Рішення від 14.01.2020 по справі 140/3324/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3324/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Денисюка Р.С.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Міністерства оборони України (далі - МОУ, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , третя особа) про визнання протиправним та скасування рішення, яке оформлене протоколом від 16.08.2019 № 102 в частині визначення розміру 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01.01.2017 в сумі 320000,00 грн. та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.11.2019 відкрито провадження у даній справі у відповідності до статті 262 КАС України та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 1).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 зобов'язано Міністерство оборони України вирішити питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби по захисту Батьківщини, у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, а саме 19.04.2017, з врахуванням проведених виплат, та факту подання позивачем усіх документів передбачених законодавством, відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975. На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 у справі № 140/208/19, яке набрало законної сили, відповідачем прийнято рішення (протокол № 102 від 16.08.2019), яким, зокрема, вирішено призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 , якого 12.06.2015 звільнено з військової служби та 19.04.2017 під час огляду органами МСЕК визнано особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01.01.2017 в сумі 320000,00 грн. та здійснити виплату з урахуванням раніше виплаченої допомоги (182700,00 грн.) в сумі 137300,00 грн.

Грошові кошти в сумі 137300,00 грн. позивачем отримано.

Проте, позивач зазначає, що відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2017 в сумі 1600,00 грн. Відтак, сума одноразової грошової допомоги позивачу повинна становити не 320000,00 грн., як порахував відповідач, а 480000,00 грн. Таким чином позивачу не доплачену 160000,00 грн.

Враховуючи наведене просив позов задовольнити.

У встановлений судом строк відзиву від відповідача, а також інших заяв, клопотань, пояснень не надійшло, при цьому, копію ухвали про відкриття провадження у справі, а також позовну заяву і додані до неї документи надіслано судом на поштову адресу відповідача, яка отримана останнім 21.11.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 21).

Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

10.01.2019 ІНФОРМАЦІЯ_2 подав пояснення на позовну заяву, в яких зазначив, що у чіткій відповідності до вимог Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 та рішень суду у справі №140/208/19 ІНФОРМАЦІЯ_2 заява позивача про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності разом із підтверджуючими документами була спрямована на розгляд компетентної комісії МОУ для прийняття рішення. Вказана заява позивача була розглянута комісією МОУ з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. За результатами розгляду підтверджуючих документів позивача прийняте протокольне рішення № 102 від 16.08.2019 про призначення і виплату одноразової грошової допомоги в сумі 320000,00 грн. з урахуванням виплачених сум в розмірі 182700,00 грн. Рішення суду виконане ІНФОРМАЦІЯ_2 в повному обсязі та виплачено одноразову грошову допомогу в сум 137300,00 грн.

З огляду на наведене просить відмовити в задоволенні позову повністю.

Дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 у справі № 140/208/19, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2019 позов ОСОБА_1 задоволено повністю; визнано протиправним та скасовано рішення Міністерства оборони України про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 як особі з інвалідністю 2 групи з 19.04.2017 внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби по захисту Батьківщини, яке оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №117 від 23.11.2018; зобов'язано Міністерство оборони України вирішити питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби по захисту Батьківщини, у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, а саме 19.04.2017, з врахуванням проведених виплат, та факту подання позивачем усіх документів передбачених законодавством, відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.

Відповідно до витягу з Протоколу засідання комісії Міноборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум від 16.08.2019 № 102 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2019 прийнято рішення: скасувати пункту 30 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 23.11.2018 № 117; призначити одноразову грошову допомогу молодшому сержанту в запасі ОСОБА_1 , якого 12.06.2015 звільнено з військової служби та 19.04.2017 під час огляду органами МСЕК визнано особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01.01.2017 в сумі 320000,00 грн. та здійснити виплату з урахуванням раніше виплаченої допомоги (182700,00 грн.) в сумі 137300,00 грн.

Відповідно до витягу з наказу Військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 від 28.08.2019 № 226-од наказано перерахувати кошти, які надійшли для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в сумі 137300,00 грн.

Факт отримання коштів в сумі 137300,00 грн. позивачем не заперечується.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Частинами другою, третьою статті 14 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення закріплені у статті 370 КАС України, згідно із якою судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Вказані норми кореспондуються із нормами частини другої статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 у справі № 140/208/19, яке набрало законної сили було зобов'язано Міністерство оборони України вирішити питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби по захисту Батьківщини, у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, а саме 19.04.2017, з врахуванням проведених виплат, та факту подання позивачем усіх документів передбачених законодавством, відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.

Згідно з статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України» установлено у 2017 році прожитковий мінімум працездатних осіб: з 1 січня 2017 року - 1600 гривень, з 1 травня - 1684 гривні, з 1 грудня - 1762 гривні.

Таким чином, виконуючи рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 у справі № 140/208/19 відповідач повинен був здійснити обрахунок одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, а саме 19.04.2017 та сума одноразової грошової допомоги повинна була становити 480000,00 грн. (300 прожиткових мінімумів *1600,00 грн.).

Проте, відповідач призначив ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби по захисту Батьківщини у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01.01.2017 в сумі 320000,00 грн. та здійснив виплату (з урахуванням раніше виплаченої допомоги в сумі 182700,00 грн.) в сумі 137300,00 грн., що підтверджується витягом з протоколу засідання комісії МОУ з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум від 16.08.2019 № 102.

Виходячи з цього, на думку суду, Міністерство оборони України призначило позивачу одноразову грошову допомогу, як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби по захисту Батьківщини в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01.01.2017 в сумі 320000,00 грн., що не відповідає вимогам статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України».

Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України суду повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум, яке оформлене протоколом від 16.08.2019 № 102 в частині визначення суми одноразової грошової допомоги молодшому сержанту в запасі ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби по захисту Батьківщини в сумі 320000,00 грн. та зобов'язання відповідача здійснити донарахування та виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби по захисту Батьківщини, у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на 01.01.2017 в сумі 160000,00 грн.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач не довів правомірності прийнятого ним рішення в частині визначення суми одноразової грошової допомоги позивачу, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Стосовно клопотання позивача винести окрему ухвалу, суд зазначає, що вказане клопотання не є позовною вимогою в розумінні норм КАС України та за змістом статті 249 КАС України, винесення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду. У даній справі суд не вважає необхідним постановляти окрему ухвалу.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум, яке оформлене протоколом від 16.08.2019 № 102 в частині визначення суми одноразової грошової допомоги молодшому сержанту в запасі ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби по захисту Батьківщини в сумі 320000,00 грн.

Зобов'язати Міністерство оборони України здійснити донарахування та виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби по захисту Батьківщини, у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на 01.01.2017 в сумі 160000,00 грн. (сто шістдесят тисяч гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Відповідач: Міністерство оборони України (03168, м. Київ, Повітрофлотський проспект, 6, код ЄДРПОУ 00034022).

Третя особа: Волинський обласний військовий комісаріат (43008, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Теремнівська, 85а, код ЄДРПОУ 08013516).

Суддя Р.С. Денисюк