Постанова від 02.08.2007 по справі 1/93-17/42А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА

02.08.07 Справа№ 1/93-17/42 А

Господарський суд Львівської області у складі судді Ділай У.І. при секретарі судових засідань Хрунь І.Ю. розглянув у відкритому судовому засіданні справу за

позовом СПД-ФО ОСОБА_1, м. Львів

До відповідача : Львівської міської ради, м. Львів

Про зобов'язання передати в оренду земельну ділянку площею 0, 0119 га.

Суддя Ділай У.І.

За участю представників сторін:

Від позивача: ОСОБА_1.- підприємець.

Від відповідача: не з'явився

Суть спору:

Розглядається адміністративний позов СПД-ФО ОСОБА_1, м. Львів до Львівської міської ради, м. Львів про про зобов'язання передати в оренду земельну ділянку площею 0, 0119 га.

Ухвалою суду від 06.02.07р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 15.03.07р.

З підстав, викладених в Ухвалах суду від 15.03.07р., 12.04.07р., 10.05.07р., 21.06.07р. розгляд матеріалів справи відкладався.

В судових засіданнях 05.06.07р. та 03.07.07р. оголошувалась перерва.

В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав. Позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що Львівська міська рада не надавши жодних мотивованих пояснень відмовила йому у питанні про затвердження Проекту відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 у м. Львові. Такі дії Львівської міської ради позивач вважає неправомірними, покликаючись на п.11 Постанови КМУ від 26 травня 2004 р. №677 “Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», відповідно до якого після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або у встановленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок, а також на п. 9 ст. 123 Земельного кодексу України, в якому зазначається, що рішення про відмову у надання земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.

Твердження позивача щодо неправомірності дій Львівської міської ради представник відповідач заперечив. Обгрунтування заперечень відповідача викладені у Запереченні на позовну заяву № 1.7-4112 від 05.06.07р., в якому зазначається, що підставою відмови позивачу у погодженні питання про затвердження проекту відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 у м. Львові є Ухвала 17-тої сесії, IV скликання від 01.12.05р. №2890 “Про призупинення встановлення малих архітектурних форм у м.Львові», якою міська рада ухвалила призупинити встановлення малих архітектурних форм як тимчасових об'єктів дрібнороздрібної торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування з 02.12.05 р., а також Ухвала від 13.07.06р. №109 “Про впорядкування розміщення малих архітектурних форм м.Львові», якою вирішено до моменту врегулювання розміщення малих архітектурних форм відмовляти суб'єктам підприємницької діяльності у видачі нових дозволів для розміщення малих архітектурних форм.

30.07.07р. СПД-ФО ОСОБА_1. подано Обгрунтування зміни позовних вимог, відповідно до яких позивач просить зобов'язати Львівську міську раду розглянути питання щодо затвердження Проекту відведення, а також передачі в оренду земельної ділянки площею 0,0119 га за адресою м. Львів, АДРЕСА_1 та винести рішення відповідно до вимог чинного законодавства.

Відзиву щодо змінених позовних вимог СПД-ФО ОСОБА_1. відповідач суду не надав.

У відповідності до ч. 4 ст. 11 КАС України, судом вживались заходи для встановлення всіх обставин справи. У відповідності до ст. 71 КАС України справа слухається за наявними у ній матеріалами. Представникам сторін роз'яснено їх права згідно зі ст. ст. 49, 51 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються змінені позовні вимоги та які мають значення для справи,

суд встановив наступне:

Відповідно до Ухвали № 2812 від 03.11.2005р. Львівської міської ради, СПД-ФО ОСОБА_1. погоджено місце розташування земельної ділянки та надано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею. 0,0119 га на АДРЕСА_1 в оренду терміном на 5 років за рахунок земель житлової та громадської забудови для обслуговування павільйону.

Пунктом 2 Ухвали на позивача було покладено обов'язок у тримісячний термін подати у встановленому, порядку проект відведення земельної ділянки для затвердження, міською радою.

Як зазначається у позовній заяві, Проект відведення земельної ділянки; містобудівне обгрунтування розміщення павільйону та Висновок державної експертизи Львівського обласного головного управління земельних ресурсів із належним погодженням та у встановлені терміни позивач подала в Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради. Ці документи отримали позитивні висновки та погодження всіх необхідних комісій і були винесені на розгляд сесії Львівської міської ради як проект ухвали “Про затвердження приватному підприємцю ОСОБА_1 проекту відведення земельної ділянки».

Листом №НОМЕР_1. Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради повідомило позивача, що питання “Про затвердження приватному підприємцю ОСОБА_1 проекту відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 у м. Львові» відхилено 30.11.06 р. сесією Львівської міської ради. У даному Листі причини відхилення вказані не були. Витягу з протоколу пленарного засідання сесії Львівської міської ради від 30.11.06р. позивач також не отримав.

