Ухвала від 13.01.2020 по справі 137/373/18

Літинський районний суд Вінницької області

Справа № 137/373/18

УХВАЛА

"13" січня 2020 р.

Літинський районний суд Вінницької області

в складі слідчого судді ОСОБА_1

секретаря судових засідань ОСОБА_2

розглянувши в судовому засіданні клопотання слідчого СВ Літинського відділення поліції Калинівського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей та документів в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018021160000005 від 13.02.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До Літинського районного суду Вінницької області надійшло клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей та документів. В клопотанні зазначено, що досудовим розслідуванням установлено, що службовими особами Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » впродовж 2017 року неодноразово приймались незаконні рішення про проведення переговорної процедури закупівлі палива котельного (ДК 021:2015:09135000-4 - Мазути), а також меляси бурякової (ДК 021:2015:15831400-6 - Меляса) на підставі п.п. 3,4 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про публічні закупівлі».

За результатами проведення переговорної процедури закупівлі впродовж 2017 року Державним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » укладено понад 25 договорів поставки на загальну суму 76 972 000 грн. з суб'єктами господарювання (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ЄДРПОУ НОМЕР_1 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ЄДРПОУ НОМЕР_2 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ЄДРПОУ НОМЕР_3 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ЄДРПОУ НОМЕР_4 ; ПП « ОСОБА_4 », ЄДРПОУ НОМЕР_5 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ЄДРПОУ НОМЕР_6 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ЄДРПОУ НОМЕР_7 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ЄДРПОУ НОМЕР_8 ; ТОВ ТПК « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ЄДРПОУ НОМЕР_9 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ЄДРПОУ НОМЕР_10 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ЄДРПОУ НОМЕР_11 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ЄДРПОУ НОМЕР_12 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ЄДРПОУ НОМЕР_13 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », ЄДРПОУ НОМЕР_14 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », ЄДРПОУ НОМЕР_15 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 », ЄДРПОУ НОМЕР_16 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », ЄДРПОУ НОМЕР_17 ), які згідно п. 16 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» є пов'язаними особами.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі-Закон) переговорна процедура закупівлі - це процедура, що використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками.

Згідно ч. 2 ст. 35 Закону України «Про публічні закупівлі» переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі:

3) нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендеру, а саме пов'язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам. Застосування переговорної процедури закупівлі в таких випадках здійснюється за рішенням замовника щодо кожної процедури;

4) якщо замовником було двічі відмінено тендер через відсутність достатньої кількості учасників, при цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, а також вимоги до учасника не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації.

Виходячи зі змісту частини третьої статті 35 Закону замовник має право укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі у строк не раніше ніж через 10 днів (п'ять днів - у разі застосування переговорної процедури закупівлі з підстав, визначених пунктом 3 частини другої цієї статті, а також у разі закупівлі нафти, нафтопродуктів сирих, електричної енергії, послуг з її передання та розподілу, централізованого постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, послуг з централізованого опалення, послуг поштового зв'язку, поштових марок та маркованих конвертів, телекомунікаційних послуг, у тому числі з трансляції радіо- та телесигналів, послуг з централізованого водопостачання та/або водовідведення та послуг з перевезення залізничним транспортом загального користування) з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.

Так, Державним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на офіційному порталі оприлюднення інформації про публічні закупівлі України ( ІНФОРМАЦІЯ_18 ) 05.09.2017 оприлюднено повідомлення про намір укласти договір на поставку 100 тон палива котельного (ДК 021:2015:09135000-4 - Мазути) з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з умовою застосування переговорної процедури, передбаченої п.3 ч. 2 ст. 35 Закону. У подальшому, вже 12.09.2017 на веб-порталі розміщено договір поставки № 07/09/17 від 07.09.2017, що свідчить про укладення договору у строк раніше ніж 5 днів з дня оприлюднення повідомлення про намір укласти договір.

Аналогічні порушення строків укладення договору допущені при закупівлі меляси бурякової (ДК 021:2015:15831400-6 - Меляса) у кількості 4000 тон на суму 11 000 000 грн. з умовою застосування переговорної процедури, передбаченої п. 4 ч. 2 ст. 35 Закону (повідомлення про намір укласти договір з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » оприлюдено на веб-сайті 21.12.2017, договір укладено 28.12.2017, що свідчить про укладення договору у строк раніше ніж 10 днів з дня оприлюднення повідомлення про намір укласти договір).

Разом з тим, відповідно до частини четвертої статті 35 Закону переговорна процедура закупівлі відміняється замовником у разі, зокрема непідписання учасником договору про закупівлю у строк 35 днів (20 днів - у разі застосування переговорної процедури закупівлі з підстав, визначених пунктом 3 частини другої цієї статті, а також у разі закупівлі нафти, нафтопродуктів сирих, електричної енергії, послуг з її передання та розподілу, централізованого постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, послуг з централізованого опалення, послуг поштового зв'язку, поштових марок та маркованих конвертів, телекомунікаційних послуг, у тому числі з трансляції радіо- та телесигналів, послуг з централізованого водопостачання та/або водовідведення та послуг з перевезення залізничним транспортом загального користування) з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.

