Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
13 січня 2020 р. № 520/12913/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Бідонько А.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ), (пров. Інженерний, буд. 7,м. Харків,61166), ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 ),ЄДРПОУ - НОМЕР_3 , яка полягає у не виплаті ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 , індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 05.08.2016;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ), ЄДРПОУ - НОМЕР_3 , нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 , індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 05.08.2016;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ), ЄДРПОУ - НОМЕР_5 , яка полягає у не виплаті ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 , індексації грошового забезпечення за період з 05.08.2016 по 15.08.2018;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ), ЄДРПОУ - НОМЕР_5 , нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 , індексацію грошового забезпечення за період з 05.08.2016 по 15.08.2018.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачами не була виплачена ОСОБА_1 індексація грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 15.08.2018 року.
По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачам, та отримана ними.
Відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ) надано відзив на позов, в якому зазначений відповідач з доводами заявленого позову не погодився. Зазначивши, що у межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям ЗС України з серпня 2016 року - по серпень 2018 року у Міністерства оборони України - не було.
Вважає, зо за таких обставин дії суб'єкта владних повноважень визнавати протиправними було б не обґрунтовано, оскільки відсутня обов'язкова умова в діях - протиправність. Суб'єкти владних повноважень, які є по суті виконавцями бюджету, в такій ситуації діють в полі правових обмежень, бюджетних асигнувань на виплату індексації за вказаний позивачем період до Харківського прикордонного загону не поступало, що унеможливлює провести відповідні фінансові розрахунки з позивачем.
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ), також надав відзив на позов, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що індексація не належить до видів грошового забезпечення і не має щомісячного характеру виплат, а також, залежить від бюджетних асигнувань. Вважає, що в даному випадку відсутні підстави для визнання дій по невиплаті індексації грошового забезпечення позивачу протиправними.
Позивачем через канцелярію суду 27.12.2019 року надані відповіді на відзив відповідачів, в яких позивач з доводами відповідачів, викладеними у відзивах на позов не погоджується та, зокрема, зазначає, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Відповідно до вимог чинного законодавства України, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. З наведених норм вбачається, що грошове забезпечення військовослужбовців підлягає індексації, порядок якої затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078. Позивач відхиляє посилання суб'єкта владних повноважень на те, що у Міністерства оборони України не було наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ. З огляду на викладене, обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у відповідача обов'язку щодо нарахування індексації грошового забезпечення позивачу.
А тому, не здійснення ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_2 ) нарахування та виплати індексації грошового забезпечення в період з 01 липня 2015 по 05 серпня 2016 та Східним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України індексації грошового забезпечення в період з 05 серпня 2016 по 15 серпня 2018 року позивач вважає порушенням вимог Закону № 1282-XIІ та Порядку № 1078.
Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до положень ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.1 ст.262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , проходив військову службу в різних підрозділах Держприкордонслужби. Останнє місце військової служби позивача - ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ). У 2018 році наказом начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 15.08.2018 №385-ОС ОСОБА_1 був виключений зі списків частини у зв'язку із закінченням терміну дії контракту (а.с. 13).
За матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 було знято з усіх видів забезпечення, остаточною датою закінчення проходження військової служби вважати 15 серпня 2018 року (а.с. 13).
З наданого до суду копії послужного списку судом встановлено, що позивач з 15.05.2015 по 05.08.2016 проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_6 (військова частина НОМЕР_2 , 4 прикордонний загін). У період з 05.08.2016 по 15.08.2018 проходив військову службу у Східному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України (а.с. 29).
З метою з'ясування чи у повному обсязі був здійснений розрахунок під час звільнення, позивачем був направлений запит до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України та ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зі змісту наданих відповідей Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 21.11.2019 №11/Л-55/ПІ-6089 та Харківського прикордонного загону від 24.11.2019 №11/Л-14/14509, позивач довідався, що йому не було здійснено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 15 серпня 2018 року. Нездійснення виплат було пов'язане із відсутністю бюджетних асигнувань (а.с. 15-20; 22-23).
