати та часу подання зазначених ним податкових накладних повністю відповідають наявним у справі податковим накладним, квитанціям про їх реєстрацію та роздрукованими властивостями документа (накладної), а також повідомленням про отримання звітності.
Позивач не погоджується із прийнятим податковим повідомленням-рішенням, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог п.п.14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з вимогами п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Підпунктом 201.10 пункту 201 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно п. 201.1 ст. 201 та/або п.192.1 ст.192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр), звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. №1246 (далі - Порядок № 1246).
Пунктом 2 Порядку №1246 визначено, що внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація (п. 7 Порядку № 1246).
Відповідно до вимог п. 8 Порядку № 1246 для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.
Згідно з вимогами п. 9 Порядку № 1246 визначено причини відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації: наявність помилок під час заповнення податкової накладної; відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.
Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Відповідно до вимог п. 1 Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України 10 квітня 2008 р. № 233, платник податків здійснює формування та подання податкових документів в електронному вигляді відповідно до законодавства із застосуванням спеціалізованого програмного забезпечення формування податкових документів, засобу КЗІ, керуючись цією Інструкцією та договором.
Із урахуванням наведеного суд зазначає, що реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком постачальника товарів чи послуг.
Цьому обов'язку кореспондує обов'язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відмовити у прийнятті для реєстрації наданих платником податку податкових накладних центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, може лише в разі, якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно п.201.1 ст.201 та/або п.192.1 ст.192 ПК України. У такому разі протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді в текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин такого неприйняття.
Отже, законодавством чітко визначено порядок оформлення, подачі, прийняття та реєстрації податкових накладних. При цьому, ведення Єдиного реєстру податкових накладних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, а саме ДФС України, на яку покладено обов'язок прийняття, реєстрації та обробки податкових накладних, поданих в електронному вигляді платником податків. Підставою для відмови у прийнятті податкових накладних в електронному вигляді може бути лише порушення їх формування у відповідності до податкового законодавства України.
Позивачем було надіслано до Центру обслуговування платників Бориспільського відділення Броварської ОДПІ лист №280717/1 від 28 липня 2017 р. про надання письмового пояснення щодо причин не реєстрації податкових накладних №1 від 13 червня 2017р., №4 від 23 червня 2017р. та №2 від 22 червня 2017р., які виписані неплатникам ПДВ, у зв'язку з перевищенням суми ліміту на рахунку ПДВ продавця, та повторний лист №310717/1 від 31 липня 2017р. про надання письмового пояснення щодо причин не реєстрації зазначених вище податкових накладних у зв'язку з перевищенням суми ліміту на рахунку ПДВ продавця.
Згідно з «Витягом щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» на запит від 20 липня 2017р. 18:22:39 сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні складає 168153 грн. 12 коп. Разом з тим, податкові накладні подані на суму 165612 грн. 98 коп. Дата та час подання податкових накладних через програмне забезпечення M.E.DOK: податкова накладна №1 від 13 червня 2017 р. - 20 липня 2017 р. 20:55, податкова накладна №2 від 22 червня 2017 р. - 20 липня 2017 р. 20:57, податкова накладна №4 від 23 червня 2017 р. - 20 липня 2017 р. 20:58.
При цьому час подання Декларації з податку на додану вартість згідно з програмним забезпеченням M.E.DOK є 20 липня 2017 р. 21:34. Тобто за першочерговістю по часу надсилання документів повинні були спочатку бути зареєстровані (оброблені автоматизованою системою податкового органу) податкові накладні, а потім - декларація з ПДВ.
Разом з тим, судом встановлено, що декларацію з податку на додану вартість прийнято раніше, у зв'язку з чим ліміт (сума), на який можна зареєструвати ПН та РК, зменшився на суму ПДВ не зареєстрованих на той момент вище вказаних податкових накладних, але включених в декларацію з ПДВ. Цей зменшений ліміт не надавав можливості зареєструвати вказані податкові накладні.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем зареєстровано ці податкові накладні із запізненням, так як поповнити ліміт до потрібної суми вже не було можливості.
Суд також бере до уваги, що у зв'язку з кібератакою, яка відбулася 27 червня 2017 р. позивач не мав можливості зареєструвати податкові накладні раніше ніж 20 липня 2017 р.