12.12.06р.позивач звернувся до Львівської міської ради із Заявою № НОМЕР_2, відповідно до якої просив винести на повторний розгляд сесії Львівської міської ради питання про затвердження проекту відведення земельної ділянки. Проте, відповіді на свою заяву позивач не отримав.

Вважаючи такі дії Львівської міської ради неправомірними СПД-ФО ОСОБА_1. звернулася до господарського суду за захистом своїх прав та інтересів.

У Запереченні Львівської міської ради на позовну заяву № 1.7-4112 від 05.06.07р. зазначається, що питання затвердження приватному підприємцю ОСОБА_1 Проекту відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 у м.Львові було винесено на розгляд засідання 3-ї сесії Львівської міської ради 5-го скликання від 30.11.2006р., проте було відхилено.

На обгрунтування відмови відповідач зазначає, що Львівською міською радою було прийнято ряд документів що стосуються впорядкування малих архітектурних форм, до яких належить і павільйон.

Зокрема, Ухвалою 17-сесії, IV-го скликання від 01.12.2005р. № 2890 “Про призупинення встановлення малих архітектурних форм у м. Львові», враховуючи стихійне зростання кількості малих архітектурних форм у м.Львові, незадовільние їх розміщення і невідповідність зовнішнього вигляду архітектурному ансамблю міста, беручи до уваги численні звернення і скарги мешканців міста стосовно переобтяженості вулиць та площ тимчасовими спорудами дрібнороздрібної торгівлі, громадського харчування і побутовового обслуговування, було призупинено встановлення малих архітектурних форм як тимчасових об'єктів дрібнороздрібної торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування з 02.12.2005 року.

Ухвалою від 13.07.2006р. від №109 “Про впорядкування розміщення малих архітектурних форм м.Львові» вирішено до моменту врегулювання розміщення малих архітектурних форм відмовляти суб'єктам підприємницької діяльності у видачі нових дозволів для розміщення малих архітектурних форм.

Ухвалою від 28.12.2006р. № 457 “Про продовження дії дозволів на розміщення малих архітектурних форм у м.Львові»,яким вирішено продовжитии дії договорів оренди які були раніше укладені.

Ухвалою від 28.03.2007р. № 681 “Про продовження дії дозволів на розміщення малих архітектурних форм у м.Львові» вирішено продовжитии дії договорів оренди які були раніше укладені.

Аргументи, наведені міською радою, які стосуються мораторіїв та заборон встановлення малих архітектурних форм, позивач вважає некоректними та такими, що не можуть стосуватися даної справи, оскільки їх дія розпочинається після прийняття Львівською міською радою рішення про погодження місця розташування павільйону на даній земельній ділянці (ухвала Львівської міської ради від 03.11.2005 р.). а отже, відповідно до чинного законодавства України не можуть мати зворотної дії в часі.

Вивчивши та оцінивши матеріали справи в їх сукупності, заслухавши представників сторін в судовому засіданні, їх доводи і заперечення суд прийшов до висновку, що змінені позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав:

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У п. 34 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування» передбачається, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин

Відповідно до ст. 4 Закону України “Про оренду землі», орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Стаття 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст відносить зокрема: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу та організація землеустрою.

Відповідно до вимог ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за проектами відведення на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно із ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем зібрано необхідні документи, вчинено підготовчі дії, подано позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації, тому останній має право на подальший розгляд питання щодо затвердження Проекту відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 у м. Львові.

Представником відповідача подано Витяг з протоколу пленарного засідання 3-ї сесії Львівської міської ради V-го скликання від 30.11.06р., відповідно до якого Ухвалу про затвердження приватному підприємцю ОСОБА_1 Проекту відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 у м. Львові не прийнято. У вказаному Протоколі немає жодних мотивованих пояснень чи нормативно правового обгрунтування відмови.

Як передбачається у ч. 9 ст. 123 Земельного кодексу України, відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.

Аналізуючи наведені правові норми, суд дійшов висновку, що відповідачем не дотримано вимог законодавства України при вирішенні питання про затвердження Проекту відведення СПД-ФО ОСОБА_1 земельної ділянки на АДРЕСА_1 у м. Львові.

За умовами ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.

Керуючись ст.ст. 12, 123, 124 Земельного кодексу України, ст.ст. 2,11,69-71,86,161-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задоволити.

2. Зобов'язати Львівську міську раду розглянути питання щодо затвердження Проекту відведення, а також передачі в оренду земельної ділянки площею 0,0119 га за адресою м. Львів, АДРЕСА_1 та винести рішення відповідно до вимог чинного законодавства.

3. Постанова набирає законної сили у відповідності із ст.254 КАС України.

4. Постанова може бути оскаржена у порядку і строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Суддя