Також ІНФОРМАЦІЯ_2 у своїй відповіді повідомив позивача про те, що у листопаді-грудні 2015 року ОСОБА_1 була виплачена індексація за 2015 рік у сумі 2212,03 грн. Однак, у відповіді на запит позивача від 21.11.2019 № 11/Л-55/ПІ-6089 Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України, повідомило ОСОБА_1 про те, що у грудні 2015 року індексацію грошового забезпечення у сумі 2212, 03 грн. йому була виплачена лише за період з 01.01.2015 по 30.06.2015. Цим же листом Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України зазначило, що індексація з 01.07.2015 по 15.08.2018 не виплачувалась у зв'язку із відсутністю коштів.
Дії відповідача ОСОБА_1 вважає протиправними, що зумовило позивача звернутися до суду за захистом своїх прав. Позивачем оскаржується невиплата відповідачами індексації грошового забезпечення у період з 01 липня 2015 року по 15 серпня 2018 року.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно з ст. ст. 1, 1-2 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом. Військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" ( надалі - Закон від 03.07.1991 № 1282-XII).
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг ( ст. 1 Закону від 03.07.1991 № 1282-XII).
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення) ( ст. 2 Закону від 03.07.1991 № 1282-XII).
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону ( ст. 4 Закону від 03.07.1991 № 1282-XII).
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України ( ст.6 Закону від 03.07.1991 № 1282-XII).
Отже, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів ( ст.9 Закону від 03.07.1991 № 1282-XII).
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 (надалі - Порядок).
Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін ( п.1-1 Порядку).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків ( п.4 Порядку).
У разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення ( п.5 Порядку).
Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік ( п.6 Порядку).
Роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики ( п.14 Порядку).
Суд вказує, що в роз'ясненнях Мінсоцполітики № 252/10/136-16 від 09.06.2016 року, №220/5140 від 04.07.2017 року, № 48/0/66-17 від 08.08.2017 року зазначено, що проведення індексації грошових доходів, зокрема грошового забезпечення військовослужбовців, здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, тобто у межах коштів передбачених на ці цілі.
Водночас, суд зазначає, що нормами законодавства України передбачено проведення індексації, в тому числі, грошового забезпечення військовослужбовців та обмеження виконання цих норм законодавства не може відбуватися за телеграмами, роз'ясненнями Департаменту фінансів Міністерства оборони України, вказівками командирів військових частин, закладів та установ Міністерства оборони України, роз'яснень міністерств, тощо.
Відсутність відповідних бюджетних асигнувань не є правовою та законною підставою для недотримання вимог закону та нездійснення виплати такої індексації.
Крім того, згідно правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідачем не надано доказів того, що протягом 2015-2018 років ним були вжиті заходи для виділення додаткових коштів для виплати позивачу індексації грошового забезпечення.
В ході розгляду справи знайшов своє підтвердження факт невиплати відповідачами позивачу індексації грошового забезпечення у період з 01.07.2015 року по 15.08.2018 року, що є порушенням вимог Закону від 03.07.1991 № 1282-XII та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.
Водночас, ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Тобто, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних вище нормативно-правових актів, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Крім того, в силу положень абз.3 ст. 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.
Відповідно до ст. 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Оскільки індексація грошових доходів позивача передбачена нормами законодавства та відповідачем така індексація нарахована, однак не виплачена, відмова відповідача у проведенні таких дій з підстав відсутності фінансових ресурсів бюджетів є протиправною бездіяльністю відповідача.
Частинами 1 та 2 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших витрат позивачем не надано.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 229, 243-246, 250, 255, 258, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 ) (ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ), яка полягає у не виплаті ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ), індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 05.08.2016 року.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ), індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 05.08.2016 року.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), яка полягає у не виплаті ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ), індексації грошового забезпечення за період з 05.08.2016 по 15.08.2018 року.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ), (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ), індексацію грошового забезпечення за період з 05.08.2016 по 15.08.2018 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 13 січня 2020 року.
Суддя Бідонько А.В.