Так, Державним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на офіційному порталі оприлюднення інформації про публічні закупівлі України ( ІНФОРМАЦІЯ_18 ) 25.05.2017 оприлюднено повідомлення про намір укласти договір на поставку 200 тон палива котельного (ДК 021:2015:09135000-4 - Мазути) з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з умовою застосування переговорної процедури, передбаченої п.3 ч. 2 ст. 35 Закону. У подальшому, 12.07.2017 на веб-порталі розміщено договір поставки № 32 від 20.06.2017, що свідчить про непідписання договору учасником у строк 20 днів з дня оприлюднення повідомлення про намір укласти договір.

Відповідно до інформації ІНФОРМАЦІЯ_19 № 175 від 29.01.2018, упродовж 2017 року на території Літинського району не виникали надзвичайні ситуації відповідно до Національного класифікатора надзвичайних ситуацій, затвердженого наказом МНС України від 12.12.2012 № 1400 «Про затвердження Класифікаційних ознак надзвичайних ситуацій».

Згідно зі статтею 3 Закону одним із принципів здійснення закупівель є зокрема добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність , відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, запобігання корупційним діям і зловживанням.

Так, у ході з'ясування наявності підстав для вжиття заходів представницького характеру встановлено, що службові особи Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », зловживаючи службовим становищем та діючи всупереч інтересів служби, умисно, з метою одержання неправомірної вигоди іншими юридичними особами, протиправно сприяючи у здійсненні господарської діяльності, впродовж 2017 року, в порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі», за відсутності законних підстав для застосування переговорної процедури закупівлі, порушуючи вимоги ч. 4 ст. 35 Закону щодо строків укладення договорів,уклали із низкою суб'єктів господарювання, які згідно п.16 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі» є пов'язаними особами, 25 договорів поставки палива котельного (ДК 021:2015:09135000-4 - Мазути), а також меляси бурякової (ДК 021:2015:15831400-6 - Меляса) на загальну суму 76 972 000 грн..

Згідно інформації, розміщеної на офіційному порталі оприлюднення інформації про публічні закупівлі України (prozorro.gov.ua) на даний час виконано договорів на суму 31 357 265 грн.

За даним фактом Калинівською місцевою прокуратурою 13.02.2018 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018021160000005 внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України та визначено підслідність за слідчим відділенням Літинського відділення поліції Калинівського відділу поліції ГУНП у Вінницькій області.

У ході проведення досудового розслідування на адресу ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » неодноразово направлялись запити на надання інформації та документів, що стосуються розслідування кримінального провадження. Однак, відповідно до відповідей наданих ДП « ІНФОРМАЦІЯ_20 » у надані вказаних матеріалів та інформації, постійно, відмовлено з посиланням на ст. 159 КПК України, що вказані документи будуть надані ними лише на підставі ухвали слідчого судді.

Задля забезпечення своєчасного та безперешкодного проведення повного, всебічного, об'єктивного та неупередженого досудового розслідування, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до речей і документів, які знаходяться у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Дане клопотання подають з метою отримання доступу до оригіналів документів, а саме товарно-транспортних накладних за 2017-2018 роки, або інших документів, які свідчать про перевезення та доставку до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » меляси бурякової та палива котельного, які зберігаються у Державному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_18 , за адресою: АДРЕСА_1 . Тому змушені звернутися до суду з вказаним клопотанням.

Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився надав заяву про розгляд клопотання у його відсутність. Клопотання підтримує та просить його задовольнити.

Вважається за можливе розглянути клопотання у відсутності слідчого, відповідно до положення ч. 3 ст. 244 КПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи відсутність у судовому засіданні слідчого та відсутність клопотання про застосування технічних засобів фіксування розгляду вказаного клопотання, вважаю за можливе розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.

Інформація, яку потрібно вилучити, може містити фактичні дані, на підставі яких можна буде встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження, а також дадуть змогу повернути вказані кошти до Державного бюджету. Іншим чином, в будь-яких фізичних чи юридичних осіб, органів державної влади отримати дану інформацію не можливо.

Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що є можливість встановити осіб, які вчинили вказаний злочин, шляхом аналізу отриманих документів, що мають доказове значення по кримінальному провадженню, направленому на встановлення істини та притягнення усіх винних осіб до відповідальності, а тому з метою проведення повного, всебічного та об'єктивного розслідування клопотання необхідно задовольнити і надати доступ до оригіналів документів з можливістю вилучити їх (здійснити виїмку), а саме товарно-транспортних накладних за 2017-2018 роки, або інших документів, які свідчать про перевезення та доставку до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » меляси бурякової та палива котельного, які зберігаються у Державному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_18 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Керуючись ст.159-165 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання задовільнити.

Надати начальнику СВ Літинського ВП Калинівського ВП ГУНП у Вінницькій області майору поліції ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, а саме товарно-транспортних накладних за 2017-2018 роки, або інших документів, які свідчать про перевезення та доставку до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » меляси бурякової та палива котельного, які зберігаються у Державному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_18 , за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення.

Ухвала діє до 13.02.2020 року. У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

С Суддя: ОСОБА_1