1-кс/134/10/2020
Справа № 134/23/20
про арешт майна
09 січня 2020 року Крижопільський районний суд
Вінницької області
Слідчий суддя Крижопільського районного суду ОСОБА_1
з участю: секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання слідчого СВ Крижопільського ВП Бершадського ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12020020190000005 від 04 січня 2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 317 КК України, про арешт майна,
Слідчий СВ Крижопільського ВП Бершадського ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 звернувся з клопотанням про арешт майна.
Вказав, що 04.01.2020 до ЧЧ Крижопільського відділення поліції Бершадського відділу поліції ГУНП у Вінницькій області надійшли матеріали перевірки о/у СКП Крижопільського відділення поліції капітана поліції ОСОБА_4 про те, що під час проведення оперативно-розшукових заходів по встановленню місцезнаходження розшукуваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 здобуто інформацію про те, що ОСОБА_5 надавав приміщення за місцем свого проживання для вживання наркотичних речовин.
За даним фактом розпочате досудове розслідування у кримінальному провадженні №12020020190000005 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.01.2020 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 317 КК України.
В ході досудового розслідування з метою своєчасного виявлення та фіксації відомостей щодо обставин можливого вчинення кримінального правопорушення, відшукання речових доказів у кримінальному провадженні, при встановленні місця знаходження розшукуваної особи, в домогосподарстві за адресою АДРЕСА_1 , проведено обшук під час якого виявлено та вилучено три частини полімерних пляшок з нашаруванням речовини невідомого походження, верхня частина полімерної пляшки на якій закручуються кришка пляшки з нашаруванням речовини невідомого походження, фрагмент фольги з нашаруванням речовини невідомого походження, які поміщено до спец. пакета Національної поліції України Головне слідче управління № 4453155, а також виявлено та вилучено подрібнену речовину рослинного походження, яку поміщено до спец. пакета Національної поліції України Головне слідче управління INZ 1034073.
Після проведення відеофікасації обшуку та при оформленні процесуальних документів виявлено пошкодження спец. пакета № 4453155, яке не було утворене внаслідок експлуатації пакета, а утворене при його отриманні, у зв'язку із чим виникла необхідність у проведені додаткового огляду вилучених предметів та після проведення огляду три частини полімерних пляшок з нашаруванням речовини невідомого походження, верхня частина полімерної пляшки на якій закручуються кришка пляшки з нашаруванням речовини невідомого походження, фрагмент фольги з нашаруванням речовини невідомого походження поміщено до спец. пакета Національної поліції України Головного слідчого управління № 4453148.
З метою своєчасного виявлення та фіксації відомостей щодо обставин можливого вчинення кримінального правопорушення та збереження речових доказів, необхідно зберегти виявлені в домогосподарстві по АДРЕСА_1 об'єкти, які відповідно до положень ч. 7 ст. 236 КПК України являються тимчасово вилученим майном, шляхом їхнього арешту.
Необхідність арешту вилучених об'єктів обґрунтована тим, що відповідно до ст. 98 КПК України, вони є речовими доказами у кримінальному провадженні, та можуть бути реалізовані, знищені можливі сліди вчинення кримінального правопорушення, або в інший спосіб знищено ідентифікаційні ознаки, а тому є необхідність забезпечити цілісність вказаного майна та недопущення інших незаконних дій стосовно них, вжити заходів щодо забезпечення їхньої схоронності через арешт та подальше передання на зберігання до кімнати зберігання речових доказів Крижопільського відділення поліції Бершадського відділу поліції ГУНП у Вінницькій області.
Враховуючи те, що три частини полімерних пляшок з нашаруванням речовини невідомого походження, верхня частина полімерної пляшки на якій закручуються кришка пляшки з нашаруванням речовини невідомого походження, фрагмент фольги з нашаруванням речовини невідомого походження, які поміщено до спец. пакета Національної поліції України Головне слідче управління №4453155, а також виявлено та вилучено подрібнену речовину рослинного походження, яку поміщено до спец. пакета Національної поліції України Головне слідче управління INZ 1034073, являються речовими доказами по даному кримінальному провадженні та мають доказове значення, тому в даному випадку є необхідним накладення арешту на вище вказане майно.
В судове засідання надійшла заява слідчого про розгляд клопотання в його відсутність, клопотання підтримав, просив задовольнити.
Дослідивши та оцінивши в сукупності матеріали, додані до клопотання, приходжу до висновку про задоволення клопотання та накладення арешту на майно з наступних підстав.
Клопотання про арешт майна, подане слідчим СВ Крижопільського ВП Бершадського ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 , відповідає вимогам статті 171 КПК України, підстав для його повернення ініціатору не встановлено.
Відповідно до ч.1 ст.172 КПК України клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого та/або прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.
