Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відкриття провадження у справі
13 січня 2020 р. Справа №200/161/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись із матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення, визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 ), звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (код ЄДРПОУ: 26000411, місцезнаходження: 85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Євгена Седнєва, буд. 1), в якому просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення відповідача про відмову в призначенні позивачу допомоги при народженні дитини;
- визнати протиправною відмову відповідача у нарахуванні та виплаті позивачу допомоги при народженні дитини на сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов'язати відповідача призначити та здійснити виплату позивачу державної допомоги при народженні дитини на сина - ОСОБА_2 за її заявою від 9 грудня 2019 року.
Позов подано з підстав порушення відповідачем права позивача на отримання соціальних виплат.
Одночасно із позовною заявою позивачем подано заяву про звільнення її від сплати судового збору, яка обґрунтована тим, що вона є внутрішньо переміщеною особою, одинокою матір'ю малолітньої дитини, знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років, не має жодних доходів та фактично утримується за рахунок своїх родичів, а тому не має можливості сплатити судовий збір. На підтвердження скрутного становища позивач додала лист відповідача № 08 вх. Л-843-5.1-6.2 від 20 грудня 2019 року, яким підтверджується відмова відповідача призначити ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини.
Засади сплати судового збору встановлені Законом України "Про судовий збір".
Згідно ч. 1 ст. 3 цього Закону судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду (ст. 2 Закону).
Наведені норми кореспондують із приписами ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якою передбачено обов'язок додавання до позову документу про сплату судового збору.
Як вбачається з адміністративного позову позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні позивачу допомоги при народженні дитини, зобов'язання призначити та здійснити виплату державної допомоги при народженні дітей тобто, позивачем заявлені вимоги немайнового характеру (щодо визнання дій протиправними), при цьому друга позовна вимога (про зобов'язання вчинити певні дії) є похідною від першої (основної).
Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII з 1 січня 2019 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 1921 грн.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору встановлена - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, за подання даного позову за результатом розгляду цієї справи сплаті підлягає судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та ст. 133 КАС України враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є, в тому числі, в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у ч. 1 цієї статті.
Суду не надано доказів на підтвердження скрутного становища позивача, які б могли слугувати підставою для звільнення її від сплати судового збору (не надано доказів того, що майновий стан позивача перешкоджає їй сплатити судовий збір у встановленому законодавством розмірі, зокрема, не надано відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДПС України про суми виплачених позивачеві доходів за останній рік), а врахувати у якості доказу скрутного стану позивача лист відповідача № 08 вх. Л-843-5.1-6.2 від 20 грудня 2019 року про відмову призначення їй допомоги при народженні дитини у суду не має підстав, так відсутність допомоги по догляду за дитиною не свідчить про відсутність у особи іншого доходу.
Разом із цим, враховуючи те, що позивач є матір'ю малолітньої дитини, внутрішньо переміщеною особою, беручи до уваги, що предметом позову є захист соціальних прав ОСОБА_1 , суд вважає за можливе відстрочити позивачу сплату судового збору до прийняття рішення у даній справі.
Також разом із позовною заявою суду надано заяву про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду із даним позовом та поновлення цього строку.
При вирішення питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду із даним позовом суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до норм частин 1 та 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як зазначає позивач у адміністративному позові із заявою про виплату їй допомоги при народженні дитини вона звернулась у грудні 2019 року, та у грудні ж отримала лист, в якому відповідач повідомив позивача про відмову у нарахуванні та виплаті їй допомоги при народженні дитини.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем не пропущено строк звернення до суду із даним позовом.
Позовна заява підсудна Донецькому окружному адміністративному суду, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Позовна заява відповідає вимогам ст.ст. 160, 161, 172 КАС України.
Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом, немає.
Одночасно із позовною заявою до суду було подано клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно приписів ст. 12, ст. 257 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
З огляду на зазначені вище приписи дана справа є справою незначної складності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, зазначені у п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України.
Отже, ця справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Частиною 4 ст. 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За приписами ч. 2 та ч. 3 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд вважає за необхідне витребувати у відповідача письмові докази, які мають значення для повного та всебічного дослідження обставин у справі.
Керуючись ст.ст. 9, 12, 77, 133, 161-162, 171, 248, 256-257, 260, 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. В задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення її від сплати судового збору - відмовити.
2. Відстрочити сплату позивачем судового збору до вирішення справи по суті.
3. Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області про визнання незаконним рішення та дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та відкрити провадження у справі.
4. Клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження - задовольнити.
5. Призначити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
6. Справа буде розглядатись одноособово суддею Донецького окружного адміністративного суду Волгіною Н.П. у приміщенні зазначеного суду, розташованому за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 1.
7. Зобов'язати відповідача в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому цієї ухвали надати до Донецького окружного адміністративного суду рішення (оригінал для огляду або належним чином засвідчену копію цього рішення) про відмову в призначенні ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини; докази, які стали підставою відмови позивачу у грудні 2019 року у призначенні та виплаті соціальної допомоги при народженні її дитини - ОСОБА_2 .
8. Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
9. Суд вважає за необхідне зауважити, що відповідно до приписів ст. 149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу; зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству; неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.
10. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
11. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає, крім випадків відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
Суддя Н.П. Волгіна