Позивач зазначає, що до спірних правовідносин мають бути застосовані норми про звільнення від штрафних санкцій. Суд бере до уваги наступне.
26 липня 2017 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових та акцизних накладних внаслідок несанкціонованого втручання в роботу комп'ютерних мереж платників податків» №2143Л/ІІІ від 13 липня 2017 р., яким доповнено підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, зокрема п. 42: «Штрафні санкції, передбачені пунктом 1201.1 статті 1201 цього Кодексу за порушення граничних строків для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених пунктом 201.10 статті 201 цього Кодексу, які були складені у період з 1 червня 2017 року по 30 червня 2017 року, не застосовуються до платника податків за умови реєстрації таких податкових накладних не пізніше 31 липня 2017 року. Податкові накладні та/або розрахунки коригувань до податкових накладних, складені у період з 1 червня 2017 року по 30 червня 2017 року та зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше 31 липня 2017 року, вважаються своєчасно зареєстрованими».
Аналогічне роз'яснення Державною фіскальною службою України викладено в листі від 26 липня 2017 р. № 19796/7/99- 99-12-02-01-17.
Судом встановлено, що вказаний закон було прийнято у зв'язку із масовою кібератакою, яка сталася в червні 2017 року (що є загальновизнаним фактом та не потребує доказуванню на підставі ч.3 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України).
Позивач у позовній заяві вказує, що труднощі з реєстрацією податкових накладних могли виникнути і не через порушення строків реєстрації податкових накладних відповідачем, а через цю вірусну атаку, а тому мають застосовуватись норми вищевказаного закону.
Суд враховує, що цим Законом чітко визначено період, в який здійснювалося несанкціоноване втручання в роботу комп'ютерних мереж платників податків - з 1 червня 2017 року по 30 червня 2017 року.
Хоча податкові накладні, які є предметом дослідження у цій справі, складено за межами цього періоду, проте їх було подано на реєстрацію саме в цей період і податковий орган не зміг пояснити позивачу причини, з яких він не забезпечив реєстрацію (прийняття, блокування) вказаних накладних та відсутність відповідної квитанції. У зв'язку з наведеним суд не бере до уваги аргументи відповідача, наведені у відзиві.
При прийнятті рішення у цій справі судом враховано, що Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок.
Принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивачем було вчинено всі належні та необхідні дії по вчасному поданню та реєстрації податкових накладних № 1 від 13 червня 2017 р., № 4 від 23 червня 2017 р. та № 2 від 22 червня 2017 р., а тому відсутній факт вчинення податкового правопорушення, у зв'язку з чим передбачена п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України відповідальність до позивача застосована бути не може, адже ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу.
Суд зазначає, що позивачем було відновлено втрачену та пошкоджену інформацію тільки 20 липня 2017 р., а тому податкові накладні і декларація були відправлені тільки 20 липня 2017 р.
Суд вважає, що позивачем вчинено всі дії щодо реєстрації податкових накладних в межах встановлених ПК України строків для реєстрації таких податкових накладних, однак така реєстрація не відбулася з незалежних від платника податку причин.
Таким чином, висновок податкового органу щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних № 1 від 13 червня 2017 р., № 4 від 23 червня 2017 р. та № 2 від 22 червня 2017 р. є необґрунтованим.
Щодо реєстрації позивачем податкових накладних № 6 та № 7 від 7 грудня 2017 р., № 10 та № 11 від 14 грудня 2017 р., № 2 та № 3 від 4 грудня 2017 р., № 8 від 11 грудня 2017 р., суд зазначає наступне.
31 грудня 2017 року позивач відправив на реєстрацію податкові накладні № 6 та № 7 від 7 грудня 2017р., № 10 та № 11 від 14 грудня 2017 р., № 2 та № 3 від 4 грудня 2017 р., № 8 від 11 грудня 2017 р., які виписані неплатникам ПДВ, тобто в останній день реєстрації податкових накладних.
Суд зазначає, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені.
Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Зазначена норма передбачена п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 ПК України та п. 3 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 № 1246.
Згідно з абзацом 13 п.201.10. ст.201 ПК України якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд зазначає, що ст. 61 Конституції України закріплено принцип індивідуальної юридичної відповідальності.
Відповідно до цього принципу платники податків можуть нести відповідальність лише за ті дії в рамках процедури реєстрації ПН/PK, на які вони мають можливість впливати. У зв'язку з цим очевидним є те, що направленням ПН/PK на адресу ДФС платник тим самим завершує перелік обов'язкових для себе дій, за які він може нести відповідальність. Подальші дії та процес реєстрації податкових накладних в автоматизованій системі, що адмініструється податковим органом, жодним чином не залежить від дій платника податку, тому відповідати за дії/бездіяльність податкового органу він не повинен.
Суд зазначає, позивачем вчинено всі дії щодо реєстрації податкових накладних в межах встановлених ПК України строків для реєстрації таких податкових накладних, однак така реєстрація не відбулася з незалежних від платника податку причин.
Зазначене свідчить про те, що позивач виконав свій обов'язок щодо своєчасного направлення в електронну систему документообігу вказаних податкових накладних, однак до завершення операційного дня йому податковим органом не було надіслано квитанцію про прийняття податкової накладної, або відмову в її прийнятті, або зупинення реєстрації податкової накладної.
Відповідно до вимог п. 10 Порядку № 1246 датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.
Згідно з вимогами п. 11 Порядку № 1246 квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку.
Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.
Відповідно до вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України якщо квитанція не надіслана платнику податків в межах операційного дня, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд зазначає, що причини, з яких податкові накладні були доставлені та зареєстровані до податкової служби лише 2 січня 2018 р. знаходяться поза волею та можливістю впливу платника податку, оскільки належне ведення та функціонування автоматизованої системи ДФС України не залежить від дій платника податків.
Суд дійшов висновку, що позивачем своєчасно подано на реєстрацію вказані податкові накладені і відповідно до наведених вище норм ПК України за умови відсутності квитанції про відмову в реєстрації (прийнятті, блокуванні) податкових накладних є зареєстрованими податкові накладні № 6 та № 7 від 7 грудня 2017р., № 10 та № 11 від 14 грудня 2017 р., № 2 та № 3 від 4 грудня 2017 р., № 8 від 11 грудня 2017 р. Це означає, що позивачем виконано обов'язок, встановлений ПК України.
Суд зазначає, що з урахуванням п. 201.10 ст. 201 ПК України податкові накладні № 6 та № 7 від 7 грудня 2017 р., № 10 та № 11 від 14 грудня 2017 р., № 2 та № 3 від 4 грудня 2017 р., № 8 від 11 грудня 2017 р. повинні бути зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних 31 грудня 2017 р., тобто саме в ті дні, коли їх було направлено до Єдиного реєстру податкових накладних, але позивачем не отримано квитанції про реєстрацію та/або відмову в реєстрації та/або про блокування накладної.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом від 23 січня 2018 р. у справі № 806/832/17, від 5 вересня 2018 р. у справі № 806/1936/17, та від 21 листопада 2018 р. у справі № 813/815/18.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з приписами ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ураховуючи викладене, суд визнає, що оскільки всі вказані у позові податкові накладні було подано на реєстрацію позивачем своєчасно, а відсутність їх вчасної реєстрації була обумовлена незалежними від позивача причинами, то відповідачем протиправно винесено податкове повідомлення-рішення "Н" від 7 лютого 2019 р. № 0012285105, отже порушено права позивача та не дотримано вимог, передбачених частиною другою статті 2 КАС України.
Позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не було спростовано відповідачем. Відповідачем правомірність своїх дій належними і достатніми доказами не обґрунтував.
Наведене свідчить, що право позивача порушено. Отже, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Щодо клопотання позивача про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до квитанції від 26 червня 2019 р. № 0.0.1393405846.1 позивачем сплачено судовий збір на суму 1921 грн. 00 коп.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 1921 грн. 00 коп. підлягають стягненню на його за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області форми "Н" від 7 лютого 2019 р. № 0012285105.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ - 39393260) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Блан Дор" (код ЄДРПОУ - 36953818) судовий збір у розмірі 1921 (одну тисячу дев'ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Блан Дор", адреса: вул. Привокзальна, 21, м. Бориспіль, Київська область, 08300, код ЄДРПОУ - 36953818.
Відповідач - Головне управління ДФС у Київській області, адреса: вул. Народного Ополчення, 5-а, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ - 39393260.
Суддя Журавель В.О.
Дата складання рішення суду 14 січня 2020 р.