Відповідно до ч.1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове позбавлення підозрюваного, обвинуваченого або осіб, які в силу закону несуть цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, можливості відчужувати певне його майно за ухвалою слідчого судді або суду до скасування арешту майна у встановленому цим Кодексом порядку. Відповідно до вимог цього Кодексу арешт майна може також передбачати заборону для особи, на майно якої накладено арешт, іншої особи, у володінні якої перебуває майно, розпоряджатися будь-яким чином таким майном та використовувати його.
Частиною 2 статті 170 КПК України встановлено, що слідчий суддя або суд під час судового провадження накладає арешт на майно у вигляді речей, якщо є достатні підстави вважати, що вони відповідають критеріям, зазначеним у частині другій статті 167 цього Кодексу.
Відповідно до ч.10 та 11 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому КПК порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Слідчим СВ Крижопільського ВП Бершадського ВП ГУНП у Вінницькій області доведено необхідність накладення арешту на майно; наявність достатніх підстав вважати, що зазаначена річ є предметом скоєного кримінального правопорушення та має суттєве значення для встановлення обставин скоєного кримінального правопорушення, необхідність проведення відповідних слідчих дій, а також збереження речових доказів.
Статтею 131 КПК України встановлено, що заходи забезпечення кримінального провадження, якими зокрема є арешт майна, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до ч.1 ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених КПК України.
При вирішенні питання про арешт майна слідчим суддею враховується правова підстава для арешту майна, достатність доказів, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 КК України; розмір можливої конфіскації майна та розмір можливого цивільного позову про відшкодування збитків, завданих кримінальним правопорушенням, наслідки арешту майна для інших осіб; розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.
З огляду на вище викладене приходжу до висновку, що з метою запобігання настання наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню, а також для проведення необхідних слідчих дій у вказаному кримінальному провадженні як речових доказів, слід задовольнити клопотання та накласти арешт на майно.
Відповідно до ч.1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 7 ст. 237 КПК України вилучені речі та документи, що не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
Приймаючи до уваги, що вище зазначені речі, є предметом злочину, можуть бути фізично вилученими, тому необхідно вжити заходів збереження, з метою усунення реальної загрози втрати або пошкодження відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.
Відповідно до п. 1 ч. 2, ч.3, ч.4 ст. 170 КПК України арешт може бути накладено на нерухоме і рухоме майно, майнові права інтелектуальної власності, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковому вигляді, цінні папери, корпоративні права, які перебувають у власності підозрюваного, обвинуваченого або осіб, які в силу закону несуть цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, i перебувають у нього або в інших фізичних, або юридичних осіб з метою забезпечення можливої конфіскації майна або цивільного позову. Заборона на використання майна, а також заборона розпоряджатися таким майном можуть бути застосовані лише у випадках, коли їх незастосування може призвести до зникнення, втрати або пошкодження відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.
Приймаючи до уваги, що завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження, може бути застосована лише у випадках, коли їх незастосування може призвести до зникнення, втрати, пошкодження, знищення майна, або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню, а подальше використання вказаного майна містить зазначені ризики, а в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що зазначені вище речі - є предметом скоєного кримінального правопорушення, має суттєве значення для встановлення обставин скоєних кримінальних правопорушень, слідчий суддя з метою проведення необхідних слідчих дій, а також з метою збереження речового доказу, приходить до висновку про задоволення клопотання та накладення арешту на вище зазначене майно.
Керуючись ст., ст. 40, 131, 132, 170, 172, 173, 175, 309, 395 КПК України, суд -
Клопотання слідчого СВ Крижопільського ВП Бершадського ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 - задовольнити.
Накласти арешт на три частини полімерних пляшок з нашаруванням речовини невідомого походження, верхня частина полімерної пляшки на якій закручуються кришка пляшки з нашаруванням речовини невідомого походження, фрагмент фольги з нашаруванням речовини невідомого походження, які поміщено до спец. пакета Національної поліції України Головне слідче управління №4453148, а також виявлено та вилучено подрібнену речовину рослинного походження, яку поміщено до спец. пакета Національної поліції України Головне слідче управління INZ 1034073, вилучені під час обшуку домогосподарства по АДРЕСА_1 , так як вказані об'єкти являються речовими доказами по кримінальному провадженні № 12020020190000005, та після проведення необхідних досліджень вказані об'єкти передати на зберігання до кімнати зберігання речових доказів Крижопільського відділення поліції Бершадського відділу поліції ГУНП у Вінницькій області, що розташоване а адресою вул. Полковника Зеленського, 1А с. Тернівка Крижопільського району Вінницької області.
На ухвалу протягом п'яти днів, може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до апеляційного суду Вінницької області.
Слідчий суддя: